Connect with Us

Humbi ndjenjat në Kuvend/ Dorëhiqet ministri i Shëndetësisë në Holandë

Bota

Humbi ndjenjat në Kuvend/ Dorëhiqet ministri i Shëndetësisë në Holandë

Publikuar

-

Ministri i Shëndetësisë në Holandë, Bruno Bruins ka dhënë dorëheqjen një ditë pasi humbi ndjenjat në Kuvend gjatë seancës parlamentare.

Bruins është vënë para presionit të opozitës për masat e marra për të mposhtur pandeminë e koronavirusit e cila ka marrë rreth 60 jetë njerëzish në këtë shtet.

Pavarësisht kësaj situatë, Zyra e Komunikimit në qeverinë holandeze nuk zbuloi arsyen e qartë të dorëheqjes së Bruno Bruins./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Italia e gjunjëzuar/ 3405 viktima, 41 035 të infektuar, 427 të vdekur në 24 orët e fundit

Publikuar

-

Nga

Vijon të rritet nënëyrë të frikshme bilanci i viktimave në Itali sipasojë e pandemisë së koronavirusit.

Sot janë regjistruar 41 035 persona të infektuar e 3405 viktima, nga të cilët 427 vetëm në 24 orët e fundit.

Numri i personave në terapi intensive sot ka arritur në 2498, po kurohen në struktura spitalore 15757 e në kushte shtëpie 14 935.

Deri më sot në Itali janë kryer 182 777 tamponë.

LEXO EDHE:  Dorëhiqet prokurori i çështjes “Dajti”/ “Ngecin” në Vetting dy të tjerë

LEXO EDHE:  Fotot/ Luli me bashkëshorten drejt Holandës

LEXO TE PLOTE

Bota

LAJMI I MIRË nga Universiteti Amerikan/ Ja sa njerëz kanë mundur COVID-19 në botë

Publikuar

-

Nga

Sipas të dhënave zyrtare nga Universitetit Mjekësor John Hokins Covid ka prekur mbi 222 mijë persona deri në mesditën e sotme ku gati 85 mijë njërëz e kanë fituar betejën me Covid 19 pra 1/3 e të prekurve.

Covid ka shkaktuar 9115 viktima në të gjithë botën, por shifrat flasin se shumë jetë kanë shpëtuar dhe dhjetra mijë njerëz janë rikuperuar.

Në krye të vendeve me jetë të shpëtuara është Kina me gati 57.700 nga 81 mijë të prekur. Irani ka mundur të shpëtojë 5.710 jetë me 18 mijë të prekur dhe Italia 4025 jetë të shpëruara në 31 mijë të prekur. Në të gjitha raportet statistikore Italia aktualisht paraqet situatën më të rëndë në të gjithë globin.

Të dhënat sipas vendeve i gjeni më poshtë:

57,682 – Hubei Kina

5,710 – Iran

4,025 -Italy

1,540 -Korea e Jugut

1,318 -Guangdong Kina

1,250 -Henan Kina

1,217 -Zhejiang Kina

1,081-Spanja

1,014 -Hunan Kina

984 -Anhui Kina

934-Jiangxi Kina

747 -Shandong Kina

631 -Jiangsu Kina

570-Chongqing China

536 -Sichuan China

460 -Heilongjiang China

380 -Beijing China

326 -Shanghai China

325-Diamond Princess Cruise Ship

310 -Hebei China

295 -Fujian China

250 -Guangxi China

237 -Shaanxi China

172 -Yunnan China

161 -Hainan China

150 -Japan

144 -Guizhou China

133 -Shanxi China

133 -Tianjin China

122 -Liaoning China

LEXO EDHE:  Televizionet transmetojnë takime/ Basha fluturon nga Holanda në Portugali

LEXO EDHE:  Televizionet transmetojnë takime/ Basha fluturon nga Holanda në Portugali

114 – Singapore

113 -Germany

106 -US US

100 – Bahrain

95 -Hong Kong China

92 -Jilin China

91 -Gansu China

75 -Ningxia China

75 – Malaysia

74 -Inner Mongolia China

73 -Xinjiang China

65 -United Kingdom United Kingdom

43 – Iraq

42 – Thailand

32 -Egypt

31 – Belgium

26 – Taiwan

26 -United Arab Emirates

25 -Romania

18 -Qinghai China

18 – Kuwait

16 -Sweden

16 – Vietnam

15 – India

15 – Sëitzerland

13 – Pakistan

13 – Poland

12 – Algeria

12 -France

12 – Oman

11 -Indonesia

11 – Israel

10 -Macau China

10 – Finland

9 – Austria

9 – Russia

8 -Queensland Australia

8 -Victoria Australia

8 – Greece

8 – Philippines

6 – Azerbaijan

6 -Saudi Arabia

5 – Belarus

5 -Ontario Canada

5 – Croatia

5 – Iceland

5- Ireland

4 -Neë South Wales Australia

4 -British Columbia Canada

4 – Lebanon

4 – Mexico

4 – Qatar

4 -San Marino

3 – Argentina

3 -South Australia Australia

3 -Tasmania Australia

3 – Bangladesh

3 –Czechia

3 – Portugal

3 – Sri Lanka

2 – Bosnia and Herzegovina

2 -Brazil

2 -Hungary

2 -Jamaica

2 -Malta

2 -Netherlands Netherlands

2 – Senegal

2 -Gibraltar United Kingdom

1 -Afghanistan

1 -Andorra

1 – Armenia

1 – Cambodia

1 -Tibet China

1- Colombia

1- Cote d’Ivoire

1 -Denmark Denmark

1 -Estonia

1 -Georgia

1 -Jordan

1  -Latvia

1 – Lithuania

1 – Moldova

1 –Morocco

1- Nepal

1 -Nigeria

1- North Macedonia

1- Norway

1-Peru

1 – Serbia

LEXO TE PLOTE

Bota

Kura ndaj COVID-19/ Nis testimi i katër ilaçeve

Publikuar

-

Nga

Drejtori i Përgjithshëm i OBSh-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka bërë me dijse se  OBSh-ja do të nisë një studim kërkimor për testimin e terapive të mundshme ndaj koronavirusit, si pjesë e një përpjekje agresive për të t’i dhënë hov kërkimit global të barnave për të trajtuar Covid-19.

Do të testohen katër barna ose kombinime barnash, të liçensuara dhe të përdorura tashmë për sëmundje të tjera, tha Dr. Tedros në fjalën e tij të hapjes në konferencën për media për COVID-19 më 18 mars.

Dhjetë shtete kanë shprehur tashmë gatishmërinë për të marrë pjesë në studim.

“OBSh-ja dhe partnerët e saj janë po organizojnë pra një studim në shumë vende, ku disa prej këtyre trajtimeve të paprovuara krahasohen me njëri-tjetrin”, tha ai gjatë konferencës për media në Gjenevë, duke shtuar se ky studim i madh, ndërkombëtar, i cili është hartuar për të gjeneruar të dhëna të plota e të sakta që na duhen për të vlerësuar se cilat trajtime janë më efektive, është quajtur studimi i #SOLIDARITETIT.

LEXO EDHE:  Video-shokuese/Gruaja dhunohet barbarisht në mes të rrugës, ja arsyeja

LEXO EDHE:  Dorëhiqet prokurori i çështjes “Dajti”/ “Ngecin” në Vetting dy të tjerë

“Studimi i #SOLIDARITETIT ofron procedura të thjeshtuara për të mundësuar edhe pjesëmarrjen e spitaleve që ndërkohë kanë qenë të mbingarkuara”, tha Tedros, duke theksuar se “shumë shtete kanë konfirmuar tashmë se do t’i bashkohen studimit të #SOLIDARITETIT – Argjentina, Bahreini, Kanadaja, Franca, Irani, Norvegjia Afrika, Spanja, Zvicra dhe Tajlanda – dhe besoj se do t’i bashkohen edhe shumë të tjerë”.

LEXO TE PLOTE