Connect with Us

Palaço show/ Si gënjeu Luli në emisionin e Eni Vasilit

Politikë

Palaço show/ Si gënjeu Luli në emisionin e Eni Vasilit

Publikuar

-

Dje në mbrëmje në emisionin “Open” të Eni Vasilit, kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha i ka çuar një mesazh gazetares, me pyetjen a është i gatshëm të largohet, që të hapë rrugën për drejtimin e qeverisë.

Pyetja është dërguar më sms në inbox e gazetarës Eni Vasili, nga Lulzim Basha. Gazetarja e klexoi mesazhin dhe pasi situata në studio u kthye në qesharake dhe e pabesueshme, Lulzim Basha reagoi duke dërguar një foto të komunikimeve të tij, duke thënë se mesazhin nuk e kishte dërguar ai.

Fotoja e parë që shikoni më poshtë është fotoja e mesazhit të Lulzim Bashës, që i ka dërguar Eni Vasilit.

Më poshtë po sjellim SMS-në që ka publikuar Lulzim Basha. Pra, që komunikohet nga ky numër midis Bashës dhe Eni Vasilit, gjithçka është e provuar.

Pra, është provuar se ka një vazhdimësi komunikimi mes palëve. Eni Vasili e lexoi direkt live mesazhin, sapo ai mesazh i kishte ardhur. Ç’ka tregon se një manipulim nga gazetarja është i pamundur, pra është i pa logjikshëm.

Nga ana tjetër, Lulzim Basha e mohon mesazhin, duke nxjerrë një foto të tij, ku ngelen patjetër , siç duket në foton e mëposhtme, e dërguar nga Eni Vasili, dy herë.

Por, ku është dyshimi i fotos që shpërndan Lulzim Basha? Ai lidhet me faktin se Luli mund ta ketë hequr mesazhin, dhe e ka nxjerrë foton. Pra, ka bërë fshirje për telefonin e tij, dhe ka hequr mesazhin që Lulzim Basha i ka dërguar vetë Eni Vasilit, në vazhdim të atij komunikimi që ka filluar mbrëmë.

Vetë Lulzim Basha e ka mohuar mesazhin, duke e cilësuar si mashtrim, manipulim, e porositur, e bërë nga qeveria e të tjera si këto.

Këtë u përpoq ta justifikonte dje edhe gazetari Robert Rakipllari, i cili është shpërblyer prej Bashës, duke u zgjedhur anëtar i Bordit të Radiotelevizionit Shqiptar dhe është mbrojtur, megjithëse ka qënë në shkelje të ligjit dhe në konflikt të hapur interesi, duke thënë se mesazhet janë të manpuluara.

Në fakt, mund të manipulohen mesazhet të cilat mund të dërgohen në emër të Lulzim Bashës. Por, SMS-ja vjen e re.

Ç’ka do të thotë se mesazhet e dërguara nga internet, nga kompanitë telefonike, apo nga rrjete të tjera, programe apo aplikacione, ato kur sjellin një SMS nuk e sjellin kurrë tekstin në vazhdim të komunikimeve që keni pasur. Por, kur sjellin një tekst të ri, i cili vjen ose me një emër që mund ta shkruash vetë, ashtu si ti do, ose me një numër telefoni dhe mesazhi vjen si një tekst i ri. Nuk vjen si vazhdimësi e komunikimit dhe komunikimi nuk vazhdon.

basha takim ne burrel

Pra, mesazhi i mëparshëm në telefonin e Eni Vasilit, është “Patjetër, po i them Elonës të lidhet për detajet”, dhe mesazhi tjetër vazhdon pyetja. Ndërsa tek fotoja e mesazheve që ka publikuar Luli, duket fjala “patjetër” dy herë, ç’ka është përgjigja e dhënë nga Eni, që tregon se ka pasur një komunikim dhe komunikimi i është kthyer kryetarit të PD-së.

Lind pyetja kush e ka dërguar SMS-në?!

Së pari, që të bëhet nga kompanitë telefonike, kjo është e pamundur dhe lehtësisht e zbulueshme. Mjafton që Lulzim Basha të japë deklaratën e tij, të lërë pallavrat dhe të shkojë në prokurori e të bëjë denoncimin.

Brenda ditës zbulohet e vërteta. Mjafton që prokuroria t’i kërkojë kompanisë telefonike të dhënat dhe atëherë zbulohet kush e ka dërguar SMS-në, që nga qeliza e antenës nga ku ka vajtur SMS-ja, apo nga telefonat e dy personave që kanë komunikuar.

Do të mjaftonte të hapeshin të dy telefonat, të kontrolloheshin dhe do të zgjidhej lehtë.

Pra, mesa duket Lulzim Basha kërkon ta fshehë të vërtetën, pasi nuk ka nisur një kallëzim në prokurori, dhe nuk ka të paktën një ekspertizë, qoftë edhe private apo shtetërore, kërkuar nga institucionet, në lidhje me këtë skandal që ka ndodhur.

Praktikisht dërgimi i një SMS-je nga vetë kompania brenda një komunikimi të dy numrave është e pamundur. Mënyra për ta çuar me internet, siç ne e thamë më lart, është sërish e pamundur, pasi mund të vijë vetëm si mesazh i ri dhe kurrësesi si një mesazh me komunikime të ndërmjetme që ka ndodhur më përpara. Apo një komunikim që vazhdon të shkuarën. Një tekst i dërguar nga internet apo nga një aplikacion tjetër, siç e theksuam më lart, vjen vetëm si një mesazh i ri.

LEXO EDHE:  Pse Luli nuk shkon për vizitë në SHBA?

Pra të dy variantet, nëpërmjet të cilave përpiqen të justifikohen, hedhin poshtë pretendimet e Lulzim Bashës.

Tani lind pyetja kush është personi që nisi mesazhin?!

Së pari, është vetë Lulzim Basha, i cili sot po e mohon. Pasi e ka dërguar mesazhin dhe e ka parë që situata është kthyer në qesharake dhe banale, ai ka reaguar sërish duke e mohuar.  Ai ka gjetur mënyrën e tij, duke përdorur këto gënjeshtrat që Lulzim Basha i ka në majë të gjuhës, pasi është kapur më shumë se dhjetëra herë duke mohuar sy për sy direkt gjëra të cilat i ka thënë vetë me gojën e tij. Ne mund të përmendin qindra raste, kur Lulzim Basha atë që thotë tani e mohon pak më vonë.

Me shumë gjasa kështu ka ndodhur edhe me mesazhin, ai e ka dërguar dhe më pas kur e ka parë që e ka djallosur ka tentuar të justifikohet.

Versioni i dytë është që Luli të ketë qënë në gjumë dhe bashkëshortja e tij Aurela Basha, e cila vdes ta shikojë kryeministër burrin e saj, ti ketë dërguar SMS-në, Eni Vasilit. Dhe më pas e ka korrigjuar.

Versioni i tretë, më i pabesueshmi, por që qarkullon në korridoret e Republikës së re, është fakti që mesazhin mund ta ketë nisur nga komjuteri Endri Hasa. Ish-deputeti që qëlllonte me vezë në parlament, njeriu i cili merret kryesisht me çështjet teknologjike në PD.

Endri Hasa tashmë po artikulohet në korridoret e PD-së që e ka dërguar SMS-në pa dashje, dhe kur e ka kuptuar gabimin e tij, ka tentuar që ta zgjidhë duke e fshirë. Dhe këtë e ka bërë në telefonin e Lulzim Bashës nëpërmjet llogarisë së tij private, pasi mund të ketë qënë i lidhur me kompjuterin personal të Endri Hasës.

Gjithësesi kjo është një gënjeshtër. Varianti më i besueshëm është që Lulzim Basha e ka dërguar mesazhin dhe më pas e ka mohuar, apo ka qënë në gjumë dhe mesazhin e ka dërguar Aurela.

Sepse mesazh i dërguar nga fëmijët kur fle babai, ai nuk është. Atë e ka dërguar një njeri që e njeh politikën dhe që ka dashur këtë herë një provokim në studio. Kur e ka parë se gjithçka i ka dalë nga kontrolli, ka tentuar ta korrigjojë.

Prandaj, të gjitha justifikimet që tha sot Basha apo zyra e shtypit të PD-së janë vetëm një përgjigje. Mjafton t’i kërkoni dhe Eni Vasilit dhe të shkojnë bashkë me telefonat e tyre tek ekspertët në prokurori, dhe brenda një ore mësohet kush dhe kur është çuar mesazhi, lehtësisht fare. E në rast se nuk është çuar nga Basha, siç pretendohet, Luli që ta bëjë këtë çështje të besueshme, duhet të kallëzojë në prokurori Eni Vasilin dhe kompanitë celulare, deri në sqarimin e çështjes së plotë. Dhe personat e përfshirë apo ata që e kanë bërë duhet të mbajnë përgjegjësi penale.

Kjo SMS është njësoj si historia e helmimit të militantëve në mitingun e hapjes së fushatës. Ku kunati përvëloi dynjanë përfshirë dhe Lulin. Dhe na thanë se e bëri Rama. Kur policia shkoi të sekuestronte prozhektorët. Shkoi ministri i pengoi të siguronin proven e helmimit të militanteve. Vetë i helmoi pastaj e mohoi. Kështu është edhe SMS-ja e tij.

Kështu, Basha nuk mund të thotë se nuk e ka bërë ai dhe të fshihet pas gishtit. As të mos bëjë kallëzim në prokurori dhe as të mos kërkojë të sqarohet nga ekspertët. Basha me shumë gjasa atë mesazh e ka çuar vetë dhe tani kërkon ta mohojë ashtu siç ka mohuar gjithmonë gafat, skandalet dhe palaçollëqet që ka bërë në këto gati 15 vite në politikë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Nona

    19 Mars, 2020 at 8:59 pm

    O City, shume e keni trashur kete muhabet dhe shume e shani Lulin, a thua jeni porositur ta shani.
    Ky eshte muhabet pa lidhje, mos u merrni vetem ti shani keta te dy. Se keta kemi ore

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama tjetër apel/NJERËZIT KANË NDENJUR 30 VJET NË BURG APO 30 DITË NË GREVË URIE DHE NUK KANË VDEKUR

Publikuar

-

Nga

Kreu i qeverisë Edi Rama ka reaguar sërish ashpër ndaj sjelljes së qytetarëve gjatë orareve që ka liri lëvizje, ai kërkon që të ketë më shumë përgjegjshmëri dhe njerzit të qëndrojnë në shtepi.

“Kanë qëndruar nga 30 vite në  burgje dhe 30 ditë ne greva urie dhe nuk kanë vdekur”.  shkruan Rama.

O NJERËZ!
NË ITALI SOT KISHTE 627 TË VDEKUR
GJASHTËQIND E NJËZETË E SHTATË!!! VETËM SOT!!! 24 ORË 627 TË VDEKUR!!!
NË LOMBARDI KU ITALIA KA NJË SISTEM SPITALOR QË ËSHTË NË MAJËN E EUROPËS, NËNTË NË DHJETË VDEKJE NDODHIN NË SHTËPI!!!
PSE???
SEPSE MASAT SHTRËNGUESE U MORËN VONË, NJERËZIT U TALLËN ME MASAT NË EMËR TË LIRISË PËR XHIRO, PËR SULLACO E PËR FESTA DHE ARMIKU U VAJTI TË TËRËVE NËPËR SHTËPI!
NUMRI I TË SËMURËVE E KALOI ME GALOP NUMRIN E SHTRETËRVE DHE JA SI KA ARDHUR PUNA!!!
TANI SI DO I’A BËJMË?! DO VRASIM NJËRI-TJETRIN DHE DO RRIMË DUKE NUMËRUAR ME QINDRA TË VDEKUR E MOSOZOT MIJËRA? APO DO REZISTOJMË DHE DO SHPËTOJMË NJËRI – TJETRIN?!
PO NJERËZIT KANË NDENJUR 30 VJET NË BURG APO 30 DITË NË GREVË URIE DHE NUK KANË VDEKUR, E PSE DUHET TË VDESIN SOT DUKE NDENJUR NË SHTËPI PA DALË XHIRO APO DUKE NDENJUR NË RADHË PAK MË GJATË, PA U NGJITUR ME NJËRI-TJETRIN?!

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ministria e Jashtme, njoftim për qytetarët shqiptarë që ndodhen në Austri

Publikuar

-

Nga

Ministria e Jashtme informon të gjithë shtetasit shqiptarë që ndodhen në Austri, të cilët tejkalojnë qëndrimin e lejuar në hapësirën Schengen dhe dëshmojnë se për shkak të situatës së Covid-19 e kanë të pamundur lëvizjen, nuk do të penalizohen.

Gjithashtu,sipas MEPJ, autoritetet austriake kanë informuar se shtetasit e vendeve të tjera, nuk do të lejohen të hyjnë në Austri duke filluar nga dita e sotme, datë 20 mars 2020, me përjashtim të atyre që kanë lejeqendrimi të vlefshme në Austri.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Qëndro në shtëpi!”/ Peleshi apel qytetarëve: Ka vetëm një recetë për t’iu rikthyer jetës komunitare

Publikuar

-

Nga

Ish-zv.kryeministri Niko Peleshi iu ka drejtuar një apel të fortë qytetarëve që të respektojnë kufizimet kundër përhapjes së koronavirusit dhe të qëndrojnë në shtëpi, nëse nuk duan që pamjet tragjike të Italisë, t’i shohim edhe në vendin tonë.

Në një postim në rrjetet sociale, Peleshi shkruan se nëse duam ti rikthehemi jetës komunitare ka vetem një recetë, qëndrimi në shtëpi.

“Qëndro në shtëpi!

Nëse nuk duam të dëgjojmë fjalë që na dëshpërojnë, nëse nuk duam që pamjet tragjike të vendit fqinj t’i shohim edhe në vendin tonë, nëse e duam veten dhe të afërmit, nëse duam t’i rikthehemi jetës komunitare (sot po e kuptojmë sa e mrekullueshmë është), ka vetëm një recetë : QËNDRONI NË SHTËPI.
Dje në oraret e lejuara (6.00 – 10.00 dhe 16.00-18.00), nëpër rrugë e në park nuk shikoje vetëm qytetarë që kishin dalë nga shtëpia për të plotësuar nevoja të domosdoshme, por edhe qytetarë që dilnin për relaks. Ju lutem kuptojeni që oraret e lejuara për lëvizje nuk janë oraret kur virusi bën pushim. Dilni vetëm për nevoja të pashmangshme! Nuk është shumë e lehtë për kulturën tonë të qëndrojmë mbyllur në shtëpi, por është shumë më mirë se në spital, ose më keq akoma të sëmurë pa spital. Duhet të jemi të vetëdijshëm se spitalet tona kanë shumë herë më pak kapacitete se numri i pritshëm i të prekurve në rast se nuk respektojmë këtë regjim. Ka shumë mundësi ta shmangim më të keqen sepse Shqipëria ka reaguar shumë shpejt, që në ditën kur kishim vetëm 2 të prekur. Në Korçë, Pogradec, Devoll, Maliq, Kolonjë, Pustec fatmirësisht nuk ka asnjë rast të konfimuar. Por mbartës me shumë gjasa ka. Ndaj respektimi i masave ka rëndesi JETIKE.”-shkruan Peleshi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE