Connect with Us

Covid-19/ Pëllumb Pipero qetëson qytetarët, jep informacionin e rëndësishëm

Sociale

Covid-19/ Pëllumb Pipero qetëson qytetarët, jep informacionin e rëndësishëm

Publikuar

-

Mjeku infeksionit Pëllumb Pipero vijon të japë këshilla mjaft të vlefshme në lidhje me Covid-19.

I ftuar në “Rreze dielli”, në Report tv, profesor Pipero tha se rreth 90% e popullsisë e kalon koronavirusin pa shenja klinike, megjithatë janë burim infeksioni.

“Rreth 90% e popullsisë e kalon koronavirusin pa shenja klinike, por janë burim infeksioni. Vetëm 10% sëmuren, dhe nga këta 10%, 80% e tyre e kalojnë me simptoma të lehta dhe vetëm 20% e këtij 10 përqindshi kanë simptoma.

LEXO EDHE:  Pipero thirrje qytetarëve/ “Mos përdorni kondicionerin”

Por keni parasysh se në popullatat e mëdha, sic është Italia përshembull, ky 10% janë me mijëra. “-tha Pëllumb Pipero./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Tërheqja e dokumentave biometrike/ Njoftimi i rëndësishëm i ambasadës shqiptare në Greqi

Publikuar

-

Nga

Ambasada shqiptare në Greqi ka bërë një njoftim të rëndësishëm për të gjithë shqiptarët që kanë aplikuar për dokumente biometrike, pasaporta dhe karta identiteti.

Sipas njoftimit zyrtar, bëhet fjalë për aplikimet që janë kryer në periudhën 01.01.2019 deri në datën 31.12.2019 dhe kanë afat kohor për tërheqjen e tyre deri më 30 prill 2021.
Në njoftim theksohet se afati kohor i tërheqjes të dokumenteve biometrike për aplikimet e kryera gjatë kësaj periudhe është shtyrë për shkak të situatës së krijuar të pandemisë.

“Të nderuar bashkëatdhetarë,
Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Athinë ju njofton se shtetasit të cilët kanë kryer aplikim për dokumente biometrikë (pasaportë dhe kartë identiteti) nga data 01.01.2019 deri në datën 31.12.2019, kanë afat kohor për tërheqjen e tyre deri më 30 prill 2021. Afati kohor i tërheqjes të dokumenteve biometrike për aplikimet e kryera gjatë kësaj periudhe është shtyrë për shkak të situatës së krijuar të pandemisë.

Në Zyrën Konsullore kanë mbërritur Pasaportat dhe Kartat e Identitetit për aplikimet e kryera deri në datën 24 dhjetor 2020. Të gjitha dokumentet biometrikë për të cilat qytetarët kanë përfunduar aplikimin në Ambasadë deri më 24 dhjetor 2020 dhe kanë plotësuar deklaratën me përgjegjësi për dërgimin e tyre me postë, janë dërguar nga Zyra Konsullore dhe pritet tu dorëzohen në adresën e deklaruar të vendbanimit të tyre, në ditët në vijim.

LEXO EDHE:  Pipero e thotë troç/ “Nëse s’respektohen masat, mund të bjerë në kontakt me virusin 60% e popullsisë”

LEXO EDHE:  "Hapja bëhet për të rritur imunitetin"/ Pipero tregon pse janë shtuar rastet

Për shkak të ngarkesës së madhe të punës së kompanisë që realizon shpërndarjen e dokumenteve biometrikë, situates së krijuar nga pandemia dhe masave kufizuese të marra nga autoritetet helene, mund të krijohen vonesa gjatë procesit të shpërndarjes/dorëzimit.
Tërheqja e dokumenteve biometrikë do të kryhet vetëm nëpërmjet shërbimit postar, për të gjitha kërkesat e administruara në postën tonë elektronike [email protected], ku duhet të jenë specifikuar saktësisht të dhënat e kërkuesit dhe adresa e plotë e shtëpisë.
Shkruani në subjekt të e-mailit tuaj “Kërkesë për tërheqjen e pasaportës” dhe në tekst të dhënat e mëposhtëme:
– Emër Mbiemër
– Adresa e saktë e shtëpisë (emri i rrugës, numri, kodi postar, qyteti, rrethi)
– Foto e faturës së aplikimit
– Numri i telefonit cellular
Theksojmë se nuk nevojitet ridërgimi i kërkesave me e-mail për të gjithë ata qytetarë që pas procedurës së aplikimit pranë Ambasadë kanë depozituar deklaratën me përgjegjësi për dërgimin me postë të dokumenteve të tyre biometrikë”, thuhet në njoftimin e ambasadës shqiptare në Greqi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Fotoja e profesorit bëri xhiron e rrjetit/ Bashkia e Pogradecit sqaron qytetarët

Publikuar

-

Nga

Bashkia Pogradec sqaron të gjithë opinionin publik se keqpërdorimi nga media dhe portalet i një statusi të profesorit të nderuar zoti Maliq Torra, nuk ka asnjë lidhje me mungesën e ngrohjes në shkollën e Velçanit.

Më herët një foto e profesorit me disa dru (degë peme) në dorë dhe me çantën në dorën tjetër, bëri xhiron e rrjeteve sociale, teksa shkruhej se ai u siguronte ngrohjen nxënësve në shkollë.

Në njoftimin e Bashkisë së Pogradecit theksohet se është punuar fort që të bëhet e mundur shpërndarja në kohë e lëndës drusore për ngrohje në shkollat e fshatrave dhe në asnjë shkollë nuk ka mungesë të lëndës drusore.

LEXO EDHE:  Pëllumb Pipero shpallet “Qytetar Nderi” nga Bashkia Skrapar

LEXO EDHE:  VIDEO- Pëllumb Pipero surprizon Arbana Osmanin/ I dërgon dhuratën e bukur në zyrë

“ Do të ishte e pafalshme për ne nëse nuk do të mund të siguronim edhe kushtet më minimale për arsimimin e brezave. Kjo është një nga parimet tona bazë, që përtej investimeve madhore që Mokra ka nevojë dhe që do të realizohen në vazhdim, të sigurojmë kushtet bazë për proçesin mësimor. Për më shumë keni edhe sqarimin e vetë profesorit në statusin e tij 1 ditë më parë.
Faleminderit për mirëkuptimin”, thuhet ne reagimin e Bashkisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rrebeshe shiu në 22-26 janar/ Agjencia e Mbrojtjes Civile paralajmëron bashkitë

Publikuar

-

Nga

Rrebeshe shiu në 22-26 janar, Agjencia e Mbrojtjes Civile paralajmëron bashkitë: Merrni masa

Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit dhe Shërbimi Meteorologjik Ushtarak parashikojnë reshje intensive shiu prej datës 22 deri më 26 janar në të gjithë territorin e vendit. Bazuar në këto të dhëna Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile, në Ministrinë e Mbrojtjes, në bazë edhe të ligjit “Për Mbrojtjen Civile”, paralajmëron bashkitë dhe prefekturat të marrin masat në mënyrë që kjo situatë të mos i gjejë të papërgatitur.

Sipas informacioneve të IGJEUM dhe SHMU intensiteti i rreshjeve pritet të shkojë deri në 230mm/24 orë në zona të caktuara, si Qarqet veriore Shkodër, Kukës, Dibër, pa përjashtuar qarqet e tjera.

Duke qenë se këto reshje, mund të ndikojnë në rritjen e nivelit të lumejve kryesorë si Drini, Mati, Shkumbini, Vjosa, Semani dhe në veçanti të baseneve të Drinit, me pasoja të mundshme në përmbytje, me qëllim ruajtjen e jetës dhe pronës së popullatës, gjësë së gjallë, objekteve të rëndësisë së veçantë, mjedisit dhe trashëgimisë kulturore, Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civili kërkon nga pushteti vendor intensifikimin e punës për vënien në gatishmëri të strukturave operacionale vendore dhe qendrore.

Po ashtu AKMC sugjeron marrjen e masave nga strukturat përgjegjëse për planifikimin dhe parapërgatitjen duke parashikuar, në rast se do të jetë e nevojshme, evakuimin dhe akomodimin e personave, si dhe të gjësë së gjallë.

LEXO EDHE:  Pëllumb Pipero shpallet “Qytetar Nderi” nga Bashkia Skrapar

LEXO EDHE:  Video-Gjashtë këshilla si të mbroni veten dhe të tjerët nga COVID-19

Në shkresën dërguar këtyre institucioneve vendore AKMC u kërkon gjithashtu të organizojnë dhe të drejtojnë punën për inspektimin në vend të gjendjes së objekteve të infrastrukturës, të mjedisit, të gatishmërisë teknike të mjeteve, si dhe gjendjen e rezervave për të përballuar situatat që mund të krijohen./CNA.al

LEXO TE PLOTE