Connect with Us

Mësimi online/ Publikohet udhëzuesi që do të ndihmojë mësuesit me vlerësimin e nxënësve

Sociale

Mësimi online/ Publikohet udhëzuesi që do të ndihmojë mësuesit me vlerësimin e nxënësve

Publikuar

-

Për shkak të situatës nga koronavirusi, të gjitha shkollat, kopshtet dhe çerdhet do të jenë të mbyllura deri më tre prill.

Për këtë arsye nxënësit kanë filluar të bëjnë mësim nga shtëpia me anë të “klasave virtuale”.

Ministrja e Arsimit Besa Shahini ka publikuar edhe udhëzuesin për realizimin e programit lëndor dhe vlerësimin e nxënësve gjatë mësimit në kushtet e shtëpisë.

“Në këtë udhëzues, i cili ka për qëllim të orientojë mësuesit në punën e tyre virtuale, gjenden udhëzime në lidhje me vijueshmërinë e mësimit në kushtet e shtëpisë, me realizimin e programit lëndor të klasës përkatëse, si dhe me procedurat e vlerësimit të nxënësve në funksion të përmbushjes së kërkesave të kurrikulës.

LEXO EDHE:  “Pacienti zero u kontrollua në doganë”/ Rakacolli: Ja pse ndodhi ‘lapsusi’ me Hanin e Hotit

Nga fillimi i javës së tretë të mësimit në kushtet e shtëpisë, mësuesit duhet të vlerësojnë pjesëmarrjen dhe gatishmërinë e nxënësve për të përgatitur rregullisht detyrat e dhëna, si dhe arritjet e tyre në nxënien e njohurive të fituara.”, shkruhet në njoftim./CNA.al

Image may contain: text

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Armikun e mundim vetëm po të zbatojmë rregullat”/ Bashkia Korçë apel qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Bashkia Korçë ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar sot para marketeve ushqimore, ku qytetarë të shumtë janë grumbulluar për të blerë ushqime, para përfundimit të afatit kohor të lejuar nga qeveria.

Në një mesazh në faqen zyrtare, Bashkia e Korçës iu bën apel qytetarëve të zbatojnë rregullat, pasi është e vetja mënyrë për të mundur armikun.

“Të dashur bashkëqytetarë!

Duke mirekuptuar plotësisht daljen tuaj për të blerë pazaret ushqimore për familjet tuaja do ju luteshim shumë të respektoni rregullat e mbrojtjes personale dhe të të tjerëve nëpërmjet ruajtjes së distancës!

LEXO EDHE:  Foto-Rrugët të zbrazura/ Shqipëria në “shtetrrethim” nga koronavirusi

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i fortë i Ramës/ Gjobë ata që thyejnë rregullat e vetëkarantinimit

Këto janë pamjet që shihje sot paradite në Korçë thuajse para çdo marketi. Skuadrat e Policisë Bashkiake dhe Policisë së Shtetit kanë shpërndarë sa kanë mundur qytetarët e grumbulluar para marketeve duke i këshilluar të respektojnë distancën.

Ndërkohë që me forcë e me masa shtrënguese do penalizojmë çdo qytetar që thyen rregullat për të bëre xhiro për qejf në park, bulevarde dhe kodra, në rastin e pazareve ju lutemi shumë të zbatoni rregullat e distancës së domosdoshme!

Ndërgjegjësohuni që jemi në luftë dhe armikun e mundim vetëm po të zbatojmë rregullat!

#sebashkudoiadalim”-thuhet në mesazh.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Nga Bledi Mane/ Edhe kështu shërohet Atdheu!

Publikuar

-

Nga

Ti nxitove sot të gjeje hapur para orës një të drekës furrën e bukës apo marketin e ushqimeve, ndërsa ata përpiqeshin të zbusnin dhimbjet e plagës që ka pushtuar qytetin.

Personalisht u ndjeva krenar kur familja përmetare Milo më kërkoi ndihmën modeste. Bashkë me patriotët e mi që financuan dhe përgatitën gjithçka, shpalosëm sot në kryeqytet banderolën e madhe të mirënjohjes në shenjë sensibilizimi dhe respekti për doktorët, infermierët, sanitarët dhe gjithë mjekësinë shqiptare që na është përkushtuar të gjithëve 24 orë.

LEXO EDHE:  Si po bashkëqeverisin Edi Rama dhe Lulzim Basha?!

LEXO EDHE:  “Askush nuk e di sa do të zgjasë kjo luftë”/ Rama apel qytetarëve të ulin shpenzimet familjare

Sapo kaloni mbikalimin në afërsi të “Pallatit me Shigjeta” në drejtim të Kombinatit do u shfaqet billboardi gjigand ku do lexoni:

Zemrën falja DASHURISË,

Mushkëritë besoja MJEKËSISË!

#reapektPërBluzatEbardha

Me kontribute të tilla dhe duke ndenjur të gjithë në shtëpi do ua bëjmë më të lehtë punën mjekëve dhe do e shërojmë sa më shpejt Shqipërinë!

LEXO TE PLOTE

Sociale

Pacientët bëhen gati të lënë spitalin/ Manastirliu përgëzon mjekët e infektivit

Publikuar

-

Nga

Dy pacientë, kontakte të rastit zero të cilët pas ritestimit të dytë dolën negativë, po bëhen gati të lënë spitalin. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu në një lidhje direkte me mjekët e infektivit ka ndarë lajmin e mirë me publikun.

“Sot jemi shumë të gëzuar sepse kemi dy qytetarët që i kemi gati për t’i nxjerrë nga spitali. Gëzimi është dypalësh, edhe për ata vetë që u shëruan, dhe e dyta edhe për ne që na gëzon që puna e kryer deri tani na dha dy rastet e suksesshme. Sigurisht që kemi pritje edhe për punë më të mira, por të gjithë do të bëjmë maksimumin e mundshëm për t’u shërbyer deri në fund”, tha prof. Najada Çomo, shefe e shërbimit infektiv në QSUT.

Mjekët konfirmuan gjithashtu se dy nga pacientët në terapinë intensive janë në gjendje pak më të mirë.
Ndërsa mjekët e infektivit që janë në krye të detyrës apeluan që qytetarët të qëndrojnë në shtëpi si e vetmja menyrë për të fituar këtë luftë, Manastirliu i falenderuar për punën heroike që ata po bëjnë.

LEXO EDHE:  Klinikat në Gjermani përgatiten për më shumë raste me Corona

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Kush rrezikohet veçanërisht dhe pse?

“Unë dua që t’iu inkurajoj dhe t’iu përqafoj fort nga larg. Fizikisht jemi larg, por me zemër dhe me mendje jam aty, dhe jemi bashkë. Shpresoj shumë që edhe kjo ditë të kalojë mirë, sepse jemi duke monitoruar çdo ditë përpara të panjohurave të mëdha që ka ky virus. Ndaj vetëm me forcën tuaj, profesionalizmin tuaj mund ta përballim, por gjithashtu edhe me mbështetjen, edhe me bashkëpunimin e gjithë qytetarëve. Unë ju falenderoj fort dhe gjithashtu edhe ekipin tjetër të mjekëve dhe infermierëve që janë në shërbim sot dhe do të dëgjohemi sërish nesër si gjithmonë. Punë të mbarë!”, tha Manastirliu.

LEXO TE PLOTE