Connect with Us

Manastirliu jep lajmin e mirë/ Presim negativizimin 100% të testit për dy pacientë me Covid-19

Sociale

Manastirliu jep lajmin e mirë/ Presim negativizimin 100% të testit për dy pacientë me Covid-19

Publikuar

-

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu bën me dije se janë dy pacientë të cilët në testin e dytë të zhvilluar kanë rezultuar negative me covid.

Manastirliu thekson se po presin edhe testet në vijim për të konfirmuar 100% negativizimin e tyre dhe më pas të ndjekim protokollet përkatëse nga mjekët.

“Ne kemi bërë aktualisht testime të njëpasnjëshme edhe të pacientëve të cilët janë në spitalin infektiv. Në fakt nuk është një për janë dy pacientë që janë negativizuar në testimin e radhës. Por po presim edhe testet në vijim për të konfirmuar 100% negativizimin e tyre dhe më pas të ndjekim protokollet përkatëse nga mjekët. Këto janë lajme të mira dhe ne kjo na gëzon, por duhet të jemi 100% të sigurt sepse përballemi me një armik të padukshëm dhe sigurisht edhe me të panjohura shumë të madha, ndaj dhe duhet ti japim kohë personelit mjekësor që sipas protokolle që ata kanë, protokolle të cilat ndryshojnë sepse cdo ditë dalin evidenca të reja shkencore për të ndjekur punën e tyre dhe për të më të mirën për pacientët”, tha Manastirliu për Ora News.

LEXO EDHE:  Manastirliu në Shkodër/ Ulen rradhët e pritjes për koronarografitë, përfituan mbi 6800 pacientë

Ajo u bëri thirrje qytetarëve që duhet të kenë kujdes dhe të zbatojnë rregullat.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Vodafone Albania në mbështetje të klientëve gjatë emergjencës së krijuar nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Përhapja e COVID-19 nëShqipëri dhe masat e prezantuarangaqeveria për të kufizuarpërhapjene  infektimit, kanëndryshuarmënyrën se sibashkëveprojmë me njëri-tjetrin. Këtondryshimekanëkufizuarlëvizjentonë të përditshme, duke rriturnevojën për të qëndruar të lidhur përmes teknologjisë.

Rritja e trafikut të tëdhënavenë rrjetin Vodafone kaqenëtepër e lartëgjatëkësajperiudhe dhe ne popunojmëshumë për të garantuarstabilitetin e rrjetit për të gjithëklientët. Po ndajmë me jumbështetjen tonënëpërmjetteknologjisëpër t’jumbajtur të sigurtë nështëpi.

Duke marrëparasyshsituatënaktuale dhe nevojën e familjeve për të komunikuar, për t’u argëtuar dhe edukuar, siedhe duke garantuarsigurinë dhe funksioniminoptimal të rrjetevetonacelulare dhe fikse, Vodafone Albania ka hartuarnjëportofolqëpërfshintrekategoriofertash:

 

 1. Të gjithëklientët Vodafone, me parapagesëosekontratë, do tëpërfitojnë deri50% mëshumë internet nëpaketat e tyre, duke nisur nga nesër e derinë fund të muajitprill.
 • Seciliprejklientëvetanë me parapagesë do të marrë 50% më shumë internet, sipaspaketësqëzgjedh. Pranësenjëpaketë e blerëpërmban 2 GB internet, ju do të përfitoni 3 GB në total.
 • Klientët me parapagesë do të marrininternetinshtesë pas aktivizimit të çdopaketemujore. Nëseaktivizojnëdisapaketamujore, atëherë dhe internetishtesë do tëdhurohetpoaqherë.
 • Klientët mekontratë do të përfitojnëautomatikisht deri50% internetshtesë duke filluarngakymuaj.
 • Kjoofertëështë e aplikueshmevetëm për klientëte telefonisëcelulare. Për mëshumëinformacion, vizitonifaqentonë të internetit vodafone.alosetelefononinë 140.

LEXO EDHE:  Çifti i të moshuarve braktisen nga fëmijët/ Reagon Manastirliu

LEXO EDHE:  Manastirliu në Shkodër/ Ulen rradhët e pritjes për koronarografitë, përfituan mbi 6800 pacientë

 

 1. Abcom nga Vodafone

Për t’jua bërëqëndriminnështëpisamë tërehatshëm, Abcom ofron:

 • Klientët e internetitfiks do tëpërfitojnëderinë60% zbritjembiçmimet e listësnësebëjnëabonim4 mujor. Kjozbritje do të jetë e vlefshme për nivelet e shpejtësisë 15 Mbps, 50 Mbps dhe 100 Mbps.
 • Për klientëte e platformaveTV, tëgjithëataqë do të kryejnëabonimin 1 mujorAbcom TV premium, do tëpërfitojnë 3 muajfalas tëkanalevepër fëmijë.

 

 1. Vodafone E-Learning do të ofrojëpër klientët Vodafone aksesfalasnëplatformat e mëposhtme:
 • Aksesfalas dhekonsuminterneti zeronëkurseinteraktive tëofruaranga ICTS online për programin, Scratch, programim Python, Cyber ​​Security 4 Kids nëpërmjet virtual.ictlab.com
 • Aksesfalas dhe me konsum interneti zero nëplatformën School Me qëofronklasa online për ciklin 9-vjeçar.
 • Aksesfalas dhe me konsuminterneti zero për aplikacioninazoome, njëaplikacionedukativnëpërmjetlojrave për fëmijë
 • Aksesfalas dhe me konsuminterneti zeropër të ndjekurklasate shkollavepublikenëaplikacionine TVSH.
 • Platforma të reja do të prezantohensëshpejti…

 

Vodafone Albania pomonitoronngaafër të gjithëzhvillimet e kësaj situate të vështirë, të krijuarngaemergjenca e Covid-19 dhe do t’imbajëklientët të informuar për çdoshërbim dhe ofertë të re perms kanalevezyrtare, dixhitale të Vodafone Albania.

Qëndronitë sigurtënështëpi.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Qytetarët “rebelë”/ Shfrytëzojnë orarin e qarkullimit për shëtitje me familjen

Publikuar

-

Nga

Shqiptarët vazhdojnë të mos ndërgjegjësohen nga rreziku i koronavirusit.

Pavarësisht thirrjeve të shumta dhe të përsëritura nga të gjitha institucionet por edhe ushtrisë e policisë në rrugë, qytetarët nuk binden dhe vazhdojnë të shfrytëzojnë orarin e lëvizjes për të dalë xhiro pa respektuar distancën mes njëri tjetrit duke dalë në grupe.

Gjithashtu gjatë orarit 16:00-18:00 ka dhe një shtim të lartë të mjeteve në qarkullim, ku në disa rrugë janë krijuar edhe radhë të gjata makinash.

LEXO EDHE:  Manastirliu në OKB: Masa për fuqizimin e grave dhe vajzave, me fokus gratë në zonat rurale

LEXO EDHE:  Çifti i të moshuarve braktisen nga fëmijët/ Reagon Manastirliu

Në disa zona të kryeqytetit, ky orar shfrytëzohet nga disa persona për të dalë shëtitje me familjen sikur të jetë një ditë normale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

ALBtelecom ofron 50% më shumë internet për të gjithë aktivizimet e paketave të reja nga konsumatorët celular

Publikuar

-

Nga

Në shenjë solidariteti me situatën e jashtëzakonshme të virusit Covid 19, ALBtelecom ofron 50% më shumë internet për çdo paketë mujore qe do të aktivizohet, duke rritur kështu konsumin e internetit, përshtatur me profilin e secilit klient.

Në një kohë kur mënyra e jetesës dhe e punës sonë ka ndryshuar rrënjësisht për shkak të shpërthimit të virusit Covid 19, industria e telekomunikacionit po merr një rëndësi jetike. Në një situatë ku gjithnjë e më shumë punonjësit po punojnë nga shtëpia, komunikimi dhe interneti mbetet një shërbim kryesor për të lehtësuar jetën e njerëzve dhe për të siguruar mbarëvajtjen e ekonomisë.

“Ndiejmë më shumë se kurrë përgjegjësi dhe solidaritet, për të siguruar që qytetarët të jenë të lidhur me familjet dhe miqtë e tyre, bizneset të mund të vijojnë punën në distancë, si dhe të gjithë strukturat shtetërore apo private që mbështeten në shërbimet tona të mund të vijojnë punën pa asnjë shqetësim” – tha  Z. Tahsin Yilmaz, Drejtor i Përgjithshëm i ALBtelecom, në një deklaratë për median.

ALBtelecom shpreh përgjegjësinë dhe solidaritetin në këtë situatë të jashtëzakonshme duke ofruar 50% më shumë internet për të gjithë konsumatorët që aktivizojnë një paketë te re mujore.

Më konkretisht, ALBtelecom do të ofrojë volum shtesë të internetit për klientët e rinj me parapagesë dhe për ata me kontratë. ALBtelecom do të shtojë 50% më shumë internet për çdo përdorues mesatar shqiptar për aktivizimet e paketave të reja, përshtatur me profilin e secilit klient.

LEXO EDHE:  Çifti i të moshuarve braktisen nga fëmijët/ Reagon Manastirliu

LEXO EDHE:  Fiks Fare publikon skandalin/ Mjeku në Gjermani, pacientët pa ilaçe; Drejtoresha: Bëni si të bëni deri më 4 shkurt

Gjithashtu, për të përmbushur rritjen e kërkesës për internet në shtëpi, ALBtelecom ka lançuar një ofertë të re për internetin në shtëpi, ku konsumatorët mund të kërkojnë lidhjen e internetit përmes Shërbimit me Klientin ne numrin 123 ose online, pa shkuar pranë pikave të shitjes. Si dhe për më shumë muaji i parë është falas.

Së fundi, për të mbështetur nismën e të mësuarit në distancë, ALBtelecom ka përfshirë kanalin RTSH Shkolla në të gjithë paketat e saj televizive.

Në kushtet kur kërkesa për internet është rritur ndjeshëm gjatë javëve të fundit për shkak të gjendjes së krijuar, ALBtelecom mbetet i angazhuar maksimalisht përmes skuadrave të dedikuara, rritjes së kapaciteteve dhe marrjen e të gjithë masave, për të siguruar që kjo rritje e kërkesës sidomos për internetin, të mos cënojë cilësinë e rrjeteve tona dhe shërbimet për klientët tanë.

LEXO TE PLOTE