Connect with Us

Jo vetëm viktima/ Shifrat e personave të shëruar nga Covid-19 në gjithë botën

Lajme

Jo vetëm viktima/ Shifrat e personave të shëruar nga Covid-19 në gjithë botën

Publikuar

-

Pas numrit të lartë të personave të cilët kanë humbur jetën për shkak të koronavirusit në gjithë botën, kemi edhe një numër të lartë të personave që janë shëruar.

Sipas të dhënave zyrtare nga universitetit mjekësor John Hokins, 87,363 persona në gjithë botën kanë arritur t’i mbjetojnë koronavirusit.

Numrin më të madh të personave të shëruar e mban Kina me 58, 382 persona duke u pasuar nga Irani me 6, 745 të shëruar.
E treta renditet Italia ku janë shëruar 4, 440 persona edhe pse deri tani është e para për numrin e viktimave, duke kaluar edhe Kinën.

Në Spanjë kanë arritur t’i mbijetojnë virusit 1, 588 persona.

Të dhënat e universitetit amerikan sipas vendeve i gjeni më poshtë:

Hubei China

 

6,745

 

Iran

 

4,440

 

Italy

 

1,588

 

Spain

 

1,540

 

Korea, South

 

1,323

 

Guangdong China

 

1,250

 

Henan China

 

1,219

 

Zhejiang China

 

1,014

 

Hunan China

 

984

 

Anhui China

 

934

 

Jiangxi China

 

748

 

Shandong China

 

631

 

Jiangsu China

 

570

 

Chongqing China

 

536

 

Sichuan China

 

463

 

Heilongjiang China

 

390

 

Beijing China

 

326

 

Shanghai China

 

325

 

Diamond Princess Cruise Ship

 

310

 

Hebei China

 

295

 

Fujian China

 

250

 

Guangxi China

 

237

 

Shaanxi China

 

191

 

Japan

 

180

 

Germany

 

172

 

Yunnan China

 

161

 

Hainan China

 

144

 

Guizhou China

 

133

 

Shanxi China

 

133

 

Tianjin China

 

124

 

Singapore

 

122

 

Liaoning China

 

121

 

US US

 

100

 

Bahrain

 

98

 

Gansu China

 

98

 

Hong Kong China

 

92

 

Jilin China

 

87

 

Malaysia

 

75

 

Ningxia China

 

74

 

Inner Mongolia China

LEXO EDHE:  Prej një jave asnjë viktimë/ Ky është shteti që po triumfon ndaj Covid

 

73

 

Xinjiang China

 

65

 

United Kingdom United Kingdom

 

49

 

Iraq

 

42

 

Thailand

 

32

 

Algeria

 

32

 

Egypt

 

31

 

United Arab Emirates

 

26

 

Taiëan*

 

25

 

Romania

 

20

 

India

 

19

 

Greece

 

18

 

Qinghai China

 

18

 

Kuëait

 

16

 

Sëeden

 

16

 

Vietnam

 

15

 

Indonesia

 

15

 

Sëitzerland

 

14

 

Israel

 

13

 

Pakistan

 

12

 

France France

 

12

 

Oman

 

10

 

Macau China

 

10

 

Finland

 

10

 

Qatar

 

9

 

Austria

 

9

 

Russia

 

8

 

Queensland Australia

 

8

 

Victoria Australia

 

8

 

Philippines

 

8

 

Saudi Arabia

 

6

 

Azerbaijan

 

5

 

Belarus

 

5

 

Ontario Canada

 

5

 

Croatia

 

5

 

Iceland

 

5

 

Ireland

 

5

 

Portugal

 

4

 

Neë South Ëales Australia

 

4

 

British Columbia Canada

 

4

 

Lebanon

 

4

 

Mexico

 

4

 

San Marino

 

3

 

Argentina

 

3

 

South Australia Australia

 

3

 

Tasmania Australia

 

3

 

Bangladesh

 

3

 

Czechia

 

3

 

Sri Lanka

 

2

 

Bosnia and Herzegovina

 

2

 

Brazil

 

2

 

Hungary

 

2

 

Jamaica

 

2

 

Malta

 

2

 

Netherlands Netherlands

 

2

 

Senegal

 

2

 

Gibraltar United Kingdom

 

1

 

Afghanistan

 

1

 

Andorra

 

1

 

Armenia

 

1

 

Belgium

 

1

 

Brunei

 

1

 

Cambodia

 

1

 

Tibet China

 

1

 

Colombia

 

1

 

Cote d’Ivoire

 

1

 

Denmark Denmark

 

1

 

Estonia

 

1

 

Georgia

 

1

 

Jordan

 

1

 

Latvia

 

1

 

Lithuania

 

1

 

Moldova

 

1

 

Morocco

 

1

 

Nepal

 

1

 

Nigeria

 

1

 

North Macedonia

 

1

 

Norëay

 

1

 

Peru

 

1

 

Poland

 

1

 

Serbia

 

1

 

Togo

 

 

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Humbja e mjekut nga Kavaja/ Ministria e Shëndetësisë: Shërbeu deri në fund me devotshmëri

Publikuar

-

Nga

Situata e pandemisë/ Ministria e Shëndetësisë udhëzime të rëndësishme për qytetarët

Ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar humbjen e mjekut Sefer Derivishi për shkak të koronavirusit.

Ministria deklaron se prej dy javësh mjeku i qendrës shëndetësore Helmas në Kavajë, ndodhej i shtruar në spitalin “Shefqet Ndroqi”.

Pavarësisht përpjekjes së kolegëve të tij për ta mbajtur në jetë, 61-vjeçari humbi betejën me virusin.

Ministria e Shëndetësisë i shpreh ngushëllimet familjarëve, ndërsa për mjekun thotë se ka shërbyer me devotshmëri.

“Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton me hidhërim të thellë ndarjen nga jeta të mjekut të qendrës shëndetësore Helmas në Kavajë, dr. Sefer Derivishi, i cili nuk e fitoi dot betejën me COVID19.Pas dy javësh në terapi intensive në spitalin “Shefqet Ndroqi” mjeku 61-vjeçar që vuante nga disa sëmundje, ka humbur jetën mbrëmjen e sotme, megjithë përpjekjet e parreshtura të stafit mjekësor.

LEXO EDHE:  Ambasada amerikane jep njoftimin/ SHBA furnizon Shqipërinë me pajisje testimi për koronavirus

LEXO EDHE:  Plazh në kohë pandemie/ Pipero: Uji i detit dhe pishinave nuk transmeton Covid

Ngushëllime familjes, kolegëve dhe miqve të dr. Seferit, i cili i shërbeu deri në fund me devotshmëri komunitetit të tij!”, thuhet në deklaratë./ CNA.al

Covid shkakton një tjetër viktimë mes bluzave të bardha/ Humb jetën mjeku nga Kavaja

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Vendimi për Cekajn qesharak”/ Maks Haxhia: Gjykata s’kishte asnjë provë

Publikuar

-

Nga

“Vendimi për Cekajn qesharak”/ Maks Haxhia: Gjykata s’kishte asnjë provë

Gjykata e Posaçme Antikorrupsion dënoi pak më parë me 21 vite burg Arbër Cekajn, që me ulje i mbeten për të kryer 14 vite.

Nga ana tjetër, Donald Lushaj u dënua me 16 vite burg që i shkurtohen në 10 vite e 8 muaj dhe Armando Pezaku me 13 vite që me uljen i mbeten 8 vite e 8 muaj.

Për këtë ka reaguar edhe avokati mbrojtës Mask Haxhia, i cili deklaroi se ky është një vendim qesharak dhe skandaloz.

Sipas tij, Gjykata nuk kishte asnjë provë që të vërtetonte se Cekaj kishte lidhje e drogën.“Kemi bërë 28 kërkesa dhe nuk është pranuar asnjë. Që në fillim të seancës dhe në të gjitha të tjerat në vijim kemi kërkuar mediat të jenë të pranishme dhe për çudi kjo gjykatë tha se ka një vendim të qeverisë për mospranimin e mediave dhe qesharake është se në fund i pranoi mediat. Ky është një proces komik. Ju siguroj se kushdo profesionist do të skandalizohet me këtë vendim, pasi nuk pati asnjë provë. Më qesharakja ishte në fund të vendimit, kur ju e dini se 1 kg hashash të gjendet në një makinë, sekuestrohet makina, ndërsa gjykata, kur janë gjetur 613 kg kokainë, vendosi që kontenieri t’i kthehet pronarëve.

LEXO EDHE:  Ndërron jetë në Spitalin Infektiv 64-vjeçarja/ Regjistrohet viktima e 32-të me koronavirus

LEXO EDHE:  Në avion apo parukeri?/ A do të ketë më qejf njeri të fluturojë pas Coronës?

Ajo është më tragjikja në këtë proces është se nuk pati një provë. Unë s’jam Zoti që të them nëse e ka bërë apo jo Arbër Cekaj këtë, sepse Zoti i sheh të gjitha, por iu thashë se nuk ka prova. Po të ishit në seancë, do të dëgjonit me prova dhe video të regjistruara, që provojnë katarcipërisht pafajësinë e Cekajt”, tha Haxhia.

Kujtojmë se në fillim të vitit 2018 u kapën 613 kg kokainë të fshehura në banane, në portin e Durrësit, ngarkesë e cila po shoqërohej nga shoferi Armando Pezaku dhe menaxheri i “Arbri Garden”, Donaldo Lushaj, të cilët u paraqitën për të kryer zhdoganimin.

Kontenieri me banane vinte nga Kolumbia për llogari të “Arbër Garden”, pronar I të cilit ishte Arbër Çekaj. Ai u arratis në Gjermani ku kërkoi edhe azil, por më pas u ekstradua drejt Shqipërisë për tu përballuar me drejtësinë shqiptare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Lajm i hidhur/ Ndërron jetë parakohe zyrtarja e Bankës së Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Kriza ekonomike në Shqipëri dhe sfidat në vazhdim/ Flasin ekspertët e ekonomisë

Banka e Shqipërisë ka dhënë një lajm të hidhur pak momente më parë.

BSH njofton se ka ndërruar jetë parakohe anëtarja e Këshillit Mbikëqyrës dhe anëtarja e Komitetit të Auditit, Denada Prifti.

Ajo vuante prej disa kohësh nga një sëmundje e rëndë dhe sot është shuar në moshë të re.“Mesazh ngushëllimi për humbjen e parakohshme të zj. Denada Prifti. Me hidhërim të thellë morëm lajmin për humbjen e zj. Denada Prifti, e cila luftonte prej disa kohësh me një sëmundje të rëndë.

E specializuar në makroekonomi dhe në statistikat e tregjeve financiare, zj. Prifti kishte një karrierë mbi 25-vjeçare në Gjermani, ku ka punuar fillimisht për Ministrinë e Financave dhe më pas për Komisionin Evropian. Në vitet 2015-2018, zj. Prifti ka dhënë kontributin e saj pranë Bankës së Shqipërisë, duke mbuluar rolin e anëtares së Këshillit Mbikëqyrës dhe anëtares së Komitetit të Auditit.

LEXO EDHE:  Fëmijët e kalojnë koronavirusin si një grip/ Pediatria sqaron pse ata preken më pak nga COVID 19

LEXO EDHE:  Ndërron jetë në Spitalin Infektiv 64-vjeçarja/ Regjistrohet viktima e 32-të me koronavirus

Me vlerësimin maksimal për kontributin, profesionalizmin dhe integritetin e treguar gjatë punës së përbashkët me zj. Prifti, Banka e Shqipërisë i shpreh ngushëllimet familjarëve, miqve dhe kolegëve! U prehtë në paqe!”, thuhet në mesazhin e ngushëllimit të Bankës së Shqipërisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE