Connect with Us

“Situata më e vështirë që kam parë në 30 vite”/ Ahmetaj i përgjigjet opozitës për koncesionet

Ekonomi

“Situata më e vështirë që kam parë në 30 vite”/ Ahmetaj i përgjigjet opozitës për koncesionet

Publikuar

-

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj i është përgjigjur opozitës se nuk mund të anulohen koncesionet pasi ofrojnë shërbime jetike për qytetarët që shërbejnë për frenimin e koronavirusit.

Në një lidhje direkte në News 24, ai tha se tashmë Shqipëria po përballet me dy armiq, koronavirusin dhe rënien ekonomike, e cila nëse nuk ndalet e para mund ta groposë ekonominë e vendit.

“Të anulojëm dializën, ç’do të ndodhin me ata që i duhet. Po plehrat, po rrugët, po sterilizimi. Mos bini pre e kurthit të politikës së ulët të koncesionit me atë logjikën e politikës së ulët ku koncesionet janë para oligarkësh, janë  shërbime qytetarësh. Po ai që operohet nuk është në luftë me jetën.

Po popull i Dibrës nuk është në luftë me të kaluarën që sot do urbanizim. Që do që e kaluara mos kthehet në të ardhme. Kryeministrit i takon të balancojë luftrat. Duhet shumë e kujdesshme dhe solidarizuese. Janë prekur koncesionet, laboratori gjysëm për gjysëm, Check- Up, dy rrugë që s’janë filluar që është Balldren- Milot dhe Orikum- Dukat. Janë prekur tre koncesionet e mbetjeve, ç’farë doni t’ju vijnë plehrat. Nga plehrat tek ambienti është një proces i ndyrë që infekton popullatën.

Janë prekur koncesionet. Koncesionet ofrojnë shërbime jetike dhe që frenojnë koronavirusin. Vorbula që kanë ngritur oligarkët oligarkët, paketa shkon drejtpërdrejt tek qytetarët dhe biznesin e vogël.

LEXO EDHE:  Seancë e jashtëzakonshme/ Opozita bllokon foltoren

Nuk do rri të boloriz qytetarët me ç’farë tha opozita.

Kur t’i afrohemi planit B, do flasim sërish edhe kryeministri siç ndjek paketën dhe e ka formatuar në detaje. Do zoti i madh nuk vijmë në planin B. Do zoti ja dalim me këto instrumenta. Në përgjegjshmëri dhe institucionale dhe të frenojmë koronavirusin dhe rënien ekonomike. Kur filloi diskutimi para disa javësh, dikush e mori me shaka, nuk është shaka. Është realisht esktrem. Prandaj ato masa drastike janë të domosdoshme që të frenojnë armikun e parë, që armiku i dytë mos të na groposi edhe me shpejtësi madje. Unë kam eksperiencën modeste, nuk e kam parë ndonjëherë situatën kaq të vështirë ekonomike në 30 vite. Kam përjetuar ’97, ’92. Kam qenë asistent i ministrit të Financave. Dy armiq përballë janë gati të kolapsojne shtetin..”- tha Ahmetaj.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

Gazetari leksion Ramës/ Tre masat urgjente që të shmanget gremina

Publikuar

-

Nga

Gazetari i ekonomisë, Klodian Tomorri i ka dhënë një leksion të fortë kryeministrit Edi Rama në lidhje me atë se çfarë duhet të bëjë qeveria, që vendi të mos bjerë në humnerë financiare.

Në një postim në rrjetet sociale, Tomorri rendit tre pika që sipas tij duhet të zbatohen urgjent nga qeveria.

“Tani duhen para
1- Bej amnistine sa me shpejte.
Me 3 apo 5 per qind vendose sa te duash, vetem beje tani. Se do te duhet per ate qe vjen me vone.

2- Hap kumarin se po te ikin parate jashte dhe spo merr asgje ne buxhet. Hape me kushte te forta. Licenca 10 milione dollare, kufizim strikt numrit te pikave pa mundesi per blerje pikash brenda licences, taksim super i rende, kufizim per shumat qe luhen.

LEXO EDHE:  Eni Vasili nxjerr “blof” Monika Kryemadhin  

LEXO EDHE:  Foto-Pasarelë apo protestë?/ Veshjet sharmante të Grida Dumës

3- Shiko masa one-off per te nxjerr para se do kete tmerr perpara.”-shkruan Klodian Tomorri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Ulja e normës bazë të interesit nga BSH/ Civici: Lehtëson daljen e likuiditetit

Publikuar

-

Nga

Eksperti i ekonomisë, ish-anëtari i Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë Ardian Civici tha se është pozitive ulja e normës bazë të interesit nga Banka e Shqipërisë.
Sipas tij, efekti dhe mesazhi është pozitiv sepse ul çmimin e parasë, lehtëson daljen e likuiditetit dhe furnizimin e tregut me likuiditet.

“Efekti dhe mesazhi është pozitiv sepse ul çmimin e parasë, lehtëson daljen e likuiditetit dhe furnizimin e tregut me likuiditet.
Ne kemi një bllokim të prodhimit. Domethënë që edhe nëse ti merr kredi por nuk bllokon dot, efekti i kësaj mase është që kur të dalë nga kjo situatë do ketë më shumë nevojë për kredi e likuiditete. E shikoj si masë pozitive nëse merret. Unë e mirëkuptoj dhe biznesin në kërkesat e veta. Në qoftë se politika monetare mbaron në këtë rast ajo që vijon është çlirimi fiskal”, tha Civici i ftuar në Real Story.

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

“Biznesi faktor determinant nga shkon ekonomia”/ Arben Shkodra tregon dy llojet e krizave

Publikuar

-

Nga

Përfaqësuesi i Bashkimit të Përfaqësuesve të Prodhuesve Shqiptarë Arben Shkodra thotë se biznesi është tepër i rëndësishëm në ekonomi, pasi pikërisht biznesi mund të anojë situatën në njërën anë ose në tjetrën.

Sipas tij, do të ketë dy kriza: krizën e konsumit dhe atë të likuditetit të biznesit.
Shkodra theson se biznesi është faktori determimant që shkon në njërën anë të greminës ose tjetrën dhe jo qeveria.

“Unë mendoj se do kemi kriza, dy të tilla. Krizën e konsumit dhe atë të likuditetit të biznesit. Tregu do gjithmonë komunikim, pa komunikim, biznesi ka probleme. Ne nuk na ka munguar bashkëpunimi me qeverinë. Por mendoj se kriza mund të jetë për shumë arsye, që janë edhe globale dhe mund të cekë edhe tregun e brendshëm. Qeveria duhet ta quajë biznesin partner. Ne punësojmë 80 përqind të njerëzve. Ne duam rregullave të qarta të shkruara. Ne ka kohë që duam listë të qartë të bizneseve që do funksionojnë e ata që nuk do funksionojnë. Duam rregulla, pra. Ne duam të ruajmë shëndetin e njerëzve, më pas duhet t’i ruhemi krizës sociale me injeksion dhe më pas duhet të ulemi e të diskutojmë. Ne jemi faktori determimant që shkojmë në njërën anë të greminës ose tjetrën dhe jo qeveria”, u shpreh Shkodra në Real Story.

LEXO TE PLOTE