Connect with Us

“Bllokimi i transportit/ Të sëmurët nuk udhëtojnë dot drejt Tiranës për dializë”

Lajme

“Bllokimi i transportit/ Të sëmurët nuk udhëtojnë dot drejt Tiranës për dializë”

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar mesazhet e qytetarëve të cilët ankohen se nuk knë transport për të dhëtuar drejt Tiranës ku bëjnë dilaizën.

Qytetarët shprehen se bllokimi i autobusave dhe fugonave i ka lënë ata pa bërë dializën.

“Jam banor i Kryevidhit ka njerëz që bëjnë dializë në Tirane, 2 herë në javë, njerëz hallexhi, të varfër që në ditet normale mesi sajojnë lekët për të paguar transportin.
Ndërsa sot është bllokuar transporti me anë të autobusave e fugonave,gjë që i lenë këta pa bere dializen ,,dhe me shprehen qartë se keta po do t’i vdesi Rama virusi e jo corona virusi…”, shkruan qytetari dixhital në adresë të Berishës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Ditë zie për Vera Grabockën/ Regjisorja humb njeriun e shtrenjtë

Publikuar

-

Nga

Kjo e enjte është ditë zie për regjisoren e njohur Vera Grabocka.
Mësohet se regjisorja ka humbur të ëmën, Leonora Grabocka e cila është ndarë nga jeta ditën e sotme.

Por kur bëhet fjalë për jetën personale, Vera Grabocka është shfaqur gjithmonë e rezervuar.

Madje, ne me vajzën e saj, jemi njohur vetëm përmes postimeve të Alketa Vejsiut, ku moderatorja tregonte marrëdhënien e ngushtë që ka me Lindën, vajzën e çiftit Vera-Grabocka-Timo Flloko./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Rritet numri i të infektuarve me COVID-19/ 5 raste të reja në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Shkon në 64 numri i personave të infektuar nga koronavirusi në vendin tonë.

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 32 persona dhe 5 prej tyre kanë rezultuar pozitiv nga COVID-19.

Sipas njoftimit të ministrisë, vatrës së koronavirusit i shtohet edhe Kavaja ku 2 persona një 80 vjeçar dhe nje 42-vjeçar kanë rezultuar të infektuar me koronavirus.

Gjithashtu bëhet me dije se tre pej të prekurve nga COVID-19 janë shtetas italianë që ndodhen në Shqipëri.

LEXO EDHE:  Berisha: Ja pse e ndryshoi emrin Edi Rama

LEXO EDHE:  Publikohen shifrat e frikshme/ Si po rrënohen financat e vendit

Deri në këto momente testuar 697 janë raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 64 raste:

Tiranë 45 qytetarë
Durrës 5 qytetarë
Lushnje 2 qytetarë
Elbasan 2 qytetarë
Fier 6 qytetarë
Rrogozhinë 2 qytetarë
Kavajë 2 qytetarë. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Duhet ta shmangim me çdo kusht katastrofën”/ Rama publikon fotot e trishta të kamionëve me viktima në Itali

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama publikon fotot e trishta nga Italia, ku shfaqen një numër i madh i kamionëve të ushtrisë duke transportuar viktimat e shkaktuara nga koronavirusi.

Përmes pamjeve Rama iu drejton një mesazh të fortë qytetarëve shqiptarë, duke i kujtuar pse duhet të zbatojnë masat e marra nga qeveria.

Kreu i qeverisë thekson se ne duhet ta shmangin me çdo kusht dhe çmim katastrofën humanitare që po ndodh në Bergamo të Italisë, duke shtuar se për këtë duhet luftuar sa nuk është vonë.
“ODI dhe BERGAMO janë dy zona fqinje në Italinë e Veriut. Në LODI masat shtrënguese u morën në 22 shkurt, ndërsa në Bergamo vetëm në 8 mars.

Grafiku majtas tregon se si masat e frenuan armikun në LODI, ndërsa në BERGAMO ato hynë në fuqi kur armiku kishte përparuar ndjeshëm, prandaj edhe dallimi mes numrit të të infektuarve dhe të të vdekurve në dy zonat fqinje është tronditës!

LEXO EDHE:  Publikohen shifrat e frikshme/ Si po rrënohen financat e vendit

LEXO EDHE:  Priti në zyrë Kurtin, Veselin, Limajn/ A do ta presë Berisha, Hashim Thaçin?

Në foton djathtas karvani i kamionëve të ushtrisë që transportonte mbrëmë nga Bergamo drejt 12 zonave të tjera të Italisë, trupat e viktimave të luftës, sepse krematoriumi i zonës ka mbingarkesë dhe nuk e përballon dot nevojën për djegien e kufomave.
Ne duhet ta shmangim me çdo kusht dhe çmim katastrofën humanitare që po ndodh ne bergamo dhe në zonat e veriut të italisë, ku sistemi ekselent shëndetësor ra në gjunj, sepse nuk u mbrojt nga muri i masave shtrënguese!

Durim, durim, durim! nuk duhet të na ndodhë që ta mësojmë se çfarë të gjen nëse nuk lufton sa s’është vonë!”, shkruan Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE