Connect with Us

Gazetari leksion Ramës/ Tre masat urgjente që të shmanget gremina

Ekonomi

Gazetari leksion Ramës/ Tre masat urgjente që të shmanget gremina

Publikuar

-

Gazetari i ekonomisë, Klodian Tomorri i ka dhënë një leksion të fortë kryeministrit Edi Rama në lidhje me atë se çfarë duhet të bëjë qeveria, që vendi të mos bjerë në humnerë financiare.

Në një postim në rrjetet sociale, Tomorri rendit tre pika që sipas tij duhet të zbatohen urgjent nga qeveria.

“Tani duhen para
1- Bej amnistine sa me shpejte.
Me 3 apo 5 per qind vendose sa te duash, vetem beje tani. Se do te duhet per ate qe vjen me vone.

2- Hap kumarin se po te ikin parate jashte dhe spo merr asgje ne buxhet. Hape me kushte te forta. Licenca 10 milione dollare, kufizim strikt numrit te pikave pa mundesi per blerje pikash brenda licences, taksim super i rende, kufizim per shumat qe luhen.

LEXO EDHE:  Të gjitha vijat e kuqe të Lulit

3- Shiko masa one-off per te nxjerr para se do kete tmerr perpara.”-shkruan Klodian Tomorri./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

Ulja e normës bazë të interesit nga BSH/ Civici: Lehtëson daljen e likuiditetit

Publikuar

-

Nga

Eksperti i ekonomisë, ish-anëtari i Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë Ardian Civici tha se është pozitive ulja e normës bazë të interesit nga Banka e Shqipërisë.
Sipas tij, efekti dhe mesazhi është pozitiv sepse ul çmimin e parasë, lehtëson daljen e likuiditetit dhe furnizimin e tregut me likuiditet.

“Efekti dhe mesazhi është pozitiv sepse ul çmimin e parasë, lehtëson daljen e likuiditetit dhe furnizimin e tregut me likuiditet.
Ne kemi një bllokim të prodhimit. Domethënë që edhe nëse ti merr kredi por nuk bllokon dot, efekti i kësaj mase është që kur të dalë nga kjo situatë do ketë më shumë nevojë për kredi e likuiditete. E shikoj si masë pozitive nëse merret. Unë e mirëkuptoj dhe biznesin në kërkesat e veta. Në qoftë se politika monetare mbaron në këtë rast ajo që vijon është çlirimi fiskal”, tha Civici i ftuar në Real Story.

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

“Biznesi faktor determinant nga shkon ekonomia”/ Arben Shkodra tregon dy llojet e krizave

Publikuar

-

Nga

Përfaqësuesi i Bashkimit të Përfaqësuesve të Prodhuesve Shqiptarë Arben Shkodra thotë se biznesi është tepër i rëndësishëm në ekonomi, pasi pikërisht biznesi mund të anojë situatën në njërën anë ose në tjetrën.

Sipas tij, do të ketë dy kriza: krizën e konsumit dhe atë të likuditetit të biznesit.
Shkodra theson se biznesi është faktori determimant që shkon në njërën anë të greminës ose tjetrën dhe jo qeveria.

“Unë mendoj se do kemi kriza, dy të tilla. Krizën e konsumit dhe atë të likuditetit të biznesit. Tregu do gjithmonë komunikim, pa komunikim, biznesi ka probleme. Ne nuk na ka munguar bashkëpunimi me qeverinë. Por mendoj se kriza mund të jetë për shumë arsye, që janë edhe globale dhe mund të cekë edhe tregun e brendshëm. Qeveria duhet ta quajë biznesin partner. Ne punësojmë 80 përqind të njerëzve. Ne duam rregullave të qarta të shkruara. Ne ka kohë që duam listë të qartë të bizneseve që do funksionojnë e ata që nuk do funksionojnë. Duam rregulla, pra. Ne duam të ruajmë shëndetin e njerëzve, më pas duhet t’i ruhemi krizës sociale me injeksion dhe më pas duhet të ulemi e të diskutojmë. Ne jemi faktori determimant që shkojmë në njërën anë të greminës ose tjetrën dhe jo qeveria”, u shpreh Shkodra në Real Story.

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Koronavirusi dhe situata ekonomike/ Meta: Idetë dhe propozimet duhen studiuar me përgjegjshmëri

Publikuar

-

Nga

Si pasojë e masava të ndërmarra nga qeveria për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, shumë biznese janë mbyllur duke pësuar kështu një rënie ekonomike.

Lidhur me këtë situatë ka reaguar dhe presidenti Ilir Meta i cili jep dhe disa këshilla për menaxhimin sa më efektiv të situatës.

“Të gjitha idetë dhe propozimet realiste e konstruktive për përballimin e situatës ekonomike e sociale, për shkak të emergjencës të shfaqur, me qëllim menaxhimin sa më efektiv e të suksesshëm, duhen mirëpritur e studiuar me përgjegjshmëri dhe vizion në interesin më të mirë të vendit dhe qytetarit, jo vetëm tani, por dhe në perspektivë afatgjatë”, shkruan Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE