Connect with Us

100 milionë dollarë për Shqipërinë dhe vendet e tjera/ Meta falenderon SHBA për ndihmën monetare

Lajme

100 milionë dollarë për Shqipërinë dhe vendet e tjera/ Meta falenderon SHBA për ndihmën monetare

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta ka vlerësuar ndihmën prej 100 milionë dollarësh nga SHBA për Shqipërinë dhe vendet e tjera që po përballen me Covid 19.

Meta ka theksuar se një mik që të gjendet në nevojë është ai që duhet të mbash pranë.

“Një falenderim të veçantë për solidaritetin e SHBA me vendin tonë në këto momente kritike. Një mik në nevojë është një mik që të duhet pranë”, shkruan Meta.

LEXO EDHE:  “President kukull”/ Meta përplaset ashpër me Andi Bushatin

Më herët ambasadorja e SHBA, Yuri Kim tha se Shtetet e Bashkuara kanë premtuar deri në 100 milionë dollarë për të ndihmuar miq si Shqipëria dhe vende të tjera për të luftuar COVID-19./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

“Mblidheni mendjen”/ Rama shtrëngon masat dhe ndryshon orarin e lëvizjeve

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama nuk ndalet me shtrëngimin e masave për levizjen e qytetarëve për shkak të mosbindjes së tyre ndaj rregullave të vendosura.

Rama bën me dije se nga nesër lejohet qarkullimi nga ora 05 deri në 13.00, dhe më pas, deri të hënën nuk do të ketë lëvizje.

“Nga nesër regjimi i lëvizjes ndryshon, sepse nuk kemi asnjë orë e jo më ditë për të humbur me edukimin e të pabindurve, të cilëve shumë shpejt do të detyrohemi t’ua kthejmë me të njëjtën monedhë, jo vetëm duke i ndëshkuar me gjobat e sanksionet në fuqi po edhe duke u ndërprerë çdo lloj ndihme e shërbimi shtetëror!
Thirrjet për mirëkuptimin e tyre po mbarojnë!
Nga nesër orari i lëvizjes do të jetë 05.00 – 13.00! ky do të jetë në vijim edhe orari i pikave të shitjes së ushqimeve, ilaçeve apo shërbimeve bankare, si edhe orari i punës së punonjësve të administratës.
Nga nesër në orën 13.00, gjatë gjithë ditës së dielë, deri të hënën në orën 05.00, do të jetë gjithçka e mbyllur, në të gjitha qendrat urbane të republikës së shqipërisë. në rrugë do të jenë vetëm forcat e policisë, ushtrisë, njësive kritike të shërbimeve shtetërore dhe atyre të kompanive mediatike!
Kjo është luftë dhe armiku nuk po largohet, por po afrohet çdo minutë! Prandaj mblidheni mendjen bashkë me mua që duhet të shtrëngojmë çdo ditë vidat e zinxhirëve mbrojtës, nëse nuk duam të na grijë si helmi mizat”, njofton Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Përgjigjia e Vodafone për mesazhin/ Basha: Akt i shëmtuar, por të fokusohemi tek shëndeti i njerëzve

Publikuar

-

Nga

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka reaguar pas përgjigjes për mesazhin e dërguar në emër të tij në telefonin e gazetares Eni Vasili.

Basha thotë se edhe pse k ky akt i shëmtuar ka indinjuar shumëkënd, tani është koha të fokusohemi tek siguria dhe shëndeti i çdo shqiptari.

Në një shoqëri të lirë duhet të mbizotërojnë gjithmonë e vërteta dhe transparenca! Edhe pse ky akt i shëmtuar ka indinjuar shumëkënd, tani është koha të fokusohemi tek siguria dhe shëndeti i çdo shqiptari.T’i bëhemi krah njëri-tjetrit në këto ditë të vështira që ta mundim të keqen.”- shprehet Basha, duke shpërndarë mesazhin e Sekretari të Përgjithshëm të PD, Gazment Bardhi, i cili publikoi përgjigjen zyrtare të Vodafone.

Në përgjigjen e Vodafone thuhet se:

LEXO EDHE:  Ç’po ndodh?/Rama paralajmëron konferencë dhe Meta ka një mesazh të rëndësishëm

LEXO EDHE:  Mazhoranca i tregon “dhëmbët” Metës/ Rrëzon një tjetër dekret

1. SMS nuk është dërguar nga Lulzim Basha apo nëpërmjet sistemit të kompanisë celulare.
2. SMS është dërguar nga një platformë e huaj SMS në internet për dërgimin e SMS-ve, jashtë rrjetit të kompanisë celulare./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Situata nga COVID-19/ AKEP jep udhëzime për internetin, si të shmangim oraret e pikut

Publikuar

-

Nga

Në kushtet e situatës së vështirë të krijuar nga pandemia COVID-19, Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare propozon nëpërmjet një udhërrëfyesi sjelljen dhe gjestet e nevojshme në përditshmëri për të siguruar vijimësinë dhe sigurinë e rrjeteve dhe shërbimeve të komunikimeve elektronike.

Në kushtet kur puna në distancë është kthyer në prioritet për shumë nga ne dhe shkollat e kanë kthyer mësimdhënien e të gjitha grupmoshave online, lind pyetja:

A do të munden linjat e internetit fiks dhe celular të përballojnë këtë ngarkesë?

Operatorët celularë dhe ato të rrjeteve fikse të shërbimit Internet, janë në punë dhe në gadishmëri
të plotë, për të siguruar mirëfunksionimin, në shërbim të jetës dhe ekonomisë së vendit. Megjithatë,
vetë ne, përdoruesit, mund të ndërmarrim një sërë veprimesh për të siguruar mbarëvajtjen e
shërbimit të Internetit. Më poshtë mund të gjeni një udhërrëfyes të thjeshtë për t’u orientuar në
lidhje me sjelljen tonë digjitale në këto ditë të vështira.

UDHËRRËFYES PRAKTIK PËR QËNDRUESHMËRINË DIGJITALE

RREZIQET, POTENCIALET, VEPRIMET E DUHURA, MBINGARKIMI DHE KEQPERDORIMI I RRJETIT TË KOMUNIKIMEVE ELEKTRONIKE

– CFARË RREZIKOJMË?

SI TË SHMANGIM PROBLEME T ? VEPRIMET E DUHURA…

Shmangni ose ulni përdorimin e internetit në orët e pikut: 19:00-23:00
Shpejtësia juaj e lidhjes në internetit mund të ulet në orët e pikut, pra kur shumica e
abonentëve të një ISP-je hyjnë njëkohësisht në internet dhe përdorin shumë kapacitet duke
shkarkuar filma, video, etj. Sugjerojmë të evitoni aktivitete digjitale të cilat konsumojnë një sasi
të konsiderueshme DATA (shkarkimi i skedarëve të mëdha, lojrat online, video dhe filma me
rezolucion të lartë, etj.) gjatë orëve të pikut 19:00-23:00.

Përdorni rrjetet celulare si alternativë

Një mundësi shumë e mirë për lidhjen e kompjuterit tuaj në internet, është edhe përdorimi i
telefonit dhe/ose tabletës tuaj smart. Të gjithë telefonat dhe tabletat smart të lidhur në rrjete
celulare 4G lejojnë të shpërndani internetin nga pajisja në kompjuterin, tabletin apo telefonin
tjetër smart, duke aktivizuar një funksion që quhet “Hotspot” (pikë shpërndarje).
AKEP ju sjell në vëmendje se përdorimi i gjatë nëpërmjet kësaj linjë/mënyre, do t’ju konsumojë
sasinë GB internet të paketës tuaj në celular. Ju sugjerojmë të kontrolloni herë pas here sasinë
GB të mbetura nga plani juaj tarifor dhe të tregoheni të kujdesshëm që këtë opsion ta ndiqni
vetëm kur vërtët është e nevojshmë.

Përdorni rrjetin virtual privat

Për përdorimin e shërbimeve të cilat duhet të përdoren nga jashtë mjedisit të
punës, rekomandohet përdorimi i rrjetit virtual privat (VPN), nëse punëdhënësi juaj e ka lejuar
këtë dhe jua ka dhënë këtë të drejtë. Në këtë rast, për një lidhje të sigurtë dhe pa shkëputje,
rekomandohet përdorimi i kabllit tuaj Ethernet, i cili lidh kompjuterin tuaj me modemin tuaj të
internetit.

LEXO EDHE:  Ç’po ndodh?/Rama paralajmëron konferencë dhe Meta ka një mesazh të rëndësishëm

LEXO EDHE:  “Nuk ka ardhur momenti ende”/ Meta kërcënon hapur mazhorancën

Siguria në Internet: Të qëndrojmë gjithmonë të vëmendshëm!

Gjatë ditëve të fundit nëpërmjet postës elektronike dhe disa faqeve të internetit, njerëz
keqdashës, po premtojnë informacione si të jemi të sigurtë nga pandemia e krijuar nga virusi
Covid-19. Këto premtime janë mashtrime, pasi keqdashësit i përdorin këto mënyra për të
vjedhur fjalëkalimet dhe të dhënat personale. Për tu mbrojtur nga këto mashtrime, AKEP ju
këshillon të mos hapni emailet me titull/përmbajtje të dyshimtë apo ato që ju vijnë nga adresa
email që nuk i njihni, si dhe të bëni përditësimin e Antivirusit që jeni duke përdorur në
kompjuterin tuaj.
Informacion të saktë dhe të sigurtë ju mund të merrni në faqet e internetit të Institucioneve
Shtetërore që trajtojnë problemin e Covid-19, siç është faqja e Ministrisë së
Shëndetësisë ëëë.shendetesia.gov.al dhe Organizata Botërore të Shëndetësisë
(OBSH) www.who.int

Rrjetet fikse të ditëve të sotme përbëhen kryesisht nga fibrat optike dhe kabllo të tjera, të
cilat mundësojnë në shtëpitë tona shpejtësi shumë të larta interneti. Këto lloj rrjetesh
përballojnë ngarkesa shumë më të mëdha interneti se rrjetet celulare.
Rrjetet fikse kanë përparësinë e zgjerimit të kapaciteteve më lehtë se rrjetet celulare. Për
shembull nëse në një kompani ISP, një pajisje rrugëtuese informacioni fillon ngarkohet, kjo
kompani instalon shumë shpejt një pajisje tjetër për përballimin e ngarkesave.

Potencialet e Internetit fiks dhe limitet e tij
Interneti nga rrjeti fiks është më i rekomandueshëm për përdorim. Kjo për disa arsye:
1. Shërbimet bazike utilitare qe duhet te mirëfunksionojnë ne çdo rast
2.Në rrjetet celulare dhe fikse, shërbimet bazike dhe utilitare që duhet të funksionojnë në çdo
rast, janë:
a. Shërbimi telefonik. Njerëzit në çdo moment duhet të kenë mundësinë e kryerjes së
thirrjeve telefonike minimalisht thirrjet drejt numrave të emergjencës 127 dhe 112,
thirrjet drejt Policisë 129, thirrjet drejt numrit të zjarrfikëses 128 dhe thirrjet drejt
numrave fiks ose numrave të gjelbër (0800) të institucioneve shtetërore.
b. Shërbim interneti për sistemet online brenda vendit. Kompanitë ISP duhet të
garantojnë ndërlidhjen e sistemeve online brenda Shqipërisë, në mënyrë që të mund të
përdoren nga të gjithë qytetarët.

Për çdo problem teknik në lidhje me shërbimin internet, jeni të lutur të kontaktoni në
telefon me suportin teknik të operatorit nga i cili ju merrni këtë shërbim.
Kontaktet janë të publikuara në faqen e internetit të operatorit.

Gjithashtu, AKEP ju vjen në ndihmë nëpërmjet Regjistrit të operatorëve që ofrojnë
shërbimet internet, telefoni, etj. (komunikime elektronike).

Këtë regjistër e gjeni në faqen e internetit të AKEP ose direkt në këtë link:

Regjistri për komunikimet elektronike

LEXO TE PLOTE