Connect with Us

Emocionuese/ Mjekja italiane me megafon inkurajon pacientët me COVID-19: Do ta fitojmë betejën

Bota

Emocionuese/ Mjekja italiane me megafon inkurajon pacientët me COVID-19: Do ta fitojmë betejën

Publikuar

-

Italia është shteti me numrin më të madh të infektuarve dhe të atyre që kanë humbur jetën.

Mjekët janë ata që po kalojnë vështirësinë më të madhe, pasi janë gjithmonë në vijën e parë duke luftuar COVID-19.

Në një video të publikuar nga mediat italiane, një mjeke pneulologe inkurajon pacientët e spitalit, Sondolo që ndodhet në rajonin e Lombardisë, më e prekura nga koronavirusi në Itali.

Sarah Barbuto me një megafon në dorë i fton të gjithë pacientët e shtruar për të rezistuar, për të luftuar, pasi së bashku do ta fitojnë atë betejë. Më pas ajo u vë të dëgjojnë nëpërmjet celularit të saj himnin italian./CNA.al

https://video.corriere.it/milano/pneumologa-megafono-incoraggia-pazienti-questa-battaglia-vinciamo/84c848de-6b6b-11ea-8bdc-8d7efa0d8720

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rëndohet bilanci në Spanjë/ 24 mijë të infektuar nga koronavirusi, 233 të vdekur brenda ditës

Publikuar

-

Nga

Jo vetëm në Itali, por edhe në Spanjë situata nga koronavirusi duket seka marrë përmasa të jashtëzakonshme, pasi tashmë numri i viktimave ka kaluar shifrën 1 mijë.

Vetëm brenda 24 orëve të fundit, janë konfirmuar 3,355 raste të reja me Covid-19 në vend. Ndërkohë, numri i viktimave ka shkuar në total 1,326 pasi 233 persona kanë humbur jetën brenda ditës, shkruan Reuters.

LEXO EDHE:  Elbasan/ Zihen me sende të forta, një 32 vjeçar në pranga

LEXO EDHE:  Denoncimi i pazakontë/Dashi më sulmoi vajzën 6 vjeçe, në spital nuk i lanë as gjakun (Video)

Shifrat për të shtunën i ka bërë të ditura ministria e Shëndetësisë në Spanjë duke sqaruar gjithashtu se numri i përgjithshëm i rasteve është rritur nga 19,980 që ishte të premten në 24,926 të shtunën.

Spanja rënditet në i treti si vendi më i prekur nga koronavirusi në botë dhe i dyti në radhë pas Italisë./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

“Në Kosovë mund të jenë 240 të infektuar”/ Mjeku apel qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Mjeku QKUK-së Shpëtim Thaçi, deklaron se në Kosovë mund të ketë 240 persona të infektuar me koronavirus.

Ai ka këshilluar qytetarët që të qëndrojnë së paku dy javë në shtëpi në mënyrë që të mos përhapet më tej COVID-19.

“Meqë Kosova gjendet në ditën e 14-të dhe janë identifikuar 24 raste pozitive me SARS-CoV-2, rrjedhimisht sipas këtyre të dhënave në Kosovë mund të jenë 240 raste të infektuara me këtē virus”, ka shkruar mjeku i QKUK-së në një postim në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  Denoncimi i pazakontë/Dashi më sulmoi vajzën 6 vjeçe, në spital nuk i lanë as gjakun (Video)

LEXO EDHE:  Elbasan/ Zihen me sende të forta, një 32 vjeçar në pranga

Duke iu referuar të dhënave të publikuara nga profesori i Universitetit të Edinburgut, Igor Rudan, ai thotë se virusi prek shumë njerëz./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Covid-19/ Shumëfishohen “izolimet” në nivel botëror

Publikuar

-

Nga

Rrugët, sheshet e autostradat ishin të shkreta në pjesën më të mëdha të botës të shtunën ndërsa oraret e kufizimeve apo vendimet për izolim të përgjithshëm janë shtuar në shumë vende, përballë një virusi që po përparon me shpejtësi e që po krijon probleme të rënda për sistemet shëndetësore në mbarë globin.

Tre shtete amerikane me një popullsi në total prej 70 milionë kanë marrë vendim të detyrojnë banorët e tyre të qëndrojnë shtëpi për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit.

Kalifornia e nisi të premten pasuar nga shteti i Nju Jorkut dhe Ilinoisit këtë fundjavë. Ndërkohë po përgatiten të bëjnë të njëjtën gjë, shtetet e Konektikatit dhe Oregonit.

Bavaria u bë shteti i parë gjerman që u kërkoi banorëve të qëndrojnë në shtëpi, përveçse në rastet kur duhet të shkojnë në punë, të blejnë ushqime, të kryejnë vizita mjekësore apo aktivitet fizik. Policia po raporton gjithnjë e më pak njerëz që shkelin kufizimet krahasuar me ditë më parë.

Kolumbia u bë vendi i fundit i Amerikës së Jugut që njoftoi një vendim për izolim. Sri Lanka ndërkohë mori vendim për të mbyllur të gjitha autostradat në fundjavë.

Numri i rasteve të konfirmuara me COVID-19 në Afrikë u rrit mbi 1.000 të shtunën, sipas qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Të paktën 40 nga 54 vendet e Afrikës kanë njoftuar raste personash të infektuar.

Më shumë se 275,000 raste janë konfirmuar globalisht, përfshirë mbi 11,000 vdekje, sipas të dhënave që raporton universiteti “Johns Hopkins”. Të paktën 88,000 persona rezultojnë të jenë shëruar në rang botëror.

LEXO EDHE:  Tensione në gjyqin ndaj dy mjekëve të “Koço Gliozhenit”

LEXO EDHE:  Elbasan/ Zihen me sende të forta, një 32 vjeçar në pranga

Në Britani, e cila qëndron për nga shifrat pas Italisë, Spanjës dhe Francës për nga përmasat e përhapjes së virusit, sistemi shëndetësor i vendit po pëson probleme të mëdha. Shërbimi Kombëtar Shëndetësor i financuar nga shteti ka rreth 4,000 shtretër për terapi intensive dhe rreth 5,000 pajisje për frymëmarrje artificiale. Zyrtarët thonë se nevojat do të jenë shumë më të mëdha në javët e ardhshme. Britania u ka kërkuar 65 mijë infermierëve e mjekë në pension që të kthehen në punë.

Kina raportoi të shtunën se kontinenti i saj nuk kishte raste të reja me COVID-19 të infektuar brenda vendit, për të tretën ditë me radhë, por njoftoi 41 raste të infektuar nga jashtë. Kufizimet në lëvizje po lehtësohen gradualisht në Kinë, ndërsa vendi po përpiqet të rindezë motorët ekonomikë duke mbajtur nën kontroll sëmundjen.

Në SHBA kufizimet në lëvizje hynë në fuqi të shtunën në Illinois dhe në Nju Jork hyjnë në fuqi të dielën. Të gjithë punonjësve e bizneseve që ofrojnë shërbime jo jetike do t’u kërkohet të qëndrojnë në shtëpi, përjashtime do të ketë vetëm për raste të tilla si blerje ushqimesh, ilaçesh dhe kryerje të aktivitete fizike./ VOA

LEXO TE PLOTE