Connect with Us

Rritet numri i të prekurve nga koronavirusi në Kosovë

Kosova & Rajoni

Rritet numri i të prekurve nga koronavirusi në Kosovë

Publikuar

-

Ka shkuar në 24 numri i të prekurve nga koronavirusi në Kosovë.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njofton se një grua 53 vjeçe nga Suhareka dhe një 43 vjeçar nga Gjakova kanë dalë pozitivë ndaj koronavirusit.

“Sot me 20.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 77 mostra të dyshimta për virusin SARS-CoV-2 dhe dy prej tyre janë pozitive. Të dy rastet pozitive janë raste kontakti, njëra prej tyre, me vendbanim në Suharekë ,e gjinisë femër, 53 vjeçare dhe tjetri me vendbanim në Gjakovë i gjinisë mashkullore i moshës 43 vjeçare. Nga data 08.02.2020 deri me 20.03.2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 417 mostra të dyshimta në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre, gjithsej njëzet e katër raste kanë rezultuar pozitive.”, thuhet në njoftimin e IKSHPK’së.

LEXO EDHE:  Rritja e të prekurve me AH1N1/ ISHP bën thirrjen e rëndësishme

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës edhe një herë u ka bërë thirrje qytetarëve për të qëndruar në shtëpi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Covid-19 shënon viktimën e tetë në Greqi/ 464 të prekur

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi ka shënuar viktimën e tetë në Greqi, ndërsa 464 të tjerë janë konfirmuar të prekur nga Covid-19.

Mediat greke bëjnë të ditur se një 80-vjeçar i cili ishte prekur nga koronavirusi ka ndërruar jetë sot, duke e çuar kështu në tetë numrin e personave që kanë humbur jetën.

80-vjeçari ishte i shtruar në spital në Pamakaristos në Athinë.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Thellohet kriza në Kosovë/ Mustafa “ultimatum” Kurtit: Anullo vendimin dhe kërko falje

Publikuar

-

Nga

Lideri i Lidhjes Demokrate, Isa Mustafa, ka publikuar letrën të cilën ia ka dërguar kryeministrit të Kosovës dhe partnerit të koalicionit, Albin Kurtit.

Ai thotë se iu kishte drejtuar Kurtit më 16 mars, katër ditë pasi në zyrën e tij ishte bashkë me kryetaren e Kuvendit, Vjosa Osmani dhe zëvendëskryeministrin Avdullah Hoti, ku thotë se ia kishin bërë me dije se mosheqja e tarifës dhe ashpërsimi i marrëdhënieve me SHBA-të do ta sjellë në pikëpyetje koalicionin.-raporton Botasot.

“I nderuari Kryeministër, Kurti Si partner i koalicionit, unë dhe drejtuesit tjerë të LDK-së ndajmë bindjen se nuk duhet të rrezikojmë partneritetin me SHBA-të. Se duhet ta heqim tarifën dhe Qeveria ta merr përgjegjësinë që i takon në dialog. LDK ka mbështetur Rezolutën në Kuvend për dialogun dhe nuk do të mbështes në asnjë rast një marrëveshje që prek kufijtë dhe organizimin e brendshëm. Ne nuk mund të rrezikojmë partneritetin me SHBA-të, për shkak të tarifës. Prezenca e fuqishme e SHBA-së në Kosovë është jetike për vendin tonë. Kemi probleme të mëdha me virusin Covid-19. Këtë betejë duhet ta fitojmë bashkërish”, thotë Mustafa se i ka shkruar Kurtit.

Ai thotë se ia ka bërë me dije Kurtit se LDK-ja nuk ka bërë koalicion për ta prishur por për të bërë ndryshime.

“Prandaj të lutem për mirëkuptim që tarifa të hiqet gjatë kësaj jave. Mos e kupto këtë si kërkesë të njëanshme por si interes të përbashkët. Nëse vazhdohet kështu, posa ta kapërcejmë këtë situatë emergjente me Virusin, si LDK do të detyrohemi të dalim nga koalicioni, sepse nuk duam të jemi bashkëpërgjegjës të prishjes së marrëdhënieve me aleatin tonë kryesor. Për këtë do ta njoftoj edhe Ambasadorin Grenell”, përfundon letra e Mustafës.

Ai thotë se “përgjigjen që e kam marrë nga Kryeministri Kurti, më 18 mars ishte shkarkimi në kundërshtim me Marrëveshjen për koalicion, të nënkryetarit të parë të LDK-së, Agim Veliu nga pozita e Ministrit të Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike dhe shpallja e tij, hiq më pak se, tradhtar në adresimin e tij qytetarëve në mbrëmjen e asaj ditë”.

LEXO EDHE:  “Metodat fashiste po përhapen me shpejtësi”/ Nishani kundër heqjes së licencës së shkollës private

LEXO EDHE:  Shqiptarët ende pa shpresë nga tërmeti i 26 nëntorit/ Leksioni turk nga Ezalig

“Pyes, juve qytetarë të nderuar, edhe disa nga juve perfaqësues të korit diplomatik, por edhe dy tre deputetë të LDK-së: A është ky veprim i drejtë i Kryeministrit tonë? A flet ky veprim se Kryeministri Kurti është i përkushtuar ta ruaj koalicionin dhe ta luftojmë bashkërisht Virusin Corona? Ju pyes, çfarë vendimi tjetër do të duhej të merrte LDK, kur kaq keq injorohet dhe poshtrohet nga Kryeministri i vendit”, ka shkruar ai.

Mustafa thotë se nuk është i ri të ndikohet nga të tjerët e as nuk është avanturier, derisa shton se është i brengosur për qytetarët.

Ai ka thënë se pret që Kurti ta anulojë vendimin për shkarkimin e Veliut dhe t’i kërkojë falje LDK-së.

“Unë nuk jam i ri të ndikohem nga të tjerët e as avanturier. Jam shumë i brengosur për njerëzit tanë, qytetarët e këtij vendi. Dua që unë dhe partia ime të japë çdo gjë dhe ta fitojmë betejën ndaj këtij virusi. Dua që të bashkëpunojmë me partnerët tanë strategjik dhe të mos e humbim përkrahjen e tyre. Edhe sot përulem para popullit tim dhe kërkoj mirëkuptim nga partia ime. Pres edhe sot që zoti Kurti ta heq tarifë, ta anulojë vendimin për shkarkimin e z. Veliu. Që atij dhe LDK-së t’i kërkoj falje për veprimet e tij dhe të atyre me të cilët ka bashkëpunuar në këtë akt të ulët. Të na japë mundësinë të jemi bashkë në këtë betejë”, ka shkruar ai.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Krizë në kohë koronavirusi/ Mënyra e pazakontë e protestës në Prizren

Publikuar

-

Nga

Në një kohë që shumë vende të botës po përballen me Covid-19, i cili ka marrë mijëra jetë njerëzish, Kosova po përballet edhe me krizën politike. Dy ditë më parë, kryeministri Albin Kurti shkarkoi nga detyra ministrin e Brendshëm, pasi ky i fundit kërkoi shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme.

Kjo ka bërë që në media të flitet edhe mbi mundësitë e rrëzimit të qeverisë “Kurti”.

Në lidhje me këtë situatë, në Prizren ashtu si në Prishtinë e qytete të tjera të Kosovës u zhvillua mbrëmë protesta më e pazakontë. Në kushtet e karantinimit për shkak të përhapjes së koronavirusit qytetarët dolën në ballkone duke u rënë tenxhereve.

Me këtë gjest ata kërkuan t’i tërheqin vëmendjen qeverisë, e cila është futur në një krizë pasi Kosova rrezikon të mbesë pa qeveri në kushtet kur vendi është duke u përballur me rrezikun e koronavirusit.

LEXO EDHE:  Shqiptarët ende pa shpresë nga tërmeti i 26 nëntorit/ Leksioni turk nga Ezalig

LEXO EDHE:  Kryebashkiaku i epiqendrës së virusit në Itali tregon “recetën”/ Çfarë duhet bërë për ta luftuar

Për këtë arsye qytetarët zgjodhën këtë mënyrë për t’i përçuar mesazhin qeverisë, duke treguar se nuk është ky momenti për krijimin e krizave të tilla./ CNA.al

LEXO TE PLOTE