Connect with Us

LAJMI I MIRË nga Universiteti Amerikan/ Ja sa njerëz kanë mundur COVID-19 në botë

Bota

LAJMI I MIRË nga Universiteti Amerikan/ Ja sa njerëz kanë mundur COVID-19 në botë

Publikuar

-

Sipas të dhënave zyrtare nga Universitetit Mjekësor John Hokins Covid ka prekur mbi 222 mijë persona deri në mesditën e sotme ku gati 85 mijë njërëz e kanë fituar betejën me Covid 19 pra 1/3 e të prekurve.

Covid ka shkaktuar 9115 viktima në të gjithë botën, por shifrat flasin se shumë jetë kanë shpëtuar dhe dhjetra mijë njerëz janë rikuperuar.

Në krye të vendeve me jetë të shpëtuara është Kina me gati 57.700 nga 81 mijë të prekur. Irani ka mundur të shpëtojë 5.710 jetë me 18 mijë të prekur dhe Italia 4025 jetë të shpëruara në 31 mijë të prekur. Në të gjitha raportet statistikore Italia aktualisht paraqet situatën më të rëndë në të gjithë globin.

Të dhënat sipas vendeve i gjeni më poshtë:

57,682 – Hubei Kina

5,710 – Iran

4,025 -Italy

1,540 -Korea e Jugut

1,318 -Guangdong Kina

1,250 -Henan Kina

1,217 -Zhejiang Kina

1,081-Spanja

1,014 -Hunan Kina

984 -Anhui Kina

934-Jiangxi Kina

747 -Shandong Kina

631 -Jiangsu Kina

570-Chongqing China

536 -Sichuan China

460 -Heilongjiang China

380 -Beijing China

326 -Shanghai China

325-Diamond Princess Cruise Ship

310 -Hebei China

295 -Fujian China

250 -Guangxi China

237 -Shaanxi China

172 -Yunnan China

161 -Hainan China

150 -Japan

144 -Guizhou China

133 -Shanxi China

133 -Tianjin China

122 -Liaoning China

LEXO EDHE:  Fiks Fare publikon skandalin/ Mjeku në Gjermani, pacientët pa ilaçe; Drejtoresha: Bëni si të bëni deri më 4 shkurt

114 – Singapore

113 -Germany

106 -US US

100 – Bahrain

95 -Hong Kong China

92 -Jilin China

91 -Gansu China

75 -Ningxia China

75 – Malaysia

74 -Inner Mongolia China

73 -Xinjiang China

65 -United Kingdom United Kingdom

43 – Iraq

42 – Thailand

32 -Egypt

31 – Belgium

26 – Taiwan

26 -United Arab Emirates

25 -Romania

18 -Qinghai China

18 – Kuwait

16 -Sweden

16 – Vietnam

15 – India

15 – Sëitzerland

13 – Pakistan

13 – Poland

12 – Algeria

12 -France

12 – Oman

11 -Indonesia

11 – Israel

10 -Macau China

10 – Finland

9 – Austria

9 – Russia

8 -Queensland Australia

8 -Victoria Australia

8 – Greece

8 – Philippines

6 – Azerbaijan

6 -Saudi Arabia

5 – Belarus

5 -Ontario Canada

5 – Croatia

5 – Iceland

5- Ireland

4 -Neë South Wales Australia

4 -British Columbia Canada

4 – Lebanon

4 – Mexico

4 – Qatar

4 -San Marino

3 – Argentina

3 -South Australia Australia

3 -Tasmania Australia

3 – Bangladesh

3 –Czechia

3 – Portugal

3 – Sri Lanka

2 – Bosnia and Herzegovina

2 -Brazil

2 -Hungary

2 -Jamaica

2 -Malta

2 -Netherlands Netherlands

2 – Senegal

2 -Gibraltar United Kingdom

1 -Afghanistan

1 -Andorra

1 – Armenia

1 – Cambodia

1 -Tibet China

1- Colombia

1- Cote d’Ivoire

1 -Denmark Denmark

1 -Estonia

1 -Georgia

1 -Jordan

1  -Latvia

1 – Lithuania

1 – Moldova

1 –Morocco

1- Nepal

1 -Nigeria

1- North Macedonia

1- Norway

1-Peru

1 – Serbia

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Kura ndaj COVID-19/ Nis testimi i katër ilaçeve

Publikuar

-

Nga

Drejtori i Përgjithshëm i OBSh-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka bërë me dijse se  OBSh-ja do të nisë një studim kërkimor për testimin e terapive të mundshme ndaj koronavirusit, si pjesë e një përpjekje agresive për të t’i dhënë hov kërkimit global të barnave për të trajtuar Covid-19.

Do të testohen katër barna ose kombinime barnash, të liçensuara dhe të përdorura tashmë për sëmundje të tjera, tha Dr. Tedros në fjalën e tij të hapjes në konferencën për media për COVID-19 më 18 mars.

Dhjetë shtete kanë shprehur tashmë gatishmërinë për të marrë pjesë në studim.

“OBSh-ja dhe partnerët e saj janë po organizojnë pra një studim në shumë vende, ku disa prej këtyre trajtimeve të paprovuara krahasohen me njëri-tjetrin”, tha ai gjatë konferencës për media në Gjenevë, duke shtuar se ky studim i madh, ndërkombëtar, i cili është hartuar për të gjeneruar të dhëna të plota e të sakta që na duhen për të vlerësuar se cilat trajtime janë më efektive, është quajtur studimi i #SOLIDARITETIT.

LEXO EDHE:  I plotësoi dëshirën e fundit pacientes së sëmurë, mjeku merr ftesën e veçantë në shenjë mirënjohjeje

LEXO EDHE:  I plotësoi dëshirën e fundit pacientes së sëmurë, mjeku merr ftesën e veçantë në shenjë mirënjohjeje

“Studimi i #SOLIDARITETIT ofron procedura të thjeshtuara për të mundësuar edhe pjesëmarrjen e spitaleve që ndërkohë kanë qenë të mbingarkuara”, tha Tedros, duke theksuar se “shumë shtete kanë konfirmuar tashmë se do t’i bashkohen studimit të #SOLIDARITETIT – Argjentina, Bahreini, Kanadaja, Franca, Irani, Norvegjia Afrika, Spanja, Zvicra dhe Tajlanda – dhe besoj se do t’i bashkohen edhe shumë të tjerë”.

LEXO TE PLOTE

Bota

COVID-19/ Kanadaja, 82 miliard dollarë ndihmë për qytetarët dhe bizneset

Publikuar

-

Nga

Qeveria kanadeze paraqiti dje planin e saj ekonomik për përballimin e situatës së krijuar nga epidemia e COVID-19 që arrin shumën prej 82 miliard dollarësh. Nga kjo shumë, 27 miliard do jenë ndihmë e drejtpërdrejtë për individët dhe aktivitetet e dëmtuara nga kriza, ndërsa 55 miliard parashikohen në formën e lehtësirave fiskale për t’iu përgjigjur nëvojave për likuiditet të familjeve dhe bizneseve. Kjo shumë, që arrin gati 3% të PIB (Prodhimit të Brendshëm Bruto) “është një ndihmë e domosdoshme në këto kohë të vështira, dhe mbi të gjitha, në Kanada, shëndeti publik nuk duhet të kushtëzohet nga llogaritë financiare”, deklaroi Kryeministri Justin Trudeau, nga oborri para rezidencës së tij ku qëndron i vetë-izoluar prej disa ditësh.

Për individët që nuk përfitojnë nga pushimi mjekësor i paguar, përfshi dhe të vetëpunësuarit, të sëmurët, personat në karantinë shtëpiake apo të detyruar të qëndrojnë në shtepi për shkak të fëmijëve, qeveria federale ka parashikuar një ndihmë urgjente për një maksimum prej 15 javësh përmes një shume që arrin deri në 900 dollarë dhe që do të përfitohet çdo dy javë.

Aplikimi mund të behet në fillim të muajit Prill dhe cilido që përmbush kriteret mund të aplikojë duke paraqitur një dokument në formë vërtetimi (i rinovueshëm çdo dy javë) që nuk është e nevojshme të jetë dokument mjekësor. Regjistrimi mund të bëhet online përmes Portalit My Account for Individuals të Canada Revenue Agencie.

Për personat që humbin punën ose kanë reduktim të orëve të punës dhe që nuk përfitojnë nga sigurimi i papunësisë, qeveria ka parashikuar një alokim ndihme emergjente detajet e të cilës ende mbeten për t’u plotësuar, por sipas Ministrit te Financave Bill Morneau, kjo ndihmë për individët që do vazhdojë gjatë 14 javëve parashikohet të kapë shifrën 5,5 miliard dollarë si injektim i drejpërdrejtë në treg.

Për familjet me të ardhura modeste gjithashtu parashikohet të dërgohet prej tani e deri në fillim të Majit një ndihmë speciale në formën e një çeku si kreditim për taksën mbi produktet dhe shërbimet (rreth 400 dollarë për ata që jetojnë vetëm dhe rreth 600 dollarë për çiftet). Kjo ndihmë parashikohet të injektojë rreth 5,5 miliard dollarë në ekonomi.

LEXO EDHE:  Ngacmoi seksualisht pacienten, 18 muaj burg mjekut të Beratit

LEXO EDHE:  Ngacmoi seksualisht pacienten, 18 muaj burg mjekut të Beratit

Prej muajit Maj, 2 miliard dollarë ndihmë për familjet do jepet edhe përmes rritjes së Alokacionit Kanadez për fëmijët deri në një masë prej 550 dollarë për familje për periudhën 2019-2020.

Ndihmë në një masë mbi 360 milion dollarë parashikohet gjithashtu edhe për të moshuarit dhe grupet e konsideruara më të defavorizuara për të përballuar pasojat e pandemisë si për shembull autoktonët, të pastrehët, viktimat e dhunës seksuale etj.

Moratorium 6 mujor qeveria ka vendosur edhe për interesat që paguhen aktualisht nga ish-studentët për huatë e studimeve. Kjo do të mundësojë që afërsisht 1 milion kanadezë gjatë kësaj periudhe të kenë çdo muaj mesatarisht 160 dollarë më shumë në xhepat e tyre.

Po kështu do të mbështeten dhe bizneset me humbje në të ardhura për të mos lejuar dhe largime nga puna të fuqisë puntore përmes akordimit të subvencioneve të përkohshme për rrogat deri në masën 25,000 dollarë për ndërmarrjet e vogla që plotësojnë kriteret.

Administrata fiskale gjithashtu do krijojë kushte lehtesuese për takspaguesit. Kështu, data e deklarimit të të ardhurave për individët shtyhet deri më 1 Qershor ndërsa pagesat e taksave mbi të ardhurat nga tani e deri në Shtator mund të shtyhen pas datës 31 Gusht pa u aplikuar asnje penalitet apo interes gjatë kësaj periudhe. E njejta politikë do të aplikohet edhe për bizneset.

Ministri i Finanacave Bill Morneau ka deklaruar gjithashtu se ka marrë garanci prej bankave kryesore kanadeze që ato do të aplikojnë zgjidhje adekuate dhe fleksibël për qytetarët që do të kenë vështirësi për të paguar këstet mujore të kredive hipotekore për shkak të situatës aktuale./Burimi: CBC-Radio Canada

LEXO TE PLOTE

Bota

Shifrat e Universitetit Amerikan/ Ja sa viktima ka shkaktuar Covid 19 në botë, ku renditet Shqipëria

Publikuar

-

Nga

Sipas të dhënave zyrtare nga universitetit mjekësor John Hokins, Covid-19 ka prekur mbi 222 mijë persona deri në mesditën e sotme dhe ka shkaktuar 9115 viktima në të gjithë botën.

Sipas të dhënave zyrtare numrin më të madh të viktimave e ka Kina me 3.130 viktima nga 81 mijë të prekur. Më pas vjen Italia  me 2978 jetë të humbura në 31 mijë persona të prekur. Një shifër mjaft e lartë kjo në raportin persona të prekur jetë të humbura. Në këtë raport vendin e parë e mban Italia e cila e ka vdekshmërinë gati 1 mijë persona të vdekur për 10 mijë të prekur ndërsa Kina dhe vendet e tjera e kanë raportin shumë herë më të ulët.

