Connect with Us

Shifrat e Universitetit Amerikan/ Rreth 300.000 të infektuar me COVID-19, ja sa persona kanë humbur jetën

Bota

Shifrat e Universitetit Amerikan/ Rreth 300.000 të infektuar me COVID-19, ja sa persona kanë humbur jetën

Publikuar

-

Universiteti mjekësor John Hokins ka publikuar të dhënat zyrtare të të prekurve me Covid-19 numri i të cilëve ka shkuar në 303,180 në të gjithë botën.

Nga të dhënat vihet re se vendin e parë për numrin më të madh të të prekurve e mabn Kina 81,304 persona, duke u pasuar nga Italia me 53,578 të infektuar dhe Spanja 25,374 raste.

Ndërkohë, sipas të dhënave zyrtare Italia ka kaluar Kinën duke shënuar numrin më të madh të viktimave, i cili ka shkuar deri më tani në 4,825. Më pas vjen Kina me 3,139 jetë të humbura e në vend të tretë Irani me 1,556 të vdekur.

Këto shtete pasohen nga Spanja me 1,375 vdekje, Franca me 562 dhe Mbretëria e Bashkuar me 233. Deri më tani numri i viktimave në total të shkaktuar nga COVID-19 ka shkuar në 12,944.

Shqipëria ende ka një raport të ulët të prekurish me vetëm 76 persona dhe dy jetë të humbura e dy të shëruar.

Të dhënat e universitetit amerikan sipas vendeve i gjeni më poshtë:

81,304 China
53,578 Italy
25,374 Spain
24,148 US
22,213 Germany
20,610 Iran
14,308 France
8,799 Korea, South
6,575 Switzerland
5,067 United Kingdom
3,640 Netherlands
2,815 Belgium
2,814 Austria
2,118 Norway
1,763 Sweden
1,420 Denmark
1,280 Portugal
1,278 Canada
1,183 Malaysia
1,071 Australia
1,021 Brazil
1,007 Japan
995 Czechia
883 Israel
785 Ireland
730 Pakistan
712 Cruise Ship
670 Turkey
670 Luxembourg
537 Chile
536 Poland
530 Greece
523 Finland
506 Ecuador
481 Qatar
473 Iceland
450 Indonesia
432 Singapore
411 Thailand
392 Saudi Arabia
383 Slovenia
367 Romania
330 India
318 Peru
307 Philippines
306 Russia
306 Estonia
305 Bahrain
294 Egypt
240 South Africa
214 Iraq
206 Croatia
203 Mexico
200 Panama
196 Colombia
187 Lebanon
178 Slovakia
176 Kuwait
171 Serbia
163 Bulgaria
160 Armenia
158 Argentina
153 United Arab Emirates
153 Taiwan*
144 San Marino
139 Algeria
124 Latvia
117 Costa Rica
112 Dominican Republic
110 Uruguay
103 Hungary
96 Morocco
94 Vietnam
93 Bosnia and Herzegovina
88 Andorra
85 North Macedonia
85 Jordan
84 Cyprus
83 Lithuania
83 Brunei
80 Moldova
77 Sri Lanka
76 Albania
76 Belarus
73 Malta
70 Venezuela
64 Burkina Faso
60 Tunisia
53 Cambodia
53 Azerbaijan
53 Kazakhstan
53 Guadeloupe
52 Oman
52 New Zealand
49 Georgia
49 Trinidad and Tobago
47 Ukraine
47 Senegal
45 Reunion
43 Uzbekistan
37 Liechtenstein
32 Martinique
27 Cameroon
25 Bangladesh
24 Afghanistan
24 Honduras
23 Congo (Kinshasa)
22 Nigeria
21 Cuba
19 Bolivia
19 Ghana
18 French Guiana
18 Paraguay
17 Guatemala
17 Rwanda
16 Jamaica
16 Togo
14 Montenegro
14 Mauritius
14 Cote d’Ivoire
14 Kyrgyzstan
13 Maldives
11 Monaco
10 Mongolia
9 Ethiopia
7 Kenya
7 Seychelles
7 Mayotte
7 Guyana
6 Tanzania
6 Barbados
6 Equatorial Guinea
4 Gabon
4 Bahamas, The
4 Suriname
3 Liberia
3 Cabo Verde
3 Congo (Brazzaville)
3 Central African Republic
3 Madagascar
3 El Salvador
3 Namibia
3 Zimbabwe
2 Saint Lucia
2 Benin
2 Angola
2 Guinea
2 Haiti
2 Kosovo
2 Bhutan
2 Sudan
2 Zambia
2 Mauritania
2 Nicaragua
1 Saint Vincent and the Grenadines
1 Eritrea
1 Somalia
1 East Timor
1 Fiji
1 Niger
1 Chad
1 Djibouti
1 Antigua and Barbuda
1 Eswatini
1 Nepal
1 Holy See
1 Papua New Guinea
1 Gambia, The

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Kosova kthen orën policore/ “Dy deri në 12 vjet burg ose 8 mijë euro gjobë për shkelësit e masave”

Publikuar

-

Nga

Qeveria e Kosovës dënime të rënda/ “Dy deri në 12 vjet burg ose 8 mijë euro gjobë për shkelësit e masave”

Qeveria e Kosovës ka ashpërsuar masat ndaj qytetarëve që nuk repektojnë masat e rekomanduara për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Afrim Ahmeti, drejtori i Operacioneve në Policinë e Kosovës, tha se dënimet për shkelësit e masave do të jenë të rënda, madje theksoi se do të variojnë nga 2 deri në 12 vjet burg, ose deri në 8 mijë euro gjobë.

Ahmeti paralajmëroi se gjobat do fillojnë të vihen që nga dita e nesërme, për shkak se numri i madh i të infektuarve është në rritje.

“Ne nga fillimi i zbatimit të vendimeve qeverisë kemi kapur raste sipas Kodit Penal sipas nenit 249 dhe 250 dhe kemi asistuar inspektorët sanitarë ndërsa tashmë ne përveç asistimit të inspektorëve sanitarë dhe rasteve që do t’i aplikojmë sipas nenit 249-250 të Kodit Penal të Kosovës do t’i marrim shënime qytetarëve që nuk i zbatojnë këto masa dhe të njëjtat do të procedohen të inspektorët sanitarë të cilët do të bëjnë këtë paraqitje për ta.

LEXO EDHE:  Lehtësimi i masave/ Manastirliu: Do jetë me pikatore, duhet të jemi të kujdesshëm

LEXO EDHE:  Lehtësimi i masave/ Manastirliu: Do jetë me pikatore, duhet të jemi të kujdesshëm

Dënimet janë mjaft të mëdha dhe sipas nenit 249 dhe 250 dënimet shkojnë nga 2 vjet deri në 12 vjet burg, ndërsa për kundërvajtje sipas Ligjit për parandalimin e sëmundjeve ngjitëse deri në 8 mijë euro gjobë”, tha ai për mediat e Kosovës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

88 raste të reja me Covid-19 në shtetin fqinj/ Humbin jetën tre pacientë

Publikuar

-

Nga

88 raste të reja me Covid-19 në shtetin fqinj/ Humbin jetën tre pacientë

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut raporton 88 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit.

Mësohet se nga 973 testime, me koronavirus janë konfirmuar në Shkup 30 raste, në Kumanovë 8, në Dibër 1, në Shtip 13, në Prilep 5, në Tetovë 3, në Strugë 3, në Veles 1, në Manastir 1, në Ohër 2, në Kavadarcë 1, në Gostivar 1, në Probishtip 1, në Kratovë 1, në Sveti Nikollë 1 dhe në Kërçovë 8.

Instituti i Shëndetit Publik të shtetit fqinj deklaroi se që nga dita e djeshme janë shëruar 123 pacientë.

Ndërkohë, tre persona të tjerë kanë humbur betejën me koronavirusin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Deputetja infektohet me Covid/ “Simpotmat më filluan pas seancës në Kuvend”

Publikuar

-

Nga

Deputetja infektohet me Covid/ “Simpotmat më filluan pas seancës në Kuvend”

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Albena Reshitaj është infektuar me virusin Covid-19.

Përmes një postimi në Facebook, Reshitaj ka thënë se simptomat kanë filluar të shfaqen pas seancës së Kuvendit që u mbajt të premten (10 korrik).
Deputetja u ka bërë thirrje të gjitha institucioneve të vendit që të rrisin përkushtimin në respektimin e masave mbrojtëse.

”Të nderuar qytetarë, miq e kolegë,
Që nga fillimi i Pandemisë jam përpjekur të zbatoj masat e rekomanduara nga institucionet shëndetësore dhe vazhdimisht kam bërë ftesë për zbatimin e tyre.
Pas seancës së ditës së Premte, konkretisht prej të Shtunës së këtij vikendi kanë filluar të më shfaqen disa simptoma që lidhen me infeksionin me Covid-19 dhe pastaj iu kam nënshtruar testit ku kam rezultuar pozitiv.
Deri në testimin tjetër pas një kohe të përcaktuar sipas protokollit unë do të qëndroj e izoluar në shtēpi. Dua edhe një herë ti bëjë ftesë të gjitha institucioneve të vendit që të rrisin përkushtimin në respektimin e masave mbrojtëse, të ndalohen të gjitha ngjarjet dhe aktivitetet aty ku nuk ka kushte dhe ku nuk respektohen masat e rekomanduara nga IKSHPK. Të rritet përkushtimi dhe disiplina sa nuk është bërë tepër vonë”, shkruan deputetja./CNA.al

LEXO TE PLOTE