Connect with Us

Qytetarët e Korçës shkelin rregullat/ Kryebashkiaku Filo i prerë: Nuk mund të vazhdohet kështu!

Lajme

Qytetarët e Korçës shkelin rregullat/ Kryebashkiaku Filo i prerë: Nuk mund të vazhdohet kështu!

Publikuar

-

Gjatë ditës së sotme qytetarët e Korçës kanë shkelur rregullat e qeverisë duke dalë shëtitje në orarin që është vendosur për të kryer pazare e nevoja personale.

Kryebashkiaku i Korçës, Sotiraq Filo u ka bërë apel korcarëve që të qëndrojnë në shtëpi për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Filo thekson se këto nuk janë ditë për të shëtitur, por ditë lufte me një armik të padukshëm.

Ai thotë se kjo marrëzi duhet të marrë fund, teksa ngre pyetjen: Ku shkoi qytetaria dhe kultura e korçarëve?!

“Nuk mund të vazhdohet kështu!!!!
Kjo marrëzi duhet të marrë fund!!!
Ku shkoi qytetaria dhe kultura e korçarëve?!
Vetëm KUFIZIMI I LËVIZJEVE minimizon numrin e të infektuarve!
Do t’i biem kokës por do të jetë tepër vonë
Qëndroni në shtëpi!
Dy orë paradite e dy orë pasdite lejohen vetëm lëvizjet e domosdoshme për pazare e nevoja personale jo shëtitje sikur është festë!
Nuk janë ditë për të shëtitur!!!!
Jemi në luftë me nje armik të padukshëm por shumë të rrezikshëm që kërcënon jetën e prindërve tanë dhe të më të dobtëve!
Në emër të jetës QËNDRONI NË SHTËPI!!!”, shkruan Filo në një postim në rrjetet sociale.
Kujtojmë se Korca vijon të jetë një nga qytetet me asnjë person të infektuar nga Covid-19./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Situata nga koronavirusi/ Meta thërret në Presidencë Arben Ahmetajn

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta priti sot në mbrëmje me kërkesë të tij, ministrin e Shtetit për Rindërtimin, Arben Ahmetaj, të ngarkuar nga qeveria edhe për koordinimin dhe drejtimin e punës, ndërmjet ministrive dhe institucioneve, për hartimin e planit të përballimit të situatës ekonomike të shkaktuar nga pandemia globale COVID-19.

Presidenti Meta u njoh nga ministri Ahmetaj për masat e marra nga qeveria për përballimin e kësaj situate kritike, si dhe diskutoi mbi mundësinë e mbledhjes në një kohë sa më të afërt të Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

Gjithashtu, Meta theksoi gjatë takimit se bashkëpunimi, gjithëpërfshirja, humanizmi dhe solidariteti mbarëkombëtar do të na japë të gjithëve fuqinë e duhur pozitive për ta fituar këtë sfidë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Apeli i fortë i mjekes së Infektivit/ Lufta është hapur, vetëizolimi i popullatës do të ishte një fitore

Publikuar

-

Nga

Mjekja Najada Çomo, ka apeluar qytetarët nga ambientet e Shërbimit Infektiv që të qëndrojnë në shtëpi.

E pajisur me veshjen mbrojtëse, Çomo thotë se lufta është e hapur dhe vetëizolimi i popullatës do të ishte një fitore e madhe për mjekët pasi ul rrezikun e infeksionit tek personat e tjerë.
Në mesazhin e saj ajo thekson se nuk është sakrificë e madhe të qëndrosh në shtëpi, sakrificë e madhe është të përballesh me sëmundjen

“Natyrisht që lufta është hapur, ne kemi shtim të numrit të pacientëve në shërbimin infektiv. Një pjesë e tyre janë në gjendje të mesme, ndërsa tre prej tyre janë në repartin e terapisë intensive, që do të thotë janë duke marrë ndihmën e duhur nga ana mjeksore.
Ajo që unë dua të siguroj qytetarët e Shqipërisë është se ne jemi një staf I mirëtrajnuar me mjekë, infermierë, kryeinfermierë, sanitarë, laburantë, imazheristë e shumë të tjerë që janë në skalionin e parë të betejës. Ju të keni besim tek ne, dhe ne do bëjmë punën tonë në maksimum. Kërkojmë mirëkuptimin tuaj lidhur me qëndrimin tuaj në shtëpi sepse kjo do të jetë një fitore e madhe për ne sepse ulet rreziku i infeksionit tek personat e tjerë.
Nuk është sakrificë e madhe të qëndrosh në shtëpi, sakrificë e madhe është të përballesh me sëmundjen. Uroj dhe besoj që bashkëqytetarët do na mirëkuptojnë duke na mirëbesuar dhe duke mos frekuentuar ambiente publike,familje të sëmura, familjarë të sëmurë apo të shmangin qëndrime që rrezikojnë për të infektuar persona të tjerë”, shprehet Çomo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

100 milionë dollarë për Shqipërinë dhe vendet e tjera/ Meta falenderon SHBA për ndihmën monetare

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka vlerësuar ndihmën prej 100 milionë dollarësh nga SHBA për Shqipërinë dhe vendet e tjera që po përballen me Covid 19.

Meta ka theksuar se një mik që të gjendet në nevojë është ai që duhet të mbash pranë.

“Një falenderim të veçantë për solidaritetin e SHBA me vendin tonë në këto momente kritike. Një mik në nevojë është një mik që të duhet pranë”, shkruan Meta.

LEXO EDHE:  Epopeja e një kinemaje

LEXO EDHE:  Erdogan, apel partive te formojne sa me shpejt Qeverine

Më herët ambasadorja e SHBA, Yuri Kim tha se Shtetet e Bashkuara kanë premtuar deri në 100 milionë dollarë për të ndihmuar miq si Shqipëria dhe vende të tjera për të luftuar COVID-19./CNA.al

LEXO TE PLOTE