Connect with Us

Berisha denoncon paaftësinë e qeverisë/ Bëri “sehir” 2 muaj për COVID-19

Politikë

Berisha denoncon paaftësinë e qeverisë/ Bëri “sehir” 2 muaj për COVID-19

Publikuar

-

Ish kryeministri, Sali Berisha, në një lidhje për “360 Gradë” ka denoncuar neglizhencën e qeverisë për ti bërë ballë epidemisë së koronavirusit.

Sipas Berishës qeveria humbi 2 muaj kohë që pas shfaqjes së virusit në Kinë, Kore e Jugut, Iran dhe më vonë në Itali duke mos marrë asnjë masë.

“E vërteta është së për fatin më të keq, këtu u veprua të paktën për 70-80 ditët e para të epidemisë me gënjeshtra dhe vetëm gënjeshtra.

Nuk kam ndërmend të bëj politikë, por nëse nuk njofhm gabimet që bëjmë vazhdojmë dhe i përsërisim ato me pasoja shumë të rënda.

Nga mesi i dhjetorit gjer me datën 9 mars, në këtë vend nuk është karantinuar qoftë dhe një qytetar i vetëm që vinte nga Kina, Joreja e Jugut dhe më vonë nga Italia.

Në këtë vend që nga mesi i dhjetorit gjer para tre ditësh, në mënyrë absolute nuk është shpenzuar asnjë qindarkë, nuk është marrë asnjë masë e vetme për tu pregatitur nga pikpamja mjeksore, për përballimin e kësaj epidemie.

Ndejtëm dy muaj duarkryq nga papërgjgjshmëria dhe paaftësia.

Me datën 25 shkurt kryeministri i Italisë, Conte ka shpallur izolimin e plotë të 10 distrikteve të Italisë së Veriut.

LEXO EDHE:  Ish- zv.ministrja e Jashtme mesazh të fortë Sali Berishës

Atë ditë kam kërkuar që të bllokohen të gjithë shtetasit që vijnë nga këto 10 zona, shqiptarë apo italian qofshin ata, por asnjë nuk u pengua, ndonëse Tirana gumëzhinte se janë shfaqur rastet e para të koronavirusit në Shqipërii.

Na thuhej se sështë ndonjë gjë, se 97% e tyre shërohen dhe dilte zëdhënsja në media e na thoshte po pres me padurim rastin e parë.

Sa i përket rastit zero, ne duhet të falenderojmë ministrin e Shëndetësisë së Turqisë i cili na informoi se rasti zero kishte fluturuar nga Tirana nëpër Stamboll me datën dy mars dhe ishte shtruar me koronavirus në SHBA. Për të mos thënë që kishte një vdekje të dyshimtë në Korçë.

A është kjo paaftësi apo papërgjgjshmëri, këtë nuk mund ta them. Por ajo që mund të them mesiguri është që u humbën më shumë se dy muaj kohë pa u marrë asnjë masë.

Nuk u bë përgatitja më minimale, të paktën për personelin shëndetësor të gatantoheshin maskat dhe kostumet që duhen.

Nuk e shtroj për politikë, por nuk munë të qëndrojmë në bisht të kohës sepse kjo ka pasojë shumë të rënda.”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama toleron qytetarët që kalojnë orarin në banka/ “Tregojini dokumentin policëve”

Publikuar

-

Nga

“Nëse do ketë radhë në banka, do ketë tolerancë”. Kështu deklaroi kryeministri Edi Rama teksa foli për radhët e gjata dhe për qytetarët që nuk mund të mbarojnë punë brenda orarit të caktuar nga qeveria.

Kreu i qeverisë tha se njerëzish duhet të kuptojnë se duhet të rrijnë në radhë dhe të mbajnë distancë, pasi theksoi se do ketë lehtësime për ta.

“Nëse ka njerëz në radhë dhe mbaron ora dhjetë do ketë tolerancë. Nëse ke qenë në bankë ti ke provë që ke qenë. Trego dokumentin kur të ndalon polici”, theksoi Rama.

Kryeministri deklaroi më tej se është i surprizuar nga reagimi i qytetarëve se nuk priste një reagim dhe bashkëpunim kaq të shpejtë.

LEXO EDHE:  Kukësi i tregoi vendin/ Ja si hakmerret Rama

LEXO EDHE:  Artan Hoxha i përgjigjet Berishës/ T'i rikthehet arkivës së tij

“Drejtuesit e policisë po mundohen të jenë më shumë sensibilizues sesa ndëshkues. Secili nga ne duhet të bëhet polic në kuptimin e mirë të fjalës që mos ia lejojë vetes dhe të tjerëve të shkelin rregullat. E vërteta është se unë jam i mrekulluar nga fakti se ka një ndryshim kaq të shpejtë dhe kaq masiv saqë mos marrshim mësysh se po vazhduam kështu ne do dalim mirë nga kjo histori dhe nuk do biem pre e pakujdesisë sonë në një formë që do na prodhojë një katastrofë njerëzore”, nënvizoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama kritikon qytetarët për dyndjen në rrugë/ “Më alarmon papërgjegjshmëria, ruani distancën”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka folur sot për dyndjen e qytetarëve në rrugë sapo ora shkoi 16:00, duke treguar edhe një sjellje papërgjegjshmërie.

Rama tha në emisionin “Opinion” se e alarmon shumë kjo sjellje, pasi rrezikohen të preken më shumë persona.

“Ajo që më alarmon është çdo shenjë papërgjegjshmërie nga qytetarët, nëse ne kufizojmë orarin është e sigurt që do ketë më shumë dyqane, por është e patolerushme që të bëjmë sikur po presin autobusin dhe të turremi te dera. Po përfitoj që t’i them njerëzve ju lutem, ju lutem, ju lutem , të mos hedhim çdo gjë në plehra por të mbajmë distancën”, u shpreh kreu i qeverisë.

LEXO EDHE:  Kukësi i tregoi vendin/ Ja si hakmerret Rama

LEXO EDHE:  Arrestimi i Fatos Nanos/ Zbulohet se kush ia hartoi dosjen hetimore

“Është shumë e rëndësishme që njerëzit të kuptojnë se nuk ka vlerë asgjë që bëjmë nëse njerëzit nuk rrinë në radhë dhe nuk mbajnë distancë. Mbarojnë punë më shpejt dhe nuk infektohen”, nënvizoi më tej kryeministri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama nuk e preku për të mos krijuar keqkuptime/ Meta “pajtohet” me kryeministrin, vetëofrohet për shkurtim rroge

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama deklaroi mbrëmjen e sotme se do të përgjysmojë rrogat e deputetëve dhe të këshillit të ministrave, ndërsa theksoi se pagën e presidentit Ilir Meta nuk do ta prekë për të mos krijuar keqkuptime.

Pas kësaj ka ardhur edhe reagimi i Kreut të Shtetit, i cili ka përshëndetur mbështetjen financiare të bërë publike nga Kryeministri. Meta fton qeverinë të përcaktojë sa më parë kriteret e ndihmës për biznesin dhe familjet më në nevojë.

Gjithashtu Presidenti thekson se është i gatshëm që të vërë edhe ai gjysmën e pagës në dispozicion të planit financiar të bërë publik.

“Inkurajoj gjithashtu konsultimin me grupet e interesit për të bërë transparente detajimin e fondeve, për t’u dhënë përgjigje të menjëhershme nevojave emergjente të qytetarëve.

Sa i përket trajtimit financiar të Presidentit të Republikës, ai do të shkurtohet në të njëjtën mënyrë, si dhe për zyrtarët e lartë të shtetit, të parashikuar në planin e bërë publik.

LEXO EDHE:  Ulja e dënimit për Dritan Dajtin/ Rama kapet “mat”?

LEXO EDHE:  “O zot, sa njeri i zi...”/ Kreshnik Spahiu nxjerr zbuluar Berishën

Po kështu Institucioni i Presidentit të Republikës është solidarizuar me shkurtimin e fondit të buxhetit vjetor në interes të riadresimit të tyre, në mbështetje të shëndetësisë dhe sektorëve të vijës së parë në këtë përballje me pandeminë globale të COVID 19.

Bashkëpunimi, gjithëpërfshirja, humanizmi dhe solidariteti mbarëkombëtar do të na japë të gjithëve fuqinë e duhur pozitive për ta fituar këtë sfidë, duke mundur frikën, me besimin e palëkundur te e ardhmja dhe në Zot”, nënvizon Kreu i Shtetit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE