Connect with Us

Surprizat e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Sociale

Surprizat e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Publikuar

-

Në këto ditë të vështira që po kalojmë të gjithë së bashku, të paktën lajme të mira vijnë sa i përket motit; faktor ky që ka pjesën e tij. Të ndikuar nga kushte të qëndrueshme atmosferike edhe sot vendi do të ketë mot të kthjellët me diell dhe kështu do të vijojë deri në fund të ditës.

LEXO EDHE:  Kapriçot e motit/ Temperaturat bien në minus

Mëngjeset do të jenë relativisht të freskëta me vlera të parashikuara nga -1°C në zonat malore deri në 8°C në ato bregdetare.

Sa i përket vlerave të parashikuara për mesditën pritet një rëine fare e lehtë nga 12°C në zonat malore deri në 20°C në ato të ulta dhe ato bregdetare.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Horoskopi i ditës, 19 mars 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Sot do kërkoni të bëni çdo gjë ndryshe ju të dashuruarit, ta largoni rutinën dhe të keni një jetë jo si zakonisht. Mos bëni asgjë me kokën tuaj, por flisni fillimisht me partnerin. Beqaret do kenë një ditë spektakolare dhe të mbushur me takime te jashtëzakonshme. Buxheti do ketë goxha përmirësime, megjithatë mirë është që të tregoheni shumë të matur me çdo shpenzim sidomos ne mbrëmje.

DEMI 21. prill – 21. maj

Ju të dashuruarit do jetoni në një klimë të ngrohtë dhe pasionante. Çdo çast ata do përjetojnë kënaqësi të veçanta. Nëse ju beqarët takoni persona me të cilët ju ndan kultura apo shkollimi që keni më mirë qëndrojuni larg dhe mos hidhni asnjë hap më tej. Në planin financiar ecni gjithmonë me llogari në mënyrë që të mos lëndoheni në asnjë moment.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Asnjë planet nuk do përzihet gjatë kësaj dite me jetën tuaj në çift kështu që gjithçka do varet nga sjellja juaj. Mundohuni të provoni edhe gjëra të reja në mënyrë që të mos mërziteni. Beqarët më mirë të presin edhe pak ditë sesa të rrezikojnë sot për të filluar një lidhje që nuk do i çojë shumë larg. Buxheti do mbetet i mirë pavarësisht shpenzimeve që do kryeni.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Duhet patjetër t’i shprehni me tepër ndjenjat gjate kësaj dite ne mënyrë qe partneri ta kuptoje sa shume e dashuroni. Po e late atë pas dore, mund te kërkojë dike tjetër dhe do ju zëvendësoje. Beqaret do kenë njohje shume interesante dhe do fillojnë një etape te re. Financat do i vendosni ne plan te pare. Do përkujdeseni gjithë kohës qe ato te mbeten te mira.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Do ju ndryshoje shpesh humori gjate kësaj dite dhe do keni probleme te njëpasnjëshme me partnerin tuaj. Nuk do hapni rruge për asnjë moment. Beqaret nuk do kenë fat ne dashuri dhe do vazhdojnë te mbeten vetëm. Do ju duhet ende te presin edhe pak kohe për ndryshime te statusit. financat do kenë probleme serioze. Vetëm specialistet do ju ndihmojnë.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Do keni shume besim tek vetja juaj gjate kësaj dite dhe gjerat do ju ecin për mrekulli. Do jetoni ne një ambient mjaft harmonik dhe do përjetoni emocione. Beqaret do ndihen me te vetmuar se kurrë me pare, por serish do jene te pafat ne dashuri. Financat nuk do jene shume te mira, megjithatë me maturi dhe përkujdes do arrini ta kaloni ditën.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Rutina ka rrezik te shkaktoje shume probleme sot ne jetën tuaj ne çift. Do mërziteni shpesh dhe ka rrezik ta kërkoni diku tjetër lumturinë. Beqaret do jene te turpshëm dhe nuk do guxojnë t’ua shprehin ndjenjat atyre qe do pëlqejnë. Për financat do jete një dite goxha e vështirë. Mundohuni te ulni sa te mundni te gjitha shpenzimet te paktën për disa kohe.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Do diskutoni gjere e gjate sot ju te dashuruarit dhe do i zgjidhni shpejt problemet qe keni pasur prej kohesh. Te dy do jeni me largpamës dhe me tolerante. Beqaret do ndihen mire me statusin qe kane dhe nuk do kërkojnë ndryshime te statusit. Financat do varen nga mënyra sesi ju do i menaxhoni. Po u treguar te pamatur mund te keni edhe vështirësi.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Jetën ne çift do e vini ne plan te pare gjate kësaj dite. Asgjë nuk do jete me e rëndësishme sesa mirëqenia me partnerin. Te gjithë do ju kenë zili. Beqaret nuk duhet te kërkojnë asgjë me ngulm sepse mund te bëjnë disa gabime qe do ju ndikojnë tek e ardhmja. Sektori i financave do jete me i qëndrueshëm për femrat sesa për meshkujt.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Ata qe janë ne një lidhje do surprizohen here pas here nga partneri i tyre. Do ju duket një mrekulli qe e keni atë pranë dhe do shfrytëzoni çdo sekonde. Beqaret do kenë takime pa fund gjate gjithë kësaj dite, por nuk do kenë aspak dëshirë te fiksohen diku. Financat nuk do jene aspak te mira për shkak te shpenzimeve te konsiderueshme qe do kryeni.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Do kaloni plot çaste te lumtura gjate kësaj dite dhe do ndiheni për mrekulli. Partneri do mendoje vetëm t’iu kënaqë pa i menduar sakrificat qe shpesh duhet te beje. Beqaret nuk do kërkojnë me ngulm një person për ta pasur ne krah, por zemra ne fakt do ju rrahe fort pas një takime surprize. Ne planin financiar do ju duhet te luftoni fort me veten qe te ruani qëndrueshmërinë.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Dite shume zakonshme kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Duhet t’i merrni gjerat si t’iu vijnë pa kërkuar asgjë me ngulm. Beqaret do dashurohen me një mik, por nuk do guxojnë dot t’ia shprehin mendimet. Buxhetin sado ta mbani ne vëmendje gjendja nuk do jete shume e mire. Do ju duhet patjetër te kryeni investime dhe transaksione.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Koronavirusi/ Shoqata e Mjekëve Shqiptarë në Gjermani thirrje bashkëatdhetarëve

Publikuar

-

Nga

Shoqata e Mjekëve Shqiptarë në Gjermani ka falenderuar mjekët shqiptarë që në Nordrhein – Westphalen që i janë bashkuar menjëherë nismës së Shoqatës për t’ju ardhur në ndihmë bashkatdhetarëve shqiptare që ndodhen këto ditë të vështira.

Shoqata i bën thirrje të gjithë shqiptarë që ndodhen në shtetin gjerman dhe kanë nevojë për konsulta të kontaktojnë me mjekët, numrat e të cilëve i ka vënë në dispozicion. Gjithashtu një thirrje vjen edhe për mjekët shqipatër që ndodhen atje për t’iu bashkuar.

“Kushdo që ndodhet në këtë rajon të Gjermanisë dhe ka nevojë për konsultim mund ti kontaktojë në adresat dhe numrat e telefonit të poshtëshënuara.

LEXO EDHE:  Kapriçot e motit/ Pasditja sjell “surpriza”, ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

LEXO EDHE:  Kapriçot e motit/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

Janë të mirëpritur të gjithë mjekët shqiptarë në këtë rajon, dhe më gjerë që dëshirojnë të bashkëpunojnë për t’i ardhur në ndihmë të gjithë shqiptarëve që kanë nevojë. Faleminderit Mjekëve shqiptarë kudo që ushtrojnë profesionin e tyre fisnik”, thuhet në reagim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Flet për herë të parë “pacienti zero”/ Rrëfen historinë e infektimit dhe simptomat

Publikuar

-

Nga

Pacienti i parë i konfirmuar me koronavirus në Shqipëri, ka folur për herë të parë për mediat pas përmirësit të gjendjes së tij shëndetësore.

Në një lidhje me emisionin “Open” ai ka zbuluar dhe identitetin e tij, ndërsa vlerësoi maksimalisht bluzat e bardha.

‘Unë jam Viktor Kola. Ndjehem mirë, sot është nata e 10 në spital. Kam patur dhimbje gjoksi marrje, medësh, lodhje, temperaturë 37 e gjys, s’kam patur. Djali ka patur shumë temperaturë.

Gjëja që më ka shtyrë të flas se unë nuk jam njëri i medias është se dua ti bëj thirrje opinionit publik. Ky është një grip, ma i fortë se gripet e tjera. Por epidemi të tilla ka patur edhe më para. Klaon me qetësi dhe durim.

LEXO EDHE:  Kapriçot e motit/ Temperaturat bien në minus

LEXO EDHE:  Kapriçot e motit/ Pasditja sjell “surpriza”, ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Desha të falendroj shumë stafin e spitalit që na ka shërbyer në mënyrë më perfekte.

Kemi qenë diku një natë për darkë dhe janë infektuar dhe të tjerët. Kur je në duar të mjekëve dhe me këtë shërbim që na kanë bërë, zdua të merrem jo kushte spitali etj sepse ky virus nuk ka ngjyra poltike, por mjekët kanë bërë një punë të mrekullueshme.

Tani po pres të tamponin e dytë dhe ndihem shumë më mirë. I bindur që kjo situatë do kalojë sa më shpejt. Unë jam pacienti 0, sepse unë tregova të gjithë në spital.

Unë uroj gjithë shqiptarët ta kalojnë sa më lehtë”, u shpreh ai./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE