Connect with Us

Lajm i mirë nga Greqia/ Gruaja e konfirmuar me koronavirus lind djalë, foshnja e paprekur nga Covid-19

Kosova & Rajoni

Lajm i mirë nga Greqia/ Gruaja e konfirmuar me koronavirus lind djalë, foshnja e paprekur nga Covid-19

Publikuar

-

Një grua shtatzënë e konfirmuar me koronavirus në Greqi ka lindur ditën e djeshme foshnjën e saj.

Mediat e shtetit fqinj raportojnë se 24 vjeçarja ka sjelllë në jetë një djalë në spitalin Attikon, ndërsa të dy janë në gjendje të mirë shëndetësore.

Autoritetet greke i kanë kryer foshnjës së porsalindur testin e COVID-19, por fatmirësisht ka rezultuar negative.

Aktualisht ata i kanë nënshtruar një test të dytë dalit të porsalindur dhe pritet të dalin rezultatet me shpresën se koronavirusi nuk është trasmetuar nga nëna të fëmija.

LEXO EDHE:  Irma Libohova zgjedh Greqinë për pushime

Ndërkohë gruaja është duke u mbajtur nën vëzhgim pasi vuan nga sëmundjet e zemrës dhe ekziston frika se mund të ketë ndërlikime pas lindjes./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Rritet numri i të infektuarve/ Maqedonia e Veriut shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ak shpallur pasditen e sotme gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të koronavirusit.

Bëhet me dijje se gjendja e jashtëzakonshme do të zgjasë 30 ditë me mundësi shtyrje në bazë të situatës që do të marrë lufta kundër koronavirusit.

Ditën e sotme Ministria e Shëndetësisë e vendit konfirmoi 4 raste të reja me koronavirus.
Kujtojmë se numri i përgjithshëm i personave të infektuar nga ky virus ka shkuar në 35./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Rritet numri i të infektuarve me COVID-19 në Kosovë/ Kurti dhe stafi i tij i nënshtrohen analizave

Publikuar

-

Nga

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës lajmëroi pak më parë se numri i të infektuarve ka arritur në 20 perosona.

Ndërkaq, kryeministri Albin Kurti dhe stafi i tij i janë nështruar testit për COVID-19. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu.

Ai ka thënë se testi është bërë pasi që kryeministri dhe stafi i tij kanë takime të shpeshta me delegacione vendore e ndërkombëtare në funksion të detyrave zyrtare, prandaj edhe u është rekomanduar të bëjnë analizat në kuadër të masave mbrojtëse për parandalimin e shpërndarjes së virusit.

Pas analizave, Kryeministri dhe i gjithë stafi në Zyrën e Kryeministrit kanë rezultuar negative.

LEXO EDHE:  Greqia përçahet para referendumit

LEXO EDHE:  Reagimi i Athinës për vrasjen e të riut grek/ Kundërpërgjigjet pala shqiptare

 

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Një tjetër grua me COVID-19/ 20 të infektuar në Kosovë

Publikuar

-

Nga

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka konfirmuar se është regjistruar një tjetër person i prekur me koronavirus.

Mësohet se deri më tani numri i të infektuarve ka shkuar në 20, pasi një grua 55-vjeçare nga fshati Bradash i Podujevës ka rezultuar pozitive. Autoritetet kosovare bëjnë me dije se aktualisht janë testuar gjithsej 308 mostra.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njofton se po monitoron të gjitha rastet e ardhura nga shtetet e prekura dhe kontaktet e tyre, ndërsa thekson apelin për vetëizolim.

LEXO EDHE:  SHBA/ Hapet konferenca treditore kundër ekstremizmit

LEXO EDHE:  DOKUMENTI ZYRTAR/ Relacioni i qeverisë për torfën dhe TEC-in e mundshëm në Korçë

“Në këtë situatë vetëdija dhe ndihma e juaj është e domosdoshme. Mbani distancë nga tjetri. Reduktoni daljet veç në raste emergjente. Ndiqni rekomandimet nga Ministria e  shëndetësisë dhe Instituti kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës”, thuhet ndër të tjera në njoftimin e IKSHPK-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE