Connect with Us

Përhapja e koronavirusit/ Kush janë dhjetë miliarderët me humbjet më të mëdha të parave

Politikë

Përhapja e koronavirusit/ Kush janë dhjetë miliarderët me humbjet më të mëdha të parave

Publikuar

-

Dhjetë miliarderë humbën më shumë se 83 miliardë dollarë këtë javë për shkak të kolapsit të tregjeve të aksioneve.

Edhe njerëzit më të pasur në botë kanë vuajtur nga paniku në tregjet e shkaktuara nga përhapja e koronavirusit nëpër kontinentet. Java e fundit e shkurtit u bë më e keqe për tregjet e aksioneve pas krizës financiare.

Ndërsa koronavirusi përhapet me shpejtësi jashtë territorit të Kinës, shqetësimi i investitorëve për ndikimin e tij në ekonominë globale është rritur.
Këto frikë javën e kaluar ndezën një shitje masive të aksioneve në të gjithë botën. Indekset Shanghai Composite dhe Euro Stoxx 50 ranë përkatësisht 5.2% dhe 12.4%. Në SH.B.A., indeksi Dow Jones që nga e Premtja e kaluar humbi rreth 3.500 pikë, ose 12.4%.

Ja 10 miliarderët të cilët kanë humbur shifrën më të madhe të parave gjatë javës së kaluar:
Jeff Bezos
Burimi i pasurisë: Amazon
Humbja: 14.1 miliard dollarë
Warren Buffett
Burimi i pasurisë: Berkshire Hathaway
Humbja: 9,8 miliardë dollarë
Elon Musk
Burimi i pasurisë: Tesla
Humbja: 8.5 miliardë dollarë
Mark Zuckerberg
Burimi i pasurisë: Facebook
Humbja: 8.5 miliardë dollarë
Larry Allison
Burimi i shtetit: Oracle
Humbja: 7,7 miliardë dollarë
Bernard Arnault
Burimi i pasurisë: LVMH
Humbja: 7,4 miliardë dollarë
Faqe Larry
Burimi i pasurisë: Alfabeti
Humbja: 7,3 miliardë dollarë
Sergey Brin
Burimi i pasurisë: Alfabeti
Humbja: 7 miliardë dollarë
Bill Gates
Burimi i pasurisë: Microsoft
Humbja: 6.6 miliardë dollarë
Amancio Ortega
Burimi i pasurisë: Inditex
Humbja: 6.1 miliard dollarë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama tjetër apel/NJERËZIT KANË NDENJUR 30 VJET NË BURG APO 30 DITË NË GREVË URIE DHE NUK KANË VDEKUR

Publikuar

-

Nga

Kreu i qeverisë Edi Rama ka reaguar sërish ashpër ndaj sjelljes së qytetarëve gjatë orareve që ka liri lëvizje, ai kërkon që të ketë më shumë përgjegjshmëri dhe njerzit të qëndrojnë në shtepi.

“Kanë qëndruar nga 30 vite në  burgje dhe 30 ditë ne greva urie dhe nuk kanë vdekur”.  shkruan Rama.

O NJERËZ!
NË ITALI SOT KISHTE 627 TË VDEKUR
GJASHTËQIND E NJËZETË E SHTATË!!! VETËM SOT!!! 24 ORË 627 TË VDEKUR!!!
NË LOMBARDI KU ITALIA KA NJË SISTEM SPITALOR QË ËSHTË NË MAJËN E EUROPËS, NËNTË NË DHJETË VDEKJE NDODHIN NË SHTËPI!!!
PSE???
SEPSE MASAT SHTRËNGUESE U MORËN VONË, NJERËZIT U TALLËN ME MASAT NË EMËR TË LIRISË PËR XHIRO, PËR SULLACO E PËR FESTA DHE ARMIKU U VAJTI TË TËRËVE NËPËR SHTËPI!
NUMRI I TË SËMURËVE E KALOI ME GALOP NUMRIN E SHTRETËRVE DHE JA SI KA ARDHUR PUNA!!!
TANI SI DO I’A BËJMË?! DO VRASIM NJËRI-TJETRIN DHE DO RRIMË DUKE NUMËRUAR ME QINDRA TË VDEKUR E MOSOZOT MIJËRA? APO DO REZISTOJMË DHE DO SHPËTOJMË NJËRI – TJETRIN?!
PO NJERËZIT KANË NDENJUR 30 VJET NË BURG APO 30 DITË NË GREVË URIE DHE NUK KANË VDEKUR, E PSE DUHET TË VDESIN SOT DUKE NDENJUR NË SHTËPI PA DALË XHIRO APO DUKE NDENJUR NË RADHË PAK MË GJATË, PA U NGJITUR ME NJËRI-TJETRIN?!

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ministria e Jashtme, njoftim për qytetarët shqiptarë që ndodhen në Austri

Publikuar

-

Nga

Ministria e Jashtme informon të gjithë shtetasit shqiptarë që ndodhen në Austri, të cilët tejkalojnë qëndrimin e lejuar në hapësirën Schengen dhe dëshmojnë se për shkak të situatës së Covid-19 e kanë të pamundur lëvizjen, nuk do të penalizohen.

Gjithashtu,sipas MEPJ, autoritetet austriake kanë informuar se shtetasit e vendeve të tjera, nuk do të lejohen të hyjnë në Austri duke filluar nga dita e sotme, datë 20 mars 2020, me përjashtim të atyre që kanë lejeqendrimi të vlefshme në Austri.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Qëndro në shtëpi!”/ Peleshi apel qytetarëve: Ka vetëm një recetë për t’iu rikthyer jetës komunitare

Publikuar

-

Nga

Ish-zv.kryeministri Niko Peleshi iu ka drejtuar një apel të fortë qytetarëve që të respektojnë kufizimet kundër përhapjes së koronavirusit dhe të qëndrojnë në shtëpi, nëse nuk duan që pamjet tragjike të Italisë, t’i shohim edhe në vendin tonë.

Në një postim në rrjetet sociale, Peleshi shkruan se nëse duam ti rikthehemi jetës komunitare ka vetem një recetë, qëndrimi në shtëpi.

“Qëndro në shtëpi!

Nëse nuk duam të dëgjojmë fjalë që na dëshpërojnë, nëse nuk duam që pamjet tragjike të vendit fqinj t’i shohim edhe në vendin tonë, nëse e duam veten dhe të afërmit, nëse duam t’i rikthehemi jetës komunitare (sot po e kuptojmë sa e mrekullueshmë është), ka vetëm një recetë : QËNDRONI NË SHTËPI.
Dje në oraret e lejuara (6.00 – 10.00 dhe 16.00-18.00), nëpër rrugë e në park nuk shikoje vetëm qytetarë që kishin dalë nga shtëpia për të plotësuar nevoja të domosdoshme, por edhe qytetarë që dilnin për relaks. Ju lutem kuptojeni që oraret e lejuara për lëvizje nuk janë oraret kur virusi bën pushim. Dilni vetëm për nevoja të pashmangshme! Nuk është shumë e lehtë për kulturën tonë të qëndrojmë mbyllur në shtëpi, por është shumë më mirë se në spital, ose më keq akoma të sëmurë pa spital. Duhet të jemi të vetëdijshëm se spitalet tona kanë shumë herë më pak kapacitete se numri i pritshëm i të prekurve në rast se nuk respektojmë këtë regjim. Ka shumë mundësi ta shmangim më të keqen sepse Shqipëria ka reaguar shumë shpejt, që në ditën kur kishim vetëm 2 të prekur. Në Korçë, Pogradec, Devoll, Maliq, Kolonjë, Pustec fatmirësisht nuk ka asnjë rast të konfimuar. Por mbartës me shumë gjasa ka. Ndaj respektimi i masave ka rëndesi JETIKE.”-shkruan Peleshi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE