Connect with Us

Rreziku nga COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë publikon këshilla për gratë shtatzëna

Sociale

Rreziku nga COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë publikon këshilla për gratë shtatzëna

Publikuar

-

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar disa këshilla për gratë shtatzëna për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Sipas njoftimit të ministrisë, gratë shtatzëna mund të tregojnë rrezik të rritur të zhvillimit të një forme të rëndë të infeksioneve virale të frymëmarrjes.

“Lidhur me transmetimin e #COVID_19 edhe për gratë shtatzëna, rekomandohet të ndërmarrin veprimet normale parandaluese për të zvogëluar rrezikun e infeksionit, siç është larja e duarve shpesh dhe shmangia e kontaktit me njerëzit e sëmurë”, thuhet në njoftim./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Qytetarët të ndjekin rregullat”/ Mjeku në Gjermani: Nuk ka ilaç specifik për trajtimin e pacientëve

Publikuar

-

Nga

Mjeku shqiptar në Gjermani, Fahri Beqaj ka dhënë detaje në lidhje me situatën që ndodhet Gjermania për shkak të koronavirusit.

Beqaj ka theksuar se e vetmja mënyrë për të mposhtur dhe parandaluar këtë sëmundje është që qytetarët të ndjekin rregullat e vendosura nga institutet e shëndetsisë, pasi deri më tani nuk ka asnjë ilaç zyrtar që mund të përdoret për shërimin e këtij virusi.

“12800 të prekur në Gjermani situata është nën kontroll ju e dini se kemi të bëjmë me një virus të panjohur që nuk ka terapi nuk ka as vaksinim dhe ajo që na ngelet është vetëm parandalimi i saj. Deri ë tani në Gjermani kemi arritur që të parandalojmë dhe vetem 34 persona kanë humbur jeten që janë të moshës së madhe dhe që kanë pasur më shumë sëmundje të tjera. Për momentin shtresa më e prekur janë të sëmurit kronik dhe të sëmurit ne po bëjmë çdo përpjekje për të mos pasur asnjë jetë të humbur por që gjithmonë ndodh”, tha doktori në një lidhje direkte për ABC News.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Të shohim nga dritarja e jo nga pasqyra”/ Dom Gjergj Meta thirrje të fortë shqiptarëve

Publikuar

-

Nga

Të shohim nga dritarja e jo nga pasqyra…” Ky është apeli i fortë që ka bërë Dom Gjergj Meta për qytetarët lidhur me situatën në të cilën ndodhet vendi, kur janë konfirmuar 64 të prekur nga koronavirusi.

Ai i thotë shqiptarëve të shohin nga dritarja dhe jo nga pasqyra. Dom Gjergj Meta deklaron se kjo nuk është viroza e parë në planet, por beteja jonë për jetën sot duhet të bëhet sikur të ishte e para, e fundit dhe e vetmja.

Ai thekson se përgjegjësia e secilit prej nesh është e domosdshme që asnjë hallkë të mos thyhet a këputet nga papërgjegjësia, sepse çdonjëri nga ne është një ngjarje unike në këtë planet e vlen shumë.

“Dikush thotë se jemi në luftë. Edhe luftërat i ka bërë njerëzimi e ka gjasa (Mos o Zot!) që do t’i bëjë përsëri. Në këto momente një pjesë po lufton me jetën, një pjesë me virusin, kurse për pjesën më të madhe lufta më e ashpër po zhvillohet brenda nesh. Këtë luftë, me instiktet tona egoiste kishim harruar ta bënim, sepse kishm marrë për të mirqënë që kishim vetëm të drejta e jo detyra. Tani po shohim ndryshe e shpresoj të vazhdojmë kështu. Nxitimi që kemi për të dalë, rrezet ftuese të diellit, mungesa e rutinës së përditshme, malli për miqtë, shokët e të dashurit e zemrës po mundon shumë njerëz. E megjithatë momenti na kërkon një kufizim të lirisë, një vetëkufizim si një akt heroik, një armë lufte kundër një armiku të padukshëm e të panjohur.

LEXO EDHE:  Çfarë nuk duhet të bëni gjatë një interviste pune

LEXO EDHE:  “Vetëizolohu menjëherë!”/ Bashkia e Fierit thirrje urgjente shoferit që transportoi familjen me koronavirus

Nuk mund t’ia lejojmë vetes ta shohim botën vetëm nga këndvështrimi ynë e aq më keq akoma nga pasqyra e instikteve tona. Pasqyra lejon vetëm një pamje, atë të vetes tonë, si Narcizi në pellgun e ujit. Duhet ta shohim botën nga dritarja, sepse vetëm dritarja, e jo pasqyra, na lejon të shohim të tjerët, të shohim jashtë nesh e më në fund të dimë të jetojmë me dhe për të tjerët”, shkruan Dom Gjergji në rrjetet sociale.

Ai bën thirrje që gjithësecili prej nesh të hapë dritaret e zemrës e të shohë jashtë, pasi praninë e tjetrit e cilëson si dhuratë dhe përgjegjësi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Nëse zbatohen masat, nuk do ta shohim pikun!”/ Sqarimi i mjekut: Çfarë ndodh me rritjen e temperaturave

Publikuar

-

Nga

Mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti, thotë se është shumë e rëndësishme që qytetarët të zbatojnë me përpikëri masat, për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Sipas mjekut, gjithçka varet nga sa do të zbatohen masat.
Ai thekson se nëse këto masa zbatohen nga popullata, nuk do të shohim dot një pikë kulmimante të virusit në vendin tonë.

“ Kjo është rrjedhojë e masave që do të zbatojmë. Nëse masat do të merren seriozisht nga popullata ndoshta në këtë pikë nuk do ta shohim dot pikun”, shprehet mjeku për News 24.

Sipas Alimehmetit, një person i infektuar mund të infektojë 2.3 persona të tjerë.
Ai thekson se vetëm masa e distancimit social mund ta ulë këtë shifër nën zero.

LEXO EDHE:  Përhapja e koronavirusit/ Karantinohen 16 milionë njerëz në Italinë e Veriut

LEXO EDHE:  Shifrat-Bota nën “pushtetin” e koronavirusit/ Renditja e shteteve të prekur nga COVID-19

“Tjetër është edhe rritja e temperaturës, që e ul këtë koeficionet. Pra, me rritjen e temperaturave një person i infektuar mund të infektojë 1.3 persona të tjerë, por nuk e zhduk virusin. Pritet që brenda fundjavës zona më e goditur në Itali, Lombardia, të fillojë rënien e të infektuarve, kjo për shkak të masave të marra”, u shpreh mjeku./CNA.al

LEXO TE PLOTE