Vendi i tretë është Irani me 1284 viktima nga 17 mijë persona të prekur.

Spanja për 15 mijë të prekur ka 640 viktima, ndërsa Gjermania ka raportin më pozitiv midis numrit të të prekurve dhe viktimave. Raportohen 31 viktima për 13 mijë të prekur. Ky duket të jetë dhe raporti më pozitiv deri në këto momente në Europë.

SHBA ka 150 viktima për gati 10 mijë të prekur dhe më pas vjen Franca me 243 viktima për 10 mijë të prekur.

Shqipëria ende ka një raport të ulët të prekurish vetëm 69 persona dhe dy jetë të humbura.

Të dhënat e universitetit amerikan sipas vendeve i gjeni më poshtë:

3,130 – Hubei Kina

2,978 – Itali

1,284- Iran

640- Spanja

243- Franca

103- Britania e Madhe

91- Korea e Jugut

68 -Washington US

58- Hollanda

33 -Sëitzerland

31 -Gjerrmania

LEXO EDHE:  Mjeku Lila flet për gjendjen e të infektuarve/ Zbulon sa respiratorë janë në dispozicion

LEXO EDHE:  EKSKLUZIVE/ Skandal me recetat në Urgjencë

29 – Japonia

25 – Indonezia

22- Henan, Kina

21- Belgjika

20 -New York US

17- Filipinet

16 –Kalifornia, US

13- Heilongjiang, Kina

12 – Irak

11 – San Marino

10 – Suedia

8 – Algjeria

8 –Beijing, Kina

8 – Guangdong, Kina

8 – Florida, US

7- British Columbia Canada

7 -Shandong, Kina

7 – Diamond Princess Cruise Ship

7 – Luisiana, US

6 –Anhui, Kina

6 –Chongqing, Kina

6 –Hainan, Kina

6 – Hebei, Kina

6 – Danimarka

6- Egjipti

6 -Greqia

6 – Norvegjia

5 – Uellsi i Ri i Jugut, Australia

5 – Austria

5 –Polonia

5 – Neë Jersey US

4- Brazil

4 – Hong Kong, Kina

4 – Hunan, Kina

4 – Liban

4 – Luksemburg

4 -Georgia, US

3 – Argjentina

3 – Bullgaria

3 – Shaanxi Kina

3- Shanghai Kina

3 -Sichuan Kina

3 -Tianjin Kina

3 – Xinjiang Kina

3 – Ekuadori

3 – India

3 -Oregon US

3 – Texas US

2 – Albania

2 – Gansu, Kina

2 – Guangxi, Kina

2 – Guizhou Kina

2 – Yunnan Kina

2 – Republika Domenikane

2 – Irlanda

2 -Malajzia

2 -Maroku

2 -Pakistani

2-Portugalia

2-Turqia

2- Ukraina

2-Kolorado, US

2-Indiana US

2 -Virginia US

1 – Australia Perëndimore1- Azerbaijan

1-  Bahrain

1- Bangladesh

1 -Burkina Faso

1 -Ontario Canada

1 -Quebec Canada

1 -Fujian Kina

1 -Inner Mongolia Kina

1 – Jiangxi Kina

1 -Jilin Kina

1 -Liaoning Kina

1- Zhejiang Kina

1  – Costa Rica

1 – Kroacia

1 -Kuba

1 -Guatemala

1 -Guyana

1 – Hungary

1 -Islanda

1 -Jamaica

1 -Martinique

1 –Meksika

1 – Mildavia

1 -Curacao Netherlands

1 -Panama

1 – Rusia

1 -Slovakia

1 – Slovenia

1 -Sudan

1 – Tajvan

1 –Tajlanda

1 –Ishujt Cayman ne Mbreterine e Bashkuar

1 -Connecticut US

1 -Illinois US

1 -Kansas US

1 -Kentucky US

1 -Michigan US

1  -Missouri US

1 -Nevada US

1 -Pennsilvania US

1 -South Carolina US

1 –Dakota e Jugut, US

LEXO TE PLOTE