Connect with Us

Eksperti i qeverisë amerikane për sëmundjet: Koronavirusi në SHBA, ende në “fazën e përshkallëzimit”

Bota

Eksperti i qeverisë amerikane për sëmundjet: Koronavirusi në SHBA, ende në “fazën e përshkallëzimit”

Publikuar

-

Eksperti i qeverisë amerikane për sëmundjet, Anthony Fauci thotë se Shtetet e Bashkuara janë ende në “fazën e përshkallëzimit” të koronavirusit. Fauci, ekspert i njohur i sëmundjeve infektive, i bëri komentet në një intervistë me shefin ekzekutiv të kompanisë Facebook, Mark Zuckerberg.

Dr. Anthony Fauci, i cili njihet si eksperti kryesor i vendit për sëmundjet ngjitëse, është marrë në të kaluarën me terapitë dhe vaksinën për Sidën si dhe me epidemi të tjera. Ai është aktualisht anëtar i grupit të punës të ngritur nga Shtëpia e Bardhë për frenimin e koronavirusit.

Anthony Fauci, ekspert i qeverisë amerikane për sëmundjet

“Se sa kohë do të duhet për një kthesë në çështjen e koronavirusit, kjo do të varet shumë nga suksesi që do të kemi në frenimin dhe zbutjen e përhapjes së tij,” tha ai në një bisedë me kreun e kompanisë Facebook, Mark Zuckerberg.

“Nëse virusi lejohet të përhapet i papenguar, do të shohim se piku i tij do të jetë tepër, tepër i lartë, i cili më pas do të fillojë zbritjen.”

Ai tha se e gjithë kjo nuk do të jetë e lehtë për shoqërinë, por nëse frenimi dhe zbutja bëhet me sukses, minimumi koronavirusi do të zgjasë disa javë.

Dr. Fauci tha se të rinjtë vërtet preken më pak por kanë përgjegjësi për të mos e përhapur sëmundjen tek të tjerët.

“Ata që janë të rinj mendojnë se janë disi të paprekshëm. Edhe unë sigurisht që ashtu ndihesha kur isha shumë i ri. Vërtet mund të jetë i paprekshëm për disa gjëra, por edhe pse ka më pak gjasa të sëmuret rëndë, çdo i ri ka përgjegjësi jo vetëm për veten, por për shoqërinë në përgjithësi, veçanërisht për ata njerëz që janë të ekspozuar.”

LEXO EDHE:  Profil/ Kush është ambasadorja e re e SHBA-së në Tiranë

Dr. Fauci foli edhe për ndikimin e motit në frenimin e koronavirusit:

“Në përgjithësi, sëmundjet që prekin rrugët e frymëmarrjes si gripi dhe viruset e të ftohurit të zakonshëm, kanë prirjen të përhapen më mirë në mot të ftohtë dhe të thatë. Kur vjen moti i ngrohtë dhe i lagësht, njerëzit dalin jashtë, nuk rrinë brenda. Dhe viruset në përgjithësi e pëlqejnë motin e ftohtë e të thatë, se sa të ngrohtin. Ky është fakt. Në rastin e tanishëm, meqenëse ky është një virus fare i ri, ne nuk kemi një ide nëse ai do të ndjekë të njëjtin model.”

Për shumicën e njerëzve, koronavirusi i ri shkakton vetëm simptoma të buta si ethe dhe kollë. Tek disa, veçanërisht të moshuarit dhe njerëzit me probleme shëndetësore, mund të shkaktojë sëmundje më të rënda, si pneumoni.

Shumica dërrmuese e njerëzve shërohen. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, njerëzit me simptoma të buta shërohen në rreth dy javë, ndërsa ata që e përjetojnë rëndë mund t’u duhen tre deri në gjashtë javë./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Thellohet tragjedia/ Shkon në 4032 numri i viktimave nga koronavirusi në Itali

Publikuar

-

Nga

Vijon të rritet bilanci i viktimave dhe i të prekurve me koronavirus në Itali. Numri i viktimave të koronavirusit në vendin fqinj ka arritur në 4.032 brenda katër javësh.

Sipas medias italiane Ansa.it numri i viktimave në 24 orët e fundit është rritur me 627 duke shkuar në 4032. Vetëm në Lombardi, e cila është provinca me e prekur nga COVID -19 kanë ndërruar jetë brenda 24 oreve 381 persona.

Mjekët kinezë që kanë mbërritur dy ditë më parë në Milano për të ndihmuar, thanë se masat e marra në Lombardi nuk ishin “të rrepta mjaftueshëm”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Covid-19!/ Kryeministri britanik urdhëron: Të mbyllen kafenetë dhe restorantet

Publikuar

-

Nga

Kryeministri britanik Boris Johnson ka folur idhur me masat e marra për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Ai deklaroi se qeveria po bën gjithçka që masat e shpallura në fillim të kësaj jave dhe njoftoi se do të mbyllen kafenetë, baret dhe restorantet.

“Dua t’u bëj me dije biznseve si kafeneve, pabet, baret dhe restorantet që të mbyllen sonte sa më shpejt.”
Johnson theksoi se nga ky vendim nuk përjashtohen as kinematë e palestrat.
Deri më tani në Britaninë e Madhe janë regjistruar 184 viktima dhe 3,269 të infektuar me Covid-19./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Përhapja e koronavirusit/ Guvernatori i Kalifornisë urdhëron 40 milionë banorë të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Guvernatori i Kalifornisë Gavin Newsom ka urdhëruar 40 milionë banorët e shtetit perëndimor të qëndrojnë në shtëpi për shkak të situatës nga koronavirusi.

Guvernatori Neësom theksoi se kufizimet në nivel shteti për çdo lëvizje jo të domosdoshme, janë të nevojshme për të vënë nën kontroll përhapjen e koronavirusit.

“Ata do të ngrihen në lartësinë e duhur, ashtu siç kanë bërë javët e fundit, për të mbrojtur veten e tyre, familjet e tyre dhe më gjerë komunitetet e tyre në shtetin tone të mrekullueshëm, si edhe botën ku jetojmë”, tha guvernatori Newsom./CNA.al

LEXO TE PLOTE