Connect with Us

Rama nuk e preku për të mos krijuar keqkuptime/ Meta “pajtohet” me kryeministrin, vetëofrohet për shkurtim rroge

Politikë

Rama nuk e preku për të mos krijuar keqkuptime/ Meta “pajtohet” me kryeministrin, vetëofrohet për shkurtim rroge

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama deklaroi mbrëmjen e sotme se do të përgjysmojë rrogat e deputetëve dhe të këshillit të ministrave, ndërsa theksoi se pagën e presidentit Ilir Meta nuk do ta prekë për të mos krijuar keqkuptime.

Pas kësaj ka ardhur edhe reagimi i Kreut të Shtetit, i cili ka përshëndetur mbështetjen financiare të bërë publike nga Kryeministri. Meta fton qeverinë të përcaktojë sa më parë kriteret e ndihmës për biznesin dhe familjet më në nevojë.

Gjithashtu Presidenti thekson se është i gatshëm që të vërë edhe ai gjysmën e pagës në dispozicion të planit financiar të bërë publik.

“Inkurajoj gjithashtu konsultimin me grupet e interesit për të bërë transparente detajimin e fondeve, për t’u dhënë përgjigje të menjëhershme nevojave emergjente të qytetarëve.

Sa i përket trajtimit financiar të Presidentit të Republikës, ai do të shkurtohet në të njëjtën mënyrë, si dhe për zyrtarët e lartë të shtetit, të parashikuar në planin e bërë publik.

LEXO EDHE:  Rama-Bashës: Nëse ka vdekur marrëveshja, Klement Zguri është dëshmori i parë

Po kështu Institucioni i Presidentit të Republikës është solidarizuar me shkurtimin e fondit të buxhetit vjetor në interes të riadresimit të tyre, në mbështetje të shëndetësisë dhe sektorëve të vijës së parë në këtë përballje me pandeminë globale të COVID 19.

Bashkëpunimi, gjithëpërfshirja, humanizmi dhe solidariteti mbarëkombëtar do të na japë të gjithëve fuqinë e duhur pozitive për ta fituar këtë sfidë, duke mundur frikën, me besimin e palëkundur te e ardhmja dhe në Zot”, nënvizon Kreu i Shtetit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama përgjysmon rrogën e ministrave dhe deputetëve/ Nuk prek pagën e Presidentit: “S’dua t’i hyj në hak”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama deklaroi pak minuta nmë parë se do të përgjysmojë rrogën e ministrave dhe të deputetëve.

Kreu i qeverisë tha gjatë një videolive se nuk dëshiron të prekë rrogën e Presidentit Ilir Meta, pasi theksoi se nuk do t’i hyjë në hak por ta falenderojë për gjithçka po bën në këto momente.

“Unë në fakt doja që në planin të imponoja heqjen e diçkaje nga vetja për ata që fitojnë më shumë në sektorin privat apo ata me pagë të lartë por më bindën që do tingëllonte e gabuar. Ndaj nuk do prekim hë për hë asnjë pagë përveç këshillit të ministrave dhe deputetëve të cilët do marrin gjysmën e rrogës. Nuk dua t’i hyj në hak Presidentit të Republikës që ka ndihmuar në këtë situatë. Nuk duam të krijojmë asnjë keqkuptim që do i përgjysmojmë rrogën Presidentit të Republikës përndryshe dua ta falenderoj se po ndihmon si dhe sa mundet”, nënvizoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama kërkesë të kamurve/ “Duhet të jepni nga vetja, ndihmoni ata që s’kanë para”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama deklaroi se ekonomia do të bjerë dukshëm nga kjo betejë me koronavirusin.

Gjatë një videolive, Rama i kërkoi qytetarëve të mos shpenzojnë para pa menduar, por të kursejnë, pasi theksoi se ende nuk dihet sa do të zgjasë kjo betejë.

Kreu i qeverisë i bëri apel më të pasurve të ndihmojnë njëri-tjetrin, pasi theksoi se nuk e di sa do mund të përballojë qeveria.

“Ekonomia e shtëpisë sonë të vogël nuk mund ta pëballojë këtë luftë. Me mund duhet dhe do financojmë mbijetesën në luftë të atyre dhe ne që bien në kthetrat e armikut, të atyre që nuk shkojnë dot në punë. Këta janë ata që kanë më shumë nevojë në këtë moment dhe të tjerët jo vetëm që nuk duhet të kërkojnë më shumë por duhet të japin nga vetja”, u shpreh ai, ndërsa theksoi se më të pasurit duhet të ndihmojnë financiarisht ata që nuk kanë para./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga kamat-vonesat, te biznesi, pajisjet mjekësore dhe të varfërit/ Rama prezanton 7 pikat e planit financiar

Publikuar

-

Nga

Pak minuta më parë kryeministri Edi Rama shpalli planin financiar për betejën me koronavirusin

Gjatë një deklarate për shtyp, kreu i qeverisë tha se do të ndihmojë ata që kanë mbetur pa punë në shtëpi për shkak të mbylljes së bizneseve, një pjesë të fondit do ta vërë në dispozicion për pajisjet mjekësore, një pjesë për kamat-vonesat dhe një pjesë për tatim-fitimin e bizneseve.

7 pikat e planit financiar:

1. 2.5 mld lekë për Ministrinë e Shëndetësisë, për luftën në vijën e zjarrit, për pajisje dhe mbështetje për personelin.

LEXO EDHE:  Nikoll Lesi dhe Ilir Meta në krah të Erion Veliajt, kundër PD

LEXO EDHE:  Çfarë e detyroi të pranojë postin e Presidentit?!/Meta tregon rrethanat

2. 10 mld lekë për garanci sovrane për kompanitë që kanë vështirësi për pagat.

3. 6.5 mld lekë për nevojat imediate, për shtresat në nevojë, për biznesin e vogël dhe papunësinë.

4. 2 mld lekë për mbrojtjen për operacionin humanitar.

5. 1 mld lekë për qeverinë për cdo urgjencë tëpaparashikuar.

6. Do të fshijmë përgjithmonë kamat-vonesat për energjinë me efekt financiar deri në 15 mld lekë dhe do të përfitojnë 211024 abonentë

7. Do të riskedulojmë tatim-fitimin për të gjithë biznesin nga 2-14 mln lekë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE