Connect with Us

Nga Astrit Patozi/ Një propozim për “rebelët” e karantinës

Lajme

Nga Astrit Patozi/ Një propozim për “rebelët” e karantinës

Publikuar

-

Një aktore e njohur kanadeze qenka rebeluar ndaj masave shtrënguese të izolimit, duke deklaruar se nuk do t’i zbatojë ato, megjithëse është nënë e dy fëmijëve. Evangeline Lilly tha se për të liria është më e shtrenjtë se jeta, kjo ishte një zgjedhje e saj, ndaj edhe nuk kishte ndërmend të bindej që të mbyllej në shtëpi e të hiqte dorë nga jeta normale.

Ka shumë njerëz në Shqipëri që mendojnë se lajme të tilla më mirë të mos përkthehen në këtë kohë, sepse mund të shërbejnë si arsye për të justifikuar thyerjen e rregullave të karantinës. Unë them se është e kundërta, duke qenë kaq ekzotike në mbarë planetin, ngjarje si kjo ndihmojnë për të parë më qartë se jemi realisht në luftë. Në sensin që përjashtimi e përforcon rregullin.

Që do të thotë se të qenit i famshëm nuk të jep automatikisht imunitet nga papërgjegjshmëria apo marrëzia dhe kjo nuk është vetëm dukuri shqiptare, por ndodh kudo në botë. Nuk është rastësi që edhe tek ne pati disa “trima” të veçuar, që pak kohë më parë bënë pak a shumë të njëjtën gjë si aktorja kanadeze. Fatmirësisht, e kuptuan shpejt dhe nuk i kam dëgjuar më të ndihen për atë që kishin premtuar dhe, me sa duket, janë mbyllur në shtëpi me bishtin ndër shalë si gjithë të tjerët.

Është fare e thjeshtë, nëse nuk e negociokan dot lirinë e tyre, megjithëse jemi në luftë, ata duhet të gjejnë një mënyrë për t’u grumbulluar të gjithë në një vend. Dhe nuk besoj se ka nevojë të shkojnë në Antarktidë për t’u bërë të parrezikshëm për të tjerët, sepse nuk do t’u duhet shumë vend. Në Shqipëri ma merr mendja se do të mjaftonte edhe një palestër për t’i strehuar të gjithë.

LEXO EDHE:  Ftesa e Astrit Patozit/ Ja si përgjigjet Rudina Hajdari

Sot është dita më e përshtatshme për të mësuar se liritë dhe të drejtat e njeriut kanë kuptim vetëm, nëse njerëzit mbeten gjallë, o “trima”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

“Policia s’do të tolerojë askënd”/ Lleshaj: Një person i vetëm mund ta ndërpresë vargun fatal

Publikuar

-

Nga

Ministri i Brendshëm Sandër Leshaj ritheksuar masat e marra nga qeveria për ccdo shqiptar i cili është i detyruar të qendrojë deri të hënën në orën 05:00 në shtëpi.

Përmes mesazhit të shkrepëses, të publikuar në ‘Facebook’, ai shprehet se edhe një person i vetëm mund ta ndërpresë vargun fatal të infektimit.
Sipas Lleshajt, për këtë Policia nuk do të tolerojë askënd dhe për asnjë arsye.

“Edhe një person i vetëm mund ta ndërpresë vargun fatal të infektimit. Pikërisht për këtë, Policia nuk do të tolerojë ASKËND dhe për ASNJË arsye.
I vetmi vend për shqiptarët deri të hënën në orën 05:00 është ose në shtëpi, ose në shërbim”, shkruan Lleshaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Koha për mend, jo për urdhëra lufte”/ Ndoka këshillon Ramën: Mos krijo panik e stres

Publikuar

-

Nga

habit ndoka

Kreu i PDK, Nard Ndoka i ka bërë thirrje kryminitrit Edi Rama të mos krijojë oaik dhe stress tek njerëzit por të reagojë pozitivisht.

Ndoka ka këshilluar Ramën të sigurojë tamponë për të gjithë popullsinë dhe të ndjek shembullin e Seulit.

“Është koha për mend, jo për urdhëra lufte!
Z.Rama, mos ki frikë, mos krijo panik e stres, qetësohu dhe reago pozitivisht.
Z.Kryeministër, e dimë se nuk pyet njeri dhe as nuk po bashkëpunon me specialistët, por vetëm po kopjon dhe imiton të tjerët.
Një këshillë miqësore, kopjo nga Koreja e Jugut, jo e Veriut! Siguro tamponë për të gjithë popullsinë dhe ndjek shembullin e Seulit. Vendi aziatik ka kufizuar infeksionet duke identifikuar subjektet pozitive dhe duke ndjekur lëvizjet e tyre. Të gjitha supermarketet dhe shërbimet hapur deri në orën 20:00 duke eliminuar radhët dhe konfuzionet. Mos krijo panik, frikë dhe depresion tek njerëzit, por bëj më të mirën e mundshme, jo vendime ekstreme të panevojshme dhe aspak rezultative. Hë të keqen, dil pak dhe merr ajër të freskët.
Modeli i Seulit është me efikasi deri tashti. Po e shikon Amerika e Anglia si shembull. Italia deshtoj me masat agresive, tashti po adopton modelin korean. Italianët janë të vonuar, ndërsa ne jemi akoma në kohë.
Kopjo Seulin!”, shkruan Ndoka në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

I shëruari i parë nga Covid-19 lë spitalin/ Izolohet 14 ditë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Ka dalë nga spitali i shëruari i parë nga koronavirusi.
Pas daljes nga spitali, pacienti do të qendrojë në  shtëpi pa dalë fare 14 ditë, nën vëzhgimin e mjekëve të infektivit.

Kujtojmë se deri tani në vendin tonë 2 persona kanë mundur t’i mbijetojnë koronavirusit duke rezultuar negativë ne testet e bera.

Numri i personave të prekur nga Covid-19 në Shqipëri ka arritur në 76, ndërsa kemi 2 viktima./CNA.al

LEXO TE PLOTE