Connect with Us

Nga kamat-vonesat, te biznesi, pajisjet mjekësore dhe të varfërit/ Rama prezanton 7 pikat e planit financiar

Politikë

Nga kamat-vonesat, te biznesi, pajisjet mjekësore dhe të varfërit/ Rama prezanton 7 pikat e planit financiar

Publikuar

-

Pak minuta më parë kryeministri Edi Rama shpalli planin financiar për betejën me koronavirusin

Gjatë një deklarate për shtyp, kreu i qeverisë tha se do të ndihmojë ata që kanë mbetur pa punë në shtëpi për shkak të mbylljes së bizneseve, një pjesë të fondit do ta vërë në dispozicion për pajisjet mjekësore, një pjesë për kamat-vonesat dhe një pjesë për tatim-fitimin e bizneseve.

7 pikat e planit financiar:

1. 2.5 mld lekë për Ministrinë e Shëndetësisë, për luftën në vijën e zjarrit, për pajisje dhe mbështetje për personelin.

2. 10 mld lekë për garanci sovrane për kompanitë që kanë vështirësi për pagat.

3. 6.5 mld lekë për nevojat imediate, për shtresat në nevojë, për biznesin e vogël dhe papunësinë.

4. 2 mld lekë për mbrojtjen për operacionin humanitar.

5. 1 mld lekë për qeverinë për cdo urgjencë tëpaparashikuar.

6. Do të fshijmë përgjithmonë kamat-vonesat për energjinë me efekt financiar deri në 15 mld lekë dhe do të përfitojnë 211024 abonentë

7. Do të riskedulojmë tatim-fitimin për të gjithë biznesin nga 2-14 mln lekë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Krisje” mes Bashës dhe aleatëve/ Berisha: Nuk jam pjesë e negociatave

Publikuar

-

Nga

“Krisje” mes Bashës dhe aleatëve/ Berisha: Nuk jam pjesë e negociatave

Prej disa CNA.al ka raportuar se mes Lulzim Bashës ka pasur disa mosmarrëveshje përsa i përket kandidimit në zgjedhje, ndërsa disa prej tyre janë shprehur skeptikë.

Për këtë është pyetur mbrëmjen e sotme edhe ish-kryeministri Sali Berisha, i cili tha se nuk është pjesë e procesit të negociatave.

Berisha tha në Abc News se është i bindur që PD dhe aleatët do të arrijnë në ujdi për të hyrë bashkë në zgjedhje.

“Së pari dua të theksoj se absolutisht nuk jam pjesë e procesit të negociatave. Negocviatat kanë baza mbi të cilat zhvillohen. Une jam i bindur se PD dhe aleatët do të arrijnë në ujdi që t’i presin biletën përfundimisht regjimit.

Siç kanë dëshmuar pollet (sondazhet), aleanca është fituese. Sipas polleve, kjo aleancë i duhet sot çdo demokrati, çdo anëtari të partive opozitare, çdo qytetari”, deklaroi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po pres të punoj me ju”/ Basha uron Biden: Provuat se ndryshimi është i mundur

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet parlamentare/ Basha tregon me çfarë liste do të hyjë opozita në zgjedhje

Kryetari i opozitës Lulzim Basha, ka uruar Joe Biden pas betimit si president i SHBA dhe Kamala Harris si zëvëndës-presidente.

Nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale, Basha thotë se është i gatshëm të punojë me ta për të forcuar marrëdhëniet.

Sipas tij, Biden dhe Harris kanë provuar që demokracia është e fortë dhe se ndryshimi është i mundur.

Urime Presidentit Joe Biden dhe Zëvendës Presidentes Kamala Harris! Unë pres që të punoj me ju për të forcuar më tej aleancën SHBA-Shqipëri. Ju keni provuar që demokracia është e fortë dhe se ndryshimi është i mundur. Urime më të ngrohta nga të gjithë qytetarët e Shqipërisë!”, shkruan kreu i PD-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta uron Joe Biden/ Jemi të bindur se marrëdhëniet me Shqipërinë do të zhvillohen më tej!

Publikuar

-

Nga

Meta uron Joe Biden/ Jemi të bindur se marrëdhëniet me Shqipërinë do të zhvillohen më tej!

Presidenti Ilir Meta ka uruar presidentin e 46-të të SHBA, Joe Biden, i cili sapo është betuar në detyrën e tij të re.

Në mesazhin e tij, Kreu i Shtetit Shqiptar thekson se “Jemi të bindur se marrëdhëniet tona do të vazhdojnë të zhvillohen më tej, ndërsa së bashku forcojmë bashkëpunimin transatlantik dhe në NATO”.

Mesazhi i Metës:

Urimet më të sinqerta, të miat dhe të popullit shqiptar, për Presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Sh.T.Z. Joe Biden dhe Zëvendëspresidenten, Sh.S.Znj. Kamila Harris.
Jemi të bindur se marrëdhëniet tona do të vazhdojnë të zhvillohen më tej, ndërsa së bashku forcojmë bashkëpunimin transatlantik dhe në NATO.
Shqipëria do vijojë të mbështetet në partneritetin strategjik me SHBA, si garanci jetike për paqen dhe stabilitetin në rajonin tonë dhe në çështje të rëndësishme globale. 🇦🇱🤝🇺🇸

 

 

LEXO TE PLOTE