Connect with Us

Çfarë fshihet pas SMS-ve të Lulzim Bashës, drejtuar Eni Vasilit?

Politikë

Çfarë fshihet pas SMS-ve të Lulzim Bashës, drejtuar Eni Vasilit?

Publikuar

-

Të mërkuren në mbrëmje, Lulzim Basha i dërgoi një mesazh gazetares Eni Vasili në telefonin e saj, në vazhdimësi të bisedave të mëparshme, duke i drejtuar një pyetje Edi Ramës. Më pas vinte edhe konfirmimi i Eni Vasili.

Dje kompania Vodafone tha se ishte hakëruar telefoni i Bashës dhe se kjo ishte bërë nga një platformë online.

Një tjetër zë pranë kësaj kompanie pretendon se të tilla ndërhyrje mund të ndodhin dhe mund të dërgohen mesazhe të cilat kushtojnë në rrjet vetëm 20 dollarë.

Në fakt duket se justifikimi i Vodafone, është vetëm një lojë. Me 20 dollarë, ashtu siç pretendohet apo siç thuhet se në rrjet apo në platformë internet mund të dërgosh mesazhe, është e pamundur që ti të çosh një mesazh si vazhdim teksti, dhe pastaj të të vijë teksti më pas. Pra, si vazhdim komunikimi, thjesht të thyhet sistemi i sigurisë.

Mund të dërgohen mesazhe me platformë interneti, ka me dhjetëra të tilla online, të cilat të ofrojnë shërbime SMS por janë të pasigurta, mund t’i çosh me emrin që ti do, por jo me numrin dhe nuk merr dot përgjigje.

Në rastin e mesazhit të Lulzim Bashës me Eni Vasili, mesazhi ka shkuar në telefonin e gazetares, dhe më pas Eni Vasili i ka kthyer një përgjigje Lulzim Bashës, ç’ka do të thotë se komunikimi është me GSM.

Gjithësesi, përtej asaj që ka thënë Vodafone, avokatia që i bëhet veprimit të Lulzim Bashës apo nxitimi ndoshta i gazetares, apo qoftë ndoshta edhe hakërimi i telefonit e thyrja e sistemit janë thjesht alibi.

Por, le të qëndrojmë tek platforma që ka ndërhyrë për të provokuar Lulzim Bashën në emisionin e Eni Vasili, kur fliste Edi Rama.

Në fakt ajo që duhet thënë është se Lulzim Basha tentoi menjëherë ta mohonte, pasi e pa që gjithçka u kthye në qesharake, dhe dje i kërkoi një shkresë zyrtare Vodafonit. Por, Lulzim Basha numrin e tij e ka me 0 68… Ai mund të jetë një numër i mbartur. Pra, e ka kaluar nga T-mobile tek Vodafone, por Lulzim Basha e mban dhe e ka në përdorim edhe numrin 069…, të cilit i ka bllokuar thirrjet.

Ne i telefonuam të njëjtit numër me 069.. dhe me 068.., por i pari i ka thirrjet e bllokuar.

Që të dalë komunikimi midis dy SMS-ve në vazhdimësi mesazhesh mund të dalë vetëm në rastet që është i njëjti numër, por ndryshon nga 068.. në 069.. dhe në këto raste mund të ndodhë që të ndërhyhet midis numrave dhe të merret përgjigja.

Nga ana tjetër mund të ndodhë që të jetë vetë dërguesi i mesazhit, i cili e mohon dhe me shumë gjasa, me mbajtjen e dy numrave, Lulzim Basha, ose e ka bërë vetë ose e ka bërë një nga asistentët këtë pyetje dhe ka kërkuar që gjithçka ta mbyllin me përgjigjen e djeshme të Vodafone.

Por, pikërisht është përgjigja e Vodafone, që ngre të gjitha pikëpyetjet për Lulzim Bashën dhe mënyren sesi ai tenton të fshihet dhe të justifikojë mesazhin e tij.

LEXO EDHE:  Jozefina Topalli lëshon “bombën” publikisht/Ka dy muaj që më ruajnë shtëpinë

Së pari, nuk ka asnjë kallëzim në prokurori. Në rast se do të ishte një mesazh fake, minimalisht Basha duhej të shkonte në prokurori. Duhej të fillonin hetimet. Do duhej të dorëzonte telefonin ai, por edhe gazetarja Eni Vasili. Dhe të bëhej një ekspertizë të detajuar për të zbuluar se kush e kishte bërë atë akt.

Sepse nesër mund të përdoret numri i Lulzim Bashës për të bërë thirrje që njerëzit të dalin në rrugë. Si mundet të keqpërdoret mesazhi telefonik i kryetarit të Republikës së re? Është e paimagjinueshme të ndodhë kjo në një vend të botës. Sepse ata që e bëjnë këtë thirrje me mesazhe të tilla në emër të Lulzim Bashës mund ta bëjnë edhe në emër të kryeministrit, mund ta bëjnë edhe në emër të një ministri të caktuar.

Prandaj, fakti që Lulzim Basha kërkoi që gjithçka ta kalojë mediatikisht, duke përdorur kounikimin e Endri Hasës, ish-deputetit të vezëve, me Vodafonin, ngre shumë pikëpyetje.

Pse Lulzim Basha nuk ka çuar një kallëzim në prokurori?

Pse Eni Vasili vetë, e cila është një gazetarë që ka dalë blof dhe u duk se u kthye në qesharake pas mohimit të Lulzim Bashës, nuk ka shkuar në prokurori?

Pse nuk ka një hetim se kush e çoi mesazhin e Lulzim Bashës?

Apo është vetë Lulzim Basha që e çoi nga numri tjetër dhe e mohoi? Apo është vetë Lulzim Basha që e çoi nga kompjuteri dhe e mohoi?  Apo është vetë Lulzim Basha që e çoi nga telefoni i tij dhe e fshiu mesazhin dhe më pas nxori foton? Dhe letrën ia kërkoi Vodafonit, e jo T-mobile apo Albtelekomit.

Pra, dje ka dalë një letër, një kompani dhe jo dye të tjerat, duke çuar kështu në dyshimet se gjithçka duket sikur ka një qëllim të vetëm, mbylljen e kësaj historie.

Në fakt mbyllja e vetme janë hetimet e prokurorisë, por jo si ne rastin e financimeve të Bashës me një million dollarë në SHBA.

Këtu nuk po përmendim edhe lidhjet e afërta të disa përfaqësuesve kryesore të Vodafone me Lulzim Bashën. Aq të  forta sa kompania pranon publikisht që i kanë thyer sistemet e sigurisë.

Prandaj, jemi përballë faktit se e vërteta ende nuk ka dalë. Ajo që ka ndodhur dje është thjeshtë dhe vetëm justifikimi që bën Lulzim Basha pas atij skandali të turpshëm të ditës së mërkurë në mbrëmje, ku përmes një mesazhi qesharak i kërkoi Edi Ramës largimin, që t’i linte vendin atij të bëhej kryeministër.

Në fakt në rastin e Lulit është fiks ajo shprehja e urtë popullore, “Fshati digjet dhe Luli krihet”.

Dhe dje këtë e vazhdoi duke i hedhur edhe pak më shumë bojë flokëve me letrën publike që tregoi, duke mos shkuar në asnjë institucion, duke mos denoncuar askund, atë akt skandaloz të shpërndarjes dhe ndërhyrjes në telefonin e tij apo të gazetares Eni Vasili./ CNA.al

Palaço show/ Si gënjeu Luli në emisionin e Eni Vasilit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Fatjonat” e Kuvendit që besojnë te ringjallja

Publikuar

-

Nga

"Fatjonat" e Kuvendit qe besojne te ringjallja

Lajmi sot është rihyrja e PD dhe LSI në Kuvend.

Të dalë nga dera kryesore e Selisë së Kuvendit, grupet parlamentare të PD dhe LSI sot deklaruan që po rikthehen nga dritarja.

Listat e Monës dhe Luli Bashës që u bënë objekt dhe target sulmesh nga ata që i pollën, sot u ndreqën.

Sot PD dhe LSI, dmth Luli Basha dhe Mona u rimishëruan te “Fatjonat”.

Tek ata që mirë ose keq arritën të bindin gjithë shqiptarët për nevojën e hapjes së listave.

Dhe që tamam atë ditë, deklarojnë vetë, me vullnet të lirë se hapja e listave është kundra integrimit.

Nuk kuptohet dot se pas cilit berihaj po turren kësaj radhe “Fatjonat” e Kuvendit, por ajo që duket qartë që kauzat e përfaqësuara nga Murrizi, Hajdari dhe të tjerë deputetë të opozitës në Kuvend, për “Fatjonat” ishin thjesht berihaji i radhës.

Sidoqoftë dihej që një ditë, të paktën 6 muaj para datës së zgjedhjeve, PD dhe LSI do duhet të akaparonin ndonje tip me status deputet.

LEXO EDHE:  Foto- Kryebashkiakët dhe krerët e PD në selinë blu/ Çfarë plani ka Basha

LEXO EDHE:  Jozefina Topalli lëshon “bombën” publikisht/Ka dy muaj që më ruajnë shtëpinë

U duhej patjetër të paktën një deputet që të përfaqesonte siglën LSI dhe PD në Kuvend.

Ndryshe do duhet të bënin xhiron e Gjergji Bojaxhiut dhe të mblidhnin firmat e mbështetësve.

Por PD dhe LSI nuk guxojnë.

Kerkuan referendum për ndryshimin e sistemit, kur mundet që duke mbledhur firmat e mbeshtetësve të kishin bërë secili referendumin e vet përpara popullit.

Por PD dhe LSI nuk guxojnë.

Ndaj u duhen “Fatjonat”.

Mos kujtoni se u futën për ndryshimet e Kodit Zgjedhor.

U duhen për të ringjallur veten.

Dhe si çdo sekt, për të mbajtur gjallë vetveten i duhen ca si “Fatjonat” që besojne te ringjallja për vete.

Procesi ka nisur!

“Fatjonat” sapo deklaruan që do të refuzojnë ushqimin.

Për të fituar ringjalljen.

Ua kane premtuar Luli Basha dhe Mona.

U qoftë e lehtë rruga! /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gabimet në politikë dhe drejtuesi ‘de facto’ i LSI/ Kryemadhi nuk ia fal vetes që Rama u bë Kryeministër

Publikuar

-

Nga

Gabimet në politikë dhe drejtuesi 'de facto' i LSI/ Kryemadhi nuk ia fal vetes që Rama u bë Kryeministër

“Si ka funksionuar më mirë LSI gjatë kohës që drejtonte Ilir Meta apo Monika Kryemadhi”? I pyetur nga Roland Qafoku në emisionin Hard Talk,  vetë  Kryemadhi i dha përgjigje kësaj pyetjeje.

“Unë bëj garë politike dhe gara politike nuk ka të bëjë as me Ilir Metën dhe as me Monikën.  Kjo është gara politike e LSI-së dhe Monikës, nëse ne arrijmë qëllimin tonë objektiv për të kthyer ata 600 mijë të rinj dhe të reja që kanë ikur në tre vjet. Ajo që është akoma më e rëndësishme dhe ne ja ku e kemi sonte këtu, për t’a kthyer Shqipërinë në shtëpinë e shqiptarëve. Sepse unë mendoj që shtëpia është vendi më i rëndësishëm që shqiptarët kanë, është vendi më i shenjtë që shqiptarët kanë. Shtëpia dhe familja janë kisha dhe xhamia e çdo shqiptari.

LEXO EDHE:  Ja letra e Metës për Bashën

LEXO EDHE:  Basha në Berat/ Aleatët perendimorë janë me opozitën

Monika Kryemadhi gjithashtu iu përgjigj edhe pyetjes se cili është gabimi i saj. Të bësh Edi Ramën kryeministër. E kanë bërë votat e LSI-së në 2013. Dhe përveç kësaj të qënurit luajal në ekstrem ndaj Edi Ramës, është po përsëri… Nuk mund t’i qëndrosh luajal një njeriu që nuk është besnik”, tha ajo. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kërkoi më shumë pushime për administratën/ Arben Malaj i del në mbrojtje Beqjës

Publikuar

-

Nga

Kërkoi më shumë pushime për administratën/ Arben Malaj i del në mbrojtje Beqjës

Ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj gjatë fjalës së tij sot në Kuvend  propozoi që gjatë verës, qeveria të vendosë që 2 ose 3 fundjava të lerë pushim administratën të premten dhe të hënën, përveç fundjavës.

Kjo sipas tij do të ndihmonte në rimëkëmbejen e ekonomisë. Këtë  ide të tij, duket se e mbështet dhe ish ministri Arban Malaj.

Në një reagim të tij në rrjetet sociale, Malaj e quan këtë një propozim racional duke thënë se shtimi i ditëve pushim duhet të ndodhë jo vetëm për administratën por për të gjithë sektorët privatë dhe publik.

Kjo do të lehtësonte krizën ekonomike të krijuar si pasojë e pandemisë, duke nxitur turizmin vendas dhe do të rriste njëkohësisht dhe kohezionin social në familje, shkruan Malaj.

“Nje ide racionale qe duhet mbeshtetur. Paqartesite dhe pasigurite por rriten me progresion gjeometrik. Risku i rimbylljes dhe mos hapja e kufijve nga vendet e BE po bllokon turistet e huaj, do ta bejne krizen me te thelle, me te rende dhe me te gjate. Nje nga politikat kunderciklike eshte lehtesimi dhe nxitja e turizmit vendas.

Zgjatja e diteve nga turizmi vendas dhe rritja e numrit te turisteve vendas kerkon politika lehtesuese si propozimi i kolegut Beqja. Ndoshta mund te ishte me racionale te lejohej fillimi i punes diten e hene deri ne oren 11.00 dhe mbylljen e punes ditet e premte ne oren 14.00 Kjo edhe per faktin qe pjese e rritjes se turizmit duhet te jene te gjithe shqiptaret dhe jo vetem punonjesit e administrates publike. Per te ruajtur ekonomine nga krizat vende te ndryshme japin para ne dore tek cdo individi ne vendin e tyre qe te mund ti perdorin sa me pare per konsum sepse keshtu ndihmohet ringritja e ekonomise.

LEXO EDHE:  Politikë e re me ide të vjetra/ Luli i vjedh sloganin Berishës

LEXO EDHE:  Avokati thumbon Bashën/ "Po të mbeste në duart e Lulit, Xhisiela do shkonte për lesh"

Ne nuk e kemi te plote kete mundesi pasi kemi borxh te larte dhe stabilitet te kercenuar te financave publike. Idene e pare e shkurtimit te oreve ose diteve te punes e ka dhene Kemal Dervish ish shefi i UNDP dhe tashme studjues ne nje prej qendrave kerkimore shkencore me te mira ne bote. Ne pergjigje te rritjes se papunesise deri ne 25% dhe 50% per te rrinjte per shkak te krizes globale 2008. Kemal Dervish propozoj qe per te ulur papunesine mund te rriten ditet e pushimit, duke ju rritur mundesine punonjesve te qendrojne dhe investojne per mire rritjen e femijeve te tyre. Rekomandimi parashikonte qe edhe pse do te shkurtoheshin oret dhe/ose ditet e punes konsumi do te rritej sepse studmet tregojne se ne dite pushimi konsumatoret shpenzojne me shume se gjate diteve te punes. Perfitimi afatgjate do te ishte mire-dukimi i femijeve dhe rritja e kohezionit socal. Pandemite do behen me te shpeshta, vet-izolimet do te imponohen here pas here, por pandemia po na “ndihmon” te jemi novatore si te harmonzojme mbrojtjen nga pendemia dhe si te ngadalesojme renien e ekonomise dhe lehtesojme ringritjen e saj, Nje lutje publike per te gjithe, te respektojme strikt vendosjen e maskes ne ambientet e mbyllura dhe kur nuk respektohet distancimi social. Kjo na ndihmojne te largojme pandemine nga ne, familjet tona , nga fqinjet apo koleget tane. Kjo na ndihmon te shpetojme jete njerezish. te shpetojme dhjetra mije te papune dhe te pa afte. Keshtu shpetojme familjet nga borxhet e rritura per shkak te renies se te ardhura nga puna apo nga bizneset e tyre indiduale, familjare apo biznese te vogla, te mesme dhe te medha.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE