Connect with Us

Konfirmohet rasti i parë me COVID-19 në një call center/ Panik mes punëtorëve

Lajme

Konfirmohet rasti i parë me COVID-19 në një call center/ Panik mes punëtorëve

Publikuar

-

Dhjetra punonjës të një kompanie call center në Tiranë janë izoluar në shtëpi pasi një prej antarëve ka rezultuar i infektuar me koronavirus.

Lajmin e ka konfirmuar Sindikata Solidariteti me një postim në rrjetet sociale, ku thuhet se punonjësve të call-center-it u është kërkuar të vihen në karantinë.

Mes të tjerëve edhe kryetari i Sindikatës Solidariteti, Tonin Preçi, është në kushte vetëkarantinimi.

Nga ana tjetër, Sindikata Solidariteti u bën thirrje për vëmendje të shtuar në këtë sektor nga ana e shtetit dhe nga ana e kompanive.

“Në kushtet e një emergjence të tillë është i domosdoshëm sigurimi i shëndetit të punëtorëve”, theksohet në njoftimin e sindikatës.

“Pushime të paguara dhe përpjekje për të zhvendosur punën nga shtëpia për të gjithë ata që kanë mundësi, duhet të jenë masat e menjëhershme që duhet të ndërmerren. Karantinimi dhe paralizimi i punës, në vend të zhvendosjes së saj në kushtet e shtëpisë, do t’i kushtojë eventualisht më shumë edhe vetë kompanive.

Identifikimi i rasteve të para të të infektuarve me Covid-19 në sektorin e call center-it ka filluar të krijojë shqetësim dhe panik mes punëtorëve.

LEXO EDHE:  SHBA i bën thirrje Kinës/ Ndani më shumë informacione për virusin

Denoncimet e sindikatës u dëshmua se ishin të drejta. Masat e kompanive të call center-ave nuk janë të mjaftueshme.

Shteti nuk duket askund dhe masat e marra për pjesën tjetër të qytetarëve janë krejtësisht joproporcionale me ato në sektorët e ekonomisë në të cilët punohet në grupe të mëdha dhe ambiente të mbyllura, siç janë call center-at, fasoneritë, minierat etj.

Sindikata Solidariteti bën thirrje përsëri për vëmendje të shtuar në këtë sektor nga ana e shtetit dhe nga ana e kompanive. Në kushtet e një emergjence të tillë është i domosdoshëm sigurimi i shëndetit të punëtorëve!

Përhapja e virusit masivisht në ambiente të mbyllura ku punojnë me qindra vetë, përveç rrezikut për punëtorët do të sillte edhe paralizimin e beftë të sistemit tonë shëndetësor.

Masat që kërkon Sindikata janë më të mira për të gjitha palët. Shpresojmë që masat e duhura të merren para se të identifikohen raste të tjera!”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

E gjithë Shqipëria në izolim/ Betoni hidhet 30 metër larg shtëpisë së Lali Erit

Publikuar

-

Nga

Gazetari Artan Hoxha publikoi në profilin e tij në Facebook, disa foto të shkrepura në Tiranë, ku puna për ndërtimin e një pallati vazhdon normalisht edhe pse vendi gjendet në një situatë jo të zakonshme për shkak të koronavirusit.

Në fotot e publikuara nga Hoxha, duket se punëtorët e ndërtimit vijojnë punën pa pasur as edhe një masë mbrojtëse edhe pse qeveria ka urdhëruar izolim të  detyruar të cdo qytetari.
Qeveria vendosi mbylljen e bareve, restoranteve dhe cdo aktivitet tjetër për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Tashmë prej 8 ditësh shqiptarët janë izoluar në shtëpitë e tyre për të shmangur kontaktet me persona të tjerë, por këta punëtorë ndërtimi hedhin në kosh gjithë sakrificën e qytetarëve të tjerë, duke vënë në rrezik jetën e familjarëve dhe të afërmve të tyre.

Pas publikimit të fotove nga Hoxha, CNA.al pasqyroi lajmin ndërkohë që më pas ne bëmë një verifikim nga i cili rezulton se ndërtesa ku puna vazhdon si të jetë një ditë normale, ndodhet 30 metra në vijë ajrore larg nga shtepia e kryetarit të Bashkisë, Erion Veliaj.

LEXO EDHE:  Frika nga coronavirusi/ Shtohen masat në pikat kufitare të vendit

LEXO EDHE:  Tre testime të reja nga coronavirusi/ Del përgjigja e analizave, Ministria e Shëndetësisë apel qytetarëve

Fotot janë bërë mesditën e sotme, pra në një orar ku dalja e njerëzve është e ndaluar.

Në foto duket qartë që punëtorët janë të pambrojtur, pa maska, pa doreza duke duke shtuar rrezikun e infektimit për vete dhe për familjarët e tyre, kontakti me të cilët është i pashmangshëm.

Kujtojmë se dje, kryeminstri Edi Rama ashpërsoi masat duke njoftuar se njerëzit kanë vetëm dy fasha orari për të lëvizur, në mëngjes në orën 06:00-10:00 dhe mbasdite 16:00-18:00. Gjithashtu ai theksoi se këmbësorët duhet të respektojnë distancën nga njëri tjetri teksa janë duke ecur apo duke pritur radhën nëpër markete.

Por, nëpër ekrane televizive nuk mungon as Veliaj i cili dërdëllit dhe mburret gjithë ditën se ka marrë masa për koronavirusin.

Ja që këto foto kanë nxjerrë zbuluar Veliajn i cili nuk nuk merr asnjë masë për një ndërtesë që po ndërtohet në mes të ditës, në një kohë kur izolimi në shtëpi është i detyruar për të gjithë./CNA.al
 

LEXO TE PLOTE

Lajme

Anulimi i koncertit nga koronavirusi/ Maluma zbulon datën kur do jetë në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Të gjithë fansat e Malumës ishin në pritje të koncertit madhështor, që ishte planifikuar të zhvillohej në 14 mars, por për shkak të situatës nga koronavirusi u anuluan të gjithë aktivitetet dhe tubimet.

Shtyrjen e koncertit e konfirmoi edhe Maluma, i cili së fundi ka zbuluar edhe datat e reja të turit botëror.

Për Tiranën është vendosur data 6 shtator 2020.

LEXO EDHE:  Policia e Shtetit bën njoftimin e rradhës/ Ja kur dhe si mund të lëvizni me mjetet tuaja

LEXO EDHE:  Rama iu përgjigjet kritikave për testimet/ Ja sa teste COVID-19 janë bërë deri dje në rajon

Koncerti madhështor i këngëtari latin do të mbahet në sheshin “Nënë Tereza”.

LEXO TE PLOTE

Lajme

“T’i fusim në burg të pabindurit?”/ Rama nuk ndal thirrjet: Bëhuni policë për ata që shkelin rregullat

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama nuk ndalet me thirrjet për qytetarët të cilët, sipas tij duhet të respektojnë rregullat e vendosura nga qeveria për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Rama tha se mosrespektimi i rregullave nga disa persona hedh në plehra respektimin e rregullave nga shumica.

“Më falni që iu kam lodhur së fundi por, do ju lodh edh më shumë ne ditët në vazhdim.
Ne jemi të gjithë të kërcënuar njësoj, nuk shkon t’i hedhim në plehra izolimin dhe respektimin e rregullave nga shmica duke mos mbajtur radhë nëpër dyqane.
Më thoni ccfarë të bëjmë për të “pa bindurit”, t’I dënojmë më burg? Cdo grumbullim i pakujdesshëm mund të jenë fatal për familjen. Policia nuk është si koroavirsuir që mund të kapë këdo, duhet të bëheni edhe polic kur dikush na rrzeikon jetën”, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE