Connect with Us

Koronavirusi dhe situata ekonomike/ Meta: Idetë dhe propozimet duhen studiuar me përgjegjshmëri

Ekonomi

Koronavirusi dhe situata ekonomike/ Meta: Idetë dhe propozimet duhen studiuar me përgjegjshmëri

Publikuar

-

Si pasojë e masava të ndërmarra nga qeveria për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, shumë biznese janë mbyllur duke pësuar kështu një rënie ekonomike.

Lidhur me këtë situatë ka reaguar dhe presidenti Ilir Meta i cili jep dhe disa këshilla për menaxhimin sa më efektiv të situatës.

“Të gjitha idetë dhe propozimet realiste e konstruktive për përballimin e situatës ekonomike e sociale, për shkak të emergjencës të shfaqur, me qëllim menaxhimin sa më efektiv e të suksesshëm, duhen mirëpritur e studiuar me përgjegjshmëri dhe vizion në interesin më të mirë të vendit dhe qytetarit, jo vetëm tani, por dhe në perspektivë afatgjatë”, shkruan Meta./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

Koronavirusi “gjunjëzon” ekonominë globale?/ Çfarë ndodh me Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Ndërkohë që pothuajse gjithë bota përballet me betejen kundër koronavirusit, ajo që thuhet se do t’i vuajë gjatë pasojat është ekonomia globale.

Por, financieri Gjergji Rrumbullaku thotë se pavarësisht situatës, bota nuk rrezikon të futet në recension.

Në një lidhje direkte nga Singapori për “Abc-ja e mëngjesit”,  Rrumbullaku tha se Singapori nuk është në karantinë të plotë, por jetohet me kujdes.

“Unë punoj nga shtëpia, me bursën po në të njëjtën mënyrë. Një gjë që më bën përshtypje, shumë firma e kanë vënë me detyrim punën nga shtëpia.

Një nga masat që ka marrë shteti, që të mos jesh shumë afër me personin tjetër, i kanë vënë një vizë karriges së dytë që të mos ulesh aty dhe këtë njerëzit e kuptojnë.

Në Singapor jetohet me kujdes, nuk ka karantinë. Është vënë karantinë e detyrueshme për njerëzit që vinë nga vendet e prekura.”-tha ai.

Sipas tij por kjo situatë do të jetë e vazhduar për disa muaj. Ndërkohë për situatën në Shqipëri, ai tha se: “Po të trajtohet si një problem që do jetë për ca kohë nuk ka pse ta bëjë jetën kaq të vështirë. Karantinimi për mua është ide e mirë. Nuk ka zgjidhje tjetër”.

LEXO EDHE:  Zbulohet ekipi i ri i Ilir Metës/ 4 propozimet për strukturat e reja drejtuese të LSI

LEXO EDHE:  59 raste të testuara për koronavirus/ Asnjë rast i konfirmuar në Shqipëri

 “Mesa kuptova karantina është vënë për çdo qytet edhe orar më duket, nuk ka më trafik ndërqytetar. Unë do thoja këtë duke e njohur Shqipërinë, duke qenë se kjo sëmundje është e tillë nuk ka vdekshmëri të lartë por transmetim të lartë, gjëja më e mirë është karantina e plotë. Unë do thoja që hapi më i mirë do ishte ky karantimi dhe ndalimi i përhapjesjes sesa më mbrapa trajtimi i të sëmurëve. Besoj se do ketë korrektim të tregjeve, mund të mos vejë në recesion por do jetë e vazhduar.

Mendoj se problemi më i madh është mosdija se cfarë do ndodhë. Megjithatë tregjet sidomos bursat përfaqësojnë vetëm njerëzit që kanë lekë, prandja them se nuk do jetë recesion i tillë pasi tregjet po tremben, janë vetëm nnjë pjesë e popullsië por pjesa tjetër vazhdo jetën. Shumë analistë janë të rezervuar për ta quajtur problem kaq të madh. Do jetë e rëndë e vazhduar por nuk do ketë trajtën e recesionit të 2008-ës.”-tha Rrumbullaku.

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Bizneset në pamundësi për pagat/ Ç’do të ndodhë me të vetëpunësuarit

Publikuar

-

Nga

Biznesi kërkon që qeveria të përballojë faturën për pagat e punonjësve. Përfaqësues të shoqatave pohojnë se nuk kanë aftësi paguese të përballojnë pagat e punonjësve, për shkak të paralizimit të ekonomisë që po shkakton karantina. Industria fason kërkon që minimalisht punonjësve t’u paguhet asistencë nga qeveria.

Një tjetër kategori e prekur janë të vetëpunësuarit në biznesin e vogël, për shkak të mbylljes së këtij sektori. Kryetari i Shoqatës të Biznesit të Vogël dhe të Mesëm, Albert Nasto, u shpreh për “Monitor” se qeveria duhet të kompensojë pagat e të vetëpunësuarve.

“Qeveria duhet të marrë përsipër pagesën për pagat e të vetëpunësuarve. Nëse paga ime në dyqanin ku punoja ishte 40 mijë lekë në muaj, këtë pagë duhet ta paguajë shteti”, pohon Nasto.

Industria e fasonëve gjithashtu kërkon që pagat e punonjësve ose pagesat e asistencës të përballohen nga qeveria. “Biznesi fason nuk ka asnjë lloj mundësie të përballojë kosto të tilla. Industria i ka pasur disa kosto, kush më shumë e kush më pak nga tërmeti, deri tani nuk kemi parë ndonjë gjë nga shteti”, u shpreh përfaqësuesi i kësaj industrie, Sajmir Bidaj për “Monitor”.

“Fasoni nuk gjeneron të ardhura të mëdha, rentabiliteti i industrisë është shumë i ulët në raport me aktivitetet e tjera të ekonomisë. Qeveria minimalisht duhet të marrë përsipër pagesat për pagën e punonjësve ose asistencë për ta”, thekson Bidaj.

Situata paraqitet e vështirë edhe për sektorin e prodhimit të këpucëve, për shkak të bllokimit të punës, të cilët kërkojnë që kostoja e pagave të përballohet nga qeveria.

LEXO EDHE:  59 raste të testuara për koronavirus/ Asnjë rast i konfirmuar në Shqipëri

LEXO EDHE:  Dialogu me Serbinë/ Meta pret delegacionin nga Kosova

Donika Mici, përfaqësuesja e kompanisë të prodhimit të këpucëve, “Donianna” tha se aktualisht, kur situata paraqitet e përkeqësuar në vend, dhe në kushtet e shpalljes të pandemisë botërore, fabrikat e prodhimit të këpucëve mund të mbyllen.

“Blerjet kanë ndaluar, shumë shtete do të izolohen, çka do të sjellë që të mos prodhojnë, pasi nuk kanë treg shitje. Nuk del asnjë njeri në rrugë të marrë porosi, nuk del njeri në rrugë të shesë. Është një krizë globale dhe përpara aktivitetit ekonomik, unë dhe punonjësit e mi preferoj të jetoj. Fillimisht nuk dimë se si do të na shkojë jeta, dhe pak na intereson vazhdimi i punës.

Kjo është lufta e tretë botërore, që shkatërron ekonominë dhe shëndetin e njerëzve. Parashikoj që gjithçka do të nisë nga zero, si pas Luftës të Dytë Botërore. Ajo çka më shqetëson më shumë në këto momente, është që të dalim nga kjo luftë pa numër të lartë viktimash. Pritet që kjo situatë të zgjasë deri në qershor në Itali, çka do të ndikojë edhe në vendin tonë. Pra, ky 6-mujor do të jetë katastrofik”, shprehet zonja Mici.

Kryeministri Rama tha së fundmi se qeveria po përgatit një paketë financiare, ku po shqyrtohet dhe skema e kompensimit të pagave të marsit./ Monitor

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Shqipëria rrezikon krizë ekonomike për shkak të COVID-19

Publikuar

-

Nga

Në Shqipëri nis të hënën zbatimi i aktit normativ të qeverisë Rama për forcimin e masave në parandalimin e përhapjes së infeksionit me COVID-19. Ky akt, që ka fuqinë e ligjit, detyron përfshirjen e strukturave spitalore private, kur numri i të infektuarve mund të mos përballohet nga kapacitetet spitalore publike. Akti normativ detyron të gjithë qytetarët që të deklarojnë tek autoritetet historikun e udhëtimit të tyre nga vendet e prekura nga COVID-19 në Shqipëri dhe të vetë-izolohen për dy javë. Ai ndalon eksportimin e barnave dhe pajisjeve mjekësore nga Shqipëria dhe parashikon gjoba të rënda për këdo që nuk zbaton  nenet e tij.

Akti normativ vjen pas mbylljes së fluturimeve në linjat ajrore me Italinë dhe Greqinë si edhe të gjitha pikave kufitare tokësore me të gjitha vendet fqinje; mbylljes së shkollave dhe universiteteve, bareve, restoranteve dhe gjithë qendrave kulturore, sportive ku ka grumbullime masive të njerëzve. Transporti publik është ndërprerë dhe qarkullimi rrugor funksionon pa kufizime vetëm për automjetet e furnizimit  me produkte ushqimore dhe ambulancat. Të punësuarit në sektorin publik apo privat, duke nisur nga kjo javë e re mund të qarkullojnë me automjetet e tyre vetëm deri në orën 8.00 të mëngjesit dhe vetëm nga ora 16.00 -17.00 të pasdites.

Brenda një jave – 21 herë rritje e numrit të të infektuarve

Autoritetet kanë paralajmëruar së këtë javë pritet “një furtunë rastesh” dhe situata do të rëndohet. Burime zyrtare nga Instituti i Shëndetit Publik thanë të hënën për Deutsche Wellen, se numri i të infektuarve të shtruar në Spitalin Infektiv, të Qëndrës Spitalore,”Nënë Tereza”, në Tiranë ka arritur në 51 vetë dhe numri i rasteve të dyshuara është 563.  Kjo do të thotë që brenda një jave numri i të infektuarve është rritur 21 herë, duke patur parasysh që 2 të prekurit e parë u idetifikuan  më 9 mars. Tirana ka numrin më të madh të rasteve, 34 syresh, e ndjekur nga Fieri dhe Durrësi me 5 raste, Në qytetin bregdetar është shënuar edhe viktima e parë dhe e vetme deri tani, një grua 73 vjeҫare.  Virusi ka prekur më lehtë Lushnjën, Elbasanin, Rrogozhinën, kurse në jug të vendit nuk është identifikuar deri tani asnjë rast.

Në Tiranë qarkullimi rrugor funksionon pa kufizime vetëm për automjetet e furnizimit me produkte ushqimore dhe ambulancat

Për të përballuar shërbimet mjekësore ndaj shtimit të pritshëm të të infektuarve me COVID-19  po funksionojnë portalet zyrtare, “Mjekë për Shqipërinë” dhe “Infermierë për Shqipërinë” ku autoritetet shtetërore ftojnë të gjithë personat që kanë lidhje me shëndetësinë – mjekë, infermierë, farmacistë, laborante, profesionistë të shëndetit publik- të jenë të gatshëm të kontribojnë për menaxhimin e një situate më të rënduar.

Aktiviteti i parlamentit i bllokuar

Masat e parandalimit të përhapjes së COVID-19, vetë – izolimi në shtëpi i qytetarëve ka sjellë paralizën e aktivitetit parlamentar. Kjo situatë është kritike sidomos për ecjen përpara të reformës zgjedhore, kryerja e të cilës është një nga ҫështjet prioritare në rezolutën e Bundestagut gjerman lidhur me mundësinë që Shqipëria të hapë negociatat e anëtarësimit në pranverën e këtij viti.

LEXO EDHE:  59 raste të testuara për koronavirus/ Asnjë rast i konfirmuar në Shqipëri

LEXO EDHE:  "Përballjet e ashpra të Metës për faj të opozitës"/ Topi akuza Bashës: Bën politikë rurale

Doni të njiheni me shifrat aktuale rreth virusit korona? – Klikoni në këtë hartë  interaktive të Universitetit ”Johns Hopkins“ në Baltimore, SHBA

Harta interaktive e Universitetit ”Johns Hopkins“ në Baltimore, SHBA

Nëse nuk ju hapet harta, atëherë mund të klikoni ketu

DW komunikoi me telefon me burime zyrtare nga Parlamenti që pohuan se tryeza e partive politike për të përfunduar reformën zgjedhore dhe plotësimin e rekomandimeve të OSBE / ODIHR-it  deri në15 mars është shtyrë për një afat të pacaktuar. Të njëjtat burime thanë që të gjitha takimet e komisioneve parlamentare janë anulluar për një kohë të pacaktuar. Aktiviteti i qeverisë zhvillohet online.

FMN: Ngadalësim i rritjes ekonomike    

Përfshirja e Shqipërisë në pandeminë globale të shkaktuar nga COVID-19 do të sjellë ngadalësimin e rritjes ekonomike të Shqipërisë 2020, për një përkim në kohë të prekjes së partnerëve të saj kryesorë ekonomikë dhe tregtarë nga virusi me rindërtimin nga pasojat e tërmetit dhe përballimit të epidemisë së tanishme.

Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar, (FMN) që përfundoi në Tiranë ditët e fundit, parashikon në një deklaratë zyrtare se “perspektiva afatshkurtër për ekonominë shqiptare ka ndryshuar dukshëm gjatë tre muajve e gjysmë të kaluar. Tërmeti që goditi Shqipërinë në 26 nëntor do të dobësojë rritjen në vitin 2020. Shpërthimi global i COVID-19 pritet të ngadalësojë rritjen ekonomike më tej në vitin 2020. Shkalla e ngadalësimit është tejet e paqartë në këtë moment,” thekson misioni i FMN. Ai i sugjeron qeverisë  „të sigurojë burime financiare të mjaftueshme për sektorin shëndetësor për të mbështetur të prekurit nga COVID-19”.

Nuk do të ulet më kush në këtë ballkon për të shijuar bregdetin shqiptar? Turizimi rrezikohet nga kriza e pandemisë

Rreziku i krizës ekonomike

Vetë-izolimi dhe ndërprerja me ligj e aktivitetit të përditshëm të sipërmarrjes private rrezikon fillimin e krizës ekonomike në Shqipëri. Opozita i bëri të dielën (15.03) thirrje qeverisë që “të rishikojë pa vonesë buxhetin e shtetit 2020 dhe të ndërmarrë masa në mbështetje të qytetarëve, të punësuarve në sipërmarjes private”. Kryetari i PD dhe opozitës jashtë parlamentare ,Lulzim Basha i paraqiti qeverisë kërkesa për të lehtësuar me mbështetje financiare dhe lehtësira fiskale biznesin e vogël dhe të mesëm.

Edhe Unioni i Dhomave të Tregëtisë dhe Industrisë së Shqipërisë i ka paraqitur qeverisë një paketë masash për të shmangur pasojat ekonomike të ndërprerjes së aktivitetit prodhues dhe tregtar dhe krizën ekonomike. Bizneset që po preken më shumë janë ato të  shërbimeve, turizmi dhe fasoneria./DW

LEXO TE PLOTE