Connect with Us

Izolimi në shtëpi dhe debati Basha-Rama/ Grida Duma thirrje qeverisë: Uluni si Merkel dhe Trump

Politikë

Izolimi në shtëpi dhe debati Basha-Rama/ Grida Duma thirrje qeverisë: Uluni si Merkel dhe Trump

Publikuar

-

Grida Duma publikon videon/ Rama në luftë me shqiptarët për pasurinë e tij

Ish-deputetja demokrate Grida Duma ka komentuar debatin politik lidhur me propozimin e Lulzim Bashës të planit me tetë pika dhe përgjigjen e kryeministrit Edi Rama.

Duma është shprehur se në këtë moment e gjithë klasa politike kanë një qëllim që Shqipëria të jetë sa më e sigurt, së pari për jetën.

Ajo theksoi se një qeveri e përgjegjshme është të ulet dhe të marrë të dhënat ekonomike dhe ashtu sikur bën Merkel, Trump, Italia apo Greqia bën një përllogaritje të thjeshtë nëse realizohet një propozim konkret dhe e lëmë batutën mënjëanë.

“Jemi në një moment krize që është globale, padyshim Shqipëria nuk duhet të ketë delirin që mund të shpikë rrotën. Ajo që na pret është nevoja për të maksimalizuar për jetët e njerëzve. Nëse ka një gjë që nuk duhet pasur kompleks, janë idetë dhe propozimet e mira. Të qëndruarit në qeveri vjen se je i votuar nga një pjesë e madhe e popullit, por një pjesë kanë votuar opozitës dhe i gjithë spektri përbën popullin. Në këtë moment e gjithë klasa politike kanë një qëllim që Shqipëria të jetë sa më e sigurt, së pari për jetën. Ana tjetër është si i bëhet kur vjen çështja te kolapsi ekonomik që shkakton një kaos, nëse vijmë te kriza duke u mbyllur në karantinë. Ky është momenti paralel i krizës së pandemisë.
Duhet të themi si zgjidhet. Ju siguroj, para se të vijë kolapsi ekonomik, ishalla nuk vjen, duhet të ndalojmë më parë dramën për shërbimet, pagesat. Duhet të kemi parasysh që ekonomia shqiptare është tregti dhe shërbim në 57%. Pagat në këtë masë është emergjencë e parë. Kur flasim në këtë mënyrë duhet të kuptojmë që propozimet nga opozita janë konkrete. Një qeveri e përgjegjshme është të ulet dhe të marrë të dhënat ekonomike dhe ashtu sikur bën Merkel, Trump, Italia apo Greqia bën një përllogaritje të thjeshtë nëse realizohet një propozim konkret dhe e lëmë batutën mënjëanë.
Ta lëmë se kush e tha i pari se vendi duhet të futet në izolim. Ne bëmë disa propozime, ky është roli absolut. Ajo që po thuhet heqja e zërave të tatimeve dhe taksave apo sigurimet. Votën për të qeverisjen e mirë ke marrë, tani për mirëqeverisjen dhe bashkëpunimin për cilëndo qeveri qoftë. Më një buxhet të vogël jemi të detyruar që bashkërisht të bëjmë një gjë. Unë shpresoj që paketa ekonomike të jetë e vlefshme, shpresoj të jenë edhe pjesë propozimet e PD-së. Pasi paketa del duhet të kemi parasysh që gjithkush do të sakrifikojë. Duhet pasur transparencë në mënyrën si merren vendimet”, u shpreh Duma për Report Tv.

LEXO EDHE:  “Virusi më ka goditur dhe gati më vrau”/ Rrëfimi i të riut të infektuar nga Covid-19

Lidhur me izolimin në shtëpi, Duma tha së sa më i përgjegjshëm është njeriu aq më i qartë është.

“Është vështirësia më e madhe në këtë betejë gjëja më e madhe që vihet në testim është durimi, kohëzgjatja dhe izolim më i gjatë është siguria më e madhe. Është parë që ky lloj virusi vepron ndryshe në trupa të ndryshëm. Në muajt e ardhshëm do të kemi rikthimin në jetën normale, por përsëri duhet të ketë kujdes. Shpresoj që të mësojmë në cdo gjë”, tha mës të tjerash Duma./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Betimi i Biden si President/ Baton Haxhiu parashikon “probleme serioze për Kosovën”

Publikuar

-

Nga

Betimi i Biden si President/ Baton Haxhiu parashikon “probleme serioze për Kosovën”

Gazetari Baton Haxhiu thotë se pavarësisht ardhjes së Joe Biden në krye të Shtëpisë së Bardhë, politikat e SHBA për Ballkanin nuk do të ketë ndonjë ndryshim të madh.

Sipas tij qëllimi kryesor i administratës së re do të jetë dhënia fund e armiqësive në Ballkan dhe për këtë ai shtroi se shpresonte që të mos “ketë dhimbje” duke iu referuar ndonjë zgjidhjeje në dëm të interesit të shqiptarëve.

Z. Haxhiu theksoi se “Kosova ka pafuqi për të zgjidhur problemin në veri’ dhe se “administrata Biden do t’i vërë pikën kësaj çështjeje”.

Ndërsa gazetari Andi Bushati thotë se politikat e ndjekura nga Trump dhe presidentët e mëparshëm të Demokratëve kanë “vija të qarta ndarëse”.

“Në periudhën Trump kemi parë një Amerikë tjetër se sa ajo Amerika e ëndrrave që çliroi Kosovën. Shpresoj dhe besoj që të rikthehet Amerika e ëndrrave dhe jo ajo e tipave kaubojsë të Trump dhe Grenell”, deklaroi z. Bushati.

LEXO EDHE:  “Virusi më ka goditur dhe gati më vrau”/ Rrëfimi i të riut të infektuar nga Covid-19

LEXO EDHE:  U rikthye nga pensioni për të ndihmuar kolegët/ Infektohet nga koronavirusi mjeku Dhimitër Kraja

Për z. Haxhiu edhe pse nuk pajtohet me marrëveshjen Kosovë-Serbi të firmosur në Shtëpinë e Bardhë, tha se, ajo ka ardhur kryesisht për shkak të pamundësisë së liderëve të Kosovës për të zgjidhur problemet.

Në fund, Baton Haxhiu konsideroi si vendimtar faktin se si do të jenë marrëdhëniet e Sekretarit Amerikan të Shtetit me pasardhësin e Merkel, që e cilësoi më afër Rusisë.

“Kam frikë se Kosova me këtë administratë do të ketë probleme serioze dhe nuk besoj se do të pyesin shumë për të ardhmen tonë”, përfundoi z. Haxhiu./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mediu dhe Idrizi jashtë pritshmërive të Bashës/ Negociatat e tij dëmtojnë koalicionin

Publikuar

-

Nga

Mediu tregon mosmarrëveshjet me Bashën/ Jemi akoma te ideja “çfarë do”

Dy prej aleatëve të Lulzim Bashës, janë shprehur skeptikë lidhur me vazhdimësinë e koalicionit me Partinë Demokratike.

Bëhet fjalë për kryetarin e Partisë Republikane Fatmir Mediun dhe për kryetarin e PDIU-së Shpëtim Idrizin.

Mediu ka deklaruar sot për A2 se nuk e quan negociatë kur Basha vendos se Basha vendos se çfarë do i lërë Partisë Republikane.

“Nëse ju më thoni shiko se zoti Basha ka vendosur me grupin negociator se çfarë do i lërë Partisë Republikane, kjo nuk është negociatë, biles është në dëm të marrëdhënieve dypalëshe dhe në dëm të koalicionit”, u shpreh ai, ndërsa të njëtën gjë pohoi edhe Idrizi.

LEXO EDHE:  Studimi/ Ja cilat janë 4 format e “Covid-it të zgjatur në kohë”

LEXO EDHE:  Lajm i mirë/ Shërohen 7 persona të tjerë me koronavirus

Ne e kemi ndarë që jemi me PD. Nëse na caktojnë ata, çfarë na lënë nuk është negocim, nuk i bën mirë koalicionit”, tha kreu i PDIU-së.

Ata kërkojnë më shumë se një mandate, pasi theksojnë se kanë peshë më të madhe elektorale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk duroj dot fushata si në vitin 1993”/ Rezart Prifti nxjerr prapaskenat, tregon arsyet pse u largua nga Nisma “Thurje”

Publikuar

-

Nga

“Nuk duroj dot fushata si në vitin 1993”/ Rezart Prifti nxjerr prapaskenat, tregon arsyet pse u largua nga Nisma “Thurje”

Rezart Prifti, ekspert ekonomie, tregoi në studion e “Ditari” arsyet që çuan në largimin e tij nga Nisma “Thurje”.

“Unë tentova të bashkoja Nismën me disa lëvizje të tjera, por gjatë rrugës i urova suksese Nismës, për arsye sepse unë nuk dua të operoj në mënyra të vjetra, të mendoj në mënyra të vjetra dhe të merrem me mendësi të vjetra.

Unë u tërhoqa sepse nuk mund të pretendoj të bëj të renë me metoda të vjetra. Nuk duroj dot fushata si në vitin 1993, me dërgim kutish tek të përmbyturit, me mungesë diskutimesh dhe transparence”, tha Prifti.

Më tej, Prifti komentoi edhe rritjen e pagave: “Është manovër tipike politike dhe nuk ka lidhje as me mësuesit dhe as me doktorët. Unë kam qenë kundër nismës së rritjes së pagave në këtë periudhë. Nëse targeton shëndetësinë, duhet t’u kishe dhënë shpërblime për punën jashtë orarit, t’u kishe dhënë pajisjet e duhura. Doktori i nderuar shkoi në Turqi për t’u kuruar, me shpenzimet e veta. Sot, doktorët janë bërë për psikolog. Dëshira më e madhe e doktorëve sot është që të fikin celularët 24 orë”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE