Connect with Us

Gjithçka mbyllur/ Sot gjithë Shqipëria në izolim total

Lajme

Gjithçka mbyllur/ Sot gjithë Shqipëria në izolim total

Publikuar

-

Që prej orës 13:00 të ditës së djeshme deri nesër në orën 05:00 të mëngjesit, e gjithë Shqipëria është në izolim total.

Asnjë person nuk lejohet të dalë nga shtëpia. Gjithçka është mbyllur, duke filluar nga supermarketet, farmaci e çdo biznes tjetër.
Nëpër rrugët e Shqipërisë të vetmit që janë në krye të detyrës janë forcat e policisë dhe të ushtrisë për të garantuar se askush nuk thyen shtetrrethimin, pjesëtarët e mediave dhe personeli mjekësor.

Shqipëria deri tani ka 76 të prekur, prej të cilëve 2 viktima. Ndërkohë, nga ora 05:00 e mëngjesit të së hënës do të vihet sërish në fuqi orari i lejimit të qarkullimit të këmbësorëve deri në orën 13:00./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Masat ndaj COVID-19/ Policia patrullim gjatë gjithë natës në Tiranë e Kamëz

Publikuar

-

Nga

Policia e Tiranës ka kryer patrullime gjatë natës së kaluar në rrugët e kryeqytetit dhe në Kamëz për zbatimin e masave kufizuese për para ndalimin e përhapjes së koronavirusit.

Një asnjë nga rrugët e Tiranës nuk ka pasur lëvizje nga qytetarët.
“Punonjësit e Policisë së Shtetit në patrullim për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë , si dhe për monitorimin dhe kontrollin e zbatimit të masave kufizuese.
Pika kontrolli nga shërbimet e Policisë së Shtetit në bashkëpunim me forcat e ushtrisë, për zbatimin e masave kufizuese për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Respektoni rregullat e kufizimit të qarkullimit me automjete, biçikleta e motomjete.
Respektoni kufizimin e lëvizjes në këmbë, qëndroni në banesë deri të hënën në mëngjes, por edhe më mbrapa respektoni, respektoni, respektoni oraret kufizuese dhe zbatoni këshillat për higjienën.

LEXO EDHE:  Historia e Zija Mukës/ Gazetari që refuzoi regjimin komunist

LEXO EDHE:  Takimi BE-Shqipëri/ Opozita debat me drejtuesit e seancës. Bumçi: Nuk erdhëm të dëgjojmë sukseset

Ruani largësinë në markete, minimarkete e furra buke, por edhe në rrugë.
Të mbrojmë njëri -tjetrin, të mbrojmë jetën. Durim e kontribut nga gjithsecili dhe do ja dalim”, deklaron policia.

LEXO TE PLOTE

Lajme

Mjeku mesazh të fortë qytetarëve/ Tregon si shmangen pasojat nga Covid për të sëmurët kardiakë

Publikuar

-

Nga

Mjeku kardiolog në spitalin “Shefqet Ndroqi”, Meriton Siqeca, ka folur për koronavirusin i cili ka infektuar deri më tani 76 raste sipas shifrave të konfirmuara nga Ministria e Shëndetësisë.

Mjeku i kërkon qytetarëve të qëndrojnë të izoluar, pasi kështu ndihmojnë veten dhe stafin mjekësor, ndërsa pretendon se izolimi e redukton me 80 për qind përhapjen e virusit.

Doktori ka treguar në një intervistë për gazetën Dita se sa të rrezikuar janë pacientët që vuajnë nga zemra.

“Nga pikëpamja e zemrës, nuk është parë që virusi të jetë i lidhur me shfaqjen e sëmundjes koronare akute. Megjithatë, nga të dhënat e marra nga qendra të ndryshme spitalore në botë, gjatë kësaj kohe, është lidhur bashkekzistenca e CoVid-19 me miokarditin (inflamacion i muskulit të zemrës). Megjithatë, më duhet të theksoj se janë edhe shumë viruse të tjerë që mund të shkaktojnë miokarditin dhe, në këtë aspekt, edhe ky virus nuk del jashtë të zakonshmes. Ndërsa, sa u përket pacientëve me sëmundje kronike të zemrës (pamjaftueshmëri e zemrës – insuficiencë kardiake), ky virus është sjellur në mënyrë agresive pikërisht te këta individë që, përveç moshës, kanë edhe sëmundje të tjera kronike, të zemrës, por edhe të sistemeve organore të tjera”, deklaron ai, ndërsa tregon se kujdesi duhet të përqendrohet në masat e përgjithshme, si dhe masat apo këshillat higjieno-dietetike.

