Connect with Us

Coronavirus/ Shkon në 3 persona numri i të prekurve në Korçë (Detajet)

Sociale

Coronavirus/ Shkon në 3 persona numri i të prekurve në Korçë (Detajet)

Publikuar

-

Ka shkuar në 3 persona numri i personave që dyshohen të prekur me Covid-19 në Korçë.

CNA.al afër mesnatës raportoi për një rast i cili ishte një person 30 vjeç menaxheri i një lokali shumë të frekuentuar në qytetin jug lindor. (lexo ketu)

Burime zyrtare konfirmuan për CNA.al se janë zbuluar dhe dy raste të reja. Ata janë dy pensionistë.

Burimet theksuan se të tre personat pasi kanë marrë ndihmën e parë në Senatoriumin e Korçës, janë nisur për ndihmë të specializuar ne Infektivin e Tiranës.

Deri ditën e sotme Korça mbahej si qendër e pa prekur, megjithse më parë ishte raportuar një mesues grek në një shkollë private I prekur nga Covid-19.

LEXO EDHE:  Personazh/ Gone Çibuku, valltari që luajti mjeshtërisht humorin korçar

Nesër pritet edhe një qëndrim zyrtar nga Ministria e Shëndetësisë si dhe detajet për numrin e plotë të personave të prekur dhe gjendjen e tyre./CNA.AL

Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Korçë/ Infektohet menaxheri i një lokali

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Tre pacientë të shëruar lënë spitalin”/ Manastirliu ndan lajmin e mirë, mirënjohje për bluzat e bardha

Publikuar

-

Nga

ministrja e shendetesise, ogerta manastirliu nekonference

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka reaguar në rrjetet sociale, pas lajmit se “pacienti zero” bashkë me babain  e tij, pritet të lënë spitalin pasi kanë rezultuar sërish negativ pas testimeve të kryera.

Kjo e çon në tre numrin e paciantëve të shëruar në vendin tonë, pasi dhe një tjetër pacient la spitalin pasditen e sotme.

Manastirliu falenderon gjithashtu bluzat e bardha për punën dhe sakrificën e pakursyer gjatë këtyre ditëve.

LEXO EDHE:  Kisha Orthodhokse njoftim mbi Liturgjitë dhe masat mbrojtëse kundër virusit Covid-19

LEXO EDHE:  Personazh/ Gone Çibuku, valltari që luajti mjeshtërisht humorin korçar

“Një tjetër lajm i mirë🙏🏼
Edhe pacienti 0️⃣ sapo është konfirmuar negativ👍🏼
Babë e bir pritet të lënë spitalin dhe bashkë me pacientin tjetër që la spitalin mesditën e sotme, janë 3️⃣ pacientët e shëruar që rikthehen në shtëpi🙏🏼
Shumë mirënjohëse për punën dhe sakrificën e ekipit të #Infektivit”

LEXO TE PLOTE

Sociale

Shahini “qetëson” nxënësit/ “Nuk rrezikohet viti akademik. Orët do zëvendësohen të shtunave”

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Arsimit Besa Shahini në një intervistë për news 24 u shpreh se të gjithë orët mësimore të humbura do të zëvendësohen dhe se nuk rrezikohet viti akademik.

Ndërko për momentin, me nxënësit po punohet me dy mënyra, me internet dhe me leksione nga televizioni.

 “Ne gjatë kësaj periudhe po bëjmë mësim, prandaj unë mendoj se nuk kemi nevojë që të shtyjmë provimet kombëtare, por do ta shohim nëse duhet ta shtyjmë. Sido të jetë, ne po komunikojmë edhe me Ministritë e Arsimit me vende të tjera të rajonit, për të parë si do të veprojmë. Viti akademik do të mbyllet.  Nuk rrezikohet viti akademik. E gjithë bota po kalon në të njëjtën fazë.

Për momentin kemi planin A që deri më 3 prill nuk shkojmë në shkollë fizike, por do kemi edhe plan B, nëse duhet të shkojmë tej kësaj date. Nëse kthehemi më 6 prill, duhet të dizinfektohen shkollat, kurse nëse nuk kthehemi, kemi planin për leksione online.

LEXO EDHE:  Ja sa propozime kandidatësh për deputetë në PD vijnë nga Korça, Durrësi dhe Dibra

LEXO EDHE:  Kisha Orthodhokse njoftim mbi Liturgjitë dhe masat mbrojtëse kundër virusit Covid-19

Një pjesë e madhe e Bashkisë i kanë mbyllur dizinfektimet. Të gjitha bashkitë kanë kryer dizinfektimin tashmë të shkollave. Nuk e dimë se kur do kthehemi dhe nuk dimë asgjë sa zgjat situata, duhet të veprojmë sipas rrethanave. Nëse kthehemi në shkolla, të shtunat do të bëhen mësim”, tha ministrja Shahini.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

COVID -19/ Kryepeshkopi Anastas Janullatos apel qytetarëve shqiptarë: Ti bindemi udhëzimeve të Qeverisë

Publikuar

-

Nga

Kryepiskopi i Tiranës, Durrësit dhe i Gjithë Shqipërisë, Anastas Janullatos i ka bërë apel qytetarëve shqiptarë, të zbatojnë udhëzimet e qeverisë lidhur me masat për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Përmes një mesazhi audio të publikuar nga Radio Ngjallja, Kryepeshkopi Anastas falenderon gjithashtu mjekët dhe infermierët që janë nq linjën e parë të shërimit të sëmurëve.

“Është detyra jonë që të shmangim panikun, depresionin dhe dëshpërminin.

Nga ne kërkohet gjakftohtësi, kthjelltësi, vëmendje dhe bindje e shtuar ndaj udhëzimeve të qeverisë dhe të struukturave të shëndetësisë.

LEXO EDHE:  Nga Ilia BALLAURI/MBI OBORRET E KORÇËS

LEXO EDHE:  Nga Ilia BALLAURI/MBI OBORRET E KORÇËS

Duhet të falenderojmë përzemërsisht dhe ata që kujdesen për pastërtinë, rendin publik, informimin dhe mbi të gjitha mjekët dhe infermierët që janë në linjën e parë të luftës për shërimin e të sëmurëve”, thotë ndër të tjera kryepeshkopi Anastas Janullatos./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE