Connect with Us

Qytetarët “rebelë”/ Shfrytëzojnë orarin e qarkullimit për shëtitje me familjen

Sociale

Qytetarët “rebelë”/ Shfrytëzojnë orarin e qarkullimit për shëtitje me familjen

Publikuar

-

Shqiptarët vazhdojnë të mos ndërgjegjësohen nga rreziku i koronavirusit.

Pavarësisht thirrjeve të shumta dhe të përsëritura nga të gjitha institucionet por edhe ushtrisë e policisë në rrugë, qytetarët nuk binden dhe vazhdojnë të shfrytëzojnë orarin e lëvizjes për të dalë xhiro pa respektuar distancën mes njëri tjetrit duke dalë në grupe.

Gjithashtu gjatë orarit 16:00-18:00 ka dhe një shtim të lartë të mjeteve në qarkullim, ku në disa rrugë janë krijuar edhe radhë të gjata makinash.

LEXO EDHE:  Foto-Paralajmërohen ministrat dhe kryebashkiakët e Ramës/Kush kapet me “atë” futet në burg

Në disa zona të kryeqytetit, ky orar shfrytëzohet nga disa persona për të dalë shëtitje me familjen sikur të jetë një ditë normale./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Shifrat e frikshme/ Ja sa të rinj aplikuan për azil 20 muajt e fundit, 29% e tyre janë më pak se 14 vjeç

Publikuar

-

Nga

Nga janari i vitit 2019 deri në gusht të 2020-s kanë aplikuar për azil në një nga shtetet e Bashkimit Europian dhe të tjera rreth 30.5 mijë shqiptarë, sipas të dhënave të publikuara nga Eurostat dhe të përpunuara nga Monitor.

Pjesa më e madhe e atyre që po ikin janë të rinj. Të dhënat e Eurostat bëjnë të ditur se 23.8 mijë persona, ose 78% e totalit të aplikimeve për këtë periudhë ishin deri në 34 vjeç.

15.3 mijë persona, ishin të grupmoshës 18-34 vjeç.

Shumë e lartë është ikja e minorenëve. Në periudhën janar 2019-gusht 2020 ka pasur 6,895 aplikime për azil nga minorenët më pak se 17 vjeç, që përbën rreth 29% të aplikimeve nën 34 vjeç, ose 23% të totalit.

Të dhënat e detajuara të Eurostat tregojnë se Franca është destinacioni më i preferuar për minorenët nën 14 vjeç, me 3,460 aplikime për periudhën në fjalë, ose 50% e gjithë kërkesave nga minorenët. Franca njihet si një shtet social, sidomos për minorenët, çka i nxit prindëit që të rrezikojnë të lënë fëmijët në kampe me shpresë se ata do të sigurojnë një të ardhme më të mirë. Preferenca tjetër është Gjermania (1,145 aplikime), më pas Greqia (695), Mbretëria e Bashkuar (525) dhe Italia (310)- (shih grafikun: Aplikimet për azil nga Shqipëria, nën 14 vjeç, janar 2019-gusht 2020).

LEXO EDHE:  “Mrekullinë e presim nga kujdesi”/ Thirrja e Piperos: Virusi s’ka këmbë vetë të shkojë në shtëpi

LEXO EDHE:  Foto-Paralajmërohen ministrat dhe kryebashkiakët e Ramës/Kush kapet me “atë” futet në burg

Kanë aplikuar për azil edhe 1,615 persona të moshës 17-18 vjeç.Në total për periudhën janar 2019-gusht 2020, shteti me aplikimet më të mëdha nga azilkërkuesit shqiptarë mbetet Franca, me 40% të totalit. Franca është bërë vitet e fundit tërheqëse për shqiptarët për shkak të politikave sociale në lidhje me trajtimin e çështjeve, duke ofruar disa shkallë deri në vendimin final, ka trajtime më të mira në qendrat e pritjes, nuk ka kthime me forcë.

Shteti i dytë është Mbretëria e Bashkuar, me 18.4% të totalit të aplikimeve, e ndjekur nga Greqia (1.7%). Gjermania që ishte deri para disa vitesh si destinacion i preferuar për azilantët tani është në vend të katërt për shkak të politikave më pak sociale dhe dëbimeve me forcë. Pas Gjermanisë vjen Italia, me 6% (shiko grafikun: Aplikimet për azil nga Shqipëria, totali, janar 2019-gusht 2020).

Mbi 60% e aplikimeve në total në vendet e BE+ në 20 muajt e fundit janë bërë nga meshkujt, sipas të dhënave të Eurostat.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Nëna shqiptare në Siri mesazh të fortë/ Mund të na lëvizin nga ky kamp, shteti e di gjendjen tonë

Publikuar

-

Nga

Nëna shqiptare në Siri mesazh të fortë/ Mund të na lëvizin nga ky kamp, shteti e di gjendjen tonë

Gazetari shqiptar që ka hyrë në kampin e Al Hol, Julian Kasapi, ka treguar mbrëmjen e sotme mesazhin e një nëne që ndodhet në Siri.

Kasapi tha se merr shumnë mesazhe nga personat që ndodhet atje, ndërsa personi i fundit që i kishte shkruar thonte se janë në gjendje të keqe.Ajo krahasonte shtetin e Shqipërisë me atë të Kosovës dhe i deklaronte gazetarit se i kanë thënë që mund t’i lëvizin nga kampi Al Hol.

LEXO EDHE:  185 pacientë të shtruar në spitale/ Ministria e Shëndetësisë thirrje qytetarëve

LEXO EDHE:  Si ti lajmë flokët?

“Shteti e di shumë mirë se në çfarë gjendje jemi ne. Shteti i Kosovës i mori gratë që ishin në kamp. A u shqetësua shteti kur ikën gra? Ata ndodhen në vendin e tyre, nuk terrorizojnë askënd dhe nuk terrorizohen nga askush. Na kanë thënë se mund të na lëvizin nga ky kamp. Mëshirë në zemrat e tyre”, thuhet në mesazhin që lexoi Kasapi në emisionin “Open”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

AKU vijon kontrollet në të gjithë vendin/ Gjobiten dhe paralajmërohen 28 biznese

Publikuar

-

Nga

AKU vijon kontrollet në të gjithë vendin/ Gjobiten dhe paralajmërohen 28 biznese

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, vijon kotrollet në të gjithë vendin për garantim të sigurisë ushqimore dhe monitorimet në kuadër të Task-Forcës së ngritur kundër përhapjes së Covid-19.

Gjatë ditës së sotme janë kryer 405 inspektime dhe monitorime ku janë vënë masat administrative paralajmërim si dhe është ndëshkuar një biznes për produkte me afat të kaluar përdorimi.

“Gjatë inspektimeve është dhënë një masë administrative në një biznes për produkte me afat të kaluar përdorimi, si dhe janë dhënë 28 masa me paralajmërim për mungesë të librezave shëndetësore, mungesë të rinovimit të analizave të ujit, mossistemim të ambienteve të prodhimit etj.Bazuar në Planin e Marrjes së Mostrave janë marrë 40 mostra në monitorim të qumështit por edhe në analizim të perimeve për mbetje pesticide.

LEXO EDHE:  Si ti lajmë flokët?

LEXO EDHE:  Shtohen rastet e të infektuarve në Korçë/ Qytetarët respektojnë karantinën

AKU do të vazhdojë pandërprerë kontrollet në terren në garantim të sigurisë ushqimore dhe mbrojtjes së shëndetit të konsumatorëve.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE