Connect with Us

Berisha bën deklaratën e fortë/ “Në Shqipëri po bëhen vetëm 1/10 e testimeve që duhen bërë”

Politikë

Berisha bën deklaratën e fortë/ “Në Shqipëri po bëhen vetëm 1/10 e testimeve që duhen bërë”

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha teksa ka folur për situatën nga koronavirusi në vend, tha se nuk po bëhet as një e 1/10 e testeve që duhen bërë.

 “Po bëhet as 1/5 asaj që duhet bërë, për të mos thënë as 1/10 e testimeve. Nuk ka pasur teste. Nuk ka qendra të tjera. Edhe një vend që ishte u dha me koncesion. Nesh Korea e Jugut, për një person bënte 30 vetë, ne për një person bëmë 5-6 raste. Ne jemi shumë larg standarde. Por të pyes zyrtarë dhe Ramën, jemi shumë mirë, në standardet e OBSH-së.”

Kujtojmë që deri më tani në Shqipëri janë testuar 697 persona./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Problemi i furnizimit me ilaçe/ Rama zbulon marrëveshjen me Turqinë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka folur lidhur me aludimet se mund të bllokohet transporti i të gjitha mjeteve dhe aparaturave mjekësore dhe ilaçeve në botë.

Rama tha se nga bisedimet e bëra deri më tani me krerët e shteteve të ndryshme, ka informacione se kjo nuk do të ndodhë.

“Kompanitë farmaceutike kanë vepruar me instiktin e drejtë dhe po krijojnë stoqe edhe për t’i dalë përballë diçkaje që nuk besojnë se do ndodhë. Nga bisedat që kam bërë me krerë shtetesh, nuk ka për të ndodhur që BE të bllokojë transportin. Kompanitë shqiptare po prodhojnë. Nuk ka asnjë arsye në botë që të kenë shqetësime”, deklaroi ai në emisionin “Opinion”.

Kreu i qeverisë u pyet nëse kanë kërkuar ndihmë nga Kina, e cila është vendi i parë që u përball me koronavirusin dhe tashmë ka arritur ta izolojë, ndërsa zbuloi planin që ka me Turqinë.

LEXO EDHE:  “Me Ramën dhe shtetin e tij policor nuk ka zgjedhje të verteta por farse zgjedhore”

LEXO EDHE:  Të gjitha faktet dhe argumentat/ Pse kreu i Republikës së re dështoi dje në Korçë

“Unë kam folur me Presidentin e Turqisë, me të cilin jam në kontakt të vazhdueshëm. Ministria e Shëndetësisë ka bërë marshin e vet po kini parasysh se Kinën e kërkon e gjithë bota. Prej kohësh, prej dy javësh kemi vendosur në tavolinën e shtetit turk alternativën, një listë me kërkesa në rast se do përmbyset bota dhe nuk do ketë asnjë mundësi komunikimi me askënd. E kemi të garantuar me Turqinë”, nënvizoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha i bën thirrjen urgjente Bankës së Shqipërisë/ “Të dezinfektohen paratë kesh”

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha, i ka bërë thirrje urgjente Banës së Shqipërisë, të dezinfektojë menjëherë paratë kesh, si një komponet i rrezikshëm për përhapjen e COVID-19 në situatën akutale.

“Kormonedhat duhet të dezifiktohen në mëyrën më urgjente. Ndryshe gjithë përpjekja e qytetarëve duket u vetëizoluar, mbyllur në shtëpia nuk ka vlerë.

Çdo familje është e detyruar të përdori kesh për të përballuar jetën e përditshme.

Banka e Shqipërisë duhet të organizojë me shpejtësi dezifektimin e parave kesh.

LEXO EDHE:  PS terror në zyrat e administratës/ Zbardhen prapaskenat  

LEXO EDHE:  Berisha tregon detajet shokuese/ Hetim ndërkombëtar për viktimat e tërmetit, ngjarja ishte e paralajmëruar

I dezifektojë Republika Popullore e Kinës.”, tha Berisha në “360 gradë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD e pakënaqur nga plani financiar/ “Është i pamjaftueshëm”

Publikuar

-

Nga

Partia Demokratike ka reaguar lidhur me planin financiar të qeverisë për të përballuar situatën e krijuar nga koronavirusi.

Nëpërmjet një reagimi në rrjetet sociale, PD thotë se plani i masave është i mirëpritur, por sërish e cilëson të pamjaftueshëm.

“PD e konsideron planin e masave social-ekonomike si të domosdoshëm për përballimin e krizës së shkaktuar nga pandemia e koronavirus. Propozimi i Qeverisë ka nevojë urgjente për transparencë dhe për t’u detajuar. Masat e shpalluara vlerësohen nga PD si një hap i parë i mirëpritur, por i pamjaftueshëm”, shkruan PD./ CNA.al

LEXO TE PLOTE