Connect with Us

Shkon në 70 numri i personave të prekur nga koronavirusi në Shqipëri

Sociale

Shkon në 70 numri i personave të prekur nga koronavirusi në Shqipëri

Publikuar

-

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se numri i personave të prekur nga koronavirusi në Shqipëri ka arritur në 70.

Zv,ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, në një deklaratë për mediat, tha se në 24 orët e fundit janë konfirmuar edhe gjashtë raste të reja me Covid-19, duke e cuar kështu në 70 numrin e të prekurve.

“Ju bëj me dije se, në 24 orët e fundit janë testuar 35 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 6 raste të reja me COVID-19:
– 5 raste nga Tirana (2 raste kontakti dhe tre raste të reja)
– dhe një 82 vjeçare nga Fieri.

Deri në këto momente testuar 732 janë raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 70 raste:
Tiranë  50 qytetarë
Durrës 5 qytetarë
Lushnje 2 qytetarë
Elbasan 2 qytetarë
Fier 7 qytetarë
Rrogozhinë  2 qytetarë
Kavajë 2 qytetar

Janë shënuar deri tani dy raste humbje jete.
Ju informojmë se në spitalin Infektiv ndodhen 35 pacientë të shtruar.  3 prej tyre janë në terapi intensive, në situatë të njëjtë klinike. Ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.
Jemi duke vijuar me testimin e rasteve të dyshuara, si element i rëndësishëm për ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit COVID-19.
Nga ana tjetër, për të siguruar suksesin e ndërprerjes së zinxhirit të transmetimit të infeksionit, qytetarët kanë një rol thelbësor.

Edhe një herë një lutje për qytetarët: Mos shkoni menjëherë në spital!
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër FALAS 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për cdo shqetësim tjetër që ata kanë.
Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencavem duhet të telefonohet numri unik I urgjencës kombëtare 127!

Edhe një herë përsërisim apelin për qytetarët për të respektuar masat e distancimit social, të qëndrojnë në shtëpi, të ndihmojnë veten e tyre dhe të afërmit e tyre që të mos preken nga COVID-19 dhe të ndihmojnë stafet mjekësor për të përballuar këtë situatë.”-tha Rakacolli.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Ndani kartolinën tuaj”/ Ambasada e SHBA nismë për mesazhe pozitive

Publikuar

-

Nga

Edhe ambasada e SHBA vijon të shpërndajë mesazhe sensibilizimi për qytetarët, në lidhje me masat kundër koronavirusit.

Në një postim në rrjetet sociale, ambasada e SHBA iu drejton një mesazh qytetarëve lidhur me masën që duhet të respektojnë ata për distancën apo largësinë sociale sa i përket mospërhapjes së koronavirusit.

Ambasada shkruan se largësia sociale nuk do të thtoë se nuk jemi pranë njëri- tjetrit por ne jemi pranë  kur jemi me mendime dhe për këtë ka nisur edhe një nismë për mesazhe pozitive.

Në komentet e statusit qytetarët mund të ndajnë kartolinën e tyre me mesazhe pozitive në këtë situatë të vështirë për gjithë botën.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Video-Soreca thirrje qytetarëve/ Të respektojmë sakrificën e përditshme, të bëhemi pjesë e zgjidhjes së problemit

Publikuar

-

Nga

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca iu ka drejtuar një mesazh sensibilizimi qytetarëve të bëhen të përgjegjshëm dhë të respektojnë masat kufizuese.

Soreca bën thirrje që të respektojmë masat kufizuese dhe të bëhemi pjesë e zgjidhjes së problemit.

“Të gjithë duhet të kujdesemi për njëri-tjetrin. Të sillemi në mënyrë të përgjegjshme, të ndjekim të gjitha rregullat me rigorozitet. Të respektojmë sakrificën e përditshme të dhe për të na ruajtur të gjithëve. Le të bëhemi pjesë e zgjidhjes dhe jo e problemit.”-shkruan Soreca.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Më kapi koronavirusi në Pogradec”/ Muharrem Hoxha apel qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Personazhi shumë i ndashur i humorit Muaharrem Hoxha pas bllokimit të lëvizjeve ka ngelur në Pogradec ku po bën edhe karantinën në kuadër të parandalimit të përhapjes së kronavirusit.

“Kam një shtëpi në Pogradec dhe më zuri këtu koronavirusi bashkë me gruan. Koha është shumë e bukur në Pogradec por duhet të rrimë në shtëpi. Mosha e katër i bie 70 vjeç apo mosha e 5?”-u shpreh aktori.

Aktori i humrit ndër të tjera përmes një lidhje direkte me ABC e Mëngjesit është shprehur se nuk e njohin kush është armiku, ndaj për këtë të gjithë duhet të bëjnë kujdes dhe të zbatojnë rregullat e vendosura.

“Unë të them sinqerisht që ishalla nuk zgjat shumë sa më pak dhimbje për vendin tonë ishalla, se ne pak jemi aq sa jemi. Kur dëgjoj se sa kanë vdekur në vendet e tjera them me vete Zot  i Madh por dhe ne duhet të ruhemi. Duhet me nejt brenda se me atë që po dëgjojmë është e vështirë. Jua them sinqerisht dhe ju gazetarëve mirë na thoni ne mos dilni, po ju gazetarët nuk ju zë ju ca bëni ju, apo ju njohin ju.”-tha Muharrem Meko.

Intervista nga biseda e plotë:

Enkel Demi: Si je me shëndetin?

Muharrem Hoxha: Deri më tani jam mirë, skam pas asnjë problem.

Enkel Demi: Pse je në Pogradec se ne jemi mësuar me thënë Rrema i Durrësit?

Muharrem Hoxha: Kam ngecur në Pogradec, më kapi koronavirusi.

Enkel Demi: Ke ngelur në një bujtinë, hotel apo shtëpi tënden?

Muharrem Hoxha: Kam një shtëpi në Pogradec dhe më zuri këtu koronavirusi bashkë me gruan. Koha është shumë e bukur në Pogradec por duhet të rrimë në shtëpi. Mosha e katër i bie 70 vjeç apo mosha e 5?

Enkel Demi: Jo more se i ke bërë llogaritë gabim, i bie mosha e dytë.

Muharrem Hoxha: Mosha e dytë po.

Enkel Demi: Në këtë formë që të shof unë  dhe pse ke gruan afër mendoj se ke kohë me u martua edhe një herë.

Muharrem Hoxha: Mos e thuaj ti se pa e thënë ti, e thotë vetë kjo .

Enkel Demi: Dje ke thënë se po të ndihmojnë disa vullnetare me ilaçe dhe ushqime?

Muharrem Hoxha: Është e vërtetë pasi kam telefonuar kryetarin e bashkisë, dhe e pyeta se e pyeta nëse kanë grupe punë. Po më tha. Me lekë apo pa lek i thash dhe më tha se këtë të dytën me lekët e tua (shaka.)Kanë ardhë menjëherë dhe me kanë sjellë çfarë kisha nevojë.

Enkel Demi: Ke ngelur në banesë përballë liqenit vetëm me gruan?

Muharrem Hoxha: Vetëm me gruan dhe pyeta doktor Piperon, nëse mund të dilja në breg të liqenit. Me tha që të rri në ballkon e ta shikoj liqenin e ishalla po vinte liqeni tek unë.  Ne kemi bërë një film komedi me Arjan Çuliqin, dhe kemi pas pjesë që thoja se luftën e Parë Botërore e kalova me sukses por të dytës s’po i jap dot drejtim, nuk po dimë kush është armiku, nuk po e shohim. Dal te ballkoni nuk ka njeri, dal te dera nuk ka njeri mor po kush është ngelëm duke la duart.

Enkel Demi: E rëndësishme është që të zbatojë karantinën edhe me këtë shpirt humori të lajmë duart dhe kamët. Aq  më tepër që njohim njerëzit e shtëpisë. Si të duket gruaja?

Muharrem Hoxha: Unë të them sinqerisht që ishalla nuk zgjat shumë sa më pak dhimbje për vendin tonë ishalla, se ne pak jemi aq sa jemi. Kur dëgjoj se sa kanë vdekur në vendet e tjera them me vete Zot  i Madh por dhe ne duhet të ruhemi. Duhet me nejt brenda se me atë që po dëgjojmë është e vështirë. Jua them sinqerisht dhe ju gazetarëve mirë na thoni ne mos dilni, po ju gazetarët nuk ju zë ju ca bëni ju, apo ju njohin ju.

Enkel Demi: Ne dalim me orë të kufizuara, dhe pasi kaloj disa barriera alkooli dhe ka fillu me më zënë, respektojmë distancën dhe gjëja më komike është kur shkojmë në shtëpi na thotë gruaja me u zhveshnë ballkon. Janë dhe disa masa të kësaj natyre falë zotit në ditën e 8 nuk kemi asnjë problem.

Muharrem Hoxha: Ju rujtë zoti të gjitheve.  Faleminderit për prezantimit por nuk jam Nderi i Kombit por Mjeshtër i Madh.

Enkel Demi: S’të kanë bërë Nder i kombit akoma?

Muharrem Hoxha: Jo jo vetëm gruaja më ka bërë nderi i shtëpisë.

Enkel Demi: Epo ta dëgjojë Ilir Meta këtë thirrje se ditë karantine le të të bëjë Nderi i Kombit ctë keqe ka.

Muharrem Hoxha: Faleminderit ishalla po e marr pas karantinës.

LEXO TE PLOTE