Connect with Us

“Plotësisht dakord me masat”/Basha apel qytetarëve: Mos dilni nga shtëpitë!

Lajme

“Plotësisht dakord me masat”/Basha apel qytetarëve: Mos dilni nga shtëpitë!

Publikuar

-

Kreu i PD, Lulzim Basha i ka bërë thirrje të gjithë shqiptarëve të zbatojnë masat e vendosura duke mos dalë nga shtëpitë për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Basha shprehet i shqetësuar lidhur me faktin që shumë njërëz në Tiranë nuk e zbatojnë distancën mes tyre.

“Jam shumë i shqetësuar nga informacionet e fundit të dendësisë së njerëzve në Tiranë.
Është jashtëzakonisht e rrezikshme për jetën, vjen në një moment ku bashkohen 2 gjëra një 7 ditësh i mundimshëm për ccdo shqiptar që po bashkohet me momentin e fundit të inkubacionit për ata që janë të infektuarit e parë”, tha Basha në një lidhje telefonike në “Zonë e Lirë”.

LEXO EDHE:  Lleshaj e shkarkoi Live/ Kryebashkiaku i PD i lë “bombën” në dorë Bashës

Basha theksoi se është plotësisht dakord me masat e ndërmarra ndërsa tha se “e keqja nuk ka kaluar, e keqja mund të ndalet vetëm nëse japim kontirbutin tonë”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Dy pacientë të shëruar/ Manastiriu nuk ndal thirrjet: Kujdes, të prekurit po shtohen!

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka dhënë lajmin e mirë për shërimin e dy pacientëve të infektuar me koronavirus.

Manastirliu bën me dije se dy pacientët do të bëhen gati të lënë spitalin Infektiv, pas testit konfirmues që përfundoi pak minuta më pare.

Ministrja bën thirrje që qytetarët të kenë kujdes pasi të prekurit po shtohen dhe spitali infektiv ka sot katër pacientë në terapi intensive.

“Lajm i mire!
Dy pacientë të hospitalizuar do të bëhen gati të lënë spitalin Infektiv, pas testit konfirmues që përfundoi pak minuta më pare.
Dy pacientët, kontakte të pacientit 0 që u identifikua me koronavirusin e ri në Shqipëri rezultuan negativ edhe në testin e dytë pas trajtimit.
#Bravo ekipit të spitalit infektiv.
Por JU LUTEM KUJDES‼️Të prekurit po shtohen, spitali infektiv ka sot katër pacientë në terapi intensive dhe numri i të shtruarve po rritet dita-ditës!
JU LUTEM QËNDRONI NË SHTËPI‼”, shkruan Manastirliu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Berisha ngre alarmin/ Radhët e dyqaneve zëvendësojnë rrezikun e kafeneve dhe restoranteve

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ngre shqetësimin për radhët që krijohen nëpër dyqane nga njerëzit të cilët dynden për të blerë gjatë fashave të orareve që ka vendosur qeveria për lëvizjen e tyre.

Sipas Berishës, radhët e dyqaneve zëvendësojnë rrezikun e kafeneve dhe restoranteve.

Ai thekson se shmangia e grumbullimeve të njerëzve është njëra nga masat më të domosdoshme dhe jetike për frenimin e përhapjes se epidemisë.

“Me çorganizimin e organizuar me orarin e kufizuar të caktuar për daljen e njerëzve për furnizim me ushqime etj çdo ditë, si kurrë më parë nga koha e diktaturës, krijohen në të katër anet e qytetit mijëra grumbullime në dyqane si çerdhe të sigurta të përhapjes së epidemise!
Në këtë kontekst kërkoj zbatimin e një skeme tjetër në kohë qeë benë të mundur furnizimin e qytetarëve pa krijimin e mijëra radhëve, te cilat hedhin ne erë praktikën e domosdoshme të distancimit social, pra të mos grumbullimit të njerezve në një vend”, shkruan Berisha.\

LEXO TE PLOTE

Lajme

Shërohet babai i “pacientit zero” në Shqipëri/ Drejt shërimit edhe një tjetër i infektuar

Publikuar

-

Nga

Babai i“pacientit zero” për vendin tonë, ka rezultuar për herë të dytë negativ për koronavirusin.

Edhe një pacient tjetër si duket është drejt shërimit pasi ka rezultuar negativ. Testi i dytë konfirmon negativ kontaktin e parë të pacientit zero. Del negativ edhe një pacient tjetër. Ai është babai i pacientit 0. /CNA.al

LEXO TE PLOTE