Ndërkohë për dyndjen e njerëzve në rrugë e supermarkete, Siqeca thotë se nuk është dakord me daljen në masë.

“Na takon të gjithëve të bëjmë pjesën tonë në këtë pandemi. Rekomandimi numër 1 në nivel botëror është të shmanget kontakti masiv ndërmjet njerëzve, sepse është parë që vetëm një masë e tillë, kaq e thjeshtë, që është në dorë të secilit nga ne, e ul me 80% mundësinë e shpërhapjes së virusit. Kjo nuk është për të ndjellë panik, përkundrazi, kjo është një informatë dhe, mbi të gjitha, i mëshoj fuqishëm, sepse këtë fuqi e kemi të gjithë pa dallim. Do të rekomandoja që, sikurse unë apo edhe të tjerë, të bëjnë furnizime ushqimore dhe farmaceutike më afatgjata dhe në asnjë mënyrë në mënyrë të përditshme. Duhet të ndërgjegjësohemi të gjithë që me sipërmarrje kaq të thjeshta kemi mundësinë t’u zgjasim jetën më të dashurve tonë”, nënvizon ai.

LEXO EDHE:  Altin Goxhaj paralajmëron një lëvizje të re politike në Shqipëri

LEXO EDHE:  Luana largohet përsëri nga Shqipëria/Ja destinacioni i saj i rradhës

Për infektimin e disa mjekëve në Spitalin ku ai punon, Siqeca thotë se vatër janë bërë pacientët.

“Disa pacientë janë pranuar në spital në bazë të sëmundjes kronike të akutizuar, që u ka shfaqur probleme në një moment të caktuar. Këta pacientë janë shtruar në pavijonin përkatës, për trajtimin e sëmundjes akute apo kronike përkatëse dhe gjatë këtij shtrimi (që mund të shkojë nga disa ditë në pak javë) jo gjithmonë është dyshuar patjetër për COVID-19. Si rrjedhim, personeli në kontakt, familjarët vizitorë, pacientët e tjerë të shtruar në të njëjtën dhomë me të, janë infektuar. Vlen të theksoj që vetëm disa prej tyre”, tha ai më tej, ndërsa jep edhe një mesazh për qytetarët.

“Respektoni rekomandimet e OBSh-së, me daljen nga shtëpia rrisni ndjeshëm gjasat që të infektoni veten dhe familjarët tuaj. Respektoni rregullat e higjienës personale dhe mjedisore. Respektoni të gjitha rekomandimet për mbrojtje (vendoseni maskën kur jeni në kontakt me të tjerët, vishni doreza dhe mbërthejini mbi mëngë, përdorni xhel dezinfektues). Shfrytëzoj këtë hapësirë të përshëndes të gjithë mjekët, infermierët, sanitarët, stafet e ambulancave, farmacistët, policët, ushtarët, gazetarët dhe të gjithë furnizuesve. Janë momente të vështira të jetoni gjatë gjithë kohës në frikë, por duhet të jemi optimistë. Informohuni sa më saktë, nuk ka vend për panik, vetëm për zgjerim të dijeve. Shpresoj që me sa më pak dëme, por ne do t’ia dalim!”, nënvizon mjeku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Lajm i mirë/ Pacienti zero me koronavirus rezulton sërish negativ

Publikuar

-

Nga

Pacienti zero i konfirmuar me koronavirus në Shqipëri ka dalë sërish negativ në testimin e bërë pas mjekimit në spitalin Infektiv.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama në një postim në rrjetet sociale.

“Edhe pacienti zero sapo doli negativ”, shkruan shkurt kreu i qeverisë, ndërsa pritet që pacienti të dalë së shpejti nga spitali.

LEXO EDHE:  Altin Goxhaj paralajmëron një lëvizje të re politike në Shqipëri

LEXO EDHE:  Tirana zbret në rrugë, festohet fitorja e kombëtares

Kujtojmë se sot doli pacienti i parë i shëruar nga spitali, i cili është këshilluar të vetëizolohet për 14 ditë për të shmangur rrezikun e rikthimit të koronavirusit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE