Connect with Us

Horoskopi i ditës, 20 mars 2020 

Sociale

Horoskopi i ditës, 20 mars 2020 

Publikuar

-

Dashi

Qoftë puna edhe dashuria do të ecin më mirë. Nga pikëpamja profesionale do të ketë të reja të cilat duhen vlerësuar, ndërsa nga pikëpamja sentimentale, do të rrini me njeriun e zemrës.

Demi

Nëse keni një ish-partner/e të cilin nuk arrini që ta harroni, mundohuni që ta mbyllni me të kaluarën. Kjo është gjëja më e mirë që mund të bëni, pasi gjërat nuk do të kthehen si më parë.

Binjakët

Kjo e premte do të jetë mjaft e kënaqshme dhe do arrini që të shijoni plotësisht frytet e punës suaj, e cila do ju çoj drejt sukseseve të rëndësishme.

Gaforrja

Gjatë kësaj dite duhet të mundoheni që të menaxhoni sa më mirë kohën tuaj dhe të mos i shtyni shumë gjërat. Bëni mirë që të mirëprisni çdo mundësi.

Luani

Shijojeni këtë ditë e cila do të nisë dhe do ju dhurojë momente qetësie. Kjo ditë do të jetë shumë më e mirë në raport me javët e kaluara.

Virgjëresha

Dita do të jetë fantastike për të gjithë ata që janë çift, por edhe për ata që sapo kanë përfunduar një lidhje. Kjo e premte do të sjellë dëshirën për të dashuruar.

Peshorja

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 25 shtator 2019

Sa i takon shëndetit dhe formës suaj fizike, mund të ketë ndonjë shqetësim të vogël. Përtej kësaj pjese, situata do të jetë mjaft e favorshme.

Akrepi

Mundohuni që të jeni të qetë dhe të mos e merrni çdo gjë shumë seriozisht pasi gjërat vetëm mund të përkeqësohen. Kërkohet që të veproni me maturi.

Shigjetari

Rutina dhe monotonia e ditës rrezikojnë që t’iu mbysin, ndaj mundohuni që t’i përkushtoheni më shumë ndonjë aktiviteti të ri për tu shpërqendruar.

Bricjapi

Hëna nuk do të jetë në anën tuaj, kështu që veproni me kujdes dhe mos merrni vendime të rëndësishme gjatë kësaj dite, shkruan noa.al. Bëni durim pasi kjo situatë është kalimtare.

Ujori

Kjo e premte kërkon që të jeni të qetë dhe të mos kapeni pas askujt. Kjo pasi një kthim i ri, mund t’iu bëjë nervoz dhe të ngjallë provokime.

Peshqit

Hëna do të jetë në anën tuaj gjatë kësaj dite dhe do të ndihmojë veçanërisht ata që janë vetëm dhe në kërkim të dashurisë dhe të një personi të veçantë për ta pasur pranë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Një izolim i dytë do të ishte fatal”/ Psikologët: Karantina zgjoi problemet e shëndetit mendor

Publikuar

-

Nga

‘Një izolim i dytë do të ishte fatal’, psikologët: Karantina zgjoi problemet e shëndetit mendor

Karantina dhe frika e përballjes me një virus të panjohur ka zgjuar në shoqëri probleme të shëndetit mendor, sidomos tek të rriturit. Psikologët shprehen se janë shtuar rastet e personave që kanë kërkuar ndihmë.

“Ajo çfarë e dimë është numri fizik i personave të sëmurë që janë prekur nga COVID-19, por ajo çfarë nuk dimë është se sa persona kanë pësuar probleme të shëndetit mendor, numër që mendohet të jetë shumë më i madh se sa i atyre të prekur nga COVID-19.

I ka gjetur të papërgatitur dhe kjo ka bërë që të krijohet një kauzë, si ankthi, stresi, depresioni, që është shumë më e madhe sesa kauza e vet COVID në spitale”, thotë psikologia Adelina Pjetra.

Adelina Pjetra tregon se prindërit ishin ata që u hasën me shumë vështirësi. Shumë prej tyre nuk ia dolën të menaxhojnë mësimin online si dhe të ruajnë ekonominë e familjes, duke ua kaluar më pas stresin fëmijëve.LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 28 tetor 2019

“Nuk është e natyrshme për njeriun të mësojë në atë formë, të detyrojnë fëmijët të shkojnë në shkollë online. Të jenë të detyruar të jenë përpara një ekrani, që ka qenë një stres për të dyja palët. E kanë përballuar shumë keq, edhe unë madje e kam kapur dhe veten duke u thënë fëmijëve, sot mos bëni mësim, pasi kam dashur pak pushim”, thotë psikologia për Euronews Albania.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 28 maj 2019

Tashmë në bisedat midis qytetarëve, tema kryesore është COVID-19. Mungesa e një informacioni të saktë si dhe një parashikueshmërie, shton stresin në shoqëri. Dhe sipas ekspertëve, përballja me një karantinë të dytë, mund të kishte pasoja fatale.

“Nuk jemi të përgatitur për një mbyllje të dytë. Do sillte një falimentim total të shoqërisë dhe një rritje të paimagjinueshme të problemeve të shëndetit mendor, vetëvrasjeve apo dhe shqetësimeve të tjera”, shprehet psikologia.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Parajsa” e ditëve të nxehta/ Shijoni përrallën e verës në African Beach

Publikuar

-

Nga

Jeni duke menduar vendin ideal për të kaluar pushimet e kësaj vere? “African Beach” në Sarandë është zgjidhja që ju kërkoni!

Një ndër plazhet më të bukura të jugut të Shqipërisë ku do të gjeni komoditetin, rehatinë dhe mbi të gjitha një pamje tepër çlodhëse.

Një ambient i stilit bohemian ku mbizotëron thjeshtësia e ndërthurur me modernen.

Gjatë një vizite në “African Beach” pronari i saj na rrëfeu detaje shumë interesante që nga themelimi i cili daton në vitin 1997.

“Në vitin 1986 jam larguar nga Shqipëria për të punuar jashtë dhe mbaj mend që i kam dërguar lekë tim eti për të blerë këtë tokë, në një kohë kur të gjithë shqiptarët mendonin të largoheshin. Kam punuar për disa vite në shtete të ndryshme të botës, por zgjodha të investoj në Shqipëri. African Beach është hapur për herë të parë në vitin 1997 dhe çdo vit jam munduar të sjell ndryshime në këtë ambient. Asnjëherë s’ka qenë njëlloj” , tregon Timo, pronari i African Beach.

Ajo që bie në sy është mënyra e ndërtimit ku që në hyrje janë përdorur dërrasa të vjetra të cilat janë “rikthyer në jetë” duke u lyer e pikturuar me dorë të lirë.

“Asnjë gjë nga këto nuk është blerë, mundohem që gjithmonë të vë në punë materiale të vjetra si dërrasat, gurë apo copa trungjesh që vetë deti i ka nxjerrë në breg. Vetëm me disa përpunime të vogla ato bëhen tepër të veçanta, ndryshe nga çka jemi mësuar të shohim kudo. Gjithmonë fokusohemi tek materialet e riciklueshme dhe punët artizanale” tregon Timo.

Një pjesë tjetër e veçantë e African Beach është edhe këndi ku mbizotëron gjelbërimi. Shezllonet tepër moderne dhe jastikët e mëdhenj mes barit krijojnë një ambient të qetë ku çdokush mund të shijojë perëndimin e diellit me një nga koktejlet e veçanta të përgatitura nga baristi i African Beach.Një detaj tepër i rëndesishëm që shumë rrallë e hasim, është edhe mënyra sesi është menduar për të gjithë kategoritë e njerëzve. Në African Beach mund të shkojë çdo person me mundësi financiare ose jo. Është menduar shumë edhe për ata persona që nuk kanë mundësi të paguajnë, por që duan të shijojnë të bukurën.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 15 qershor 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 10 shtator 2019

“Buzë detit është krijuar mundësia për të vendosur shezllon për të cilin nuk paguan asnjë lekë, ndërkohë që merr shërbimet njësoj si pjesa tjetër që preferojnë “luksin”. Shezllonet e tjerë kanë variacion çmimesh duke filluar që nga 500 lekë deri tek 4000 lekë” thotë më tej Timo.

Në African Beach, hapësira e madhe dhe gjelbërimi është ajo çka e bëjnë tepër të veçantë dhe komod për të kaluar një ditë të qetë dhe me hapësirë të nevojshme për tu çlodhur më së miri. Rrezet e diellit, era e lehtë e detit shijohet më së miri në African Beach. Ah si mund të harrojmë muzikën e cila është e pandashme dhe në African Beach është projektuar një vend special i posaçëm për DJ.
Timo na tregon se muzika afrikano-latine është ajo që luhet më së shumti duke iu përshtatur edhe verës e cila kërkon ritëm.

“Shumë shpesh unë zgjedh të vendosem në vendin e DJ për të luajtuar muzikën më të pelqyer të verës si dhe ato që na rikujtojnë fillimet e African Beach për të cilin jam frymëzuar nga vendet e ndryshme qe kam vizituar rreth botës”, tha më tej Timo.

Në ditët e sotme është shumë e rëndësishme të shkrepësh një foto të bukur për rrjetet sociale, prandaj African Beach ka menduar edhe për këtë.
Në African Beach do të gjeni ambientet më të veçanta dhe tepër të bukura për te shkrepur fotot perfekte për Instagramin tuaj.

Gjelberimi, deti, dielli, muzika dhe bardhësia e dekoreve të përzgjedhura deri në detaj sjellin “parajsën në tokë”.

Ditët e nxehta të verës bëhen më të bukura pranë ambienteve ekzotike të African Beach. Jepini vetes tuaj relaksin e merituar në një ambient unik si ai që ofron vetëm African Beach!/CNA.al

   

LEXO TE PLOTE

Sociale

Festa e Teto Ollgës/ Pogradeci mirëpret vizitorë në fundjavë

Publikuar

-

Nga

Festa e Teto Ollgës/ Pogradeci mirëpret vizitorë në fundjavë

Prej tre vitesh festa e Teto Ollgës është kthyer në traditë për banorët e Pogradecit dhe ata të Tushemishtit.

Këtë fundjavë do të zhvillohet sërish festa e Teto Ollgës, e cila do të mbahet në datat 24 dhe 25 korrik, në orën 19:00.

Në këtë festë do të ketë një panair, gatime tradicionale, produkte artizanale nga duart e artizaneve të Tushemishtit e shumë surpriza të tjera.

LEXO EDHE:   Horoskopi i ditës, 4 maj 2018Bashkia e Pogradecit fton qytetarët të shkojnë në fshatin e Teto Ollgës për të festuar së basku dhe për të shkepur një foto me Ollgën.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 16 dhjetor 2019

Gjithashtu bashkia njofton se festa do të organizohet duke zbatuar të gjitha masat anti-Covid.

Kujtojmë se kjo festë ka nisur të organizohet në vitin 2018./ CNA.al

LEXO TE PLOTE