Connect with Us

Italia thirrje për ndihmë/ Conte jep lajmin e mirë: Apelit iu përgjigjën 3500 mjekë

Bota

Italia thirrje për ndihmë/ Conte jep lajmin e mirë: Apelit iu përgjigjën 3500 mjekë

Publikuar

-

Numri i viktimave në Itali nga koronavirusi ka tejkaluar atë të Kinës duke shkuar në 4032 dhe rreth 40 mijë të infektuar.

Mbrojtja Civile theksoi dje se sistemi ka nevojë për 300 mjekë dhe u bëri thirrje të gjithëve që kanë këtë profesion të aplikojnë sa më parë.

Një ditë më pas, apelit i janë përgjigjur 3500 mjekë. Lajmin e ka dhënë vetë kryeministri Italian, Giuseppe Conte me atë të një postimi në Facebook.

“Dje nxorrëm një apel të jashtëzakonshëm për të krijuar një task force me 300 mjekë që mund të operojnë në institucionet rajonale të kujdesit shëndetësor, duke forcuar veprimin e atyre që janë të ekspozuar në vijat e frontit që luftojnë kundër Covid-19 në këto orë.
Që tani 3500 mjekë i janë përgjigjur apelit dhe është një numër që rritet nga ora në orë. Kjo është një shenjë e fortë e solidaritetit dhe një frymë shërbimi që dëshmon edhe një herë për guximin e jashtëzakonshëm të komunitetit kombëtar. Në një moment kaq të vështirë, kjo është edhe një përgjigje bujare për të cilën të gjithë ne italianët mund të krenohemi. Faleminderit të gjithëve ju heronj me bluzë të bardhë”- shkruan Conte në postimin e tij./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Emocionuese/ Mjekja italiane me megafon inkurajon pacientët me COVID-19: Do ta fitojmë betejën

Publikuar

-

Nga

Italia është shteti me numrin më të madh të infektuarve dhe të atyre që kanë humbur jetën.

Mjekët janë ata që po kalojnë vështirësinë më të madhe, pasi janë gjithmonë në vijën e parë duke luftuar COVID-19.

Në një video të publikuar nga mediat italiane, një mjeke pneulologe inkurajon pacientët e spitalit, Sondolo që ndodhet në rajonin e Lombardisë, më e prekura nga koronavirusi në Itali.

Sarah Barbuto me një megafon në dorë i fton të gjithë pacientët e shtruar për të rezistuar, për të luftuar, pasi së bashku do ta fitojnë atë betejë. Më pas ajo u vë të dëgjojnë nëpërmjet celularit të saj himnin italian./CNA.al

https://video.corriere.it/milano/pneumologa-megafono-incoraggia-pazienti-questa-battaglia-vinciamo/84c848de-6b6b-11ea-8bdc-8d7efa0d8720

LEXO TE PLOTE

Bota

Rëndohet bilanci në Spanjë/ 24 mijë të infektuar nga koronavirusi, 233 të vdekur brenda ditës

Publikuar

-

Nga

Jo vetëm në Itali, por edhe në Spanjë situata nga koronavirusi duket seka marrë përmasa të jashtëzakonshme, pasi tashmë numri i viktimave ka kaluar shifrën 1 mijë.

Vetëm brenda 24 orëve të fundit, janë konfirmuar 3,355 raste të reja me Covid-19 në vend. Ndërkohë, numri i viktimave ka shkuar në total 1,326 pasi 233 persona kanë humbur jetën brenda ditës, shkruan Reuters.

LEXO EDHE:  Kapet me 139 kg drogë/Kush është trafikanti shqiptar (Emri)

LEXO EDHE:  U gjet i murosur/ Çfarë thonë fqinjët për shqiptarin

Shifrat për të shtunën i ka bërë të ditura ministria e Shëndetësisë në Spanjë duke sqaruar gjithashtu se numri i përgjithshëm i rasteve është rritur nga 19,980 që ishte të premten në 24,926 të shtunën.

Spanja rënditet në i treti si vendi më i prekur nga koronavirusi në botë dhe i dyti në radhë pas Italisë./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

“Në Kosovë mund të jenë 240 të infektuar”/ Mjeku apel qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Mjeku QKUK-së Shpëtim Thaçi, deklaron se në Kosovë mund të ketë 240 persona të infektuar me koronavirus.

Ai ka këshilluar qytetarët që të qëndrojnë së paku dy javë në shtëpi në mënyrë që të mos përhapet më tej COVID-19.

“Meqë Kosova gjendet në ditën e 14-të dhe janë identifikuar 24 raste pozitive me SARS-CoV-2, rrjedhimisht sipas këtyre të dhënave në Kosovë mund të jenë 240 raste të infektuara me këtē virus”, ka shkruar mjeku i QKUK-së në një postim në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  Ekstradohet nga Italia një 18-vjeçar

LEXO EDHE:  Itali/ Vogëlushja e parë shqiptare për 2018-tën lindi në makinë

Duke iu referuar të dhënave të publikuara nga profesori i Universitetit të Edinburgut, Igor Rudan, ai thotë se virusi prek shumë njerëz./ CNA.al

LEXO TE PLOTE