Connect with Us

Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Korçë/ Infektohet menaxheri i një lokali

Kronika

Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Korçë/ Infektohet menaxheri i një lokali

Publikuar

-

Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Korçë.

Burime për CNA.al bëjnë me dije se bëhet fjalë për menaxherin e një prej lokaleve më të frekuentuara në Korçë, 30 vjeç emri i të cilit mbahet konfident.

Nga informacionet paraprake, raportohet se gjithashtu dyshohet se janë infektuar edhe dy persona të tjerë.

Ende nuk ka shumë detaje lidhur me të infektuarit, ndërkohë pritet një reagim zyrtar nga Ministria e Shëndetësisë./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Aksidentohet rëndë motoristi/ Dërgohet me urgjencë në spital

Publikuar

-

Nga

Një aksident me motor është shënuar pasditen e sotme në Devoll, të Korçës.

Sipas asaj që raporton Shqiptarja.com, personi identiteti i të cilit nuk bëhet me dije ka qenë duke lëvizur me motor në rrugët e brendshme te qytetit.

Për pasojë pasi është paraqitur në spitalin e Devollit me fraktura të shumta është transferuar me urgjencë drejt spitalit rajonal të Korçës.

Kujtojmë që prej orës 13:00 të ditës së sotme, e gjithë Shqipëria është e paralizuar ndërsa ndalohet çdo lloj lëvizje.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Kufizimi i lëvizjes/ Policia e Shtetit bën njoftimin e rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

Policia e Shtetit ka dhënë një njoftim të rëndësishëm, në lidhje me kufizimet e levizjes, masë kjo kundër përhapjes së koronavirusit.

Nisur nga pyetjet e shumta drejtuar nëpërmjet adresave zyrtare të vëna në dispozicion të qytetarëve, Policia e Shtetit sqaron se:

Lejohet qarkullimi i automjeteve të transportit të mallrave, produkteve ushqimore dhe fruta-perime, nga tregjet e shumicës për të furnizuar marketet dhe minimarketet, por NUK lejohet shitja në minimarket, marketet e çdo dyqan me pakicë e shumicë, në oraret kufizuese të publikuara.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Nuk respektuan masat kundër koronavirusit/ Policia ndëshkon 190 qytetarë “rebelë”

Publikuar

-

Nga

Policia e Shtetit bën të ditur se në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave që sjellin përhapjen e COVID-19, kanë vijuar kontrollet në të gjithë territorin.

Sipas uniformave blu, në të gjithë vendin, gjatë 24 orëve të fundit janë evidentuar 98 drejtues mjetesh që kanë shkelur urdhrin e ndalim qarkullimit, të cilët janë ndëshkuar me heqje të lejes së drejtimit dhe bllokim mjeti, në zbatim të Aktit Normativ Nr. 3, datë 15.03.2020, ”Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga virusi COVID-19″, si dhe është arrestuar në Kavajë shtetasi K. A., 27 vjeç, pasi u kap duke drejtuar automjetin në gjendje të dehur.

Po ashtu, mësohet se gjatë 24 orëve të fundit, nuk zbatuan urdhrin e dhënë për qëndrimin në banesë në oraret kufizuese, 190 shtetas, të cilët qarkullonin me biçikleta apo në këmbë, në oraret e ndaluara, pa ndonjë shkak apo arsye dhe për këtë u ndëshkuan me masën administrative 10.000 lekë, ndërsa 2 prej tyre, në Shkodër, janë proceduar në gjendje të lirë, për kundërshtim të punonjësit të Policisë.

Strukturat e Policisë vijojnë kontrollet dhe monitorimet pa ndërprerë, me qëllim zbatimin e masave në funksion të parandalimit të COVID-19.

LEXO TE PLOTE