Connect with Us

“Ju lutem si Krishtit e Muhametit”/ Rama mesazh qytetarëve: Do ta fitojmë luftën vetëm nëse nuk tradhëtoni

Politikë

“Ju lutem si Krishtit e Muhametit”/ Rama mesazh qytetarëve: Do ta fitojmë luftën vetëm nëse nuk tradhëtoni

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama vijon t’iu dërgojë qytetarëve mesazhe sensibilizimi, për të mos dalë nga shtëpia.

Në një video-mesazh në rrjetet sociale, Rama iu lutet qytetarëve të mos dalin nga shtëpia, ndërsa thekson se edhe të rinjtë nuk janë të parekshëm nga Covid-19.

“Ja çfarë do bëjmë për internetin siç ju’a premtova, por ju lutem si Krishtit e Muhametit, mos dilni xhiro po rrini në shtëpi. Dhe të rinjtë ta dëgjojnë mirë fillimin, se nuk janë aspak të paprekshëm edhe vetë nga armiku, përveçse marrin në qafë prindin a gjyshen.

Ne do t’ia dalim vetëm nëse nuk do të tradhëtojë askush prej nesh!”-shprehet Rama.

Po ashtu,  Edi Rama i bëri apel të rinjve shqiptarë që të mos dalin nga shtëpia pa arsye duke dhënë shembuj se si në SHBA të prekurit ishim mes moshës 20-45 vjeç, e madhe edhe në gjendje të rëndë.

“Edhe unë në shtëpi sot dhe më vjen të qesh se ajo puseta e hapur dixhitale që kishte përhapur fjalën nuk shkoj në zyrë nga frika. Unë kam qenë i detyruar të shkoj në zyrë se ma ka dashur puna, por trimëria është të rezistosh mos të dalësh. Mbrëmë shifrat e të prekurve në SHBA ishin të frikshme për rininë. 40 % e të shtruarve janë nga 20-45 vjeç dhe jo pak prej tyre në gjendje të rëndë. Është e vërtetë që ky armik merr në botën tjetër përgjithësisht ata që janë më të moshuar të dobët, por është e pavërtetë që të rinjtë janë të paprekshëm, madje edhe fëmijët nuk janë 100% të paprekshëm. Sot në Izrael luftohet për jetën e një fëmije 9-vjeçar. I lutem atyre që luajnë mes orës 4-6 të mos dalin nga shtëpia, se mund të transportojnë bombat dhe të vrasin mos e dhënë kurrë zoti, prindërit dhe gjyshërit, por mund të humbasin edhe jetën e tyre”, tha Rama.

LEXO EDHE:  Revista e Kongresit amerikan: “Ylli” Rama ka rënë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. someone

    20 Mars, 2020 at 3:42 pm

    Nje ndihme e konsiderueshme ne kete lufte do ishte sikur ti ti mbyllje koncesionet qe po na rrjepin dita dites, te pakten per nje vit mor burre i dheut! Por kjo s’mund te ndodhe, ju nuk mund te rrini pa vjedhur!

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ministria e Jashtme, njoftim për qytetarët shqiptarë që ndodhen në Austri

Publikuar

-

Nga

Ministria e Jashtme informon të gjithë shtetasit shqiptarë që ndodhen në Austri, të cilët tejkalojnë qëndrimin e lejuar në hapësirën Schengen dhe dëshmojnë se për shkak të situatës së Covid-19 e kanë të pamundur lëvizjen, nuk do të penalizohen.

Gjithashtu,sipas MEPJ, autoritetet austriake kanë informuar se shtetasit e vendeve të tjera, nuk do të lejohen të hyjnë në Austri duke filluar nga dita e sotme, datë 20 mars 2020, me përjashtim të atyre që kanë lejeqendrimi të vlefshme në Austri.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Qëndro në shtëpi!”/ Peleshi apel qytetarëve: Ka vetëm një recetë për t’iu rikthyer jetës komunitare

Publikuar

-

Nga

Ish-zv.kryeministri Niko Peleshi iu ka drejtuar një apel të fortë qytetarëve që të respektojnë kufizimet kundër përhapjes së koronavirusit dhe të qëndrojnë në shtëpi, nëse nuk duan që pamjet tragjike të Italisë, t’i shohim edhe në vendin tonë.

Në një postim në rrjetet sociale, Peleshi shkruan se nëse duam ti rikthehemi jetës komunitare ka vetem një recetë, qëndrimi në shtëpi.

“Qëndro në shtëpi!

Nëse nuk duam të dëgjojmë fjalë që na dëshpërojnë, nëse nuk duam që pamjet tragjike të vendit fqinj t’i shohim edhe në vendin tonë, nëse e duam veten dhe të afërmit, nëse duam t’i rikthehemi jetës komunitare (sot po e kuptojmë sa e mrekullueshmë është), ka vetëm një recetë : QËNDRONI NË SHTËPI.
Dje në oraret e lejuara (6.00 – 10.00 dhe 16.00-18.00), nëpër rrugë e në park nuk shikoje vetëm qytetarë që kishin dalë nga shtëpia për të plotësuar nevoja të domosdoshme, por edhe qytetarë që dilnin për relaks. Ju lutem kuptojeni që oraret e lejuara për lëvizje nuk janë oraret kur virusi bën pushim. Dilni vetëm për nevoja të pashmangshme! Nuk është shumë e lehtë për kulturën tonë të qëndrojmë mbyllur në shtëpi, por është shumë më mirë se në spital, ose më keq akoma të sëmurë pa spital. Duhet të jemi të vetëdijshëm se spitalet tona kanë shumë herë më pak kapacitete se numri i pritshëm i të prekurve në rast se nuk respektojmë këtë regjim. Ka shumë mundësi ta shmangim më të keqen sepse Shqipëria ka reaguar shumë shpejt, që në ditën kur kishim vetëm 2 të prekur. Në Korçë, Pogradec, Devoll, Maliq, Kolonjë, Pustec fatmirësisht nuk ka asnjë rast të konfimuar. Por mbartës me shumë gjasa ka. Ndaj respektimi i masave ka rëndesi JETIKE.”-shkruan Peleshi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

E vërteta në pak shifra/ Buxheti ka para, por i ka për oligarkët jo për shqiptarët

Publikuar

-

Nga

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku akuzon kryeministrin se nuk po ndihmon qytetarët dhe biznesin e vogël në këto ditë të vështira, edhe pse sipas saj buxheti ka para, por ato shkojnë për oligarkët.

Në një deklaratë për mediat, ish-deputetja Tabaku ndër të tjera theksoi se Qeveria mund të ndhmojë bizesin e vogël duke e shpëtuar nga taksat duke i anuluar  parapegesën e taksave që është e padobishme në kushtet aktuale kur 100% e bizneseve të vogla dhe të mesme janë mbyllur.

“Rama thotë që shteti është i varfër për të ndihmuar qytetarët dhe biznesin e vogël në këto ditë të vështira?

-Vetëm për këtë vit qeveria do paguajë për  koncensionet 120 mln euro (14 mld lek) nga buxheti i shtetit dhe përbën 3.3 për qind të totalit të të ardhurave tatimore të pritshme të vitit 2019.

-Koncesionet me pagesën më të madhe vetëm për këtë vit do të jenë : koncesioni i Laboratorëve me vlerë 13.6 mln euro, koncesioni i rrugës së Arbrit 21 mln euro, koncesioni i tre inceneratorëve që do t’i kushtojë buxhetit 18 mln euro.

-Plani i djeshëm i qeverisë prek 1.3% të GDP së vendit ndërsa ai i PPP-ve në Shqipëri është sa 12% e GDP-së së vitit 2019.

LEXO EDHE:  Meta tregon shqetësimin e tij më të madh

LEXO EDHE:  Ylli Rakipi: Rama na zhgënjeu në kohë rekord, ja kush bën për kryeministër i Shqipërisë

-Rama i propozon biznesit të vogël të marrë kredi për të mbuluar shpenzimet. Ndërkohë oligarkët e tij marrin 14 mld lek këtë vit nga buxheti i shtetit.

-Kontratat koncesionare për vitin e vështirë financiar 2020 janë rritur me 16% në raport me një vit më parë.

-Buxheti i shtetit ka parà. Kontratat koncesionare të pezulluara mund të rialokohen fare mirë në nevojat dhe domosdoshmëritë për shpenzimet e shtuara spitalore, njerëzit dhe bizneset e vogla në nevojë urgjente për ndihmë nga shteti.

– Vetëm 2 javët e fundit janë zhvilluar  50 mln euro tendera. Vlerë kjo që mund të shkojë direkt për blerjen e tamponëve për testin e COVID 19.

– Qeveria mund të ndhmojë bizesin e vogël duke e shpëtuar nga taksat duke i anuluar  parapegesën e taksave që është e padobishme në kushtet aktuale kur 100% e bizneseve të vogla dhe të mesme janë mbyllur.

-Qeveria nuk ka asnjë plan për 500 mijë punonjësve që punojnë në sektorin privat dhe as për punëdhënsit e tyre.

-Bizneset e vogla do të marrin 400$ kompensim në total nga qeveria, ndërsa oligarkët marrin 330 mijë euro në ditë.”-u shpreh Tabaku.

LEXO TE PLOTE