Connect with Us

Skënder Brataj thirrje për qytetarët/ Ja rastet kur bëhet testimi për koronavirusin

Lajme

Skënder Brataj thirrje për qytetarët/ Ja rastet kur bëhet testimi për koronavirusin

Publikuar

-

Shefi i Urgjencës Skënder Brataj ka folur sërish për situatën aktuale për shkak të koronavirusit dhe për thirrjet e qytetarëve, për të cilat theksoi se janë më shumë nga Tirana dhe Durrësi.

Brataj tha se aktualisht po trajtohen personat me kollë, temperaturë dhe ata me vështirësi në frymëmarrje, ndërsa për personat e tjerë sugjeroi të marrin vitamina.

“Tamponi bëhet në spital ose në banesë kur janë persona me vështirësi në frymëmarrje, ose kur kanë sëmundje të tjera. Ne e dimë që sot ka dalë pacienti i parë, familjarëve të tyre ju merret tamponi në shtëpi, sepse dihet që ata kanë qenë në kontakt të drejtpërdrejtë me një person të prekur”, u shpreh ai në emisionin “Kjo Javë”.

“Shenjat e COVID-19 janë si të gripit, temperaturë, kollë, bllokim hundësh, e deri këtu ne i trajtojmë në shtëpi. Por kur thonë se kanë vështirësi në frymëmarrje, mund të jetë edhe paniku dhe këtu bëhet vlerësimi i saktë. Por shoh që nuk po zbatohen akoma masat. Izolimi është e vetmja mënyrë për të mos e transmetuar virusin nga njëri te tjetri. Shoh që lëvizin njerëz dhe mendojnë se “nuk më zë mua”. Ju lutemi të zbatojnë masat, ne jemi të detyruar të rrimë këtu. Edhe ne do kishim dëshirë ta mbyllnim njëherë telefonin, të shkonim te familjarët, por duhet të rrimë këtu. E di që është e vështirë të izolohen, por duhet ta bëjnë”, tha më tej ai.

LEXO EDHE:  Rreziku i koronavirusit në Europë/ Flet mjeku i njohur: Pa dobi kontrollet kufitare

Shefi i Urgjencës përsëriti edhe njëherë apelin për të mbajtur distancë mes qytetarëve dhe për shmangie të kontakteve fizike.

“Terapi në shtëpi kanë marrë moshat e reja, ndërsa patologji kronike kanë në tërësi moshat e treta. Duhet të mos afrohemi me personat që kanë sëmundje në vazhdimësi, duhet të shmangim konkatet me prindërit ose gjyshërit. Në Itali thuajse të gjithë viktimat janë me patologji, vetëm 12 persona nuk kanë pasur patologji më herët. Duhet dizinfektim shumë i madh”, tha Brataj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

“I ndalojmë në rrugë, hipin në taracë!”/ Revoltohet keq Blendi Fevziu

Publikuar

-

Nga

Gazetari Blendi Fevziu, ka reaguar ashpër pas publikimit të disa fotove, ku shihen disa shqiptarë që kanë hipur në taracë, dhe janë mbledhur grumbull, duke mos respektuar as një rregull të vetëizolimit.

Gazetari ka vazhduar me disa postime në InstaStory, ku i bën thirrje qytetarëve që ta marrin seriozisht këtë situatë dhe të ndërgjegjësohen.

“Një mesazh për moshën e tretë. Nuk ka asnjë vlerë të qëndroni në shtëpi gjithë ditën dhe në ora 16:00 të mblidheni 50 veta bashkë në lulishten e lagjes duke luajtur domino. Keni hedhur poshtë gjithë sakrificën e ditës. Mbroni veten. Shihni përtej nesh për të kuptuar çpo ndodh…”

LEXO EDHE:  Ekonomia shqiptare në karantinë/ Humbjet mund t’i kalojnë 25 milionë euro në ditë

LEXO EDHE:  Koronavirusi do ta transformojë globalizimin

Mjaft me mesazhe që jemi racë e fortë dhe na ka frikë virusi. MJAFT me mesazhe që ne s’kemi gjë në dorë po na ka në dorë Zoti. Ndihmojeni zotin që t’ju ndihmojë dhe ai. MJAFT me bindjen se më e keqja kaloi, më e madhja s’ka ardhur akoma. RUANI VETEN DHE TË AFËRMIT.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Ministria e Jashtme jep njoftimin e rëndësishëm për shqiptarët që kanë “ngecur” në Kanada

Publikuar

-

Nga

Ministria e Jashtme ka dhënë një njoftim të rëndësishëm për të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë “ngecur” në Kanada për shkak të situatës së krijuar nga COVID-19 dhe i mbaron leja e qëndrimit.

Sipas njoftimit të gjithë kata shtetas duhet të aplikojnë online për zgjatjen e statusit të qëndrimit, para përfundimit të tij.

“Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme informon gjithë shtetasit shqiptarë që ndodhen në Kanada, se sipas autoriteteve kanadeze, të gjithë shtetasit e huaj që për shkak të situatës së krijuar për shkak të COVID-19, nuk kanë mundur të largohen nga Kanadaja, mund të aplikojnë online për zgjatjen e statusit tuaj të qëndrimit, para përfundimit të tij.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Ka një ilaç që mendohet se është i suksesshëm”/ Mjeku Topi kritika OBSH-së, paralajmërimi i fortë

Publikuar

-

Nga

Mjeku i njohur Flamur Topi ka folur për mënyrën se si po e përjeton koronavirusin duke qenë se është vetëkarantinuar në banesën e tij.

Topi tha se po i respekton të gjitha masat në mënyrë shumë rigoroze, ndonëse theksoi se ankthi është i pashmangshëm duke parë lajmet tronditëse që vijnë nga Italia.

“Duhet të jesh i pashpirt, i pa zemër që të thuash nuk kam ankth”, deklaroi mjeku, ndërsa dha lajmin se ka një ilaç që mendohet të jetë i suksesshëm për trajtimin e pacientëve.

“Pak më parë kam marrë një lajm me shumë interes, mbi ilaçin kundër koronavirus. Ka një ilaç që mendohet se është i suksesshëm por duhet të presim, sepse edhe shkenca nxitohet. Megjithatë lajmi është.”, u shpreh ai në emisionin “Kjo Javë”.

Më tej mjeku kritikoi Organizatën Botërore të Shëndetësisë se nuk ka gjetur konkluzione shumë të mira, ndërsa paralajmëroi se nëse shkencëtarët nuk zbulojnë arsyen pse këto viruse si korona dhe SARS-i e kanë zanafillën nga Kina, epidemia e ardhshme do të jetë më e frikshme.

LEXO EDHE:  Masat ndaj koronavirusit/ Kryegjyshata Botërore Bektashiane pezullon çdo aktivitet

LEXO EDHE:  Meta në konferencë për mediat/ Ja kur do të dalë para gazetarëve

“Kam frikë se nëse OBSH, e cila kam përshtypjen se duhet të kishte punuar me më shumë kujdes, se që nga 2003 mund të ishin nxjerrë konkluzione shumë më të mira, mund të ishte studiuar shumë mirë familja e koronaviruseve dhe tani mund të kishim të gatshme vaksinën. Pra, OBSH nuk ka nxjerrë konkluzione. Pyetja që mund t’i bëhet OBSH është “Pse në Kinë, e para në Kinë, edhe kjo”. Nëse shkencëtarët nuk mblidhen dhe të japin një përgjigje pse vijnë nga Kina, t’i bëjnë ballë, epidemia e ardhshme do të jetë edhe më e keqe, edhe më rebele. Se SARS nuk ishte aq agresiv, sa ky. Është mikroskopik, të cilin arsenali botëror, si bomba atomike, nuk ka çfarë i bën. Pra, ky virus ka çarmatosur gjithë arsenalin botëror”, tha Topi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE