Connect with Us

Berisha ngre alarmin/ Radhët e dyqaneve zëvendësojnë rrezikun e kafeneve dhe restoranteve

Lajme

Berisha ngre alarmin/ Radhët e dyqaneve zëvendësojnë rrezikun e kafeneve dhe restoranteve

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha ngre shqetësimin për radhët që krijohen nëpër dyqane nga njerëzit të cilët dynden për të blerë gjatë fashave të orareve që ka vendosur qeveria për lëvizjen e tyre.

Sipas Berishës, radhët e dyqaneve zëvendësojnë rrezikun e kafeneve dhe restoranteve.

Ai thekson se shmangia e grumbullimeve të njerëzve është njëra nga masat më të domosdoshme dhe jetike për frenimin e përhapjes se epidemisë.

“Me çorganizimin e organizuar me orarin e kufizuar të caktuar për daljen e njerëzve për furnizim me ushqime etj çdo ditë, si kurrë më parë nga koha e diktaturës, krijohen në të katër anet e qytetit mijëra grumbullime në dyqane si çerdhe të sigurta të përhapjes së epidemise!
Në këtë kontekst kërkoj zbatimin e një skeme tjetër në kohë qeë benë të mundur furnizimin e qytetarëve pa krijimin e mijëra radhëve, te cilat hedhin ne erë praktikën e domosdoshme të distancimit social, pra të mos grumbullimit të njerezve në një vend”, shkruan Berisha.\

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Shërohet babai i “pacientit zero” në Shqipëri/ Drejt shërimit edhe një tjetër i infektuar

Publikuar

-

Nga

Babai i“pacientit zero” për vendin tonë, ka rezultuar për herë të dytë negativ për koronavirusin.

Edhe një pacient tjetër si duket është drejt shërimit pasi ka rezultuar negativ. Testi i dytë konfirmon negativ kontaktin e parë të pacientit zero. Del negativ edhe një pacient tjetër. Ai është babai i pacientit 0. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Shkodranë, mos dilni”/ Letra shqetësuese e mjekut: Respektoni masat

Publikuar

-

Nga

Nga: Prof.Dr Arben PILACA

Të dashur Shkodranë, unë jam një djalë lindur, rritur dhe bërë burrë në Shkodër. Aty kam shumë çka edhe pse sot, unë nuk jetoj të përditshmen e saj. Kam nanën, motrat, nipat dhe mbesat, stërnipat dhe stërmesat, kam kushëritë e parë, të dytë e me rradhë, kam shokët më të mirë, kam miqtë e pafund, kam mësuesit e mi. Pra, jam një SHKODRAN.

Po ndiqja pamje të transmetuara nga disa stacione të TV-ve në lidhje me zbatimin e masave mbi këtë pandemi vrastare dhe për çudi, konstatova se Shkodranët e mi ishin shembulli më i keq. Qytetarë të Shkodrës, situata që po përjeton mbarë njerëzimi është mjaft delikate. Kjo është një situatë vërtetë e rrezikshme, nuk është aspak lojë, nuk është grip, nuk do të kalojë kollaj dhe shpejt, do të shoqërohet me humbje dhe dhimbje. Prandaj, jemi të detyruar të gjithë që të zbatojmë rregullat e shpallura për një qëndrim në shtëpi, për mbajtjen e një higjene dhe pastërtie sa më të mirë, lëvizjet e kufizuara në ambjentin e jashtëm vetëm për arsye të domosdoshme dhe jetike, respektimi i distancës midis personave etj.

E kuptojmë të gjithë se nuk është e lehtë, duhet durim sepse këto janë masa të domosdoshme dhe e vetmja armë që kemi sot kundrejt këtij përbindëshi. Prandaj, Shkodranët e mi, pranoni thirrjen time si mjek që të ndryshoni sjellje dhe qasje ndaj kësaj situate menjëherë, pa humbur asnjë dekik sepse besomëni, kështu shpëtojmë shumë jetë.

Është momenti që shkodranët të tregojnë më të mirën e shpirtit dhe zemrës së tyre, për të qenë shembull ashtu siç i takon, në luftën ndaj këtij armiku të përbashkët. Indiferentizmi, mendjelehtësia, papërgjegjshmëria, nënvlerësimi i kësaj situate është nje akt vrastar, po, po, vrastar.

LEXO EDHE:  “Po çmendem”/ Nëna me dy fëmijë denoncon kryebashkiakun e Ramës

LEXO EDHE:  Tarifa për Rrugën e Kombit/ Berisha zbulon mashtrimin e Gjiknurit

Shkodra deri tani nuk ka asnjë rast të konfirmuar me Covid-19 pozitiv. Pavarësisht së ky është një lajm shumë i mirë, kjo nuk do të thotë se ky dreq infeksioni nuk është në Shkodër dhe as nuk do të shfaqet. Është një gabim fatal të mendohet në këtë mënyrë! Prandaj, të dashurit e mi: Ndiqni porositë që ju dikton situata, sepse kështu do të mbroni veten dhe të afërmit tuaj. Moszbatimi i masave të urdhëruara nga Qeveria, nuk duhet të shihet si një akt rebelimi apo sfidimi ndaj saj.

Moszbatimi, është atentat ndaj jetës!!

Shkodrani juaj,

LEXO TE PLOTE

Lajme

Jo vetëm viktima/ Shifrat e personave të shëruar nga Covid-19 në gjithë botën

Publikuar

-

Nga

Pas numrit të lartë të personave të cilët kanë humbur jetën për shkak të koronavirusit në gjithë botën, kemi edhe një numër të lartë të personave që janë shëruar.

Sipas të dhënave zyrtare nga universitetit mjekësor John Hokins, 87,363 persona në gjithë botën kanë arritur t’i mbjetojnë koronavirusit.

Numrin më të madh të personave të shëruar e mban Kina me 58, 382 persona duke u pasuar nga Irani me 6, 745 të shëruar.
E treta renditet Italia ku janë shëruar 4, 440 persona edhe pse deri tani është e para për numrin e viktimave, duke kaluar edhe Kinën.

Në Spanjë kanë arritur t’i mbijetojnë virusit 1, 588 persona.

Të dhënat e universitetit amerikan sipas vendeve i gjeni më poshtë:

Hubei China

 

6,745

 

Iran

 

4,440

 

Italy

 

1,588

 

Spain

 

1,540

 

Korea, South

 

1,323

 

Guangdong China

 

1,250

 

Henan China

 

1,219

 

Zhejiang China

 

1,014

 

Hunan China

 

984

 

Anhui China

 

934

 

Jiangxi China

 

748

 

Shandong China

 

631

 

Jiangsu China

 

570

 

Chongqing China

 

536

 

Sichuan China

 

463

 

Heilongjiang China

 

390

 

Beijing China

 

326

 

Shanghai China

 

325

 

Diamond Princess Cruise Ship

 

310

 

Hebei China

 

295

 

Fujian China

 

250

 

Guangxi China

 

237

 

Shaanxi China

 

191

 

Japan

 

180

 

Germany

 

172

 

Yunnan China

 

161

 

Hainan China

 

144

 

Guizhou China

 

133

 

Shanxi China

 

133

 

Tianjin China

 

124

 

Singapore

 

122

 

Liaoning China

 

121

 

US US

 

100

 

Bahrain

 

98

 

Gansu China

 

98

 

Hong Kong China

 

92

 

Jilin China

 

87

 

Malaysia

 

75

 

Ningxia China

 

74

 

Inner Mongolia China

LEXO EDHE:  Austria në zgjedhje të parakohëshme/ Berisha mesazh Ramës

LEXO EDHE:  Tarifa për Rrugën e Kombit/ Berisha zbulon mashtrimin e Gjiknurit

 

73

 

Xinjiang China

 

65

 

United Kingdom United Kingdom

 

49

 

Iraq

 

42

 

Thailand

 

32

 

Algeria

 

32

 

Egypt

 

31

 

United Arab Emirates

 

26

 

Taiëan*

 

25

 

Romania

 

20

 

India

 

19

 

Greece

 

18

 

Qinghai China

 

18

 

Kuëait

 

16

 

Sëeden

 

16

 

Vietnam

 

15

 

Indonesia

 

15

 

Sëitzerland

 

14

 

Israel

 

13

 

Pakistan

 

12

 

France France

 

12

 

Oman

 

10

 

Macau China

 

10

 

Finland

 

10

 

Qatar

 

9

 

Austria

 

9

 

Russia

 

8

 

Queensland Australia

 

8

 

Victoria Australia

 

8

 

Philippines

 

8

 

Saudi Arabia

 

6

 

Azerbaijan

 

5

 

Belarus

 

5

 

Ontario Canada

 

5

 

Croatia

 

5

 

Iceland

 

5

 

Ireland

 

5

 

Portugal

 

4

 

Neë South Ëales Australia

 

4

 

British Columbia Canada

 

4

 

Lebanon

 

4

 

Mexico

 

4

 

San Marino

 

3

 

Argentina

 

3

 

South Australia Australia

 

3

 

Tasmania Australia

 

3

 

Bangladesh

 

3

 

Czechia

 

3

 

Sri Lanka

 

2

 

Bosnia and Herzegovina

 

2

 

Brazil

 

2

 

Hungary

 

2

 

Jamaica

 

2

 

Malta

 

2

 

Netherlands Netherlands

 

2

 

Senegal

 

2

 

Gibraltar United Kingdom

 

1

 

Afghanistan

 

1

 

Andorra

 

1

 

Armenia

 

1

 

Belgium

 

1

 

Brunei

 

1

 

Cambodia

 

1

 

Tibet China

 

1

 

Colombia

 

1

 

Cote d’Ivoire

 

1

 

Denmark Denmark

 

1

 

Estonia

 

1

 

Georgia

 

1

 

Jordan

 

1

 

Latvia

 

1

 

Lithuania

 

1

 

Moldova

 

1

 

Morocco

 

1

 

Nepal

 

1

 

Nigeria

 

1

 

North Macedonia

 

1

 

Norëay

 

1

 

Peru

 

1

 

Poland

 

1

 

Serbia

 

1

 

Togo

 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE