Connect with Us

Propozimi i Trump/ “Koronavirusi të trajtohet me ilaçin e malaries”

Bota

Propozimi i Trump/ “Koronavirusi të trajtohet me ilaçin e malaries”

Publikuar

-

Presidenti i SHBA Donald Trump njoftoi se Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) po bën përpjekje për të përshpejtuar barnat për të trajtuar koronavirusin.

Trump deklaroi se shpreson që amerikanët të kthehen në jetën e tyre normale shumë shpejt pasi një pjesë e mirë e vendit është bllokuar nga shtimi i numrit të rasteve të të infektuarve.

Ai ka propozuar që për të trajtuar koronavirusin të përdoret ilaçi i malarjes, por ky propozim është rrëzuar nga shefi i shëndetësisë.

The Independent shkruan se Presidenti i SHBA ka kërkuar të përdoret në mënyrë të menjëhershme ky ilaç.

LEXO EDHE:  Koronavirusi nuk kursen as kabinetin qeveritar/ Ministri i Kulturës rezulton pozitiv

Agjensitë federale amerikane e kanë kundërshtuar këtë, ndërsa Komisioneri i FDA-së Stephen Hahn deklaroi se ilaçi i Malaries do të testohet për trajtimin e COVID-19 në një provë klinike shumë të madhe.

“Ky është një ilaç që presidenti na ka drejtuar të bëjmë një vështrim më të afërt për një qasje të zgjeruar të përdorimit për të parë nëse në të vërtetë përfitojnë pacientët. Ne dëshirojmë ta bëjmë testimin në një provë klinike, një provë të madhe klinike pragmatike”, tha Hahn./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Bill Gates apel për qetësi/ “Qëndroni në shtëpi, kriza do zgjasë nga 6 deri në 10 javë”

Publikuar

-

Nga

Themeluesi i “Microsoft”-it Bill Gates ka bërë një thirrje për të gjithë qytetarët që të qëndrojnë të qetë dhe të mos përhapin panik në këto kohë të vështira.

Bill Gates thotë se disa parashikime kanë treguar se pandemia e koronavirusit mund të zgjasë nga 6 deri në 10 javë.

Gates përveç të tjerave njihet edhe për punën e tij filantropike, duke përfshirë në fushën e shëndetit global. Ai thekson se përvoja e Kinës janë të dhënat më kritike deri më tani.

“Ata e bënë izolimin dhe ishin në gjendje të zvogëlonin numrin e çështjeve. Ata po testojnë gjerësisht dhe shmangën infeksionin e përhapur “, nënvizon themeluesi i “Microsoft”, ndërsa kërkoi që qytetarët të vetëkarantinohen për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të COVID-19.

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Përhapje e vrullshme në Kinë, mbi 300 të vdekur

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Përhapje e vrullshme në Kinë, mbi 300 të vdekur

“Duhet të qëndrojmë të qetë, edhe pse në një situatë të paprecedentë. E rëndësishme është të respektojmë thirrjen për të qëndruar mbyllur në shtëpi, në mënyrë që të mos përhapim virusin dhe që të ulet numri i të infektuarve. Kështu do të kthehemi në normalitet”, tha Gates për mediat./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

COVID-19 në Britani/ Boris Johnson: Mund ta kthejmë situatën brenda 12 javëve

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Britanisë Boris Johnson gjatë një konferencë për shtyp, u shpreh optimist për rikthimin e gjendjes normale në vend.

u shpreh se mund ta rikthejë situatën normale në vend brenda 12 javëve, por nuk përjashtoi mundësinë e izolimit nëse njerëzit nuk respektojnë masat distancuese sociale.
Johnson u bëri thirrje njerëzve që të ndjekin këshillat e dhëna duke shmangur tubimet dhe vizitat në restorantet dhe kafene.

Ai u ka bërë thirrje të gjitha bizneseve që t’i mbështesin punonjësit e tyre dhe t’i ndihmojnë ata, e në këtë mënyrë dhe qeveria do të ndihmojë bizneset.

LEXO EDHE:  Koronavirusi nuk kursen as kabinetin qeveritar/ Ministri i Kulturës rezulton pozitiv

LEXO EDHE:  LSI 15.000 USD në muaj për foton Meta-Trump, por dështoi

Ndërsa për sa i përket testimeve për virusin, Britania ka hapur tenderin për blerjen e testeve të thjeshta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Presidenti Trump aktivizon ligj të veçantë për të luftuar koronavirusin

Publikuar

-

Nga

Presidenti amerikan, Donald Trump po aktivizon Ligjin për Prodhimin e Mbrojtjes, që do t’i jepte mundësinë administratës së tij që të detyrojë industrinë amerikane të prodhojë artikuj mjekësorë që janë në sasi të pamjaftueshme, në luftën kundër pandemisë së koronavirusit. Korrespondentja e Shtëpisë së Bardhë, Patsy Widakuswara sjell më shumë hollësi.

Mungesa e paisjeve mbrojtëse dhe mjekësore, ndërsa Shtetet e Bashkuara i përgjigjen pandemisë së koronavirusit.

Agjencia Federale e Menaxhimit të Emergjencave është aktivizuar në nivelin më të lartë në gjithë vendin.

Të mërkurën, Presidenti Donald Trump shkoi edhe një hap më tej.

“Do të aktivizojmë Ligjin për Prodhimit e Mbrojtjes, në rast se na duhet”, tha ai.

Ligji parashikon autoritet presidencial për të përshpejtuar dhe zgjeruar sasinë e burimeve nga baza industriale e vendit për të mbështetur mbrojtjen kombëtare.

“I jepet përparësi atyre materialeve që janë të nevojshme për të luftuar virusin. Maskat për shembull janë shqetësim. Dhe nëse ka një prodhues maskash mjekësore, qeveria mund të shkojë tek prodhuesi dhe t’i thotë se i duhet dhënë përparësi prodhimit të këtyre maskave”, thotë Mark Cancian, i Qendrës për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare.

Presidenti Trump njoftoi gjithashtu për dislokimin e dy anijeve të marinës amerikane, Comfort and Mercy. Anijet janë si spitale dhe shpesh dislokohen për ndihmë humanitare për katastrofa natyrore.

“Ka rreth 1 mijë dhoma. Ka salla operacioni. Dhe presidenti do ta dërgojë anijen Comfort në portin e Nju Jorkut. Sigurisht, ky do të jetë një hap i jashtëzakonshëm”, tha givernatori i Njo Jorkut, Andrew Cuomo.

LEXO EDHE:  Koronavirusi shtyn dhe Reformën Zgjedhore/ Hajdari: Ne s’biem dot dakord në tryezë, e jo më online

LEXO EDHE:  LSI 15.000 USD në muaj për foton Meta-Trump, por dështoi

Comfort po i nënshtrohet mirëmbajtjes dhe do të dislokohet në Nju Jork në javët e ardhshme. Mercy do të dislokohet, diku në Bregun Perëndimor në ditët në vazhdim.

Sekretari i Mbrojtjes, Mark Esper njoftoi se spitalet ambulante të ushtrisë amerikane, po përgatiten për dislokim … dhe se departamenti i tij do të vërë në dispozicion deri në 5 milionë maska N95 dhe paisje të tjera personale mbrojtëse.

“Një milion maska do të vihen në dispozicion menjëherë. Më pas, jemi gato t’i dorëzojmë Departamentit të Shëndetësisë deri në 2 mijë ventilatorë, sipas nevojave”, tha ai.

Administrata ka në plan të mobilizojë Korpusin e Inxhinierëve të Ushtrisë për të krijuar objekte të reja mjekësore në përgjigje të epidemisë, një plan që ka nevojë për mbështetjen e sektorit privat.

“Korpusi i Inxhinierëve të Ushtrisë mund të ndihmojë me rritjen e numrit të oficerëve me aftësi të veçanta për të ndihmuar në ekonominë civile, por ata vetë nuk sjellin ndonjë aftësi ndërtimi”, thotë eksperti Cancian.

Ndërkohë në kryeqytetin amerikan, stacionet e metrosë janë pothuajse të zbrazëta, ndërsa autoritetet i nxisin banorët të rrinë në shtëpi sa më shumë të jetë e mundur./VOA

LEXO TE PLOTE