Connect with Us

Italia mbyll aktivitetet prodhuese jo jetike/ Conte: Qëndrojnë hapur vetëm farmacitë e supermarketet

Bota

Italia mbyll aktivitetet prodhuese jo jetike/ Conte: Qëndrojnë hapur vetëm farmacitë e supermarketet

Publikuar

-

Italia ka mbyllur çdo aktivitet prodhues që nuk është jetk për të garantuar të mira dhe shërbime esenciale.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri i Italisë Giuseppe Conte pasi dje u shënua numri maksimal i viktimave, 793 në një ditë të vetme. “Është kriza më e vështirë që vendi po jeton që nga Luftae Dytë Botërore”, ka deklaruar kryeministri italian.

Conte siguroi se “do të vijojnë të qëndrojnë të hapura të gjitha supermarketet, dyqanet ushqimore dhe për nevojat themelore.
Por, jashtë aktiviteteve thelbësore ne do të lejojmë vetëm punën në modalitetin e smartëorking dhe aktivitetet e prodhimit të rëndësishme për vendin. Reduktojmë motorin prodhues të Italisë, por nuk e ndalojmë atë”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Kosova si Shqipëria/ Ndalohet muzika pas orës 21:00

Publikuar

-

Nga

Qeveria e Kosovës ka nxjerrë një vendim lidhur me masat parandaluese të pandemisë që ka shkaktuar koronavirusi, pas propozimit të Ministrisë së Shëndetësisë.

Gjatë mbledhjes u vendos që të gjithë qytetarët e huaj që do të vijnë nga vendet me risk të lartë, sipas listës zyrtarë të ECDC, duhet të dëshmojnë nëpërmjet testit RT-PCR se nuk janë të infektuar me Covid-19.Z Të gjithë subjekteve që ofrojnë shërbime gastronomike, si restorantet dhe kafene, u ndalohet funksionimi nga ora 23:30 deri në 5 të mëngjesit. Ndërsa nga ora 21:00 ndalohet muzika.Matja e temperaturës është e detyrueshme për të gjithë ata që hyjnë në objekte publike dhe private./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Arrestimet e EULEX në zyrat e OVL të UÇK-së në Kosovë/ Thaçi: S’ka nevojë për aksione spektakolare!

Publikuar

-

Nga

Arrestimet e EULEX në zyrat e OVL të UÇK-së në Kosovë, Thaçi: S’ka nevojë për aksione spektakolare!

Presidenti Hashim Thaçi ka reaguar për aksionin e EULEX me bastisjen e zyrave të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së dhe arrestimet e anëtarëve të saj, krytarit Hysni Gucatit dhe nënkryetarit Nasir Haradinajt.

Thaçi ka dalë kundër këtij operacioni, duke theksuar se s’ka nevojë për aksione spektakolare pasi askush s’do i ikë drejtësisë.Presidenti i Kosovës, kujton se UÇK ka qenë lëvizje vullnetare dhe e rezistencës për liri e pavarësi të Kosovës, si dhe veteranët e saj janë vlera me sublime e saj . Ndërkohë mësohet se operacioni i EULEX për bastisjen e këtyre zyrave u urdhërua nga Gjykata Speciale e Hagës për dokumentacione. Dhe arrestimet kanë ardhur pikërisht për fshehje dhe pengim të drejtësisë.

