Connect with Us

Internet falas për qytetarët/ Rama: Besoj se nesër do kemi lajm të mirë

Lajme

Internet falas për qytetarët/ Rama: Besoj se nesër do kemi lajm të mirë

Publikuar

-

Internet falas është kërkesa e të gjithëve në këto ditë të vështira për vendin tonë që po lufton me koronavirusin.

Për këtë ka folur edhe kryeministri Edi Rama, i cili tha në emisionin “Opinion” se AKEP po merert me këtë çështje dhe nesër mund të kemi një përgjigje pozitive.

“Po merremi intensivisht, AKEP është në punë intensive dhe shpresoj që të kemi një përgjigje nesër. Në disa vende ka kolapsuar sistemi dhe besoj që nesër do kemi një lajm të mirë”, deklaroi kreu i qeverisë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Mjekja e QSUT: 3 të infektuar në gjendje të rëndë, asnjë i intubuar

Publikuar

-

Nga

Mjekja infektologe në QSUT, Entela Ramosacaj ka bërë me dije se 3 persona të infektuar janë në gjendje të rëndë, por theksoi se asnjëri prej tyre nuk është i intubuar.

Ajo bëri me dije se doktorët kanë një veshje speciale për të takuar të infektuarit.

“Kemi 3 persona në gjëndje të rëndë por theksoj se asnjëri prej tyre nuk është i intubuar. Kemi një veshje special. Një kostum i papërcjellshëm, kemi syzet dhe kemi maskat me karbon“ – tha mjekja në një lidhe telefonike me “Open”.

Edhe mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti foli në Open në Top Channel me anë të një lidhje skype ku tregoi shkallën e rrezikshmërisë së virusit vdekjeprurës.

LEXO EDHE:  Çfarë do të ndodhë me “Air Albania”/ Përgjigjet Edi Rama

LEXO EDHE:  Habit deputeti demokrat/ A u masakrua cjapi alias Rama nga kasapi alias Presidenti?

“Ka studime që tregojnë se me rritje e temperaturave ulet mundësia e infektimit të shumë personave. Por nuk është vetëm temperature që ka ndikim, janë edhe masat e marra një faktor shumë i rëndësishëm”, tha mjeku./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Buxheti për Ministrinë e Shëndetësisë/ Rama sqaron ku do të shkojnë këto para

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka folur mbi buxhetin e  vendosur në funksion të Ministrisë së Shëndetësisë nga qeveria për të menaxhuar situatën e koronavirusit.

Rama shpjegoi se ky fond do të shkojë për të gjitha nevojat që lidhen në asistimin e të gjithë personave që rezultojnë të prekur nga koronavirusi.

Më tej Rama sqaroi se shpërblimet për personelin mjekësor, sanitarët dhe shoferët e autoambulancave nuk përfshihen në këtë fond.

“Ky është fond për personelin mjekësor, për të gjitha nevojat që lidhen në asistimin e të gjithë të infektuarve nga koronavirusi. Ky është një fond që shkon drejtpërdrejt për të sëmurët dhe për mjekët.
Shpërblimi i mjekëvë është vec këtij fondi.
Te gjithë mjekët e infermierët në fund të muajit mars, bashkë me rrogën do të marrin edhe 1000 euro bonus. Sanitarët dhe shoferët e urgjencës do të marrin 500 euro bonus. Në këtë 25 miliosh përfshihet gjithckka do të duhet për të prekurit nga koronavirusi”, u shpreh Rama në një lidhje direkte në studion e “Opinion”.

LEXO EDHE:  Çfarë do të ndodhë me “Air Albania”/ Përgjigjet Edi Rama

LEXO EDHE:  Dialogu me opozitën/ Rama: Shkoj edhe në selinë e PD, s’e kam problem

Më tej kryeministri theksoi se e alarmon shënja e papërgjegjshmërisë nga qytetarët./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Problemet e kompanive për pagesat/ Rama sqaron ç’ do të ndodhë me ata që punojnë në të zezë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar se si do të veprohet me kompanitë të cilat nuk kanë mundësi të paguajnë punonjësit e tyre gjatë kohës së izolimit.

Rama bëri me dije se cdo punonjës do të marrë pagën e munguar për ditët që nuk ak mundur të shkojë në punë për shkak të izolimit.

“Cdo njëri do të marrë pagën e munguar që do të thotë sa e ke pagën sa ditë i ke munguar kopmanisë në punë do të kompesohen një nga një të gjitha ditët”, tha Rama.

Ndërkohë kryeministri foli edhe për punonjëit të cilët punojnë në të zezë dhe nuk kanë të dekalruar rrogën e tyre.

LEXO EDHE:  Kërcënimi i Ramës ndaj BE-së/ Bregu: Nuk shoh asnjë problem në atë deklaratë

LEXO EDHE:  Kërcënimi i Ramës ndaj BE-së/ Bregu: Nuk shoh asnjë problem në atë deklaratë

Rama tha se është koha që ata të denoncojnë informalitetin në mënyrë që të marrin pagat e tyre.

“Është koha të denoncojnë pronarët nëse dua të kenë mbështetje. Informalitet nuk kompeson asnjë shtet në botë. Ata që marrin rrogë në të zezë është koha të denocnojnë pronarët e tyre nëse duan që ne t’i kompsojmë rrogën për shkak se nuk shkojnë në punë. Ne do detyrojmë pronarin t’i regjistrojë dhe të këtë akses në garancinë sovrane”, tha më tej Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE