Connect with Us

COVID-19 në Britani/ Boris Johnson: Mund ta kthejmë situatën brenda 12 javëve

Bota

COVID-19 në Britani/ Boris Johnson: Mund ta kthejmë situatën brenda 12 javëve

Publikuar

-

Kryeministri i Britanisë Boris Johnson gjatë një konferencë për shtyp, u shpreh optimist për rikthimin e gjendjes normale në vend.

u shpreh se mund ta rikthejë situatën normale në vend brenda 12 javëve, por nuk përjashtoi mundësinë e izolimit nëse njerëzit nuk respektojnë masat distancuese sociale.
Johnson u bëri thirrje njerëzve që të ndjekin këshillat e dhëna duke shmangur tubimet dhe vizitat në restorantet dhe kafene.

Ai u ka bërë thirrje të gjitha bizneseve që t’i mbështesin punonjësit e tyre dhe t’i ndihmojnë ata, e në këtë mënyrë dhe qeveria do të ndihmojë bizneset.

LEXO EDHE:  “Nuk ka vend për panik!”/ Rama këshillon qytetarët:  Shmangni sa më shumë telebroçkullat

Ndërsa për sa i përket testimeve për virusin, Britania ka hapur tenderin për blerjen e testeve të thjeshta./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Presidenti Trump aktivizon ligj të veçantë për të luftuar koronavirusin

Publikuar

-

Nga

Presidenti amerikan, Donald Trump po aktivizon Ligjin për Prodhimin e Mbrojtjes, që do t’i jepte mundësinë administratës së tij që të detyrojë industrinë amerikane të prodhojë artikuj mjekësorë që janë në sasi të pamjaftueshme, në luftën kundër pandemisë së koronavirusit. Korrespondentja e Shtëpisë së Bardhë, Patsy Widakuswara sjell më shumë hollësi.

Mungesa e paisjeve mbrojtëse dhe mjekësore, ndërsa Shtetet e Bashkuara i përgjigjen pandemisë së koronavirusit.

Agjencia Federale e Menaxhimit të Emergjencave është aktivizuar në nivelin më të lartë në gjithë vendin.

Të mërkurën, Presidenti Donald Trump shkoi edhe një hap më tej.

“Do të aktivizojmë Ligjin për Prodhimit e Mbrojtjes, në rast se na duhet”, tha ai.

Ligji parashikon autoritet presidencial për të përshpejtuar dhe zgjeruar sasinë e burimeve nga baza industriale e vendit për të mbështetur mbrojtjen kombëtare.

“I jepet përparësi atyre materialeve që janë të nevojshme për të luftuar virusin. Maskat për shembull janë shqetësim. Dhe nëse ka një prodhues maskash mjekësore, qeveria mund të shkojë tek prodhuesi dhe t’i thotë se i duhet dhënë përparësi prodhimit të këtyre maskave”, thotë Mark Cancian, i Qendrës për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare.

Presidenti Trump njoftoi gjithashtu për dislokimin e dy anijeve të marinës amerikane, Comfort and Mercy. Anijet janë si spitale dhe shpesh dislokohen për ndihmë humanitare për katastrofa natyrore.

“Ka rreth 1 mijë dhoma. Ka salla operacioni. Dhe presidenti do ta dërgojë anijen Comfort në portin e Nju Jorkut. Sigurisht, ky do të jetë një hap i jashtëzakonshëm”, tha givernatori i Njo Jorkut, Andrew Cuomo.

LEXO EDHE:  Frika nga koronavirusi/ Basha bën thirrje: Koha të flasin mjekët, mos neglizhoni asnjë shenjë gripi

LEXO EDHE:  Ambasadori Britanik: Dhuna nuk ka vend në demokraci

Comfort po i nënshtrohet mirëmbajtjes dhe do të dislokohet në Nju Jork në javët e ardhshme. Mercy do të dislokohet, diku në Bregun Perëndimor në ditët në vazhdim.

Sekretari i Mbrojtjes, Mark Esper njoftoi se spitalet ambulante të ushtrisë amerikane, po përgatiten për dislokim … dhe se departamenti i tij do të vërë në dispozicion deri në 5 milionë maska N95 dhe paisje të tjera personale mbrojtëse.

“Një milion maska do të vihen në dispozicion menjëherë. Më pas, jemi gato t’i dorëzojmë Departamentit të Shëndetësisë deri në 2 mijë ventilatorë, sipas nevojave”, tha ai.

Administrata ka në plan të mobilizojë Korpusin e Inxhinierëve të Ushtrisë për të krijuar objekte të reja mjekësore në përgjigje të epidemisë, një plan që ka nevojë për mbështetjen e sektorit privat.

“Korpusi i Inxhinierëve të Ushtrisë mund të ndihmojë me rritjen e numrit të oficerëve me aftësi të veçanta për të ndihmuar në ekonominë civile, por ata vetë nuk sjellin ndonjë aftësi ndërtimi”, thotë eksperti Cancian.

Ndërkohë në kryeqytetin amerikan, stacionet e metrosë janë pothuajse të zbrazëta, ndërsa autoritetet i nxisin banorët të rrinë në shtëpi sa më shumë të jetë e mundur./VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Humbi ndjenjat në Kuvend/ Dorëhiqet ministri i Shëndetësisë në Holandë

Publikuar

-

Nga

Ministri i Shëndetësisë në Holandë, Bruno Bruins ka dhënë dorëheqjen një ditë pasi humbi ndjenjat në Kuvend gjatë seancës parlamentare.

Bruins është vënë para presionit të opozitës për masat e marra për të mposhtur pandeminë e koronavirusit e cila ka marrë rreth 60 jetë njerëzish në këtë shtet.

Pavarësisht kësaj situatë, Zyra e Komunikimit në qeverinë holandeze nuk zbuloi arsyen e qartë të dorëheqjes së Bruno Bruins./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Italia e gjunjëzuar/ 3405 viktima, 41 035 të infektuar, 427 të vdekur në 24 orët e fundit

Publikuar

-

Nga

Vijon të rritet nënëyrë të frikshme bilanci i viktimave në Itali sipasojë e pandemisë së koronavirusit.

Sot janë regjistruar 41 035 persona të infektuar e 3405 viktima, nga të cilët 427 vetëm në 24 orët e fundit.

Numri i personave në terapi intensive sot ka arritur në 2498, po kurohen në struktura spitalore 15757 e në kushte shtëpie 14 935.

Deri më sot në Itali janë kryer 182 777 tamponë.

LEXO EDHE:  Gruaja e shëruar nga koronavirusi në Itali/ Mos kini frikë, jemi duke i bërë keq vetes!

LEXO EDHE:  Drejtoria e Përgjithshme Detare jep njoftimin/ Ndalohen udhëtimet në këto destinacione

LEXO TE PLOTE