Connect with Us

Foto-Zero ndërgjegjësim/ Qytetarët e Tiranës mbushin rrugët

Sociale

Foto-Zero ndërgjegjësim/ Qytetarët e Tiranës mbushin rrugët

Publikuar

-

Qytetarët e Tiranës duket se ende nuk janë ndërgjegjësuar në lidhje me masat kundër përhapjes së koronavirusit.

Shumë qytetarë duket se i kanë shfrytëzuar si orë pushimi apo xhiroje, dy orët e vendosura nga qeveria për të lëvizur të cilat përkojnë me oraret kur njerëzit shkojnë dhe kthehen nga puna.

CNA.al ka siguruar disa foto ku duket se në orën 08:00 të mëngjesit rrugët janë plot, me qytetarë që lëvizin pa maska, pa doreza dhe mbi të gjitha grupe-grupe, duke u shndërruar në një rrezik shumë serioz për përhapjen e koronavirusit.

Fotot e mëposhtme janë bërë sot në rrugën e Kavajës:/ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Ne do ta mundim këtë armik”/ Profesor Kalo apel qytetarëve: Vetëm këta dy elementë na ndihmojnë

Publikuar

-

Nga

Mjeku i njohur, profesor Tritan Kalo vijon t’iu dërgojë mesazhe sensibilizimi qytetarëve, në lidhje me luftën kundër Covid-19.

Në një postim në rrjetet sociale, Kalo kërkon mirëkuptim nga qytetarët dhe të dëgjohet sa më shumë mesazhi i distancimit social.

Kalo thekson se ne së bashku do ta fitojmë këtë luftë dhe do ta mundim këtë armik të padukshëm, por njëkohësisht duhet edhe mirëkuptim dhe mirëbesim ndaj njëri-tjetrit.

“SHPRESOJ SOT MË SHUMË se sa DJE, që MESAZHI i “Distancimit social” ka filluar pak nga pak të DËGJOHET….Rruga “Muhamet Gjollesha” dhe ajo e “Kavajës” dje rreth orës 15:30, gëlonin nga “tufa-tufa zerdeli” te rinjsh e të rejash dhe jo vetëm ata por edhe të moshuar, ndërsa SOT ato në të njejtën orë ishin bosh….Bashkëatdhetarë, ju duam, ju ndihmojmë, ju dëgjojmë dhe do t’ju gjindemi gjithmonë pranë kur JU të keni nevojë për NE, por edhe Ju duhet të kuptoni lodhjen e mundimin tonë e mbi të gjitha, rrezikun e infektimit me të cilin përballet vetë stafi mjeksor duke u përkujdesur për ju… RESPEKTONI me bindje këshillat tona….KUJDESUNI edhe më shumë për veten tuaj…. Me MIRËKUPTIM dhe me MIRËBESIM ndaj njëri tjetrit, ne patjetër do t’ja dalim mbanë!!!…We will win that war with an invisible enemy!!!…God bless Albania and Albanians!!! ( Ne do ta fitojmë këtë luftë dhe do ta mundim këtë armik të padukshëm. Zot i bekoftë shqiptarët dhe Shqipërinë).

LEXO EDHE:  “O zhapik langaraq”/ “Masakrohet” Petrit Vasili, nuk shpëton as Meta

LEXO EDHE:  “O zhapik langaraq”/ “Masakrohet” Petrit Vasili, nuk shpëton as Meta

LEXO TE PLOTE

Sociale

Shtyrja e mësimit edhe dy javë të tjera/ Besa Shahini jep tre njoftime të rëndësishme

Publikuar

-

Nga

Pas vendimit për të shtyrë hapjen e institucioneve arsimore në vend edhe me dy javë të tjera, ministrja e Arsimit Besa Shahini ka bërë sot të tjera njoftime të rëndësishmë, sa i takon procesit mësimor.

Përmes një video-mesazhi në rrjetet sociale, Shahini ka përcjellë tre mesazhe.

Njoftimi i parë ka të bëjë me transmetimin e leksioneve tek RTSH, te kanali Youtube i MASR, si dhe te platforma Akademi.al. Transmetimi do të vijojë njëlloj si këto 2 javët që lamë pas. Do të mbyllim dhe do të mbulojmë lëndët që kanë të bëjnë me shkencat, me matematikën dhe me gjuhë-letërsinë për klasat 1-12. Ky është fokusi edhe për javën e 3-të të punës nga shtëpia, ndërsa për javën e 4-rt po shohim mundësinë që të përfshimë leksione edhe nga gjuhët e huaja, historia dhe gjeografia. Por për këtë, ju njoftojmë në vijim”, shprehet Shahini ndërsa nënvizon se oraret e transmetimit në RTSH janë po njëlloj: 10:30 dhe ora 18:00, si dhe orari i transmetimit të leksioneve për maturantët në orën 13:30-14:30.

Ndërkohë, njoftimi i dytë i Ministres Shahini lidhet me provimet kombëtare. Ajo thekson në video-mesazh se shumë nxënës po pyesin nëse provimet kombëtare do të mbahen apo jo duke marrë parasysh që shkollat janë të mbyllura. Ajo shprehet:  “Shkollat janë të mbyllura, por ne mësimin po e vazhdojmë. Sot që flasim, kemi diku tek 90% të nxënësve që janë në komunikim direkt me mësuesit e tyre. Ndoshta jo komunikim ditor, por komunikim i rregullt që të marrin instruksionet që duhet t’i bëjnë në shtëpi, detyrat e shtëpisë që duhet t’i bëjnë. Ndaj, nuk ka ende arsye të mendojmë që provimet kombëtare nuk do të mbahen. Ju duhet të planifikoni që provimet kombëtare do të mbahen sipas planit që kemi bërë deri tani”, dhe thekson faktin se për t’u ardhur në ndihmë nxënësve, MASR ka nxjerrë dy udhëzues me modele pyetjesh, si për maturantët ashtu edhe për nxënësit e klasave të 9-ta, që të ushtrojnë sa më shumë që të jetë e mundur me llojet e pyetjeve që do t’i kenë nëpër provime dhe të thellojnë njohuritë e tyre për të gjitha lëndët që mund të jenë në provimet të cilat do t’i bëjnë në fund të vitit shkollor.

Njoftimi i tretë i Ministres Shahini ka të bëjë me vlerësimin. “Edhe kjo është një pyetje që na ka ardhur si nga mësuesit ashtu edhe nga nxënësit. Pyesin se si do të vlerësohen ata në fund të periudhës së dytë, që është tani, periudhës së dytë të këtij semestri, si dhe si do të vlerësohet puna që po bëhet online nga shtëpia” – thotë ajo.
Ajo shprehet se: “Nesër apo pasnesër, ne do e mbyllim udhëzuesin për të gjithë mësuesit dhe mënyrën se si do të vlerësohet puna e nxënësve gjatë këtyre javëve që kanë punuar nga shtëpia. Vlerësimi do të ketë dy elemente. Është elementi i pjesëmarrjes, pra nxënësi do të vlerësohet me pjesëmarrjen e vet sipas parashikimeve të mësuesit dhe sipas kushteve që ka; dhe e dyta, nxënësi do të vlerësohet edhe me njohuritë që i ka fituar gjatë kësaj periudhe”.

LEXO EDHE:  Rama publikon videon për fermerët/ Kritika nga qytetarët: Asgjë, vetëm fjalë boshe

LEXO EDHE:  10% e atyre që preken humbin jetën/ Mjeku i njohur tregon se pse në Itali ka më shumë viktima se në Kinë

Në fund të video-mesazhit të saj, Ministrja Besa Shahini e mbyll me një shënim pozitiv për të ardhmen: “Do të transmetojmë sa më shumë emisione edukative në RTSH; dhe e dyta do të digjitalizojmë punën tonë arsimore sa më shumë që është e mundur. Tashmë e bëmë! Ideja është që të vazhdojmë me sa më shumë cilësi edhe përtej kësaj kohe të jashtëzakonshme në të cilën po kalojmë. Kthim mbrapa nuk ka, vetëm duhet të shtyjmë përpara sa më shumë që është e mundur për të realizuar projekte të tilla që janë në dobi të përmirësimit të cilësisë së arsimit në Shqipëri”, tha ajo.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Sinoptikanët japin lajme të mira/ Ja sa arrijnë sot temperaturat

Publikuar

-

Nga

Ditët pranverore me diell kanë përfshirë vendin këtë javë. Edhe dita e sotme, sërish do të jetë një ditë e kthjellët me vranësita të lehta në veri e verilindje.
Era do të fryjë me drejtim juglindje e veriperëndim, e lehtë e përkohësisht mesatare në brigjet detare, duke sjellë valëzim në bregdet të forcës 1 dhe 2 ballë.

Temperaturat parashikohen në:
Zonat malore 2 deri 17°C
Zonat e ulëta 5 deri 23°C
Zonat bregdetare 9 deri 22°C

LEXO TE PLOTE