Connect with Us

Kompanitë shqiptare po zbatojnë “punën e zgjuar”

Sociale

Kompanitë shqiptare po zbatojnë “punën e zgjuar”

Publikuar

-

Kompanitë në Kinë, fillimisht për shkak të gjendjes nga koronavirusi, nisën të zbatonin modelin e të punuarit në shtëpi, apo siç njihet ndryshe puna e zgjuar. Pas Kinës, ky model nisi të zbatohet edhe në vendet e Europës që u prekën nga virusi. Puna në distancë po zbatohet edhe në Shqipëri.

Roden Pajaj, drejtor i burimeve njerëzore në kompaninë “Deloitte”, në intervistën për “Monitor ekonomi” u shpreh se avantazhi i këtij modeli ndryshe të të punuari është se garanton vazhdimin e aktivitetit të biznesit. Zoti Pajaj rekomandon, si mjaft të rëndësishme për realizimin e punës të zgjuar, krijimin e resurseve nga kompanitë, ndërsa punonjësit duhet të zbatojnë ndërveprimin mes tyre mes videokonferencave apo telefonatave.Zoti Pajaj, si po zbatohet nga kompanitë puna e zgjuar, apo siç njihet ndryshe puna në distancë për shkak të situatës nga koronavirus?

Në situatën emergjente, në të cilën ndodhemi, të punuarit në shtëpi nuk është nevojë, por domosdoshmëri. Nuk është më një politikë, lehtësuese, motivuese për punonjësit që kanë nevojë të punojnë nga shtëpia por është e domosdoshme.

Sigurisht që të punuarit në shtëpi duhet të jetë e inkorporuar në kulturën e kompanive. Kjo është një praktikë që po zbatohet në vende të ndryshme të botës, por megjithatë, rezulton që kompanitë ende nuk janë gati. Ndryshimi i modelit të të punuarit në distancë ka rrëzuar shumë paradigma.

Së pari, të qenët në punë është baras me produktivitet. Kjo nuk është e vërtetë, pasi është treguar që të punuarit në distancë nuk cenon produktivitetin, nëse zbatohen disa parametra.
Prezenca dhe ndërveprimi social mes punonjësve është shumë i rëndësishëm në punë, por në kushte të tilla duhet gjetur mënyra për të vazhduar aktiviteti i biznesit.

Për realizimin e punës në distancë, çfarë rekomandohet për kompanitë dhe punonjësit?

Për t’u mundësuar puna në distancë, kompania duhet të ketë të gjitha resorset. Punonjësit duhet të jenë të qetë për t’u ndërlidhur me të gjitha platformat, si dhe për t’u ndërgjegjësuar për çështje pune. Është shumë e rëndësishme edhe realizimi i videokonferencave, për të ruajtur ndërveprimin, pasi 70% e komunikimit bëhet me gjuhën e trupit.

Ajo që do të rekomandonim në të tilla raste është se, pavarësisht frikës për mbrojtjen e të dhënave personale, të përdoret videokonferenca dhe kamerat të mbyllen kur përfundon takimi. Po ashtu, nevojitet të ekzistojë besimi brenda kompanisë për t’u mbrojtur të dhënat personale, të sekretit tregtar dhe ato të klientëve.

Të punuarit në distancë nuk është e përshtatshme për çdo lloj biznesi, sepse varet nga industria. Nëse kemi të bëjmë me industrinë e prodhimit, ku nevoja dhe kontributi i punonjësit është shumë i rëndësishëm, kjo do të jetë e pamundur.

Ajo që i takon kompanive të bëjnë, me qëllim që të mos ndërpresin aktivitetin, është e nevojshme të kryhet një analizë se cilat punë dhe punonjës mund të punojnë në distancë. Po ashtu, duhet të mundësohet edhe infrastruktura e nevojshme për të punuar. Nga pikëpamja e punonjësve për të pasur eficencë në punën në distancë, janë disa rekomandime.

Së pari, familjarëve duhet t’u shpjegohet që kjo është punë, ku ndryshon vetëm distanca, dhe nuk ndodhemi në shtëpi për pushim, por jemi duke punuar.

Së dyti duhet të krijohet një rutinë e përditshme. Puna të nisë herët në mëngjes.

Së treti, brenda mundësive të gjithsecilit të krijohet një ambient i veçantë që shkakton sa më pak shkëputje nga puna. Komunikimi nuk duhet të jetë vetëm nëpërmjet postës elektronike apo aplikacioneve smart, por edhe nëpërmjet videove dhe telefonatave.

Këto janë masa të përkohshme. Në këtë situatë emergjence, këto politika quhen politikat e kohës të punës fleksibël. Ka disa forma të të punuarit në distancë. Fatmirësisht legjislacioni ynë, edhe me ndryshimet që janë bërë në Kodin e Punës e njeh telepunën. Shumë kompani kamë investuar dhe krijuar kushtet e duhura për të zhvilluar punën në distancë.

LEXO EDHE:  Një çantë vlen sa një shtëpi/ Njihuni me pasurinë e vërtetë të Kylie Jenner

Cilat janë anët pozitive dhe ato negative të të punuarit në shtëpi?

Në aspektin e situatës ku gjendemi, lind pyetja se nëse kemi zgjidhje tjetër për të mbajtur biznesin në këmbë? Patjetër që nuk është e njësoj të punuarit në distancë me të punuarit në ndërveprim. Kjo pasi siç e përmenda duhet të jemi të përgatitur mendërisht, duhet të ngrihen kushtet për të punuar në një formë ndryshe, siç është kjo.

Ana pozitive është se biznesi vazhdon aktivitetin, si dhe njerëzit vazhdojnë të jenë të angazhuar në detyrat e tyre. Kjo situatë, gjithashtu do të sjellë në të ardhmen, ndryshimin e sjelljeve në kompani, çka përkthehet në burim të reduktimit të kostove të tyre, sidomos tek ato biznese që duhet të zhvillojnë takimet në vende të ndryshme dhe duhet të mbledhin punonjësit. Mund të jetë edhe një reduktim i kostove edhe për atë që quhet segment alternativ i forcave të punës, që jo dosmosdoshmërisht mund të jenë prezent në kompani. Të gjitha këto kalkulohen në koston e një kompanie për punën.

Pra, e thënë ndryshe, nëse do të duhet që për 200 punonjës një sipërfaqe 1000 m2, në një të ardhme nëse kjo bëhet pjesë e punës, nuk do të nevojitet kjo sipërfaqe. Pra mund të jetë një mundësi për të ardhmen për përmirësimin e kostove të kompanive.

“Lufthansa Industry Solutions” zgjedh të punojë nga shtëpia

Rreth 210 punonjës të kompanisë “Lufthansa Industry Solutions” do të punojnë nga shtëpia për 3 javë, për shkak të karantinimit të vendit nga koronavirusi. Përfaqësues të kompanisë thanë për “Monitor” se janë marrë masat e nevojshme paraprake për të garantuar vijueshmërinë e punës. Kompania thotë se janë kryer investimet e duhura për të zhvilluar punën në distancë.

“Në një situatë si kjo që po përjetojmë, e duke ndjekur të gjithë udhëzimet përkatëse të dhëna nga Qeveria dhe institucionet e shëndetit publik, LHIND e ka përqafuar idenë e të punuarit remote edhe një herë më tepër, duke u dhënë kështu mundësinë të gjithë punonjësve tanë të punojnë të sigurt në kushtet e shtëpisë.

Aktualisht në selinë tonë në Tiranë janë 210 punonjës, të cilët duke nisur prej datës 13 mars e deri më 3 prill do të punojnë nga shtëpia. Ekipi ynë i inxhinierëve ka bërë të gjitha testimet e nevojshme paraprake për të siguruar që asgjë nuk do të cenojë vazhdimësinë dhe cilësinë e punës. Infrastruktura e nevojshme për të punuar në këtë mënyrë u mundësohet të gjithë punonjësve, që në ditët e tyre të para në LHIND.

Atyre duhet vetëm të kenë lidhje interneti në shtëpi dhe të marrin nga zyra të gjitha pajisjet e nevojshme të punës, si laptop, adaptor, monitor e çdo gjë që atyre do t’ua lehtësonte punën”, sipas deklaratës të kompanisë.

Për ndërveprimin e punës mes punonjësve, “Lufthansa Industry Solutions” shprehet se ka ngritur edhe një strukturë të posaçme komunikimi të përditshëm, nëpërmjet disa platformave online, si Skype for Business apo Microsoft Teams, në mënyrë që të bëhet një ndjekje e vazhdueshme e ecurisë së punës dhe çdo problematike që mund të haset gjatë rrugës.

Kompania thekson se të punuarit nga shtëpia është një ndër politikat e saj dhe punonjësit janë të familjarizuar me këtë model të punuari. “Kjo do të thotë, se të gjithë punonjësit tanë, kanë të drejtë të punojnë të paktën dy herë në muaj remote në kushte normale. Ndër të tjera, duke qenë se baza e kompanisë sonë është në Gjermani, punonjësit e LHIND tashmë janë mjaft të familjarizuar me idenë e të punuarit remote dhe çdo gjë funksionon më së miri. Jemi të bindur se kështu do të jetë edhe gjatë këtyre tre javëve në vazhdim”, shprehet kompania “Lufthansa Industry Solutions”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Surprizon moti/ Rikthehen reshjet dhe vranësirat në gjithë vendin

Publikuar

-

Nga

Dita e dielë do të jetë me vranënsira mesatare deri të dendura. Reshjet e shiut do të bëhen prezente në orët e mesditës, fillimisht përgjatë relieveve malore me intesitet të ulët.

Në orët e pasdites dhe kryesisht të mbrëmjes reshjet e shiut do prekin pjesën më të madhe të territorit me intensitet të ulët, ndërsa në qendër, jug dhe juglindje të vendit reshjet do të fitojnë intensitet deri mesatar.
Era do të jetë nga veriperëndimi me shpejtësi mesatare deri në 8m/s,

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi Ditor, 22 Mars 2020

Publikuar

-

Nga

Dashi
21 Mars – 19 Prill
Është e rëndësishme që gjatë kësaj të diele të ndaloni dhe të pushoni pak. Keni akumuluar shumë stres gjatë kësaj jave, kjo për shkak të bashkëpunëtorëve tuaj. Mundohuni që të rigjeni ekuilibrin me veten dhe të tjerët.

Demi
20 Prill – 20 Maj
Do keni mendime mjaft të frytshme, ku do të keni mundësi që të mendoni për të ardhmen. Është momenti i duhur për të bërë diçka të tillë, duke qenë se raporti në çift është konsoliduar. Bëni mirë që të veproni para se Saturni të hyjë në shenjën tuaj dhe t’iu bezdis.

Binjakët
21 Maj – 20 Qershor
Duke nisur nga kjo e diel e deri në mesin e muajit prill, do ju duhet që të bëni zgjedhje të rëndësishme sa i takon jetës tuaj. Mos u nxitoni, por merrni gjithë kohën që ju duhet për të menduar se çfarë është më mirë për ju. Saturni do të ketë ndikim të favorshëm dhe do ju udhëheqë drejt drejtimit të duhur.

Gaforrja
21 Qershor – 22 Korrik
Pranvera po troket dhe bashkë me të edhe zhvillime pozitive. Jeni shumë më të qetë në raport me javët e kaluara dhe kjo gjë do të bëjë që të përballoni disa probleme më mirë.

Luani
23 Korrik – 22 Gusht
Nuk janë ditë shumë të favorshme, përkundrazi, do të jenë të mbushura me probleme dhe shqetësime. Në punë, jeni në mes të një situate të komplikuar, kështu që merrni kohë për të menduar se si do të veproni.

Virgjëresha
23 Gusht – 22 Shtator
Do të nisë për ju një fazë shumë e favorshme, sidomos pasi keni kurajo për të vendosur në diskutim gjithçka dhe për të hedhur hapa të guximshëm. Fatmirësisht çdo nismë e juaja do ju çojë në drejtimin e duhur.

Peshorja
23 Shtator – 22 Tetor
Do të ndiheni të hidhëruar, të fyer dhe të zhgënjyer. Duke nisur nga e diela do të ndiheni të mbyllur në raport me personat e tjerë. Tensioni që do të ndjeni, shumë shpejt do të sheshohet, duke ju lejuar që të veproni.

LEXO EDHE:  Gratë londineze arredojnë shtëpitë e tyre sipas viteve 40-50

LEXO EDHE:  Gratë londineze arredojnë shtëpitë e tyre sipas viteve 40-50

Akrepi
23 Tetor – 21 Nëntor
Kjo nuk është periudha më e mirë e jetës tuaj, por pa dyshim është një periudhë përmirësimi. Duhet të kapërceni edhe ndonjë frikë tuajën, në mënyrë që më në fund të shikoni dritë. Kini më shumë besim në vete.

Shigjetari
22 Nëntor – 21 Dhjetor
Horoskopi i kësaj të diele ju fton që të pushoni, pasi keni qenë hiperaktiv, ndaj mundohuni që të qetësoheni, pasi keni vërtetë nevojë. Një e diel e paqtë është ajo që ju duhet për tu përballur me problemet brenda mureve të shtëpisë.

Bricjapi
22 Dhjetor – 19 Janar
Ju pret një ditë mjaft pozitive dhe optimiste, edhe pse mund të përballeni me situata të vështira. Do të donit të mendonit për të ardhmen dhe të bëni projekte, të cilat do ju ndihmojnë për tu ngushëlluar.

Ujori
20 Janar – 18 Shkurt
Jeni shumë të turbullt dhe personaliteti juaj do të ndryshojë në varësi të këtyre luhatjeve të dhunshme. Mundohuni që të kuptoni se çfarë ka realisht rëndësi për ju sot, dhe jo çfarë kishte dje apo mund të ketë nesër.

Peshqit
19 Shkurt – 20 Mars
Në dashuri duhet të ndaloni dhe reflektoni. Ndërsa në punë, ky është një moment frenetik. Këshillohet që të mos lodheni shumë.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Coronavirus/ Shkon në 3 persona numri i të prekurve në Korçë (Detajet)

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 3 persona numri i personave që dyshohen të prekur me Covid-19 në Korçë.

CNA.al afër mesnatës raportoi për një rast i cili ishte një person 30 vjeç menaxheri i një lokali shumë të frekuentuar në qytetin jug lindor. (lexo ketu)

Burime zyrtare konfirmuan për CNA.al se janë zbuluar dhe dy raste të reja. Ata janë dy pensionistë.

Burimet theksuan se të tre personat pasi kanë marrë ndihmën e parë në Senatoriumin e Korçës, janë nisur për ndihmë të specializuar ne Infektivin e Tiranës.

Deri ditën e sotme Korça mbahej si qendër e pa prekur, megjithse më parë ishte raportuar një mesues grek në një shkollë private I prekur nga Covid-19.

LEXO EDHE:  Studimi/ Pica ju bën më produktivë në punë

LEXO EDHE:  Gratë londineze arredojnë shtëpitë e tyre sipas viteve 40-50

Nesër pritet edhe një qëndrim zyrtar nga Ministria e Shëndetësisë si dhe detajet për numrin e plotë të personave të prekur dhe gjendjen e tyre./CNA.AL

Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Korçë/ Infektohet menaxheri i një lokali

LEXO TE PLOTE