Connect with Us

Shifrat e Universitetit Amerikan/ Ja sa viktima ka shkaktuar Covid 19 në botë, ku renditet Shqipëria

Bota

Shifrat e Universitetit Amerikan/ Ja sa viktima ka shkaktuar Covid 19 në botë, ku renditet Shqipëria

Publikuar

-

Sipas të dhënave zyrtare nga universitetit mjekësor John Hokins, Covid-19 deri më tani ka prekur 265,305 persona dhe ka shkaktuar 11.147 viktima në të gjithë botën.

Sipas të dhënave zyrtare Italia ka kaluar Kinën duke shënuar numrin më të madh të viktimave 4.032 nga 47. 000 të infekuar..

Më pas vjen Kina me 3,253 jetë të humbura në 81, 250 persona të prekur.

Në këtë raport vendin e parë e mban Italia e cila e ka vdekshmërinë 1 mijë persona të vdekur për 10 mijë të prekur ndërsa Kina dhe vendet e tjera e kanë raportin shumë herë më të ulët.

Vendi i tretë është Irani me 1433 viktima nga 19 mijë persona të prekur.

Spanja për 19 mijë të prekur ka 1000 viktima, ndërsa Gjermania ka raportin më pozitiv midis numrit të të prekurve dhe viktimave. Raportohen 52 viktima për 18 mijë të prekur. Ky duket të jetë dhe raporti më pozitiv deri në këto momente në Europë.

Shqipëria ende ka një raport të ulët të prekurish vetëm 70 persona dhe dy jetë të humbura.

Të dhënat e universitetit amerikan sipas vendeve i gjeni më poshtë:
81,250 China
47,035 Italy
19,980 Spain
19,644 Iran
18,361 Germany
14,631 US
10,891 France
8,652 Korea, South
4,840 Switzerland
3,297 United Kingdom
2,468 Netherlands
2,388 Austria
2,257 Belgium
1,895 Norway
1,639 Sweden
1,308 Denmark
1,030 Malaysia
1,020 Portugal
963 Japan
923 Canada
774 Czechia
712 Cruise Ship
705 Israel
681 Australia
651 Brazil
557 Ireland
495 Greece
484 Luxembourg
479 Pakistan
460 Qatar
450 Finland
409 Iceland
385 Singapore
378 Poland
369 Indonesia
359 Turkey
342 Chile
341 Slovenia
322 Thailand
308 Romania
285 Bahrain
283 Estonia
274 Saudi Arabia
260 Ecuador
256 Egypt
253 Russia
244 India
234 Peru
230 Philippines
202 South Africa
192 Iraq
164 Mexico
163 Lebanon
159 Kuëait
144 San Marino
140 United Arab Emirates
137 Slovakia
137 Panama
136 Armenia
135 Taiëan*
128 Argentina
128 Colombia
127 Bulgaria
118 Serbia
113 Croatia
111 Latvia
94 Uruguay
90 Algeria
89 Costa Rica
87 Vietnam
85 Hungary
78 Brunei
75 Andorra
73 Sri Lanka
70 Albania
69 Bosnia and Herzegovina
69 Jordan
69 Belarus
67 North Macedonia
67 Cyprus
66 Moldova
64 Malta
63 Morocco
54 Tunisia
51 Cambodia
49 Lithuania
49 Kazakhstan
48 Oman
45 Guadeloupe
44 Azerbaijan
43 Georgia
42 Venezuela
40 Burkina Faso
39 Neë Zealand
38 Senegal
34 Dominican Republic
33 Uzbekistan
32 Martinique
28 Liechtenstein
28 Reunion
26 Ukraine
24 Afghanistan
24 Honduras
20 Cameroon
20 Bangladesh
18 Congo (Kinshasa)
16 Jamaica
16 Cuba
16 Ghana
15 Bolivia
15 French Guiana
13 Maldives
13 Montenegro
13 Paraguay
12 Guatemala
12 Mauritius
12 Nigeria
11 Monaco
9 Ethiopia
9 Togo
9 Cote d’Ivoire
9 Trinidad and Tobago
8 Ruanda
7 Kenya
7 Seychelles
7 Guyana
6 Tanzania
6 Mongolia
6 Kyrgyzstan
6 Mayotte
6 Equatorial Guinea
5 Barbados
4 Suriname
3 Gabon
3 Congo (Brazzaville)
3 Bahamas, The
3 Namibia
2 Liberia
2 Saint Lucia
2 Benin
2 Haiti
2 Kosovo
2 Bhutan
2 Sudan
2 Zambia
2 Mauritania
1 Cabon Verde
1 Saint Vincent and the Grenadines
1 Fiji
1 Somalia
1 Central African Republic
1 Angola
1 Niger
1 Guinea
1 El Salvador
1 Chad
1 Djibouti
1 Antigua and Barbuda
1 Eswatini
1 Nicaragua
1 Nepal
1 Holy See
1 Gambia, The

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Ambasadori Kosnett kritika qytetarëve të Kosovës/ Nuk po e marrin seriozisht pandeminë

Publikuar

-

Nga

Ambasadori Kosnett kritika qytetarëve të Kosovës/ Nuk po e marrin seriozisht pandeminë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Prishtinë, Philip Kosnett, ka thënë se qytetarët e Kosovës nuk janë duke e marrë shumë seriozisht pandeminë e koronavirusit, si dhe ka kërkuar nga secili që të marrë përgjegjësi personale për të luftuar pandeminë.

“E kuptoj plotësisht pse bizneset duan të mbesin të hapura, pasi që edhe sikur të isha vetë pronar i një restoranti do të doja të ishte i hapur dhe të mund të ushqeja familjen time dhe të siguroja punë për punëtorët e mi. Nuk po e kritikoj këtë, por do të kërkoja nga secili që të marrë përgjegjësi personale për të luftuar pandeminë”, ka thënë Kosnett në një intervistë për Radion Evropa e Lirë.

Ai ka folur edhe për shembujt kur qytetarët e Kosovës nuk respektojnë masat kundër pandemisë.

“Duhet të them se unë eci nëpër rrugë, njerëzit nuk po i mbajnë maskat ose nuk po i mbajnë si duhet. Njerëzit nuk po i lajnë duart aq shumë. Mendoj se është e rëndësishme që njerëzit t’i marrin këto masa, që nuk kushtojnë shumë para, në mënyrë që të mbrojnë veten dhe anëtarët e familjeve të tyre. Kur kaloj afër kafiterive, shoh plot të rinj, që kryesisht janë meshkuj, nga familje e grupe të ndryshme, që rrinë ulur, duke u qeshur me njëri tjetrin, gjysmë metër larg njëri-tjetrit dhe pastaj kthehen në shtëpitë ku jetojnë me të afërm më të moshuar. Nuk ka nevojë që kjo të ndodhë”, ka thënë Kosnett në një intervistë për Radion Evropa e Lirë.

LEXO EDHE:  Detajet/Kufoma e gjetur në Durrës nuk është shqiptar

LEXO EDHE:  “Një shenjë e mire”/ Manastirliu: Numri i të shëruarve ka kaluar numrin e të infektuarve

Sipas tij, luftimi i pandemisë nuk është punë vetëm për qeverinë, derisa ka lavdëruar mjekët, stafin tjetër shëndetësor, policinë, të cilët sipas tij, po bëjnë punë të shkëlqyeshme, duke u përpjekur që ta mbajnë vendin e sigurt.Ambasadori amerikan tha se SHBA-ja e ka ndihmuar në masë të madhe Kosovën për luftimin e pandemisë.

“Ne kemi ofruar aparatura, mjete, ventilatorë që janë drejtuar për në Kosovë nga presidenti Trump. Ne kemi ofruar po ashtu teste, pajisje higjienike, por po ashtu edhe kemi shkëmbyer shumë ide me Ministrinë e Shëndetësisë dhe me zyrtarë të tjerë”, ka thënë Kosnett.

Rastet e para me koronavirus në Kosovë janë paraqitur në muajin mars.

Deri më tani, numri i të infektuarve ka arritur në 15.142, prej të cilëve 12.674 janë shëruar, ndërsa 615 kanë vdekur.

LEXO TE PLOTE

Bota

Presidenti Trump do të emërojë një grua si anëtare të Gjykatës së Lartë

Publikuar

-

Nga

Presidenti Trump do të emërojë një grua si anëtare të Gjykatës së Lartë

Presidenti Donald Trump duket i përqendruar në emërimin e një prej dy juristeve konservatore gra që ai ka caktuar në gjykatat federale të apelit për të zëvendësuar anëtaren e Gjykatës së Lartë Ruth Bader Ginsburg, e cila vdiq javën e kaluar. Në një intervistë për televizionion Fox News të hënën në mëngjes, zoti Trump tha se do ta bëjë të njohur zgjedhjen e tij të premten ose të shtunën dhe se lista e tij tani ka pesë emra.

Gjatë një tubimi politik të shtunën në Fayetteville të Karolinës së Veriut zoti Trump kishte thënë se kandidatura që ai do të zgjedhë “do të jetë një grua”. Presidenti ka përmendur emrin e Amy Coney Barrett të Gjykatës së Apelit të Rrethit të 7-të Gjyqësor me bazë në Çikago dhe Barbara Lagoa të Rrethit të 11-të Gjyqësor me bazë në Atlanta si kandidate të mundshme.

Gjatë takimit elektoral mbështetësit e zotit Trump brohorisnin duke I kërkuar atij “të plotësojë vendin e mbetur bosh në gjykatë”, gjë që Presidenti tha se do ta bënte.

Por kandidati demokrat për president, Joe Biden i nxiti republikanët e Senatit të mos votojnë për asnjë kandidaturë për Gjykatën e Lartë përpara zgjedhjeve të nëntorit.

“Votuesit e këtij vendi duhet të dëgjohen. Kushtetuta parashikon se janë ata që vendosin se kush ka fuqinë për ta bërë këtë emërim”, tha zoti Biden të dielën në Filadelfia.

“Ta kryesh me forcë këtë emërim përmes Senatit është një tregues një papjekurie politike”, tha ai.

Synimi i Presidentit Trump për ta bërë emërimin gjashtë javë përpara një gare jo të lehtë për t’u rizgjedhur kundër zotit Biden më 3 nëntor, është bërë shkak për një luftë të beftë e të ashpër politike në Uashington. Republikanët e Senatit thonë se do ta mbështesin emërimin e zotit Trump por demokratët po bëjnë thirrje që plotësimi i vendit bosh në gjykatë të shtyhet deri pas marrjes së detyrës në janar ose nga zoti Trump ose nga zoti Biden.

Presidenti Trump kërkon që Senati ta miratojë sa më parë kandidaturën që ai do të propozojë, por është e paqartë nëse republikanët, të cilët gëzojnë një shumicë prej 53 vendesh në këtë dhomë krahasuar me 47 të demokratëve, do të veprojnë para ditës së zgjedhjeve.Në vitin 2016, republikanët refuzuan të lejojnë shqyrtimin e kandidaturës përfundimtare për Gjykatën e Lartë të ish-Presidentit Barack Obama, Merrick Garland, i cili do të zëvendësonte pas vdekjes gjykatësit Antonin Scalia, në shkurt të po atij viti. Ata argumentuan se vakanca e krijuar në Gjykatën e Lartë duhet të lihen të paplotësuar gjatë një viti zgjedhor në mënyrë që populli amerikan të vendoste se kujt do t’i takonte ta bënte emërimin.

LEXO EDHE:  Një tjetër viktimë nga tërmeti/ Nxirret i pajetë trupi i 24 vjeçarit

LEXO EDHE:  Përhapja e "Koronavirusit"/ Manastirliu tregon pikën ku ka më shumë alert

Donald Trump, aso kohe kandidat për president tha gjithashtu se plotësimi i vendit në Gjykatën e Lartë duhet të shtyhet derisa të bëhet betimi i një presidenti të ri.

Të paktën disa republikanë kanë thënë tashmë se duan ta shtyjnë konfirmimin për një të vend në Gjykatën e Lartë, të paktën deri pas zgjedhjeve.

Si zonja Barrett 48 vjeç dhe zonja Lagoa 52, do të siguronin mbështetjen e palëkundur të republikanëve dhe opozitën e mundshme e të fortë të demokratëve. Zgjedhja e tyre do të krijonte një shumicë konservatore edhe më të madhe në Gjykatën e Lartë nga 5 me 4 aktualisht në 6 me 3 me zëvendësimin e zonjës Ginsburg, e cila shërbeu në gjykatë për 27 vite.

Kushdo që zgjidhej do të luante një rol në marrjen e vendimeve të rëndësishme të gjykatës në vitet e ardhshme mbi të drejtat e abortit, kufizimet lidhur me armët, çështje që lidhen me lirinë fetare, atë të fjalës, imigracionin, ligjin e kujdesit shëndetësor dhe një sërë çështjesh të tjera të diskutueshme.

Ky do të ishte emërimi i tretë i zotit Trump për Gjykatën e Lartë pas miratimit në seanca të nxehta në Senat të dy gjyqtarëve të tjerë konservatorë, Neil Gorsuch dhe Brett Kavanaugh.

Krahas emrit të zonjës Barrett dhe zonjës Lagoa si kandidatura që mundëshme zoti Trump ka diskutuar edhe emrin e një tjetër gruaje Allison Jones Rushing, të Gjykatës së Apelit të Rrethit të 4-t Gjyqësor të Apelit në atë që njihet si rajoni i mesëm i Atlantikut. Të treja këto kandidatura gëzojnë mbështetje të gjerë të ligjvënësve konservatorë./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

Raporti/ Banka të rëndësishme kanë qarkulluar para të dyshimta

Publikuar

-

Nga

Shuma të mëdha parash, që dyshohen të jenë të pista, kanë qarkulluar për vite me radhë nëpër disa nga institucionet më të mëdha bankare në botë, sipas një hetim ndërkombëtar të disa gazetarëve investigativë botuar të dielën, bazuar në raporte të rrjedhura nga Departamenti amerikan i Thesarit.

“Përfitimet nga luftërat vdekjeprurëse të drogës, pasuritë e përvetësuara nga vendet në zhvillim e kursimet e vjedhura për shkak të skemave piramidale, u lejuan të gjitha të rrjedhin brenda dhe jashtë këtyre institucioneve financiare, megjithë paralajmërimet nga vetë punonjësit e bankave”, sipas hetimit të kryer nga Buzzfeed News dhe nga shoqata Ndërkombëtare e Gazetarëve Investigativë (ICIJ).

Hetimi, i cili u drejtua nga 108 media ndërkombëtare nga 88 vende të ndryshme të botës, bazohet në mijëra raporte për aktivitete të dyshimta të depozituara në agjencinë e zbatimit të ligjit financiar pranë Departamentit amerikan të Thesarit. E njohur me akronimin FinCEN, agjencia është një njësi inteligjence në zemër të sistemit global për të luftuar pastrimin e parave.

“Këto dokumente, të përpiluara nga bankat, të ndara me qeverinë, por të mbajtura jashtë vëmendjes së publikut, ekspozojnë boshllëqet në masat mbrojtëse bankare dhe lehtësinë me të cilën kriminelët i kanë shfrytëzuar ato”, shkruante agjencia amerikane e lajmeve “Buzzfeed News”, në hyrje të artikullit të saj.Dokumentet i referohen një shume prej 2 trilionë dollarësh në transaksione që kanë qarkulluar mes viteve 1999 dhe 2017. Hetimi pëqëndrohet në veçanti tek pesë banka të mëdha, JPMorgan Chase, HSBC, Standard Chartered, Deutsche Bank dhe Bank of New York Mellon, të akuzuara për se kanë vazhduar të lëvizin pasurië e kriminelëve të dyshuar, edhe pasi janë ndjekur penalisht ose dënuar për shkelje financiare.

LEXO EDHE:  Tarifat e frikshme të korrupsionit/ Shqipëria kryeson renditjen globale të BB

LEXO EDHE:  Detajet/Kufoma e gjetur në Durrës nuk është shqiptar

“Rrjetet përmes të cilave qarkullojnë paratë e pista përshkojnë botën dhe janë bërë arterie jetike e ekonomisë globale”, raportoi Buzzfeed News.

Në një deklaratë, Deutsche Bank tha se gjetjet e ICIJ-së “diheshin” nga institucionet rregullatore. Banka tha gjithashtu se ajo i “kishte kushtuar burime të konsiderueshme forcimit të kontrolleve”, si dhe ishte përqëndruar në “përmbushjen e përgjegjësive dhe detyrimeve të saj”. Hetimi theksonte gjithashtu mungesën e fuqisë së autoriteteve amerikane për të kontrolluar transaksionet e pista financiare. Në një deklaratë të lëshuar para botimit të këtij hetimi, FinCEN tha se “publikimi i paautorizuar i raporteve përbën një krim që mund të ndikojë në sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara”./VOA

LEXO TE PLOTE