Deklarata e Thaçit:
Deklaratë për media e Presidentit të Republikës së Kosovës
Qytetarët e Kosovës dhe tërë bota presin që Dhomat e Specializuara t’i japin përgjigjen e duhur, profesionale dhe transparente pretendimeve monstruoze, siç janë insinuatat për “trafikimin e organeve njerëzore nga UÇK-ja” apo për “Shtëpinë e verdhë”, në emër të të cilave ne ishim të detyruar që t’i themelojmë Dhomat e Specializuara.
Siç tregon historia, Ushtria Çlirimtare e Kosovës ka qenë lëvizje vullnetare, pjesë e rezistencës civile dhe angazhimit për liri e pavarësi në Kosovë dhe si e tillë është njohur nga bashkësia ndërkombëtare.
Ishte edhe shembull i bashkëpunimit me drejtësinë ndërkombëtare. Duke filluar me gjykatat e UNMIK-ut, Tribunalin për Ish-Jugosllavinë në Hagë, EULEX-in, gjykatat vendore dhe tani me nivelin e 5-të të drejtësisë në Kosovën e pasluftës, Dhomat e Specializuara. Asnjë i intervistuar apo i akuzuar nuk i ka ikur përgjegjësisë që t’u përgjigjet autoriteteve kompetente të drejtësisë.
E theksoj se rrjedhja e dokumenteve ka cenuar legjitimitetin e gjykatës në sytë e qytetarëve, ka dëmtuar imazhin e shtetit të Kosovës dhe të drejtat e të pandehurve potencialë. Publikimi i këtyre dokumenteve ka qenë i papranueshëm.
Veteranët e UÇK-së janë vlera më sublime e rezistencës dhe lëvizjes sonë për liri e pavarësi. Asnjë grackë e ngrehur nga kushdo nuk do ta vendosë Kosovën në anën e kundërt të drejtësisë.
Është e qartë se kërkohet bashkëpunim i ndërsjellë, në perputhje me legjislacionin me të cilin janë themeluar Dhomat e Specializuara. Kjo drejtësi speciale është e obliguar që t’i përmbahet dhe të veprojë në kuadër të Kushtetutës së Kosovës dhe t’i respektojë të drejtat e të gjithëve.
Asnjë i pandehur potencial nuk do t’i ikë drejtësisë. Prandaj, vlerësoj se nuk ka asnjë arsye për ekspedita apo aksione spektakulare. Ndërsa integriteti dhe dinjiteti i secilit qytetar duhet të respektohet.
E tërë bota e dinë se Kosova ishte viktimë. UÇK-ja dhe tërë populli i Kosovës janë përballur me gjenocid dhe spastrim etnik.
Kosova gjithmonë ka qenë dhe do të jetë në anën e të vërtetës, bashkëpunimit, drejtësisë dhe të drejtës ndërkombëtare, e përcaktuar për ndërtimin e shtetit demokratik, ligjor dhe shumetnik, atdhe të të gjithë qytetarëve të saj.
Ky është vullnet i qytetarëve të Kosovës dhe përkushtim i institucioneve të shtetit të Kosovës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Zyrtari i lartë i BE jep lajmin/ Shtyhet dialogu Kosovë-Serbi

Publikuar

-

Nga

Një takim i ri midis Kosovës dhe Serbisë, në nivel ekspertësh, i paraparë të zhvillohet të hënën në Bruksel, është shtyrë, për shkak të situatës së krijuar me koronavirusin.

Lajmi u bë i ditur nga përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në bisedimet Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, në një postim në Twitter.
Një ditë më herët, Lajçak konfirmoi se të hënën do të zhvillohet takimi midis shefave të dy ekipeve negociatore, Skënder Hyseni dhe Marko Gjuriç.

Ai tha se temë e diskutimeve do të jenë pretendimet financiare dhe ato pronësore midis dy vendeve. Lajçak nuk dha detaje se për sa kohë është shtyrë takimi i radhës.Disa shtete të Evropës, përfshirë Belgjikën, janë duke u përballur me rritje të numrit të rasteve me koronavirus. Kosova dhe Serbia janë në bisedime për normalizimin e marrëdhënieve qysh në vitin 2011.

LEXO EDHE:  “Të quajnë kurorë por s’je mbret”/ Vogëlushi nga Italia prek me poezinë për koronavirusin

LEXO EDHE:  “Ka forcuar urat e bashkëpunimit me Italinë”/ Meta dekoron Kolonelin Fabio Cornacchia 

Procesi është zhvilluar gjatë gjithë kohës me ndërmjetësimin e BE-së dhe me mbështetjen e SHBA-së. Këtë muaj në Uashington, dy palët kanë arritur një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike./CNA.al

LEXO TE PLOTE