Connect with Us

Berisha mesazh shqiptarëve/ Përqafoni moton “JO panikut dhe PO rregullave”

Lajme

Berisha mesazh shqiptarëve/ Përqafoni moton “JO panikut dhe PO rregullave”

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar një mesazh drejtuar cdo shqiptari.

Berisha bën thirrje të përqafojnë moton “JO panikut dhe PO regullave të kujdesit dhe mbrojtjës nga Covid19”!

“Të dashur miq, koha që kalojmë është unike në jetën tonë. Një pandemi e rrezikshme nga covid19 ka rrokur Planetin dhe Shqipërinë. Në këtë beteje vendimtare për suksesin tonë, më shumeëse çdo gjë tjetër është sjellja dhe qendrimi ynë ndaj covid19!
Në betejën kundër covid19 çdo njeri nga ne duhet të hedhë poshtë me neveri dhe si shumë të rrezikshëm panikun që shpërndane si asnjë kryeminister në planet, madje as Kim Jong Uni, Edvin Surreli, i cili është i vetmi kryeministër në botë që nga sarajet e tij private ju drejtohet cdo dite qytetarëve duke mbjellë panik, terror psikologjik.
Ai në krizë halucinante mbush mesazhet e tij me aeroplana luftarakë, tanke, helikoptere, bomba, kamikaze, kufoma të pavarrosura deri dhe dite kjameti. Ai flet për tradhëtar dhe poston skena horror me të sëmure se japin shpirt apo që dergjen moribond në salla reanimacioni etj etj duke tmerruar kështu qindra mijra fëmije por edhe të rritur në këtë vend.
Ndaj ju ftoj miq, hidhni poshtë me neveri një fjalor të tille që mund të nxjerre nga goja vetëm një paranojak i degraduar dhe kurrë jo një njeri normal.
Paniku është në çdo aspekt një aleat i ngushte i virusit të kurorës.
Ai ju nxinë diten dhe u bën ju shumë here me të mundueshme masat që ju merrni në luftën kundër Covid19.
Paniku ka pasoja shumë të rënda në shëndetin tuaj mendor, rrenon cilesinë e jetës dhe krijon psikoza të renda fobike tek fëmijët tanë por edhe tek gjithë të tjerët.
Paniku ju provokon dhe shtyn ju qytetarëve të përgjegjshëm që nën ndikimin e tij te merrni vendime të cilat herë herë mund të kenë pasoja tejet të hidhura.
Une ju ftoj ju të dashur miq, që si njerez normal të përgjegjshëm që duam veten tonë, prinderit, fëmijët, nipërit, mbesat, miqtë, shokët, komshinjte, komunitetin dhe shoqërine tone t’i themi:
Po kujdesit dhe masave mbrojtese, të respektojne higjenën personale, të kufizojmë në maksimum levizjet, të shmangin çdo grumbullim dhe kur dalim për nevoja të pashmangshme të ruajme distancen se paku 1 metër nga tjetri në rrugë apo në radhë.
Keto rregullla vërtet janë të mërzitshme, imponojnë dhe privacione por dobia e tyre është e jashtëzakonshme dhe në fund do ndjehemi të gjithë krenar për atë që bëmë me misionin shpëtimtar që permbushëm për veten tonë, me të dashurit tanë dhe mbarë shoqërinë.
Zoti u bekoftë ju miqtë e mi, familjet tuaja dhe mbarë shqiptarët”, shkruan Berisha.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Situatë e rëndë te Infektivi/ Humbin jetën dy pacientë, 11 të tjerë në terapi intensive

Publikuar

-

Nga

Situatë e rëndë te Infektivi/ Humbin jetën dy pacientë, 11 të tjerë në terapi intensive

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se situata në Spitalin Infektiv vijon të jetë serioze.

Sipas njoftimit zyrtar, mësohet se në spitalin infektiv 11 pacientë ndodhen në terapi intensive, 5 prej te cileve ndodhen të intubuar.

Gjithashtu mësohet se dy pacientë të prekur nga Covid-19, kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit.

Bëhet fjalë për një 81-vjecar nga Shkodra dhe një 63-vjecar nga Elbasani.

“Situata në spitalin infektiv paraqitet serioze, me pacientë që trajtohen në terapi intensive por edhe pacientë të intubuar, një pjesë e tyre mosha të reja.

LEXO EDHE:  Thirrja e pashpresë e qytetarit/ Nga shteti nuk kemi asnjë ndihmë

LEXO EDHE:  “Pi kafe pa problem me Metën”/ Ka ndikuar Berisha tek vendimet e presidentit?

Aktualisht janë të shtruar 81 pacientë në spital, 11 pacientë janë në terapi intensive në gjendje serioze dhe 5 prej tyre janë të intubuar në gjendje të rënde.
Fatkeqësisht dy qytetarë nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në spitalin infektiv. Një 81 vjeçar nga Shkodra dhe një 63 vjeçar nga Elbasani, të shtruar prej disa ditësh në spitalin infektiv në gjendje të rënduar, nuk kanë mundur të mbijetojnë, megjithë përpjekjet e stafit mjekësor. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.”-thuhet në njoftimin e Ministrise së Shëndetësisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Predikimi i pastorit në bllokun e vajzave Josifi/ Akil Pano: I prekur dhe i trishtuar

Publikuar

-

Nga

Predikimi i pastorit në bllokun e vajzave Josifi/ Akil Pano: I prekur dhe i trishtuar

Në emisionin “Open” në Top Channel është diskutuar makabriteti i jetuar brenda familjes Josifi për muaj me radhë.  Gazetari Andi Bora deklaroi se vazjat mbanin shënime që në viti 2006 dhe në atë kohë ato kishin shënuar disa pjesë nga një ligjirim i pastor Akil Panos. I ftuar në panel, Pano tha se nuk e kujtonte, por tha se ai ndihej i prekur dhe i trishtuar.

Gazetari: Ka disa shënime nga vajzat që mbajnë emrin tuaj. A i njihni këto vajza? I keni takuar ndonjëherë?

Pastori: Jo nuk i njoh. Nuk kam qenë kurrë në Përmet, as për turizëm.

Gazetari: Shënimet janë të bëra në vitin 2006.

Pastori: Unë që nga viti 2004 kam një emision në radio, nga e hëna deri të premten. Mund ta kenë dëgjuar në radio. Kam një plagë në shpirt kur shikoj që mesazhet e klerikut nuk shkojnë, për jetën por shkojnë edhe për të hapur plagë. Unë jam një person publik, kisha jonë është publike. As unë dhe asnjë nga udhëheqësit e kishës sonë nuk janë njohur personalisht me ne. Kjo e bën dhimbjen më të madhe tek unë, kur shikoj se një ligjërim i imi është pjesë e kujtimeve të atyre vajzave. Vajzat kanë qenë anëtare e një kishe për 3 vite në Tiranë, në fund të tre vjeçarit ato u shkëputën nga kisha Ungjillore.

LEXO EDHE:  Thirrja e pashpresë e qytetarit/ Nga shteti nuk kemi asnjë ndihmë

LEXO EDHE:  Thirrja e pashpresë e qytetarit/ Nga shteti nuk kemi asnjë ndihmë

Ditari i gjetur në familjen Josifi

LEXO TE PLOTE

Lajme

Ndahet papritur nga jeta “mjeshtri” i analizave të ADN-së

Publikuar

-

Nga

Ndahet papritur nga jeta “mjeshtri” i analizave të ADN-së

Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur prof. Grigor Zoraqi, bashkëpunëtori dhe anëtari i “Njësisë së Bioteknologjisë dhe Gjenetikës” pranë Akademisë së Shkencave, “mjeshtri” i analizave të ADN.

Grigor Zoraqi ka lindur dhe është rritur në Tiranë në një familje me tradita dhe vlera të veccanta kulturore. Shkollën e mesme e kreu në gjimnazin “Petro Nini Luarasi” duke u dalluar si një nga nxenesit më të shkëlqyer që ka patur historikisht kjo shkollë. Studimet universitare i kreu ne Universitetin “LA Sapienza” në Romë, Itali në vitet 1979-1985 ku u dallua për rezultatet e larta në përgatitjen e tij shkencore.

Pas kthimit në Shqipëri punoi si pedagog i Gjenetikes pranë Fakultetit të Veterinarise, Universiteti Bujqesor i Tiranës, ku mbrojti me sukses me 1991 titullin “Kandidat i Shkencave” njohur me vonë Doktor i Shkencave. Në fillim të viteve ’90 largohet përsëri në Itali ku punon si kërkues shkencor në disa institucione të rëndësishme shkencore si Departamenti i Mjekësisë Eksperimentale dhe Patologjisë së Përgjithshme të Universitetit “La Sapienza” të Romës, Instituti i Teknologjise Biomjekesore, në disa laboratore të Qendres Kombëtare të Sëmundjeve Gjenetike në Itali etj duke fituar një përvojë të ccmuar në kërkimin shkencor. Me kthimin në Shqipëri duke filluar nga viti 2004 Grigori punon si drejtues i Qendrës se Diagnostikës Molekulare dhe Kërkimeve Gjenetike prane spitalit “Mbretëresha Geraldine”. Ndërkohë, Grigori ka dhënë një kontribut të shquar edhe si pedagog i jashtëm pranë Fakultetit të Shkencave të Natyrës, Universiteti i Tiranës.

LEXO EDHE:  Berisha thirrje për protesta/ Komentuesit kryqëzojnë Bashën

LEXO EDHE:  "Avionë me drogë në qiellin shqiptar"/ Balla tallet keq me Berishën

Me formimin e tij shkencor ai është ndër gjenetistët me kontribut të vecantë në Shqipëri, si autor i një numri të madh artikujsh dhe punimesh shkencore të botuara në revistat me te mira shkencore, pjesmarres i perhershme ne shume kongrese dhe konferenca shkencore Kombëtare dhe Ndërkombëtare.

Nga viti 2007, Grigori bëhet anëtar i bordit botues të revistës shkencore “Balcan Journal of Medical Genetics”.

Hartues i shumë projekteve kërkimore me vlerë Kombëtare për parandalimin e disa sëmundjeve të trashëgueshme në vendin tonë, disa prej të cilëve ende në përpunim e sipër. Me përvojën e fituar, me cilësinë e punës se tij kërkimore dhe saktësine e rezultateve të tij pa dyshim Grigori quhej “mjeshtri” i analizave të ADN-se në nivelin molekular. Këtë e kanë provuar nga aftër të gjithë studentët që kanë përgatitur punimet e tyre në nivelin “Master” si dhe ata të cilët Grigori i ka udhëhequr për fitimin e gradës shkencore “Doktor i Shkencave”./CNA.al

LEXO TE PLOTE