Connect with Us

Rama toleron qytetarët që kalojnë orarin në banka/ “Tregojini dokumentin policëve”

Lajme

Rama toleron qytetarët që kalojnë orarin në banka/ “Tregojini dokumentin policëve”

Publikuar

-

“Nëse do ketë radhë në banka, do ketë tolerancë”. Kështu deklaroi kryeministri Edi Rama teksa foli për radhët e gjata dhe për qytetarët që nuk mund të mbarojnë punë brenda orarit të caktuar nga qeveria.

Kreu i qeverisë tha se njerëzish duhet të kuptojnë se duhet të rrijnë në radhë dhe të mbajnë distancë, pasi theksoi se do ketë lehtësime për ta.

“Nëse ka njerëz në radhë dhe mbaron ora dhjetë do ketë tolerancë. Nëse ke qenë në bankë ti ke provë që ke qenë. Trego dokumentin kur të ndalon polici”, theksoi Rama.

Kryeministri deklaroi më tej se është i surprizuar nga reagimi i qytetarëve se nuk priste një reagim dhe bashkëpunim kaq të shpejtë.

LEXO EDHE:  Atentatori i Hajdarit "Qytetar Nderi"/ Tërhiqet Rama

“Drejtuesit e policisë po mundohen të jenë më shumë sensibilizues sesa ndëshkues. Secili nga ne duhet të bëhet polic në kuptimin e mirë të fjalës që mos ia lejojë vetes dhe të tjerëve të shkelin rregullat. E vërteta është se unë jam i mrekulluar nga fakti se ka një ndryshim kaq të shpejtë dhe kaq masiv saqë mos marrshim mësysh se po vazhduam kështu ne do dalim mirë nga kjo histori dhe nuk do biem pre e pakujdesisë sonë në një formë që do na prodhojë një katastrofë njerëzore”, nënvizoi Rama./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Koronavirusi/ Drejtoresha e ISHP qetëson qyetarët: Nuk kemi qasje me skenarin italian

Publikuar

-

Nga

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik Albana Fico thotë se Shqipëria nuk ka qasje me skenarin Italian përsa i përket përhapjes së koronavirusit.

Ajo tha masat në vendin tonë janë marrë shumë shpejt për të mos lejuar transmetimin e mëtejshëm te virusit.

“Ne nuk kemi qasje me skenarin italian për 2 arsye. Së pari në kushtet ku ndodhemi kemi marrë një seri masash shumë shpejt për të lokalizuar infeksionin dhe për të mos lejuar transmetimin e mëtejshëm të tij.
Është një gjë që është në dinamikë. Kjo linjë që është vendosur për publikun është shumë e rëndësishme”, deklaroi Fico në “Real Story” në Neëw24.

LEXO TE PLOTE

Lajme

Internet falas për qytetarët/ Rama: Besoj se nesër do kemi lajm të mirë

Publikuar

-

Nga

Internet falas është kërkesa e të gjithëve në këto ditë të vështira për vendin tonë që po lufton me koronavirusin.

Për këtë ka folur edhe kryeministri Edi Rama, i cili tha në emisionin “Opinion” se AKEP po merert me këtë çështje dhe nesër mund të kemi një përgjigje pozitive.

“Po merremi intensivisht, AKEP është në punë intensive dhe shpresoj që të kemi një përgjigje nesër. Në disa vende ka kolapsuar sistemi dhe besoj që nesër do kemi një lajm të mirë”, deklaroi kreu i qeverisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Mjekja e QSUT: 3 të infektuar në gjendje të rëndë, asnjë i intubuar

Publikuar

-

Nga

Mjekja infektologe në QSUT, Entela Ramosacaj ka bërë me dije se 3 persona të infektuar janë në gjendje të rëndë, por theksoi se asnjëri prej tyre nuk është i intubuar.

Ajo bëri me dije se doktorët kanë një veshje speciale për të takuar të infektuarit.

“Kemi 3 persona në gjëndje të rëndë por theksoj se asnjëri prej tyre nuk është i intubuar. Kemi një veshje special. Një kostum i papërcjellshëm, kemi syzet dhe kemi maskat me karbon“ – tha mjekja në një lidhe telefonike me “Open”.

Edhe mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti foli në Open në Top Channel me anë të një lidhje skype ku tregoi shkallën e rrezikshmërisë së virusit vdekjeprurës.

LEXO EDHE:  Artan Fuga: Deputetët që tërheqin zvarrë Besa Shahinin dhe Edi Ramën

LEXO EDHE:  LSI e përçarë/ Vasili sulmon Ramën dhe mediat

“Ka studime që tregojnë se me rritje e temperaturave ulet mundësia e infektimit të shumë personave. Por nuk është vetëm temperature që ka ndikim, janë edhe masat e marra një faktor shumë i rëndësishëm”, tha mjeku./CNA.al

LEXO TE PLOTE