Connect with Us

“Armikun e mundim vetëm po të zbatojmë rregullat”/ Bashkia Korçë apel qytetarëve

Sociale

“Armikun e mundim vetëm po të zbatojmë rregullat”/ Bashkia Korçë apel qytetarëve

Publikuar

-

Bashkia Korçë ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar sot para marketeve ushqimore, ku qytetarë të shumtë janë grumbulluar për të blerë ushqime, para përfundimit të afatit kohor të lejuar nga qeveria.

Në një mesazh në faqen zyrtare, Bashkia e Korçës iu bën apel qytetarëve të zbatojnë rregullat, pasi është e vetja mënyrë për të mundur armikun.

“Të dashur bashkëqytetarë!

Duke mirekuptuar plotësisht daljen tuaj për të blerë pazaret ushqimore për familjet tuaja do ju luteshim shumë të respektoni rregullat e mbrojtjes personale dhe të të tjerëve nëpërmjet ruajtjes së distancës!

LEXO EDHE:  Ngjarja e rëndë në Korçë/ Policia zbardh detajet

Këto janë pamjet që shihje sot paradite në Korçë thuajse para çdo marketi. Skuadrat e Policisë Bashkiake dhe Policisë së Shtetit kanë shpërndarë sa kanë mundur qytetarët e grumbulluar para marketeve duke i këshilluar të respektojnë distancën.

Ndërkohë që me forcë e me masa shtrënguese do penalizojmë çdo qytetar që thyen rregullat për të bëre xhiro për qejf në park, bulevarde dhe kodra, në rastin e pazareve ju lutemi shumë të zbatoni rregullat e distancës së domosdoshme!

Ndërgjegjësohuni që jemi në luftë dhe armikun e mundim vetëm po të zbatojmë rregullat!

#sebashkudoiadalim”-thuhet në mesazh.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Nga Bledi Mane/ Edhe kështu shërohet Atdheu!

Publikuar

-

Nga

Ti nxitove sot të gjeje hapur para orës një të drekës furrën e bukës apo marketin e ushqimeve, ndërsa ata përpiqeshin të zbusnin dhimbjet e plagës që ka pushtuar qytetin.

Personalisht u ndjeva krenar kur familja përmetare Milo më kërkoi ndihmën modeste. Bashkë me patriotët e mi që financuan dhe përgatitën gjithçka, shpalosëm sot në kryeqytet banderolën e madhe të mirënjohjes në shenjë sensibilizimi dhe respekti për doktorët, infermierët, sanitarët dhe gjithë mjekësinë shqiptare që na është përkushtuar të gjithëve 24 orë.

LEXO EDHE:  Denoncim/ Zbardhet mashtrimi i radhës i Veliajt

LEXO EDHE:  Vettingu shkarkon kryetarin e Gjykatës së Shkallës së Parë, Korçë

Sapo kaloni mbikalimin në afërsi të “Pallatit me Shigjeta” në drejtim të Kombinatit do u shfaqet billboardi gjigand ku do lexoni:

Zemrën falja DASHURISË,

Mushkëritë besoja MJEKËSISË!

#reapektPërBluzatEbardha

Me kontribute të tilla dhe duke ndenjur të gjithë në shtëpi do ua bëjmë më të lehtë punën mjekëve dhe do e shërojmë sa më shpejt Shqipërinë!

LEXO TE PLOTE

Sociale

Pacientët bëhen gati të lënë spitalin/ Manastirliu përgëzon mjekët e infektivit

Publikuar

-

Nga

Dy pacientë, kontakte të rastit zero të cilët pas ritestimit të dytë dolën negativë, po bëhen gati të lënë spitalin. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu në një lidhje direkte me mjekët e infektivit ka ndarë lajmin e mirë me publikun.

“Sot jemi shumë të gëzuar sepse kemi dy qytetarët që i kemi gati për t’i nxjerrë nga spitali. Gëzimi është dypalësh, edhe për ata vetë që u shëruan, dhe e dyta edhe për ne që na gëzon që puna e kryer deri tani na dha dy rastet e suksesshme. Sigurisht që kemi pritje edhe për punë më të mira, por të gjithë do të bëjmë maksimumin e mundshëm për t’u shërbyer deri në fund”, tha prof. Najada Çomo, shefe e shërbimit infektiv në QSUT.

Mjekët konfirmuan gjithashtu se dy nga pacientët në terapinë intensive janë në gjendje pak më të mirë.
Ndërsa mjekët e infektivit që janë në krye të detyrës apeluan që qytetarët të qëndrojnë në shtëpi si e vetmja menyrë për të fituar këtë luftë, Manastirliu i falenderuar për punën heroike që ata po bëjnë.

LEXO EDHE:  Rama zbulon dy projektet e mëdha të shumëpritura nga shqiptarët/ Qytetarët e nxjerrin “zbuluar”

LEXO EDHE:  Rama zbulon dy projektet e mëdha të shumëpritura nga shqiptarët/ Qytetarët e nxjerrin “zbuluar”

“Unë dua që t’iu inkurajoj dhe t’iu përqafoj fort nga larg. Fizikisht jemi larg, por me zemër dhe me mendje jam aty, dhe jemi bashkë. Shpresoj shumë që edhe kjo ditë të kalojë mirë, sepse jemi duke monitoruar çdo ditë përpara të panjohurave të mëdha që ka ky virus. Ndaj vetëm me forcën tuaj, profesionalizmin tuaj mund ta përballim, por gjithashtu edhe me mbështetjen, edhe me bashkëpunimin e gjithë qytetarëve. Unë ju falenderoj fort dhe gjithashtu edhe ekipin tjetër të mjekëve dhe infermierëve që janë në shërbim sot dhe do të dëgjohemi sërish nesër si gjithmonë. Punë të mbarë!”, tha Manastirliu.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Kreu i Komunitetit Mysliman thirrje qytetarëve/ Zbatoni rregullat dhe këshillat e mjekëve

Publikuar

-

Nga

Kreu i Komunitetit Mysliman në Shqipëri, Bujar Spahiu i ka drejtuar një apel qytetarëve që të zbatojnë rregullat dhe këshillat e mjekëve kundër përhapjes së koronavirusit.

Ai iu bën thirrje qytetarëve që të qëndrojnë në shtëpi dhe të shmangin kontaktet me personat të ndryshëm.

“Motra dhe vëllezër, ashtu si e gjithë bota, edhe vendi ynë, është duke kaluar një sprovë ditët e fundit për shkak të virusit COVID-19!

Të gjithë e dimë se sprovat kërkojnë durim! Durimi është cilësi e besimit tonë! Më të sprovuarit ndër njerëzit kanë qenë profetët e Zotit.

Ata i kanë kaluar me sukses sprovat e tyre të vështira. Edhe ne na këshillon Zoti që të ndjekim shembullin e tyre.

Ne nuk jemi vetëm në këto ditë të “jashtëzakonshme” që po kalojmë. Në këto ditë, përveç zbatimit me përpikëri të rregullave që na porositin mjekët, unë ju lutem që t’i përdorim edhe për të përfituar shpirtërisht prej tyre me lutje dhe durim.

Jeta e çdo njeriu është e shenjtë dhe ne jemi të obliguar të mbrojmë shenjtërinë e jetës si një amanet i dhënë nga Zoti.

Ky virus nuk përhapet vetvetiu, por jemi ne që e përhapim me kontaktet që kemi me njëri-tjetrin në rrugë apo në ambiente të ndryshme.

LEXO EDHE:  Fadroma del nga rruga/ 51-vjeçari niset me urgjencë drejt Tiranës

LEXO EDHE:  Korçë/ OSHEE ndërpret energjinë stadiumit “Skëndërbeu”

Fatkeqësisht mënyra e vetme për ta parandaluar, sipas ekspertëve të mjekësisë është qëndrimi në shtëpi, duke respektuar udhëzimet e autoriteteve, me shpresë që kjo situatë të kalojë sa më shpejt.

Natyrisht kjo situatë e jashtëzakonshme ka nevojë edhe për një solidarizim të jashtëzakonshëm me të gjithë njerëzit në nevojë, duke filluar nga njerëzit tanë më të afërm, komshinjtë dhe më gjerë.

Ta shprehim dashurinë për prindërit tanë dhe të afërmit e moshuar, duke u shërbyer atyre dhe duke u plotësuar të gjitha nevojat pa patur nevojë që të dalin nga banesat e tyre.

Duke falënderuar të gjithë mjekët dhe infermierët që janë në frontin e parë të kësaj beteje për punën dhe sakrificën e tyre, lusim Zotin për shërim sa më të shpejtë për gjithë të sëmurët!

E lusim Zotin të na bëjë solidarë dhe të dashur me njëri-tjetrin në këto ditë!
E lusim Zotin që kjo situatë të kalojë sa më shpejt!”, thekson Bujar Spahiu.

LEXO TE PLOTE